mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 17.08.2024 : 00:16:45

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Dirofilarija - srčne gliste
Strani: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 ... 18   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dirofilarija - srčne gliste  (Prebrano 68337 krat)
0 članov in 4 gostov pregleduje to temo.
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #135 : četrtek, 22.06.2006 : 10:14:51 »

Lani sem bil s svojim psom na dopustu na Malem Lošinju, pa ga nisem zaščitil pred srčnimi črvi in tudi po prihodu domov mu nisem dal tablet. Ali bi bilo dobro napraviti test na prisotnost črva in kje se to lahko opravi?
Logiran
pea
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 32


« Odgovor #136 : četrtek, 22.06.2006 : 11:19:01 »

Ravno sem govorila z veterinarjem. Ogroženo območje je samo Istra. Tako, da kar brez skrbi.
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #137 : četrtek, 22.06.2006 : 11:49:48 »

Pea, hvala!

Sicer sem tudi sam nekaj slišal o tem, da je Istra najbolj ogrožena, pa vendar je bolje, če se prepričaš. Moram pa tudi povedati, da na Lošinju sploh nisem opazil, da bi bio ne vem koliko komarjev (verjetno jih škropijo).
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #138 : četrtek, 22.06.2006 : 11:54:57 »

Pea kateri veterinar oz iz katerega konca Slovenije ti je to povedal?

Veterinarji na obali (večina) dobro pozna situacijo in svetujejo, da se psom, ki živijo zunaj daje preventivo čez celo leto...

Jaz nočem povzročat preplaha ali se s kom prepričevat ampak, ne verjamem, da komarji v Dalmaciji niso okuženi.

Da je zadeva razširjena samo v Istri se mi zdi dvomljivo, predvsem za to, ker je okužena celotna obala Italije in Grčije (lahko pobrskate v googlu za tiste, ki se radi sami prepričate - dirofilaria immitis - prvi izpis) zato dvomim, da so komarji preskočili obalo Hrvaške.

Jaz vsekakor svetujem testiranje psov, ki niso dobili preventive oz. kurative v 30 dneh po prihodu iz morja (odrasle filarije se namreč veselo razmnožujejo tudi po potem, ko psa ne pikajo več komarji)...

Testiranje in preventiva/kurativa (tekočina ali tablete) ne stane toliko, da bi se splačalo tvegat okužbo.



Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #139 : četrtek, 22.06.2006 : 11:57:27 »

Se mi je zdelo čudno, ja... Huh

Zdaj mi je pa jasno zakaj zdravila celo leto, hvala.
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #140 : četrtek, 22.06.2006 : 13:07:39 »

Nevarnost filarije v Italiji ni samo na obali, ampak tudi višje, npr. Parma in cela Padska nižina.

Mislim, da veterinarji po Sloveniji preveč "na lahko jemljejo" te gliste in širijo cel kup neresnic. Žal, pa tudi na Obali niso 100% seznanjeni s to problematiko. Sem ravno prejšnji teden bral v vet. ambulanti v Kopru o filariiji (imajo nekaj obešeno na zidu) pa je precej pomanjkljivo - sploh ne piše kako bi se lahko prepoznalo oz. vsaj posumilo, da ima pes te gliste.

Angseter,
nekateri priporočajo preventivo za filarijo čez celo leto, ker nikoli ne veš kdaj so komarji (na začetku ne napadajo tako zelo kot poleti) in reskiraš da zamudiš s prvo tableto ali pa prehitro končaš pred zimo. Poleg tega pa so te tablete tudi proti drugim glistam, tako da nardiš dvojno dobro delo  Smiley
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #141 : četrtek, 22.06.2006 : 13:10:18 »

Torej, da še malo obrazložim svoje pisanje.

Veterinarji svetujejo dajanje preventive celo leto psom na obali predvsem zaradi zmedenega podnebja, ker zime niso več zime in lahko kakšen okužen komar v toplih dneh pride na dan in se nahrani na kakšnem psu...in ga okuži.

Citat
Jaz vsekakor svetujem testiranje psov, ki niso dobili preventive oz. kurative v 30 dneh po prihodu iz morja (odrasle filarije se namreč veselo razmnožujejo tudi po potem, ko psa ne pikajo več komarji)...

To je pa za tiste pse, ki so izpostavljeni okuženim komarjem v času dopusta (drugače pa čez leto ne), mikrofilarije, s katerimi ga je komar okužil se po 30 dneh razvijejo v odrasle filarije in preidejo v stadij, ko se zasidrajo v organe (srce, pljuča...najpogosteje), takrat se začnejo tudi razmnoževat v telesu (spet se tvorijo mikrofilarije...in nove odrasle gliste...). To se zgodi, če pes ne dobi preventive/kurative, ki pobije mikrofilarije, ki jih okužen komar ob piku injicira.

To, pa da je cela Ialija okužena je jasno...zemljevidek, ki sem vam odpre ko v googlu vpišete dirofilaria immitis je dovolj zgovoren...




Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #142 : četrtek, 22.06.2006 : 13:11:36 »

pa je precej pomanjkljivo - sploh ne piše kako bi se lahko prepoznalo oz. vsaj posumilo, da ima pes te gliste.


Simon,

kako pa sploh lahko posumiš, da je pes okužen? Kolikor sem jaz bral o tem, nisem nikjer našel zapisano, da bi obstajali kakšni posebni znaki, ki bi kazali na prisotnost srčnih glist (vsaj dokler okužba ni v zadnji fazi).
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #143 : četrtek, 22.06.2006 : 13:15:14 »

Kolikor je meni znano se začne kazati, kot popuščanje srca, kašljanje naprimer, samo takrat je lahko že prepozno.

Hvala za podatke!!!  Kiss
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #144 : četrtek, 22.06.2006 : 13:16:00 »

Tisti list sem tudi jaz videla v ambulanti...jaz ne vem...verjetno mislijo, da so ljudje večinoma seznanjeni s tem (mene so še vedno vprašali, če dajem preventivo je pa tudi res, da, če jih ne gnjaviš in sprašuješ ne dajo kaj več informacij od sebe).

Jaz sem enostavno začela gnjavit o čisto vseh stvareh, ker je to edini način, da si prideš na jasno kaj in kako...

Kolikor vem, nekih specifičnih znakov za to, da je pes okužen z dirofialrio ni...razen upehanosti, težkega dihanja in davljenja ob kašlju...ko se pa to pojavi je že precej pozno... Undecided
Če pa kdo ve za kakšne specifične znake...naj prosim pove, da sebi in veterinarki prihranim kakšno uro na telefonu  Wink
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #145 : četrtek, 22.06.2006 : 13:17:16 »

A pišemo vsi naenkrat Smiley
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #146 : četrtek, 22.06.2006 : 13:21:58 »

Ja sej... v popuščanju srca, voda v pljučih, upehanost, kar si napisala. Vsakič ko sem z mojo prejšnjo prišla k vetu ( je mala slabo srce na stara leta) so me vprašali isto.
Je dobila zdravilo proti filariji?
Ja je.

To je bilo pa tudi vse. So pa tudi povedali, da veliko ljudi ne daje zdravila in da je stanje kar slabo. V bistvu sem jaz povedala vsem znancem, ki imajo psa in mislim, da je eden reku, da je že nekaj slišal o tem. To je bilo pred leti, zdaj upam, da se je stanje popravilo. Premalo se govori o tem v javnosti.

Kaka brošurca o vseh preventivah ob prvem cepljenju nebi bila slaba zadevca.

Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #147 : četrtek, 22.06.2006 : 13:46:25 »

Ogromno ljudi ne daje preventive (še vedno), predvsem, ker jim je škoda denarja (pa tekočina na postaji stane 4200 in jo imaš za normalno težkega psa za celo sezono)...pa jim ne moreš na noben način dopovedat (še tistega lista z dvemi besedami, ki visi na postaji se jim ne da prebrat).

Podatki, ki so na voljo kažejo na to, da se pri psih (predvsem na Škofijah, Dekanih, Škocijanu, Ankaranu in Hrvatinih), ki ne dobivajo ničesar proti filariji izkazuje 100% okuženost, kar je precej zaskrbljujoče (in baje da je takih psov resnično še ogromno).

Vsekakor pa se strinjam, kakšna poučna brošura vsakemu lastniku psa bi bila dobrodošla.
Logiran
pea
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 32


« Odgovor #148 : četrtek, 22.06.2006 : 13:58:24 »

Podatek je iz k-klinike v ljubljani na gorkičevi. Moram priznati, da jim precej zaupam glede teh stvari.
Nočem, da bi me narobe razumeli, ampak zdi se mi da vsesplošno pretiravanje ni zmeraj dobro. Seveda se je potrebno pogovoriti z verodostojnimi viri, če se da, calo večimi. Ampak še vedno sem mnenja, da se zaradi veliko stvari širi pretirana panika (izjave v stilu, da če pes zaužije eno samo jagodo grozdja, bo podlegel v 10 min).
Še enkrat, previdnost je mati modrosti, ampak kar je preveč je pa preveč.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #149 : četrtek, 22.06.2006 : 14:12:36 »

Če je alergičen Wink
moja prejšnja ga je kar s tal pobirala in fehtarla če ga je kdo jedu...

Kar se tiče pa filarije, pri nas kar nekaj psov pogine zaradi nje in je ni ravno za jemati površno.

Fora je samo v tem, da se daje preventiva in zaključena debata. To se meni ne zdio nobeno pretiravanje.
Sploh, če se pogleda, koliko ljudi pojma nima o njej ali jih ne briga pol pa pes pogine pri nevem šestih letih, ja bogi je bil star, ma sej mu ni bilo nič, samo malo je kašljal pa bolj miren je bil, ma to je zaradi starosti... Tudi v tem stilu naprimer...
Ker je veliko psov, ki so pred hišo za to da malo pobevskajo in ko pride vet na vas ga cepijo in to je to...

In če se gre na kraje kjer je verjetnost da so okužei komarji ne vem v čem bi bilo pretiravanje, da se mu da tisto tabletko ali ampulo ali tekočinco, ko se vrne nazaj, strošek je minimalen.
V nasprotnem primeru se pa priporoča pregled, ker je spet relativno poceni. Samo kri se vzame in malo poškili pod mikroskop.
Ker fora je pa v tem, da ko pes začne kašljat je organizem že kar pod stresom in oslabel. Takrat je zdravilo za že razvite filarije tako močen strup da lahko zaradi zdravila ali pa odmrtja tolikšnega števila črvov povzroči samozastrpitev in žival podleže.
Pa da ne govorimo, da je tak pes, ki je okužen tudi potencialni prenašalec bolezni!!!
Pa ne psa na psa, ampak pes - komar - pes.
Logiran
Strani: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 ... 18   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Dirofilarija - srčne gliste
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines