mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 20.06.2024 : 13:54:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Strani: 1 ... 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: zakaj živali sploh obstajajo?  (Prebrano 107892 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #360 : torek, 10.05.2011 : 19:11:36 »

FZ, glede macke; jp, resno. Se pravi resno mislim, da ce macka s/k in spustis v okolje (torej da je prostozivec, ne tvoj; pac TNR varianta) to ni ubijanje. Prav tako resno mislim glede vet. oskrbe prostoziveck. Evtanazija ja, vse ostalo ne. Torej krajsanje muk ja, ostalo ne.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #361 : torek, 10.05.2011 : 19:19:12 »


Torej, nobeno trpljenje, na katero lahko vplivamo, ni sprejemljivo in dopustno in pri obojih je treba ukrepati - pri vsakem na njemu ustrezen (tudi zakonsko določen) način.

Aleluja! To je vse! Se strinjam, jasno. NOBENO trpljenje ni dopustno, če ga na ustrezen način lahko preprečimo ali zmanjąamo. Vse ostale razlage na to temo so nepotrebne, subjektivno obarvane in mogoče celo nesmiselne, zagotovo pa s tem nimajo nobene zveze zdravila za lastnike transporterjev.
Vsak lahko zagovarja kar ľeli in je v skladu z njegovimi subjektivnimi načeli in normami ter ni v nasprotju z zakoni. 
Logiran
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #362 : torek, 10.05.2011 : 19:31:45 »

Eh... error in processing. Vsak pravzaprav lahko zagovarja tudi tisto kar je v nasprotju z zakoni, je pa tole že povsem drug film.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #363 : torek, 10.05.2011 : 19:43:10 »

FZ, glede macke; jp, resno. Se pravi resno mislim, da ce macka s/k in spustis v okolje (torej da je prostozivec, ne tvoj; pac TNR varianta) to ni ubijanje. Prav tako resno mislim glede vet. oskrbe prostoziveck. Evtanazija ja, vse ostalo ne. Torej krajsanje muk ja, ostalo ne.

Aja, se v praksi. V praksi jst nimam macka in ga ne mislim imet. Ce bi ga nekje nasla, poskodovanega, gre v zavetisce.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #364 : torek, 10.05.2011 : 21:43:50 »

Narava sama poskrbi za divje živali in ja veliko od njih trpi. Vmešavati se v življenja divjih živali pa je nespametno. Že sami primeri poboja čebel - ok niso pač ravno divje živali, domači ljubljenčki pa tudi ne. Izumrtje čebel bi resnično pomenilo konec človeštva v zelo kratkem času.

Hm ... že res, ampak ...
Ko srno povozi avto, to ni ravno naravna selekcija.
Ko so se v Avstraliji namnožili uvoženi zajci, tudi ni šlo za dejanje narave.
Hočem samo reči, da ni tako lahko potegniti ločnice.
Pa recimo, da sta ta dva primera jasna. Kaj pa, ko začnejo umirati pripadniki določene vrste zaradi krčenja okolja in posledično pomanjkanja hrane?
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #365 : torek, 10.05.2011 : 21:50:18 »

Hm ... že res, ampak ...
Ko srno povozi avto, to ni ravno naravna selekcija.
Ko so se v Avstraliji namnožili uvoženi zajci, tudi ni šlo za dejanje narave.
Hočem samo reči, da ni tako lahko potegniti ločnice.
Pa recimo, da sta ta dva primera jasna. Kaj pa, ko začnejo umirati pripadniki določene vrste zaradi krčenja okolja in posledično pomanjkanja hrane?
Aja, kaj pa potem porečete na omejevanje ali neomejevanje razmnoževanja golobov? Wink
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #366 : torek, 10.05.2011 : 21:52:59 »

Komaj sem se prebila čez vse strani... prebrala, komentirat vsega itak nima smisla, ker je pol že mimo, sem pač zamudila za 24 ur debate...

... Enako.

Zdej, takole če povzamem, pridna se je v začetku spraševala, kdo smo, da si jemljemo pravico izbirat, koga bolj boli, katero življenje je prioritetno...

Ne, nisi prav razumela. Pridna se je spraševala (in se še vedno sprašuje), zakaj se ne da z vsakim živim bitjem (pa tudi z neživo naravo, če smo že ravno pri tem) delat, se do njega vest (oz. vstavi po želji) spoštljivo. Z nekim korektnim odnosom do osebka, ki ga uporabljamo za karkoli pač že. Spraševala se je, zakaj ne moremo imeti humanega (SSKJ: humanost -i ž (a) lastnost človeka, ki kaže v odnosu do okolja pozitivne moralne lastnosti) odnosa do vsega. Samo to. Ostalo, kar si pripisala mojim besedam... Ni bilo to  Smiley Jst vem kdo smo. In kaj delamo tudi.  Smiley Jasne mi niso druge stvari.

Ampak debata je itak že šla nekam daleč. Na več koncev v resnici   predaja
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.328


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #367 : torek, 10.05.2011 : 22:08:23 »

Undecided hec. Mogoče filozofski, kaj pa vem. A kozorog z zlomljeno taco trpi drugače kot mačka (z zlomljeno taco)? Če si en ali drug ne moreta zagotovit dovolj hrane - a od lakote kozorog umira drugače kot mačka? Če gre za trpljenje.
Pri nas imamo tudi prostoživeče mačke. Nekatere precej »divje«. Pomoč tem mačkam pa ni poseganje v naravo? Zakaj eni konkretni živali pomagat, drugi konkretni živali pa ne? In kateri ja in kateri ne?

Se bojim, da je moj prejšnji post nerazumljen, ker ne govori o kozorogih, pa bom tole pokomentirala posebej.

Kozorogu z zlomljeno taco skrajša trpljenje lovec, seveda, če ve zanj, torej če pozna lokacijo, kjer je poškodovan kozorog (kozorogi si ne lomijo tac ravno na naših dvoriščih). Zdravljenje običajno ni predvideno, kot ni predvideno zdravljenje srn, ki jih povozimo na slovenskih cestah, temveč je menda pristojen lovski inšpektor, da (običajno) odredi za srno čim hitrejšo prekinitev trpljenja, v kolikor je ob trku še živa. Za srno (najbrž tudi za kozoroga) je menda večji stres to, da se ne more umaknit od ljudi, kot pa bolečine ob poškodbi. Srnam (tudi kozorogom) se običajno ne daje tac v gips in se jih ne drži v času okrevanja v ujetništvu. Najbrž ne zaradi nehumanosti, temveč verjetno zato, ker je ujetništvo zanje velik stres, kasnejše vračanje v naravo pa vprašljivo.

Imamo veliko več možnosti, da najdemo prostoživečo mačko z zlomljeno taco, ker se mačke pač zadržujejo bližje našim bajtam kot kozorogi. In mačke spadajo pod hišne živali in ne pod divje, za njih so pristojna zavetišča za hišne živali in ne zavetišča za divje živali, ZZZiv in ne Zakon o lovstvu pa narekuje veterinarsko pomoč za vsako najdeno hišno žival - prvo pomoč ali evtanazijo pri veterinarju in ne na vrhu najvišjega slovenskega hriba. Če pa poškodovane prostoživeče mačke pred lastnim pragom ne najdemo, ker se je zavlekla v "samoto", je 2 m stran od nas na istem, kar se "trpljenja" tiče, kot polomljen kozorog, ki ga na vrhu tavisokega hriba v Julijcih nihče ni našel.

Odločitve o ukrepih ob polomljenem kozorogu so v rokah lovstva, odločitve o polomljenih prostoživečih mačkah pa v rokah zavetišč, ki so skupaj z veterinarji edina pristojna za take odločitve, ne glede na to, kaj si jaz ali kdo tukaj subjektivno želimo. Povsem subjektivno lahko smatram mnenje stroke, da se z divjimi živalmi ravna njihovim vrstam primerno (ne v kletke, azile in zoo-je), kot ustrezno. Vsi ostali pa, seveda subjektivno, vsak po svoje.

Divje živali => se odmikajo od ljudi, živijo v "divjini" in z ljudmi ne morejo sobivati skupaj, zato je ravnanje z njimi drugačno od ravnanja s hišnimi živalmi.
Hišne živali => bivajo z ljudmi in so bolj ali manj odvisne od bližine in pomoči človeka. Tudi prostoživeče mačke (to niso divje živali, temveč hišne živali, čeprav ne živijo v hiši Tongue) ne živijo v gozdovih in po hribovskem skalovju, temveč v neposredni bližini človeških bivališč.

Aleluja! To je vse! Se strinjam, jasno. NOBENO trpljenje ni dopustno, če ga na ustrezen način lahko preprečimo ali zmanjąamo. Vse ostale razlage na to temo so nepotrebne, subjektivno obarvane in mogoče celo nesmiselne, zagotovo pa s tem nimajo nobene zveze zdravila za lastnike transporterjev.
Vsak lahko zagovarja kar ľeli in je v skladu z njegovimi subjektivnimi načeli in normami ter ni v nasprotju z zakoni. 

Hm ..., razlage so potrebne, ker se je tvoje vprašanje nanašalo na konkreten primer, moj odgovor pa tudi. In dejstvo je, da se gre za dve vrsti, ki imata popolnoma različne potrebe, zanju pa tudi velja popolnoma drugačna zakonodaja, prav tako so povsem različni ukrepi ob ugotovljenem "trpljenju", predvsem z vidika, ali se z ukrepanjem obravnavani živali ne povzroči druge vrste "trpljenj". Tudi življenjska prostora ene in druge vrste sta popolnoma različna. Vprašanje pa je obe vrsti stlačilo v en koš, kot se bojim, da tudi tvoje razumevanje mojega stavka o "trpljenju", ki si ga citirala.

"Zdravila" za lastnike transporterjev imajo kar pomembno vlogo. Ali pa morda praviš, da maček ne bi trpel, če bi večno živel v transporterju, kot je iz tvojega pisanja razbrati, da ti je sprejemljivo, da bo slavni medo živel celo svoje življenje nekje "za ograjo" oz. "v kletki", zelo verjetno vsem na očeh?
Logiran

Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #368 : torek, 10.05.2011 : 22:16:19 »

Kot prvo bomo ljudje morali narediti ogromno na odnosu do samih sebe, kot drugo pa v odnosu do tako imenovanih domačih živali oziroma ljubljenčkov. MOrije med ljudmi, fizično nasilje. Kako potem pričakovati od ljudi, da bodo imeli zdrav in pravilen odnos do živali?

Jana pa ravno na tegale medota mislim že celo uro in sicer me mori stavek (ni citat, je pa iz današnje oddaje preverjeno) - da je lastnika ugriznil, ko ga je le ta dal na vime in sta se tako medo kot krava ustrašila - potem pa je medo dobil brco v trebuh.

Dokler bo v državi normalno občevati z živalmi in zato ne biti kaznovan, povzročati trpljenje živalim in ne biti kaznovan, bo tako kot je. Preveč ljudi je egoističnih in egocentričnih, enostavno mislijo, da so bogovi nad vsemi.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #369 : torek, 10.05.2011 : 22:25:23 »

Kot prvo bomo ljudje morali narediti ogromno na odnosu do samih sebe, kot drugo pa v odnosu do tako imenovanih domačih živali oziroma ljubljenčkov. MOrije med ljudmi, fizično nasilje. Kako potem pričakovati od ljudi, da bodo imeli zdrav in pravilen odnos do živali?

Tole zagotovo ne drži, taka kontradiktorna obnašanja so nekaj povsem vsakdanjega. Človek, ljubeč do soljudi je lahko totalen surovež do živali in obratno. Čisto off topic, pa vseeno: Eichmann se je - poleg tega da je bil menda ljubeč atek - celo z lastnimi rožcami pogovarjal. Mene je prav navidezne normalnosti strah.
Logiran
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #370 : torek, 10.05.2011 : 23:08:55 »

Moje vprašanje je bilo ali kozorog z zlomljeno taco trpi drugače kot mačka (z zlomljeno taco)?
Ali če pojasnim (razširim) vprašanje – ali divje živali trpijo drugače, da ob vedenju za njihovo trpljenje posameznik ne čuti potrebe po ustrezni pomoči (kar izhaja iz nekaterih drugih postov), kot domače? Nikjer, ampak prav nikjer nisem pisala o načinih ukrepanja. Ustrezen način je odvisen od konkretne situacije in je lahko različen celo pri pripadnikih iste živalske vrste s podobnimi ali celo istimi poškodbami. Ustrezen način najbrž tudi pomeni, da ukrepi ne povzročijo trpljenja druge vrste.
Nobene potrebe ni po pripisovanju kakšnih drugih pomenov mojemu pisanju, ker jih ni. Odgovor na vprašanje je namreč sila preprost in razlag, mislim da ne potrebuje, razen če kdo verjame, da divje živali trpijo drugače kot domače. Življenski prostor mislim da s tem nima prav veliko opravka, razen če je težko razumeti vprašanje kot je zastavljeno.

Pravim, da zdravila za lastnike transporterjev nimajo veze z odgovorom na vprašanje ali divje živali trpijo drugače kot domače? Minimalni bivalni pogoji za mačke so določeni v ZZZiv in Pravilniku o zaščiti... . Pod to ne bi smel it nihče ne glede na to kaj jaz pravim ali ne.
Iz mojega pisanja ni mogoče razbrati, kaj meni je in kaj ni sprejemljivo v zvezi s slavnim medom in prosim za pojasnilo tele žaljive opazke. Tale šport pripisovanja mojemu pisanju nekih negativnih pomenov, ki jih sploh ni, je nekoliko nadležen.

Kot rečeno, nobeno trpljenje ne bi smelo bit dopustno, če ga lahko preprečimo ali zmanjšamo. Vsak pa odnos do tega oblikuje na podlagi lastnih moralnih norm in prepričanj, po možnosti vsaj znotraj zakonskih okvirov.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.328


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #371 : torek, 10.05.2011 : 23:51:35 »

Zakaj pomagati sestradanim mladičem prostoživeče mačke sestradanemu medvedkinemu mladiču (ker je pač ravno aktualen primer) pa ne?

vmes nekaj zapisov o medvedih in mačkih ...

Jaz sem izhajala iz tegale vprašanja:

Citat
Zakaj pomagati sestradanim mladičem prostoživeče mačke sestradanemu medvedkinemu mladiču (ker je pač ravno aktualen primer) pa ne?

Nalašč nisem napisala možnosti evtanazije. Ne pri medvedu in ne pri mačkah:
- pri medvedu te možnosti očitno ni več (kot je razbrati iz medijev),
- pri mačjih dudarjih je odločitev za evtanazijo precej bolj kompleksna in odvisna od več dejavnikov, ki najdbo spremljajo.

Jaz pa [e vedno iz tegale:

Undecided hec. Mogoce filozofski, kaj pa vem. A kozorog z zlomljeno taco trpi drugace kot macka (z zlomljeno taco)? Ce si en ali drug ne moreta zagotovit dovolj hrane - a od lakote kozorog umira drugace kot macka? Ce gre za trpljenje.

Ce torej prav razumem je dopustnost in sprejemljivost trpljenja odvisna od delitve zivali? Trpljenje divjih zivali je torej sprejemljivo, domacih in udomacenih pa ne?

Aja, se tole. Imamo tudi dva azila za divje zivali.

Kozorog je divja žival.
Medved je divja žival.
V azil za divje živali gredo divje živali.
Glede na vrstni red objav, sem sklepala, da naj bi šla kozorog z zlomljeno taco in medvedji mladič v azil za divje živali, kar zame pomeni problematično vračanje kozoroga po okrevanju nazaj v naravo in "kletko" ali vsaj ogrado za celo življenje za medveda.

Glede "trpljenja" pa tole:

Jaz pa [e vedno iz tegale:

Undecided hec. Mogoce filozofski, kaj pa vem. A kozorog z zlomljeno taco trpi drugace kot macka (z zlomljeno taco)? Ce si en ali drug ne moreta zagotovit dovolj hrane - a od lakote kozorog umira drugace kot macka? Ce gre za trpljenje.

Ce torej prav razumem je dopustnost in sprejemljivost trpljenja odvisna od delitve zivali? Trpljenje divjih zivali je torej sprejemljivo, domacih in udomacenih pa ne?

Torej, ob enaki poškodbi trpita enako. Ker si na svoje vprašanje o enakovrednosti ali neenakovrednosti stopnje trpljenja kozoroga z zlomljeno taco in mačke z zlomljeno taco z novim vprašanjem namignila, da razumeš naša pisanja kot dopustnost in sprejemljivost trpljenja odvisno od delitve živali, oz. naj bi nam bilo trpljenje divjih živali sprejemljivejše od trpljenja domačih živali, sem napisala svojo razlago. Oz. dve. Ker je zame tako razumevanje naših pisanj ozko in enostransko, sem razlago povezala z načini ukrepanja, ker se eno povezuje z drugim.

Minimalni bivalni pogoji za mačke so določeni v ZZZiv in Pravilniku o zaščiti... . Pod to ne bi smel it nihče ne glede na to kaj jaz pravim ali ne.

Tudi pogoji za divje živali so določeni v zakonih. Tudi pod njih nikoli nihče ne bi smel iti. Ne za kozoroga in ne za medveda.
Logiran

Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #372 : sreda, 11.05.2011 : 08:48:17 »

Tole zagotovo ne drži, taka kontradiktorna obnašanja so nekaj povsem vsakdanjega. Človek, ljubeč do soljudi je lahko totalen surovež do živali in obratno. Čisto off topic, pa vseeno: Eichmann se je - poleg tega da je bil menda ljubeč atek - celo z lastnimi rožcami pogovarjal. Mene je prav navidezne normalnosti strah.

Ja mOksa to drži, ampak gledano na splošno je pa tako kot sem napisala. Tudi Hitler je imel svojega psa izredno rad....
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #373 : sreda, 11.05.2011 : 09:48:04 »

Zakaj pomagati sestradanim mladičem prostoživeče mačke sestradanemu medvedkinemu mladiču (ker je pač ravno aktualen primer) pa ne?

Ker je macka udomacena vrsta, medved pa ne.
Ker domaca macka, ko bo odrasla, ne bo tehtala par 100 kg, ampak precej manj.
Ker bo mlada macka, ki odrasca ob cloveku, kot odrasla domaca, medved pa ne bo nikoli domac.
Ker je medved divja zival in bo vedno divja zival, domaca macka je pa pac domaca macka in bo vedno domaca macka, tudi ce bo prostoziveca in divja.
Pomoc sestradanim mladicem macke, ki nimajo mame, je v koncni fazi lahko tudi evtanazija. Privilegij koncanja trpljenja imajo v tem primeru oboji-mlade macke in medvedji mladic. Ohranjanje zivljenja za vsako ceno (ce se kdo tako odloci) pa je rezervirano samo za domaco macko. Kar pomeni-nobene kletke za medvedjega mladica.
Moje mnenje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #374 : sreda, 11.05.2011 : 09:53:22 »

No kar se mene tiče, je stiska divje živali podobna stiski domače živali (ni enaka, ker si niti  dve živali nista enaki). Sama se ne čutim popolnoma nič bolj dolžna (odgovorna, karkoli že) pomagati domači živali kot divji. Odgovorna sem samo za svoje živali, pa za tiste, ki jih namerno ali nenamerno poškodujem. Ostalim pomagam, če jim lahko. Če jim ne morem, ali če ocenim, da bi moje vmešavanje stvar poslabšalo, pustim pri miru.

Odkar imamo azile načeloma ni nobenega problema, zavrtiš številko in preložiš svoj problem na drugega. Teoretično. V praksi se ponavadi zgodi, da ravno tiste vrste živali, s katero imam problem v zavetišče ne sprejmejo iz takega ali drugačnega vzroka, ali pa se mi zdi nesprejemljivo to, kar bi se po sprejemu zgodilo.

Ker z domačiomi živalmi tako načeloma ni tako zelo težko, se bom omejila na divje. Pa vzemimo čist konkreten primer kozoroga s polomljeno nogo. Če bi bila noga res zlomljena, mu pač ni pomoči, pokličeš lovca in zdravo. Pri kakšni drugi poškodbi pa, čeprav bi bila vidno boleča, bi verjetno pustila zadevo pri miru, ker bi imel kozorog možnost, da se izvleče. Ko pokličeš lovca (divjadi v azil ne sprejemajo) te možnosti nima več.

Tako načeloma  pa, če je volja in sredstva, se da tudi polomljenega kozoroga (ali odraslega medveda) zdraviti in potem če zdravljenje uspe spustiti nazaj. (če se pazi, da se ne navadi na ljudi) Sicer doživi stres in več bolečin, kot če bi ga na licu mesta počili, a po mojem prepričanju se splača (kar se tiče konkretne živali - o smiselnosti zdravljenja tisti, ki jih je dovolj in preveč zdajle ne bi....)

O medvedjem mladiču tudi  ne bi...ker mi je slabo ko berem, kaj počnejo z njim.
Ampak recimo, če bi prihlačal en tak k meni na dvorišče, bi ga brez dvoma spodila nazaj v gozd. Če bi našel mamo, bi preživel, če je ne bi pač ne bi - a vsaj možnost bi imel.


No, še en tak konkreten problemček: imamo veliko grmovja in tudi nekaj visokega drevja. Tako na mojem (in sosedovem) vrtu gnezdi vse mogoče. Recimo tudi kosi in vrane. Fina kombinacija. Ko se mladi kosi speljujejo, imajo vrane fešto. Sicer je res, da kljub vranam preživi čisto dovolj mladih kosov, ampak zgleda pa ful negravžno. No tako načelno se v to zgodbico nimam kaj utikat. Načeloma. V praksi pa zgleda tako, da ko kosi zaženejo alarm, gre Lanabela z metlo nagnat vrane. Naj se grejo načela solit. Zaradi mojega vmešavanja se razmerje med kosi in vranami ni prav nič spremenilo.
Logiran
Strani: 1 ... 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines