Vprašanje:
Pred štirimi dnevi sem kupila 8 tednov staro zlato prinašalko. Poleg sem že dobila vrečko briketov za mladičke. Ker različni viri priporočajo različne načine hranjenja psičke, vas prosim, če mi lahko poveste s kakšno hrano je najbolje da jo hranim. Ji lahko brikete namočim v razredčeno juho? Ji lahko dam kakšen košček mesa iz juhe, kljub temu, da je to dvoje slano? Prosim, da mi svetujete, saj jo želim primerno hraniti in ne želim, da bi jedla samo pasje brikete. Tudi meni ne diši dunajski zrezek vsak dan. Koliko časa približno bo psička potrebovala, da bo ločila mene kot lastnico od drugih ljudi. Ko greva na sprehod želi tega nadaljevati z vsakim, ki jo poboža.
Zlatka
Odgovor:
Predlagam vam hranjenje s kakovostnimi briketi, konzervami, ostalo pa naj bo dodatek. Briketirano in konzervirano hrano kupujte v specializiranih trgovinah, izbirajte med hranami super premium ali premium razreda, do približno enega leta starosti ji dajajte brikete za mlade pse (junior); konzerve izberite med tistimi, ki imajo visoko vsebnost mesa. Na našem tržišču se tudi dobijo konzerve s 60 ali več procenti mesa. Malo vsebine iz pločevinke dodajte obroku briketov, prelijte z manjšo količino tople vode (vode naj bo toliko, da se na dnu naredi cca 1 cm "omake"), dobro premešajte in ji ponudite. Včasih ji v obrok lahko primešate tudi sesekljano surovo zelenjavo ali dodate malo riža, makaronov, kosmičev, polente ipd. Ti dodatki naj ne presegajo 20 % količine posameznega obroka. Občasno naj dobi skuto, dvakrat tedensko ji lahko primešate surov jajčni rumenjak, tudi kakšen ostanek vaše hrane lahko "pade" v njeno skledo, vendar ne sme biti preveč začinjen. Hrano, ki ji jo boste dajali, naj vedno dobi v svoji posodi, ne hranite jo od mize, čeprav ji boste namenili kakšen košček z vašega krožnika.
S psičko se veliko igrajte, skozi igro jo učite dovoljenih in nedovoljenih dejanj, gradite si avtoriteto, pri vsaki prepovedi ali dovoljenem dejanju bodite dosledni in vztrajajte toliko časa, da dosežete želeno. Pri srečanjih z drugimi ljudmi jo zamotite z igračo, drugačnim glasom, piskom ali priboljškom. Njeno pozornost z drugih ljudi preusmerite nase, učite jo tudi prihajanja na klic. Zdaj je v tisti starosti, ko se psom "odpre svet", radovedni so in če nimajo še slabe izkušnje, bo vsaka živa stvar zanimiva, postajajo bolj samostojni in neodvisni. Prav zato jo morate na vsakem sprehodu učiti, seveda pa ji morate omogočiti tudi stike z drugimi živalmi in ljudmi. če se bo v vaši družbi počutila najbolj varno, če se boste z njo vi največ igrali, jo učili, prepovedovali in zahtevali, bo hitro razumela, kdo je njen glavni "šef".
Odgovarja: Martin Simončič