mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 28.09.2024 : 17:10:53

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: bernski planšarski pes - čvek
Strani: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ... 172   Dol
Natisni
Avtor Tema: bernski planšarski pes - čvek  (Prebrano 254258 krat)
0 članov in 8 gostov pregleduje to temo.
Maxi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 19


« Odgovor #150 : sreda, 16.06.2004 : 08:38:24 »

Še enkrat lep pozdravček!!

Zdaj ste pa že tolikokrat napisali o displaziji kolkov, da me je resno začelo skrbeti!!

Mar res pri vseh teh pasmah, če pes nima rodovnika pride do te "zastrašujoče bolezni"??

Namreč smo lastniki ljubkega 3 mesece starega bernskega planšarja Kiss in kot ste že lahko razbrali iz mojega sporočila nima rodovnika.

Zanj lepo in prav skrbimo........no, vsaj upam........hrani se pravilno in zdravo, giblje se ne preveč-toliko kot sam želi (seveda stopnice in dolgi sprehodi ne pridejo v poštev)......skratka vse lepo in prav!!

Vendar pa me kljub temu skrbi!!  Sad Sad

Pa me zanima ali je kdo med vami lastnik nerodovniškega kužka te pasme in če ima že kake probleme s tem ali izkušnje??
In koliko odstotna je ta bolezen pri psih brez rodovnika??

Veliko smo tudi že prebrali o displaziji in videli, da te probleme nimajo samo bernski planšarji ampak vsi psi velikih pasem, pa poznam ogromno ljudi, ki imajo doma zlate prinašalce, ovčarje.........brez rodovnika.......pa nimajo teh težav.......no, vsaj zaenkrat ne...........pa so psi že kar nekaj stari!!
Vendar pa se kljub temu največ govori o bernskih planšarjih in tej bolezni!! Zakaj?? Huh

Hvala za vaš odgovor!!
Logiran
oks
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 673


« Odgovor #151 : sreda, 16.06.2004 : 08:43:19 »

Maxi!
Tako rodovniški kot tudi nerodovniški psi lahko za kolčno displazijo zbolijo kasneje. S tem mislim, da ni nujno, da se že rodijo z njo. Je pa res, da so nerodovniški psi (ki nimajo slikanih kolkov in s tem tudi nimajo vzrejnih dovoljenj) k temu veliko bolj nagnjeni. Pomembno je da psu zagotoviti primerno hrano (za velike pasme), ne preveč kalcij in da mu obvezno NE dodajate nobenih vitaminov, ker je kvalitetna hrana povsem dovolj. Odsvetujem vam tudi, da se vaš pes igra z odraslimi, težkimi psi, ki ga lahko mad igro poškodujejo in tako pospešijo nastanek displazije.
Sama sem imela pred berncem, nemškega ovčarja (rodovniškega), ki je imel displazijo šele pri 12 letih!  Undecided
Logiran
Maxi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 19


« Odgovor #152 : sreda, 16.06.2004 : 09:50:52 »

Oks, najlepša ti hvala za ta kratek in jedrnat odgovor.........

Vem, da lahko veliko pripomoremo, da ne pride do tega, ko je kuža še majhen.........zato tudi toliko bolj pazimo na njega pri njegovem odraščanju.........

Naš mladiček se prehranjuje s pravilno in zdravo hrano (za velike pasme).......ne je pa nobenih vitaminskih dodatkov, razen nekega dodatka (CANOVITIUM FORTE-ne vem, če je to popolno ime)  v obliki prahu, ki naj bi delala obloge na sklepih in ga tako vsaj malo varovala! To nam je priporočil veterinar in pa nek vzreditelj teh pasem, vitamine pa strogo prepovedali!

Kar se tiče pa gibanja sem pa že povedala, stopnic se izogibamo in pa dolgih sprehodov, vendar pa je naš mladiček precej živahen, kot verjetno vsi ostali malčki........in kar precej skače.......to mu pa ravno ne moremo preprečiti, kajne?
Sploh se mi pa zdi nesmiselno, da bi mu v teh njegovih najlepših letih prepovedala vsakršno igranje, pa čeprav vsebuje  skakanje vmes.......potem je vseeno, če ga imamo skozi privezanega, da bi bil "100% zavarovan"!! Sem pa strogo proti vsakršnemu privezovanju psov.............kuža mora imeti svobodo!!

Mislite da je lahko tudi vsako nedolžno skakanje nevarno!!?? Huh

Še enkrat hvala!!!!! Smiley Smiley

Logiran
oks
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 673


« Odgovor #153 : sreda, 16.06.2004 : 09:54:35 »

MAXI!

Nedolžno skakanje med igro seveda ni prepovedano, ker se tega tudi ne da preprečiti. Bolj pa vzreditelji odvsetujejo skakanje čez ovire ali iz višjih površin na tla! Grin
Logiran
manetka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #154 : sreda, 16.06.2004 : 10:15:06 »

Maxi mislim, da te pretirano skrbi za tvojega mladička, kakor si napisal zelo dobro skrbiš zanj.
Vseeno pa bom dodala svoje mnenje. Mislim, da ne moremo reči, da so ravno nerodovniški psi tako nagnjeni k displaziji, jaz razmišljam tako, da predvsem pri nerodovniških psih je problem te displazije ker pač ni možno kontroliranje rodu psa tako ne veš kakšne predhodnike ima mladiček. Ne slikajo jim kolkov niti ne morejo imeti vzrejnega dovoljenja.
Sama pa imam tako izkušnjo. Imam sedaj 7 let staro bernko prav tako nerodovniškega rodu, čeprav tega ne zagovarjam, vendar pred 7 leti še nisem imela pojma kaj vse to pomeni... S to psičko pa imam zelo veliko srečo, saj je zelo zdrava v vsem življenju je samo 2x imela vneto lojnico.Upam, da bo njeno zdravje še naprej tako trdno.
Sedaj pa imam tudi psičko rodovniškega porekla, s katero pa nisem imela takšne sreče pri zdravju. Trenutno je sicer tudi ona zdrava, vendar je bil že sam začetek zaskrbljujoč. Upam da bo sedaj zdrava.
Tako, da tudi pri rodovniškem psu je potrebno preveriti starše , stare starše in še kakšen rod za nazaj, da vidiš vsaj približno sliko kako je rod zdrav. Vedno pa tudi to ne pomeni, da bo zato tvoj mladiček zdrav.
lp
 
Logiran
Maxi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 19


« Odgovor #155 : sreda, 16.06.2004 : 10:28:10 »

Še enkrat najlepša hvala obema za vajin odgovor..........moram reči, da sem kar precej potolažena!

Tudi jaz prej nisem toliko vedla o displaziji, potem so pa kar naenkrat vsi začeli govoriti o tem............da te res že pošteno zaskrbi!!

No, vidiš Manetka tudi ti imaš izkušnjo z nerodovniško psičko, to me je še dodatno razveselilo, saj sem mislila, da sem edina ki ima doma kuža brez rodovnika, saj so bili kar naenkrat vsi proti nerodovniškim pasmam..........

Jaz upam ,da se bo naš mali Kiss dobro "izkazal" in bo živel dolgo in zdravo življenje, pa čeprav smo tudi že imeli zdravsteve težave z njim, saj ima za sabo že malo operacijo!! Pa vendarle...........držimo pesti!!

Lahko pa mi še kaj več napišeš kako ste skrbeli vi za svojo prvo bernko glede na to, da še nisi bila toliko seznanjena z displazijo kolkov in da mora imeti nekoliko omejeno gibanje!!

Kakorkoli že.....hvala obema!!

Pozdravček!! Smiley Smiley
Logiran
dalija
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #156 : sreda, 16.06.2004 : 12:29:21 »

 Roll Eyes prav lepo je spremljati vse tele pogovore, veliko se naučim saj bom sama postala lastnica ljubkega bernija čez probližno tri tedne! tudi sama sem dobila dosti pojasnil glede displazije... (o tem da mladicki ne smejo hoditi cez stopnice). doma se zavedamo da dosti tvegamo z nakupom nerodovniskega bernija...vendar denarja za rodovniskega enostavno nimamo!   Cry  zanima me nekaj samo: ALI KDO VE, kako preveris leglo ko prides prvo k hisi pri kateri kupujes bernija! na kaj mores biti pozoren? Cez 4 dni se odpravljam bernija preverit... ima kdo kaksen nasvet? Huh Huh
dalija
Logiran
manetka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #157 : sreda, 16.06.2004 : 19:24:31 »

Maxi, saj to da imam tudi jaz eno psičko brez rodovnika, ne pomeni, da jaz ta način razmnoževanja podpiram, ker tu res ni mogoča nobena kontrola glede zdravja in drugih stvari. Nikoli pa ne moreš reči, da tak pes ne bo zdrav, ker tega enostavno ne veš Huh, lahko imaš srečo ali pa ne Huh...
Na žalost pa je tudi velika večina vzreditljev, tudi pri rodovniških psih ne dela kake velike selekcije, zato je tudi toliko slabosti, ki udarijo ven zaradi dednosti, ki bi bile lahko preprečene, če bi vzrejali res zdrave pse.
Dalija jaz ti svetujem, da se o vsem osvestiš in na tem forumu, če boš le malo pobrskala boš našla precej nasvetov.
Res pa boš zelo težko ugotovila iz kakšnega legla bo tvoj mladiček, saj kot sem že zgoraj napisala brez rodovnika ne boš vedela niti kako so bili parjeni predniki, niti nikakršnih zdravstvenih zagotovil ne boš dobila. Mogoče povprašaj zakaj mladički niso rodovniški kaj je vzrok. Ali imajo starši rodovnik, ali niso dobili dovoljenja za parjenje, pa še sto vprašanj bi se lahko izmislila. Ne boš pa niti vedela, če ti bodo vse povedali v resnici Huh.
Smem vprašati kakšna je cena za nerodovniškega mladička?
Maxi tebe zanima kako smo skrbeli za svoje bernke Tongue v rani mladosti, v resnici s precej previdnosti. Vodili smo obe na sprehode, vendar nikoli nismo pretiravali, če pač nista hoteli hoditi smo ju tudi nosili, dokler se je dalo. Doma pa imamo tudi ograjo okrog celega vrta, tako, da sta  se sami lahko gibali kolikor sta hoteli, moram reči pa, da sta bili precej različni. Mlajša je imela vedno večjo potrebo po gibanju od starejše, tako da smo jo včasih ko je res norela preveč morali kar sami malo umiriti Grin. Obe pa smo že od mladosti imeli tudi z nami v stanovanju, tako da nista čutili kakšne osamljenosti Tongue.
Dalija mogoče še vseeno malo razmisli o rodovniškem mladičku, včasih pomaga tudi ta nasvet se zavedaš koliko stroškov ti lahko povzroči če psiček slučajno ne bo zdrav.
Maxi kakšne težave pa je imel tvoj psiček?
lp M.
 
Logiran
dalija
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #158 : sreda, 16.06.2004 : 19:33:39 »

odgovorim ti takoj (v okviru 30 min) upam da bos ostala online...samo nekaj se uredim!

dalija
Logiran
dalija
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #159 : sreda, 16.06.2004 : 19:49:56 »

tako, tukaj so zdaj moji odgovori! že zadnje leto zbiram denar za psička (ki bo namreč moji mamici darilo). in skos ta čas razmišlam o rodovniškem, toda roko na srce (odhajam na študij oktobra) nimam 150.000 da bi jih dala za rodovniškega.  ta mladiček stane 60.000 sit.... dobili ga bomo čez tri tedne, saj takrat pridemo iz dopusta in bomo meli čas se z njim ukvarjati. konec tega tedna se tudi odpravljam ga osebno pogledati! Je psička in .... ne vem kaj naj še napišem. Izredno se bojim vseh bolezni in vsega toda..... drugačne poti da moji mami uresničim sanje ni!

dalija
Logiran
manetka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #160 : sreda, 16.06.2004 : 20:28:24 »

Dalija se lahko mailava?
Logiran
dalija
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #161 : sreda, 16.06.2004 : 21:45:41 »

seveda  Grin
Logiran
manetka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #162 : sreda, 16.06.2004 : 22:03:40 »

No sem že spisala:)

Sedaj grem pa preverit Shocked, če naša mlajša zverinica že spi.
Logiran
Maxi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 19


« Odgovor #163 : četrtek, 17.06.2004 : 07:54:27 »

Pozdravček!! Wink

Manetka, da se ne bi narobe razumeli....
Vem, da ne podpiraš tak način razmoževanja, saj tudi jaz vem, da pri kužkih brez rodovnika nimaš nobene kontrole glede zdravja........

Mislila sem pač tko, da sem mogoče kdaj dobila tu občutek, da pa psički brez rodovnika niso dovolj dobri............zdravi.........in da je končno lepo slišati, da je imel tudi nekdo, kužka brez rodovnika.......

Po pravici povedano nisem nikoli veliko dajala na rodovniške pasme, pa čeprav bi mogoče morala, če ne zaradi drugega zaradi zdravja, vendar tako kot je Dalija dejala nekateri nimamo 800 Eurov za nakup takega psička........mimogrede naš malček je stal 50.000 SIT!!

No, pa saj v končni fazi ni važno..........važno je le to, da ga imamo sedaj doma in nas razveseljuje s svojimi vragolijami, ki pa jih mimogrede ni malo Smiley Če pa se bodo nadaljno pojavile se kakršnekoli zdravstvene težave bomo pač videli in temu tudi primerno ukrepali..........in se ne bomo sekirali v smislu: če bi pa kupili rodovniškega kužka pa do tega ne bi prišlo!!  Sploh ne..............saj namreč tudi nikoli ne bomo vedeli, če bi v primeru nakupa rodovniškega psa imeli manj zdravstevnih težav.............

Vprašala si me tudi kake težave je imel naš psiček...........
Pri dveh mesecih je namreč moral na operacijo pruha (Umbillical Hernia).........baje je tega kar veliko Huh

Operacija uspela.............živimo dalje in upamo na najboljše!!

Lep pozdravček tebi Manetka, Daliji in vsem ostalim ljubiteljem vseh živali!!!

Logiran
manetka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #164 : četrtek, 17.06.2004 : 09:43:40 »

Maxi, sem že mislila da je bila kakšna hujša težava pri psičku Wink...

Pruh pa je res kar pogosta težava pri mladičkih, tudi  v leglu iz katerega je moja mlajša bernka sta imela dva pruh. Kar nekaj opredelitev sem že slišala vendar ne vem še čisto natančno zakaj do tega pride, menda lahko pri porodu. lahko pri napenjanju ko mladički lezejo čez razne previsoke ovire, lahko je menda vzrok tudi debelost mladička...
Gotovo pa vas je tudi prestrašilo, čeprav izgleda kot majhna operacija.

Če sem prav zasledila si ti iz okolice Kranja?


Dalija tebi bom lahko odgovorila, ko pridem iz službe, ker tukaj nimam svojega maila.

lp
Logiran
Strani: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ... 172   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: bernski planšarski pes - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines