mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 24.06.2024 : 15:59:29

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nerodovniški mladički?
Strani: 1 ... 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 ... 68   Dol
Natisni
Avtor Tema: nerodovniški mladički?  (Prebrano 178054 krat)
0 članov in 4 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #480 : nedelja, 27.11.2005 : 16:37:57 »

A mislis, da pri mesancih ni incestov? 
Primerjava med majhnimi izoliranimi ljudstvi in (s cim v bistvu to primerjas?)? Z rodovnisko vzrejo? Je pool vecji. Z mesanci? Teoreticno je pool mesancev vecji, ker se v teoriji lahko sparita dva mesanca in je to to. Ker pac ce se dobis pudlaxkokra, to ni vec pasemsko. Prakticno pa...
Ne govorim o tem, da selekcija prinese nujno same dobre lastnosti, govorim o tem, da selekcije pri mesancih kronicno primanjkuje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #481 : nedelja, 27.11.2005 : 17:08:08 »

Pri mešancih (ne križancih!) naj bi bil večji pool različnih osebkov in s tem seveda genov. Ne rečem, da incest ni možen, ampak je pa verjetnost manjša.

Primerjava med majhnimi izoliranimi ljudstvi in (s cim v bistvu to primerjas?)? Z rodovnisko vzrejo?


Ko smo se že v osnovni šoli učili o dednosti (pa potem tudi kasneje), so nas učili, da se z majhnim poolom genov pojavljajo tudi določene napake pogosteje kot pri večjem. Za dokaz so nam dali določena ljudstva, kjer pride do porok in seveda potomcev v sorodstvu in tam je bilo veliko zanimivih dednih napak potenciranih in odkritih, ki jih pri naključnem "parjenju" ni bilo v taki meri, ali pa jih sploh ni bilo.

To sem dala za primer, da trditev, da so mešanci lahko bolj zdravi (dedne napake), ni nujno brez osnove. Tako so nas namreč učili (v osnovni šoli, gimnaziji, veterini...). Kolikšen pa je pravzaprav razpon med tem "zdravjem" oz. razlika pa ?? NE SME PA TO BITI OPRAVIČILO ZA PROIZVODNJO MEŠANCEV. Zaradi posledic, ki jih prinaša taka proizvodnja.

Zdi se mi, da si razumela moje pisanje kot napad na rodovniške pse in selekcijo - to ni to - tudi jaz sem pristaš tega.

LP, T

P.S.: Nič ni samo črno ali samo belo.

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #482 : nedelja, 27.11.2005 : 17:09:30 »

Ne, ne razumem tega kot napad na rodovniske pse in selekcijo. Pravim, da je teorija eno, praksa pa drugo. In v teoriji je pool mesancev vecji, v praksi pa ne.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.332


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #483 : nedelja, 27.11.2005 : 17:34:14 »

Hehehe, zanimivo tole. Ob vseh teorijah je praksa v Sloveniji nekako takale:
1.) Mesanci in krizanci so produkt "upsov" in le izjeeeeemoma (musher) nacrtnih parjenj. Morda je kaksen procent nacrtnih parjenj (Uh, ko imate tako luskanega kuzka, a bi ga posodili za naso luskano pesjanko, da vidimo "cudez zivljenja"? Sigurno bodo na svet prisli mladicki, ki bodo luskanost pobrali po obeh starsih), drugo ne moremo steti kot nacrtno, torej da bi lastniki psov in psic, ki se sparijo, vedeli, za kaj se gre.
2.) "Nerodovniski cistokrvni psi" so produkt nacrtnih parjenj med psi, za katere se v 99,9% ne ve, kaj nosijo s seboj in kaj bomo dobili, vedo pa dobro lastniki psic, koliko se jim bo nakapljalo v denarnice.
3.) Rodovniski psi so plod parjenj pripadnikov psov iste pasme, pri katerih bo skrbni vzreditelj, ki ve, kaj dela in za kaj se gre v vzreji, ze nekoliko predvidel, kaj bo dobil, salabajzer (thenks Alti, tule tole prav pride) pa naredil nekaj podobnega 2. tocki.

Zaradi tega je najbrz trenutno govoriti o genetiki ali zdravju pri mesancih malo preuranjeno. Morda cez kaksnih 20 ali 30 let, ce se bo tudi sicer v kinologiji zacelo premikati kam na bolje.
Logiran

Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #484 : nedelja, 27.11.2005 : 18:30:36 »


Zaradi tega je najbrz trenutno govoriti o genetiki ali zdravju pri mesancih malo preuranjeno. Morda cez kaksnih 20 ali 30 let, ce se bo tudi sicer v kinologiji zacelo premikati kam na bolje.

Povedano je bilo kar pač učijo. O stanju v praksi bi se dalo izvedeti le iz kakšnih statističnih raziskav. Če kdo pozna kakšen link do le-teh bi bila zelo vesela. Vse ostalo pa je zgolj mnenje posameznikov.

Tudi jaz upam, da bo nekoč drugače - mislim, pa da bo žal proizvodnja nerodovniških psov kar cvetela, ker vedno se bo našel tak procent ljudi, ki bo te pse kupoval...

Upam, da se motim.

LP, T

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #485 : nedelja, 27.11.2005 : 20:31:01 »

Teski: očitno osnovnošolske biologije nisi dobro razumel. Križanci - potomci dveh čistopasemskih psov različnih pasem so resnično v povprečju bolj zdravi kot čistopasemski psi. Vendar samo v prvi generaciji. Zakaj, ti lepo piše v učbeniku, ki si ga praviš da  dobro predelal.
Mešanci bi bili načelno v povprečju bolj zdravi, če bi bila genska baza res večja. pa ni. Zakaj? premisli,kako nastane večina mešancev: en ali največ nekaj vaških mačotov pokriva vse psice na določenem teritoriju, ponavadi njihove hčerke, načeloma se med seboj parijo psi iz ene ali nekaj sosednjih vasi praktično v nedogled. tako se še danes da najti v nekaterih vaseh pse, ki so si med seboj že tako podobni, da bi se iz njih dalo narediti pasmo, če bi se komu ljubilo. ( na našem koncu bi se dalo po nekaterih vaseh najti zanimive pse tipa špic, mogoče daljne potomce množice nemških špicev, ki so bili tu pred drugo svetovno vojno ali pa so še starejši)
kakorkoli že, če bi se dalo pri teh mešancih ugotoviti inbreeding index bi bil verjetno strašansko visok.
Pri nas smo poleg pasemskih psov vedno imeli tudi mešance. Žal moram reči, da je bil redkokateri zdrav. Dva sta imela dedne bolezni zaradi katerih sta imela zelo hude probleme ( s postavljeno diagnozo, na kar tako nekaj na pamet rečeno) Ostali pa so imeli težave zaradi nepravilne oskrbe ali poškodb, ki so jih dobili preden so prišli k nam. dva pa sta bila telesno sicer zdrava, sta pa imela vedenjske motnje zaradi maltretiranja v mladosti - eden izjemno hude.

pri pasemskih psih je pa stanje od pasme do pasme različno, psi nekaterih pasem imajo že zaradi same telesne zgradbe več težav kot "normalni" psi, nekatere pasme so v povprečju izredno zdrave. Tudi znotraj pasme lahko najdemo bolj ali manj vitalne linije. Pri rodovniških psih imamo možnost to preveriti, pri nerodovniških se lahko zamašamo na golo srečo.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #486 : nedelja, 27.11.2005 : 20:40:16 »

Teski: očitno osnovnošolske biologije nisi dobro razumel. Križanci - potomci dveh čistopasemskih psov različnih pasem so resnično v povprečju bolj zdravi kot čistopasemski psi. Vendar samo v prvi generaciji. Zakaj, ti lepo piše v učbeniku, ki si ga praviš da dobro predelal.

Jaz nisem govorila o križancih ampak o mešancih in sicer na temeljih matere narave. Za križance sem izrecno rekla, da so lahko še bolj obremenjeni z dednimi obolenji (v praksi), ker so rezultat parjenja, ki ga navadno izvajajo ljudje, ki jih seveda ne bodo dali pregledati na dedne bolezni.

Preberi si dobro vse poste.

Pri mešancih (ne križancih!) naj bi bil večji pool različnih osebkov in s tem seveda genov. Ne rečem, da incest ni možen, ampak je pa verjetnost manjša.

Ko smo se že v osnovni šoli učili o dednosti (pa potem tudi kasneje), so nas učili, da se z majhnim poolom genov pojavljajo tudi določene napake pogosteje kot pri večjem. Za dokaz so nam dali določena ljudstva, kjer pride do porok in seveda potomcev v sorodstvu in tam je bilo veliko zanimivih dednih napak potenciranih in odkritih, ki jih pri naključnem "parjenju" ni bilo v taki meri, ali pa jih sploh ni bilo.

To sem dala za primer, da trditev, da so mešanci lahko bolj zdravi (dedne napake), ni nujno brez osnove. Tako so nas namreč učili (v osnovni šoli, gimnaziji, veterini...). Kolikšen pa je pravzaprav razpon med tem "zdravjem" oz. razlika pa ?? NE SME PA TO BITI OPRAVIČILO ZA PROIZVODNJO MEŠANCEV. Zaradi posledic, ki jih prinaša taka proizvodnja.

Zdi se mi, da si razumela moje pisanje kot napad na rodovniške pse in selekcijo - to ni to - tudi jaz sem pristaš tega.

LP, T

P.S.: Nič ni samo črno ali samo belo.



Če govorimo o vaških mešancih, kjer potomci ostanejo doma in se mirno parijo med seboj generacije in generacije je res, da genetski pool ni velik. Ampak pri mešancih, ki se jih oddaja v različne kraje pa to še vedno velja.

LP, T

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #487 : nedelja, 27.11.2005 : 20:46:14 »

Citat
Jaz nisem govorila o križancih ampak o mešancih in sicer na temeljih matere narave. Za križance sem izrecno rekla, da so lahko še bolj obremenjeni z dednimi obolenji (v praksi), ker so rezultat parjenja, ki ga navadno izvajajo ljudje, ki jih seveda ne bodo dali pregledati na dedne bolezni.

Kako to mislis na temeljih matere narave? Ciljas na mesance, ki se potikajo naokrog, prepusceni na milost in nemilost naravni selekciji, ki izloci neprimerne osebke itd.?

Citat
Če govorimo o vaških mešancih, kjer potomci ostanejo doma in se mirno parijo med seboj generacije in generacije je res, da genetski pool ni velik. Ampak pri mešancih, ki se jih oddaja v različne kraje pa to še vedno velja.

Lej, v teoriji je gen. pool mesancev vecji, ampak samo v teoriji. V praksi pa temu sploh ni tako. V praksi pa lahko mesance delno primerjas s tisto "in-bred vasico".
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
babyjazz
odvisnež
*****
Sporočil: 694


« Odgovor #488 : nedelja, 27.11.2005 : 20:47:27 »

Dj te pustite Teski pri miru ker punca dobesedno provocira. Si ne da dopovedat pa amen.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #489 : nedelja, 27.11.2005 : 20:57:39 »

Ce je pa tako zanimiva tematika no. Smiley
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
babyjazz
odvisnež
*****
Sporočil: 694


« Odgovor #490 : nedelja, 27.11.2005 : 21:04:49 »

ja Nok sj je zanimiva tema. Samo jaz se včasih vprašam kakšna oseba stoji za takimi provokacijami?

Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #491 : nedelja, 27.11.2005 : 21:09:17 »

Dj te pustite Teski pri miru ker punca dobesedno provocira. Si ne da dopovedat pa amen.

Nisem mislila provocirat in tudi strinjam se z vami o tem, da pač proizvodnja nerodovniških psov ni OK.

Hotela sem le pojasniti zakaj veterinarji rečejo da so mešanci bolj zdravi in zakaj nekateri veterinarji še vedno (na žalost) zagovarjajo eno leglo pred sterilizacijo (stara šola).

Ker mi je vse kar je imelo opraviti z veterinarji imelo negativen prizvok. To mi je bila žal provokacija. Lahko sem narobe razumela...

LP, T

Pa brez zamere.

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #492 : nedelja, 27.11.2005 : 21:17:13 »

Saj nič ne provocira. Samo nikakor ne more razumeti, da imata lahko dva dedno obremenjena starša različnih pasem  perfektno zdrave potomce. V prvi generaciji seveda.

Psica res prav nič ne potrebuje "enega legla" pred sterilizacijo, ji pa, roko na srce, načeloma tudi čisto nič ne škodi. brejost je povsem naravno stanje, zlasti za mačke je najbolj naravno, če so kar naprej breje ali dojijo. seveda so preštevilni mladiči potem problem, ampak saj je tudi to, da se rodi več potomcev kot jih lahko preživi povsem naravno.  To, da preživi manj kot 10% mladičev je tudi povsem naravno in po pravici povedano za populacijo v celoti koristno.
Logiran
babyjazz
odvisnež
*****
Sporočil: 694


« Odgovor #493 : nedelja, 27.11.2005 : 21:26:56 »

Kaj te briga kaj pravi o tem vet. Saj imaš svojo glavo in znaš mislit.

Ne glede na mnenje vet-tov. Zavetišča so polna in v odnosu do ostalih bitij smo še sto let za leseno žlico. Kako po vsem še pomisliš na to, da bi producirala še nove mladiče.

Sicer pa če bi mi nek vet začel s takimi kot ti pišeš.... Brez besed se obrnem in grem drugam. Če že začne že s takimi neumnostmi kako naj bom potem prepričana, da tip sploh ve kaj dela. Kako naj vem da mi ne bo zašuštral psa, če je njegovo znanje še iz nekega pamtiveka.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #494 : nedelja, 27.11.2005 : 21:41:48 »

Saj nič ne provocira. Samo nikakor ne more razumeti, da imata lahko dva dedno obremenjena starša različnih pasem perfektno zdrave potomce. V prvi generaciji seveda.



Če to velja meni, naj povem v odgovor to kar sem že velikokrat: če imaš starše obolele za rakom imaš definitivno več možnosti, da boš zbolel za rakom tudi ti, kot pa nekdo, ki jih nima. Ni pa nujno, da se to zgodi.

Lahko se to pojavi šele v naslednjih generacijah. Taki potomci po moji terminologiji niso perfektno zdravi, ker so še vedno prenašalci, kar si tudi sama rekla. Ni pa nujno, da je čisto vsak potomec prenašalec. Tako, da imaš lahko kakšnega "perfektno zdravega".

Leglo sploh ne škodi, razen mladičem, če jih ne moremo oddati in potem v rokah brezvestnih rejcev pristanejo v zavetiščih ali pa ubiti.

T
Logiran
Strani: 1 ... 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 ... 68   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nerodovniški mladički?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines