mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 23.06.2024 : 05:40:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nerodovniški mladički?
Strani: 1 ... 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 ... 68   Dol
Natisni
Avtor Tema: nerodovniški mladički?  (Prebrano 177956 krat)
0 članov in 4 gostov pregleduje to temo.
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #720 : petek, 14.07.2006 : 23:11:47 »

Ravno to je poanta mojega posta.

Citat
Predvidevam, da je tvoja psička brez rodovnika, ker gre za šteparje. Obstajajo tudi ljudje (če bi jih imenovala vzreditelji, bi žalila prave vzreditelje), ki imajo 1 leglo rodovniško in 1 nerodovniško-vse seveda v enem letu. Starši imajo rodovnik.
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #721 : sobota, 15.07.2006 : 06:28:03 »

Pri drugem leglu, pa sta starša lahko ista, ne bodo dobili rodovnika, vsaj tako piše v pravilniku o vzreji, ki poiskuša zaščititi samičke.

Žiži, nisem ravno dobro razumela tale stavek  Huh
Ali misliš na stavek : ''Psička ima lahko samo eno leglo v koledarskem letu'' ?

Tukaj je spet ena napaka, ker nevestneži lahko to besedo ''koledarsko leto'' izkoristijo sebi v prid.
Koledarsko leto pomeni, da je to leto ki se začne z Januarjem in konča z Decembrom. To se pravi, če psica povrže mladiče jeseni oz. proti koncu ''koledarskega leta'', jo po tej logiki spet lahko pariš čez približno 6 mesecev (v novem koledarskem letu) ko se bo gonila.  Shocked

V pravilnik bi bilo bolje če bi se tisti  stavek spremenil v recimo: Psička je lahko prvič parjena najprej pri starosti XXX, med vsakim prejšnjim in naslednjim parjenjem mora biti vsaj ena gonitev. Potem res ne bi bilo dilem.  Wink

Vem pa tudi za nekoga, ki ima psarno, rodovniške pse (več vrst...odvisno od popraševanja na trgu), ki jih pari ; enkrat uradno....naslednjič neuradno. Torej psica je parjena, vsako gonjenje in ima tudi nekje na pol leta mladiče. Veliko ljudi ve o kom govorim. Zanima me samo z kakšno ljubeznijo do psov to počnejo?!?!

LP, Eva
Logiran
poli99
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 77


« Odgovor #722 : sobota, 15.07.2006 : 08:21:31 »

Morda tudi zato nekateri kupujejo pri ti. šteparjih, kjer pa je  za mame in za psičke mnogokrat bolje poskrbljeno, kot pri uradnih vzrediteljih.
Zmoti pa me še ena stvar: mnogokrat pride do tega, da vzreditelji dajo psa za skok nerodovniški psički. Tudi tukaj se kaže moralnost "priznanih" vzrediteljev.
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #723 : sobota, 15.07.2006 : 09:05:33 »

bullyzone

ja ravno na ta stavek, včeraj, ko sem tole prebirala sem šla pogledat pravilnik o vzreji, kjer tudi piše, da če je v leglu več kot 6 mladičev lahko prepovejo vzrejo za eno leto. Ta pravilnik, je po mojem res zelo ohlapno napisan, hkrati me zanima, kdo vzreditelje sploh kontrolira, koliko legel imajo ali se vse konča pri vzrejnem dovoljenju. Vzrejno dovoljenje dobijo lahko celo živali,ki bi lahko prenesla dedne bolezni na svoje potomce, tu pa mi pravilnik sploh ni več jasen, kaj ne bi vzrejno dovoljenje pomenil zdrav rod in rodovniški mladiči, za kate kupcem ne bi bilo treba skrbeti, ali nosi kakšno deno bolezen, ravno to sem tu že nevem kolikokrat prebrala.
Ja žal vse se začne in konča pri denarju, zato tudi toliko oglasov, da prodajajo čistokrvne mlariče brez rodovnika starši z rodovnikom, zdaj mi je že veliko bolj jasno, prav nihče ne pomisli na živali niti pravilnik niti vzreditelji kateri enkrat prodajajo z rodovnikom in malo več iztržijo, drugič pač brez in po malo nižji ceni.
In če takole pomislim res nimaš prav nobene garancije, da boš pri nas kupil zdravega psa.

LelDan
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #724 : sobota, 15.07.2006 : 09:09:28 »

Saj zato je pa treba skrbno izbrati vzreditelja.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #725 : sobota, 15.07.2006 : 09:16:22 »

Pa še to VD naj bi veljalo dve leti in se celo lahko podaljša po pošti hmmm............res ne vem za koga je pisan ta pravilnik.
Če bo pri meni še kaj prostora, bom šla zopet k Poloni v Horjul, po novega pasjega ljubljenčka.
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #726 : sobota, 15.07.2006 : 09:22:04 »

Nanook

ali se ti ne zdi to absurd, nekaj kar naj bi delalo v prid živali in zaščitilo njihove kupce, dela proti njim.

LP
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #727 : sobota, 15.07.2006 : 10:02:48 »

Za primerjavo bom dala Zakon o varnosti cestnega prometa, ker nam je mnogim najblizje in ker zelo podrobno opredeljuje kaj je dovoljeno in kaj ne (z vsemi zakonskimi luknjami vred) in ker so kazni kar astronomske. Pa se je kaj spremenilo na nasih cestah? Ne, ni. Stanje vinjenih voznikov na cesti je nespremenjeno, nespremenjeno je tudi stevilo osebkov, ki so prepricani, da so ceste, samo za njih rezervirana dirkalisca, stevilo mrtvih je vecje kot lani, vozniki so vedno bolj nestrpni in se bi lahko nastevala. V glavnem, zakon ni dosegel svojega namena, razen v segmentu polnjenja drzavne blagajne.

S tem zelim povedati, da noben zakon ne bo pospravil nasega podstresja in nam vcepil kulturo.

Ce nek posameznik nima kulture do zivali in je ne spostuje kot si vsako zivo bitje zasluzi, ga do tega ne bo pripravil noben zakon in nobena kazen ne bo dovolj visoka, da bi spremenila njegov odnos.
Edino kar bi mogoce do dolocene mere zajezilo nerodovnisko vzrejo in rodovnisko ali na pol rodovnisko steparstvo, je odvzem zivali in permanentna prepoved posedovanja zivali. Ampak ljudje smo iznajdljivi in bi ti zasluzkarji ze nasli luknjo v zakonu, ki bi jim omogocala, da nemoteno kseftajo dalje.

Torej, nam ostane osvescanje in osnovno razsirjanje kinoloskih obzorij javnosti. Ta nacin je ze obrodil sadove, sicer v majhnih korakih. A bolje majhni kot nikakrsni.

Pa se nekaj, prva na listi osvescanja bi morala biti drzava. Ravno ona in njeni zakoni zival opredeljujejo kot predmet (nekaj nezivega). Tisti pravilnicki, ki zival opredeljujejo kot zivo bitje, pa so zal namenjeni bolj sami sebi.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #728 : sobota, 15.07.2006 : 10:41:22 »

Žiži, o vzrejnem pravilniku za katero pasmo govoriš? Sem mislila , da so te omejitve že pred leti ukinili, ker je bilo preveč pobojev mladičev.

Pri Terrier klubu, ni omejitev, kar se tiče števila mladičev.
Je pa recimo v pravilniku FCI, da v primeru če ima psička samo enega mladiča, da se lahko parjenje pri naslednjem gonjenju ponovi, verjetno v primeru, če je psička sposobna!

Citat
hkrati me zanima, kdo vzreditelje sploh kontrolira, koliko legel imajo ali se vse konča pri vzrejnem dovoljenju. Vzrejno dovoljenje dobijo lahko celo živali,ki bi lahko prenesla dedne bolezni na svoje potomce, tu pa mi pravilnik sploh ni več jasen, kaj ne bi vzrejno dovoljenje pomenil zdrav rod in rodovniški mladiči, za kate kupcem ne bi bilo treba skrbeti, ali nosi kakšno deno bolezen, ravno to sem tu že nevem kolikokrat prebrala.

Verjetno naj bi vzreditelje kontroliral Klub pri katerem ima prijavljene pse oz. Kinološka Zveza Slovenije......koliko je dejansko kontrole pa ne vem  Huh

Vzrejne komisije imajo določene omejitve v pravilnikih, so pa tudi ''le priporočila'', ki pa se jih vsi vzreditelji pač ne držijo. Ponavadi je tako; Ah, saj to le priporočajo...to se pravi da ni potrebno!
Sicer pa je dobro če se kupec vedno pred nakupom pozanima o vzreditelju in le tega obišče, če je možno.

Pri genetiki pa je tako, da nekatere napake pokažejo šele pri mladiču ali celem leglu, pa čeprav so starši OK. V takem primeru se pač takih mladičev ne uporabi pri nadaljni vzreji.

Vem pa za primer, ko je bila parjena psica z genetsko napako, ki se je ponavljala, vzreditelji so zdravili in zdravili in na koncu obupali...rezultat: EVTANAZIJA! Psica je imela PVD (pogojno vzrejno dovoljenje).
In mladiči!? Že v leglu (to se pravi strarost približno 4-5 tednov) so se pokazale iste genetske napake, novopečeni lastniki so porabili kup denarja za zdravljenje in pri približno 6 mesecih ostali brez mame. Vzreditelji so vztrajali pri tem da gre samo za nedolžno ALERGIJO, ko pa je bilo primerov preveč in po ugotovitvah Veterinarjev, so morali priznati, da le ne gre za ALERGIJO!

Po vsem tem, pade slaba luč na ostale vzreditelje. In tudi ljudje dobijo nezaupanje v vzreditelje, pa čeprav niso nič krivi!

Drejči se popolnoma strinjam z zgoraj napisanim!!!

Lp, Eva
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #729 : sobota, 15.07.2006 : 11:59:00 »

buliiyzone

najbrž me nisi dobro razumela, v leglu je lahko več kot 6 mladičev in vsi dobijo rodovnike, po pravilniku lahko zahtevajo (če je več kot 6 mladičev) da samica ne sme kotiti eno koledarsko leto.
Sem pa sedajle malo prebirala te pravilnike, po klubih in pasmah, pa ni nevem kakšne razlike.
Najbolj žalostno se mi pa zdi, da se vsi premalo zavedamo, da je govora o živih bitjih, ki niti najmanj niso namenjena za služenje na njihov račun, vsaka čast tistim redkim vzrediteljem, ki najprej pomislijo na svoje živali in upoštevajo vsaj priporočila.

Drejči, se pa tudi jaz strinjam s teboj, vse se začne in konča pri ljudeh.

LepDan


Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #730 : sobota, 15.07.2006 : 13:21:49 »

Psička je lahko prvič parjena najprej pri starosti XXX, med vsakim prejšnjim in naslednjim parjenjem mora biti vsaj ena gonitev. Potem res ne bi bilo dilem.  Wink

Kako bi pa kontrolirali gonitve?... Moja se goni vsake ŠTIRI mesece :O... od kolegice psica pa vsakih DVANAJST!! Torej jaz bi lahko parila vsakih 8 mesecev, kolegica pa vsaki 2 leti... Grin... Zadnjič sem se pogovarjala z eno vzrediteljico, ki je rekla da so pravilniki totalna bledarija. Ena psica je zmožna imet 3 legla zapored, ena pa ni zmožna imet legla niti po eno letnem počitku. Psice se med sabo razlikujejo. Če je močna psica in se hitro pobere in jo parimo takoj naslednjo gonitev je to lahko lažje kot šibko psico pri vsaki 2. gonitvi... stvari niso tako preproste kot zgledajo in prav zato je vse na vzreditelju. Vesten vzreditelj bo delal tako da bo prav za psice, nevestnemu pa vsi pravilniki nič ne morejo.
Logiran
gina1
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 657


« Odgovor #731 : sobota, 15.07.2006 : 13:34:21 »


Čisto informativno-sterilizacija za psičko, ki ima 4 kg, stane na Gorenjskem od 30 500 do 35 000 SIT!!! Za primerjavo-moj maček ima 6 kg!!! Zakaj je taka razlika med mački in psi?

Tudi jaz sem se spraševala, zakaj takšne cene in predvsem nelogične razlike....
Baje je pri posegu najdražja inhalacijska narkoza, ki je uporabljena. Razložili so mi pa, da mačke niso tako "občutljive" na uspavala in jih velikokrat sterilizirajo veti kar v vaških ambulantah in vet postajah, kjer pa niso opremljeni s tako sodobnimi in dragimi aparaturami. Roll Eyes
Vsekakor so cene sterilizacij in kastracij dejansko previsoke.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #732 : sobota, 15.07.2006 : 15:51:14 »

Nanook

ali se ti ne zdi to absurd, nekaj kar naj bi delalo v prid živali in zaščitilo njihove kupce, dela proti njim.

LP

Hm, niti ne vidim, kako bi lahko delalo proti njim, ce mislis vzrejni pravilnik, ki narekuje eno leglo na leto (koledarsko). Zato pa pravim, da je treba skrbno izbrati vzreditelja.

Zadnjič sem se pogovarjala z eno vzrediteljico, ki je rekla da so pravilniki totalna bledarija. Ena psica je zmožna imet 3 legla zapored, ena pa ni zmožna imet legla niti po eno letnem počitku. Psice se med sabo razlikujejo. Če je močna psica in se hitro pobere in jo parimo takoj naslednjo gonitev je to lahko lažje kot šibko psico pri vsaki 2. gonitvi... stvari niso tako preproste kot zgledajo in prav zato je vse na vzreditelju. Vesten vzreditelj bo delal tako da bo prav za psice, nevestnemu pa vsi pravilniki nič ne morejo.

Tocno tako.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #733 : sobota, 15.07.2006 : 16:20:48 »

Kako bi pa kontrolirali gonitve?... Moja se goni vsake ŠTIRI mesece :O... od kolegice psica pa vsakih DVANAJST!! Torej jaz bi lahko parila vsakih 8 mesecev, kolegica pa vsaki 2 leti... Grin... Zadnjič sem se pogovarjala z eno vzrediteljico, ki je rekla da so pravilniki totalna bledarija. Ena psica je zmožna imet 3 legla zapored, ena pa ni zmožna imet legla niti po eno letnem počitku. Psice se med sabo razlikujejo. Če je močna psica in se hitro pobere in jo parimo takoj naslednjo gonitev je to lahko lažje kot šibko psico pri vsaki 2. gonitvi... stvari niso tako preproste kot zgledajo in prav zato je vse na vzreditelju. Vesten vzreditelj bo delal tako da bo prav za psice, nevestnemu pa vsi pravilniki nič ne morejo.

Imaš prav Geri...najbolje bi bilo dati med prejšnjo in naslednjo gonitvijo...presledek recimo 12 mesecev!

Naj bo tvoja ali katerakoli psica močna, pa zdrava in ne vem kaj še......moral bi biti presledek vsaj 1 leto.
Ko je moja psica skotila, je že eno uro potem skakljala naokrog kot da se ni nič zgodilo. Kljub vsemu da je imela samo 3 mladiče, sem jo dobro opazovala in videla kdaj si psica opomore. In to mislim fizično in psihično! Moraš se zavedati, da so med brejostjo hormonske spremembe, ki se ne postavijo nazaj tako hitro. Res je da pri nekaterih hitreje in nekaterih počasneje. Jaz nikakor nebi parila že naslednjo gonitev. (ponavadi je gonitev na 6 mesecev).
Ostali pa parite kakor se vam zdi prav.  Wink

Pa še to Geri: nevestni vzreditelji začnejo prej ali slej pravila prirejati sebi v prid; tako da se njim izplača in da njim koristi  Sad na žalost!
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #734 : nedelja, 16.07.2006 : 13:31:57 »

bullyzone... nisem rekla da bom jaz parila vsako gonitev, ampak samo dala primer Wink
Jaz mislim da je najbolje osveščati kupce in ne delat bledarij v smislu pravilnikov. Jaz kot osveščen kupec bi morala pred nakupom mladička oceniti vzreditelja:
1) kvaliteta psov
2) odnos do psov
3) vizijo njegove vzreje itd.
Na podlagi tega, da bi bil kupec sposoben oblikovati mnenje o vzreditelju tudi šteparjev ne bi bilo več. Pri tem mi sploh ni pomembno ali nekdo pari dve zaporedni gonitvi ali vsake 3 leta ampak celotna podoba in delo vzreditelja. Vzreditelj z dolgoletnimi izkušnjami, ki pozna dobro svoje pse bo sposoben oceniti kdaj je psica pripravljena na naslednjo paritev. Na meni kot kupcu pa je ali se z njegovim delom strinjam ali ne... seveda gledano široko!
Problem niso šteparji ampak kupci in samo z osveščanjem kupcev se da kaj narediti. S pravilniki, ki so prestrogi se samo pospešuje nerodovniško vzrejo. Zdi se mi totalen absurd da ima nekdo eno leglo rodovniško, drugo z istimi starši pa nerodovniško Roll Eyes... z vidika mladičkov so si čisto enakovredni. Ja, taka oseba je štepar, ok... ampak vseeno se mi ne zdi prav da "vmesni" mladički nimajo rodovnika, saj so enakovredni prejšnjemu leglu!
Kinološka zveza premalo vlaga v osveščanje... to je vse bistvo problema.
Logiran
Strani: 1 ... 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 ... 68   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nerodovniški mladički?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines