mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 18.06.2024 : 14:50:19

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Strani: 1 ... 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: zakaj živali sploh obstajajo?  (Prebrano 107873 krat)
0 članov in 6 gostov pregleduje to temo.
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #420 : sreda, 11.05.2011 : 20:52:04 »

Da se malo vrnem na vegetarijanstvo. Če pogledamo, kaj bi se zgodilo, če bi bili vsi vegiji? Njive itd. bi se samo še povečale, potem bi še desetkrat bolj sekali deževni gozd, jemali bi plac tamkajšnim živalim (ki ga že sedaj itak nimajo dovolj), spremenili bi ekosistem, ker bi potrebovali več novih rastlin in tujerodne v domači državi bi na veliko sadili nove in tujerodne vrste, ki bi izpodrivale avtohtone, spet, katastrofalen ekosistem... Enostavno - počasi bi živa bitja začela izumirati. Spet podrugi strani pa bi bilo živino nujno rediti za pse, mačke itd...
Meni se zdi največji problem mesojedstva prevzetnost... Koliko mesa, svežega roma v koš, ker ga je gospodinja kupila seveda preveč, češ - pri dobremu gostitelju mora hrana vedno še in še ostati na voljo. Pa da ga nekateri pojedo toliko, da bi jaz kar bruhala zraven (Argentinci), vsak dan mora bit skoraj vsak obrok iz mesa, ma katastrofa. Ogromno bi se že spremenilo, če bi jedli meso le vsak drugi dan, en dan vegi, drugi tudi malo mesa. In pa najhujše - v kakšnih pogojih živali živijo. Uh, o tem bi se pa res lahko razpisala, pa kako delajo z njimi, preden jih dokončno skloftajo... Pa kure za jajca, po deset v kletki za mini kunce, umetna svetloba itd. Ja, to pa je katastrofa.

Najbolj humano je, če ješ meso bio pridelano (pač da s živali skozi življenje prosto pasejo na travnikih, druga z drugo v dobrih pogojih in pa predvsem, da jemo z glavo, da se vsak zaveda, da je mogel za meso nekdo umreti, zato je absolutno prevzetno in egoistično, če  se z njim bašemo vsak dan.

Me pa prav zanim, koliko vegijev je res vegijev, ker če to si, zame pomeni, da ne ješ nobenega živega bitija oz. če je telo le-tega čemu dodano, pa sem spadajo školjke, raki, RIBE, goveja juha, kavijar, polži, morski pes, lignji, hobotnice itd. Kaj te živali pa nič ne trpijo ali kako?!
Če se nekdo gre vegetarijanstvo, naj se ga gre kot se spodobi, ne pa neka dvoličnost - krava ne, riba pa... Ah, saj to je itak nižje razvito bitje, nekaj pa tut moram jesti. Daj, ne me basat, no!

Samo toliko o tem, da bi bile tudi mnoge slabe stvari množičnega vegetarijanstva (s tem mislim veliko večino populacije). Moraš vedno predatavit dejstva, ne samo svoje poglede.
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #421 : sreda, 11.05.2011 : 20:53:21 »

Jaz torej podpiram pravo vegetarijanstvo in jedenje ter "odgovorno" ravnanje z vsakim mesom!
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #422 : sreda, 11.05.2011 : 21:08:18 »

Kaj pa recimo, ko gre za ogroženo vrsto, ki jo je do tega pripeljalo človeško poseganje v okolje in zmanjševanje življenskega prostora za to žival? ...

Ali tudi divjo poškodovano žival, kjer jih je recimo samo še 100 njene vrste samo gledamo, čeprav smo sami krivi, da je prišlo do tega, da se je število tako drastično zmanjšalo?

Bi rekla, da odvisno od vrste, od tega koliko jih je in od tega ali sploh imajo kje za zivet in a jih sploh kdo "gor spravlja".
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #423 : sreda, 11.05.2011 : 22:32:47 »

Da se malo vrnem na vegetarijanstvo. Če pogledamo, kaj bi se zgodilo, če bi bili vsi vegiji? Njive itd. bi se samo še povečale, potem bi še desetkrat bolj sekali deževni gozd, jemali bi plac tamkajšnim živalim (ki ga že sedaj itak nimajo dovolj), spremenili bi ekosistem, ker bi potrebovali več novih rastlin in tujerodne v domači državi bi na veliko sadili nove in tujerodne vrste, ki bi izpodrivale avtohtone, spet, katastrofalen ekosistem...

Hm ... Zakaj vegetarijanstvo povezuješ z gojenjem novih vrst rastlin? Sploh pa ... veliko rastlin, ki jih že tako uživamo, ni avtohtonih, od krompirja do paradižnika. Stari Grki niso poznali "tradicionalne" grške solate. Smiley

Citat
Meni se zdi največji problem mesojedstva prevzetnost... Koliko mesa, svežega roma v koš, ker ga je gospodinja kupila seveda preveč,

To ni le problem mesojedstva, ampak družbe nasploh. Ne le pri prehrani. Po pravici povejte: ali kupite nov mobilni telefon šele takkrat, ko je vam prejšnji pokvari, ali pa veliko prej? Jaz ga menjam šele takrat, ko se pokvari. Prav tako pozimi ne kuppujem grozdja iz Čila in Južnoafriške republike, ampak počakam nekaj mesecev na grozdje, ki je pridelano bliže našim krajem.


 
Če se nekdo gre vegetarijanstvo, naj se ga gre kot se spodobi, ne pa neka dvoličnost - krava ne, riba pa... Ah, saj to je itak nižje razvito bitje, nekaj pa tut moram jesti. Daj, ne me basat, no!

Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #424 : sreda, 11.05.2011 : 22:37:27 »

Heca me tale forum danes. Tole:

Citat
Če se nekdo gre vegetarijanstvo, naj se ga gre kot se spodobi, ne pa neka dvoličnost - krava ne, riba pa... Ah, saj to je itak nižje razvito bitje, nekaj pa tut moram jesti. Daj, ne me basat, no!
je del citata, ki sem ga hotela komentirati.

Sama spadam med tiste, ki od mesa jemo ribe in mehkužce (čeprav tudi to precej redko). Sama se zato ne opredeljujem za vegetarijanko, pač pa me tako opredeljujejo drugi (oziroma zadnje čase raje kar rečem, da sem vegetarijanka, ker se mi ne ljubi razlagati mojih prehranskih navad). In zakaj bi bilo to dvolično? Mar si tega, kar jem, ne smem izbirati sama, po kakršnem koli principu že? Poleg tega, da mi drugo meso preprosto ni všeč oziroma ga ne maram, si lahko izmislim tudi etični razlog, če hočeš. Ribo sem sposobna ubiti sama. Tudi lignja, školjko, hobotnico. Krave ne - ne bi zmogla. Če že hočeš nek "višji" razlog moje povsem osebne zadeve.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #425 : sreda, 11.05.2011 : 22:41:08 »

Zakaj bi pa ribo lahko ubila, kokoši pa ne?

Sicer napol off, sam imam strica striktnega vegetarijanca al je že celo vegan, ampak savinjskemu želodcu pa se ne more upret:)
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #426 : sreda, 11.05.2011 : 22:53:33 »

Zakaj bi pa ribo lahko ubila, kokoši pa ne?

Zakaj? Pač ne bi, kot tudi človeka ne bi mogla ubiti - če bi mi šlo za življenje, bi verjetno to storila.
Verjetno je to povezano z mojim dojemanjem enega in drugega živega bitja.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #427 : sreda, 11.05.2011 : 23:04:06 »

Ja, mislim, to je pa res huda dilema. Ce jes ribe, nisi vegetarijanec neglede na to kaj lahko/ne mores ubit.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #428 : sreda, 11.05.2011 : 23:07:17 »

Ja, mislim, to je pa res huda dilema. Ce jes ribe, nisi vegetarijanec neglede na to kaj lahko/ne mores ubit.

A ti to meni? Kaj, ko bi najprej prebrala, kaj sem napisala. Recimo o tem, da se sama ne opredeljujem za vegetarijanko, pač pa to počnejo drugi - čeprav vedo, da jem ribe.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #429 : sreda, 11.05.2011 : 23:13:28 »

Jst, ja komentiram tvoje pisanje. Sprasujes zakaj naj bi bilo dvolicno, ce je "krava ne, riba ja" in se potem tak clovek opredeli za vegetarijanca.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #430 : sreda, 11.05.2011 : 23:22:32 »

Jst, ja komentiram tvoje pisanje. Sprasujes zakaj naj bi bilo dvolicno, ce je "krava ne, riba ja" in se potem tak clovek opredeli za vegetarijanca.

Ne, ne sprašujem tega.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #431 : sreda, 11.05.2011 : 23:25:03 »

Citat
Če se nekdo gre vegetarijanstvo, naj se ga gre kot se spodobi, ne pa neka dvoličnost - krava ne, riba pa... Ah, saj to je itak nižje razvito bitje, nekaj pa tut moram jesti. Daj, ne me basat, no!
Citat
Sama spadam med tiste, ki od mesa jemo ribe in mehkužce (čeprav tudi to precej redko). Sama se zato ne opredeljujem za vegetarijanko, pač pa me tako opredeljujejo drugi (oziroma zadnje čase raje kar rečem, da sem vegetarijanka, ker se mi ne ljubi razlagati mojih prehranskih navad). In zakaj bi bilo to dvolično?

Kaj pa sprasujes?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #432 : sreda, 11.05.2011 : 23:31:31 »



Kaj pa sprasujes?

To, da rečem, da sem vegi, ker se mi ne da razlagati, kaj jem, se nanaša na okoliščine, ko se naroča hrana, ne sicer. Smiley To ni moja opredelitev - torej nisem vegi.

Sprašujem le, zakaj bi bilo dvolično, če sem se (iz katerega koli razloga že) odločila, da jem ribe in mehkužce, drugih živali pa ne.
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #433 : sreda, 11.05.2011 : 23:32:42 »

To, da rečem, da sem vegi, ker se mi ne da razlagati, kaj jem, se nanaša na okoliščine, ko se naroča hrana, ne sicer. Smiley To ni moja opredelitev - torej nisem vegi.
 

Še to: to rečem izljučno zato, da bi se izognila možnosti, da bi mi postregli s kakšnim zrezkom in pričakovali, da ga pojem. Smiley
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #434 : sreda, 11.05.2011 : 23:35:36 »

Aja. Glede na to, da se ne gres vegetarijanstva pa tisto kar je Itlam napisala o dvolicnosti ne leti nate. Kakor jaz razumem, je to letelo na vse tiste "vegije", ki jedo ribe.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines