Problem nezdravega prehranjevanja pri večini ljudi, je vzrok v cenah živil
..pa osveščenosti, seveda.
P.S.: Pivo je zakon
Hmelj najpogosteje povezujemo z izdelovanjem piva.
Pivo je naravno fermentirana pijača iz žit, hmelja in vode, izdelana po postopku varjenja, ki mu sledi alkoholno vrenje z dodatkom pivskih kvasovk.
Pivo je edina pijača, ki se proizvaja z dodatkom hmelja.
Ječmenov slad v pivu vsebuje 80% fenolnih sestavin. Te prestrezajo proste radikale v telesu, ki so lahko kancerogeni. Preprečujejo tudi kardiovaskularne bolezni.
Zaradi nizke vsebnosti alkohola pivo uvrščajo med osvežilne pijače. Ima čistilni, dezinfekcijski in protibolečinski učinek. Je tudi poživilo, pomirjevalo in sestavina, ki prispeva k boljšemu počutju.
Pivo vsebuje tudi kvas, ki vsebuje beljakovine, ogljikove hidrate, vitamine B1, B2, B6 in provitamin D1.
2 dcl piva vsebuje manj kcal (86 kcal) kot npr. 2 dcl šampanjca (170 kcal) ali rdečega vina (155 kcal). Prepričanje, da pivo redi, je torej zmotno. Pivopivci so resda močnejše postave, vendar naj bi bilo to posledica razširjenega želodca. Res pa je, da grenčine iz hmelja, npr. izohumulon, dražijo želodčne sokove in povečajo apetit.
Pivo vsebuje tudi več kot 30 mineralov. Liter piva na dan pokrije skoraj polovico dnevnih potreb odraslega človeka po magneziju, 40% potreb po fosforju in 20% potreb po kaliju. Natrija in kalcija je malo. Nizka vsebnost natrija povzroča dehidrirajoč učinek.
Ogljikov dioksid v pivu ima osvežilni vpliv. Stimulira krvni obtok v ustni sluznici, povečuje slinjenje in tvorbo želodčne kisline in praznjenje želodca, olajšuje izločanje snovi, ki se izločajo z urinom.
Osmotski tlak piva znaša nekje 1012 mmol/kg piva, brezalkoholnega pa 290 mmol/kg, kar je enako osmotskemu tlaku krvi. Zato brezalkoholno pivo uvrstimo med izotonične pijače in ga obravnavamo kot najbolj naravno in optimalno pijačo za športnike.
Zmerni pivci imajo v primerjavi z abstinenti 20 - 50% manjši riziko za razvoj bolezni srca in ožilja. Vzrok je povečana vsebnost HDL holesterola, LDL pa se ne veča.
Vir:
http://www2.arnes.si/~mborion4/fkg/seminar/humulus.htm