Vprašanje:
Imam zlatega prinašalca, star je dve leti in se strašno boji pokanja, kadar je sam. Temu je najbolj kriva slaba izkušnja iz prejšnjega silvestrovanja, ko so v njegovi bližini sosedje pokali s petardami in raketicami. Pri nas ni bilo nikogar doma. Bil je zaprt v boksu, nekako je pregrizel kovinsko ograjo in pobegnil v gozd. čez kako uro smo ga našli. Dlesni je imel močno otečene od grizenja ograje, en zob je imel okrušen.
Kriv sem sam zaradi svoje nevednosti, saj si nikakor nisem mislil, da se lahko kaj takega zgodi, oz. da se pes lahko tako boji pokanja. Sedaj že ob vsakem poku nekje v daljavi ali ob prihajajoči nevihti postane nemiren in začne gristi ograjo. Že zaradi njegovega zdravja me skrbi, da se mu ne bo kaj pripetilo v tem obupu, saj ne morem predvidevati, kdaj bo kje kdo pokal ali pa ko se nenadoma pojavi nevihta in ni nikogar doma. Vse skupaj me žalosti, ko vidim, kako ga je strah zaradi nekih malenkosti. Sprašujem vas, kako bi ga bilo najlaže pripraviti do izgube tega občutka strahu? V takih trenutkih ga sicer mirim, vendar pa to ni rešitev, saj ga bo drugič zopet strah, če ne bom poleg. Ali mu lahko vrtim posnetke takih pokanj in grmenj ali to v mojem primeru ne pride v poštev?
Dušan
Odgovor:
Lahko ga na neprijetne zvoke navajate s pomočjo posnetkov, vendar bodite zelo previdni in začnite počasi. Nekaj dni naj bo jakost zvoka nastavljena na minimum, pes pa naj bo od izvora zvoka oddaljen nekaj metrov. Potem postopno jakost višate. Ob tem morate biti v bližini psa in ga opazovati. Ob vsakem znaku nemirnosti ali strahu, morate jakost ponovno znižati za nekaj dni. Psa ne smete tolažiti, ga pomilovati, ampak se z njim igrajte, kot da je vse normalno. Obnašajte se tako, kot da vi zvokov sploh ne slišite. V dneh okoli Novega leta poskrbite, da bo pes z vami v zaprtem prostoru, tudi takrat ga ne tolažite, kajti s tem bo imel občutek, da se tudi vi bojite in da je njegov strah upravičen. Pri veterinarju lahko za kritična obdobja dobite blago pomirjevalo za psa.
Odgovarja: Martin Simončič