mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 09.08.2024 : 20:42:00

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Strani: 1 ... 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 ... 79   Dol
Natisni
Avtor Tema: Erlihija  (Prebrano 186839 krat)
0 članov in 42 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #210 : četrtek, 14.07.2005 : 09:32:00 »

Uh, skoda. Izvide si pustila pri vetu?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #211 : četrtek, 14.07.2005 : 09:33:48 »

Še enkrat: ali lahko dajo psu pred jemanjem krvi za analize klopnih bolezni pomirjevalo? Ali kdo od vas to prakticira?
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #212 : četrtek, 14.07.2005 : 09:38:11 »

Sebi, po mojem lahko. Čeprav jaz ne bi bila za to, ker moja psica vsakršna pomirjevala ful slabo prenaša in potem sem že raje, da jo tisto minutko, fejst držim... Čeprav moram reči, da je Bonie tako potrpežljiva, da sploh ne moreš verjeti. Njej pa res lahko veterinar naredi vse, brez problema...
Ti pa tvojo tudi poznaš, tako da če se ti zdi nujno potrebno, potem mislim da ni problem... Čeprav je toliko bolj nujno potrebnih situacij, kjer pa psi res nujno potrebujejo pomirjevala...
Logiran
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #213 : četrtek, 14.07.2005 : 09:43:02 »

Vem, da ne spada sem: zadnjič ko je bil Žiža pri vetu zaradi bruhanja in so ji dali 3 injekcije naenkrat, prej so ji pa še temperaturo izmerili, se je drla ko hudič (meni je šlo kar na jok).Tako je bila nemirna, da je z glavo butnila vet. tehnico v česljust, da si je ta pregriznila jezik. Cela "štala"... Zato bi jaz rajši, da bi dalo pomirjevala, pa mirna bosna... Zato tudi to sprašujem...
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #214 : četrtek, 14.07.2005 : 10:01:55 »

Vem, da ne spada sem: zadnjič ko je bil Žiža pri vetu zaradi bruhanja in so ji dali 3 injekcije naenkrat, prej so ji pa še temperaturo izmerili, se je drla ko hudič (meni je šlo kar na jok).Tako je bila nemirna, da je z glavo butnila vet. tehnico v česljust, da si je ta pregriznila jezik. Cela "štala"... Zato bi jaz rajši, da bi dalo pomirjevala, pa mirna bosna... Zato tudi to sprašujem...

Veš kaj, to je sicer samo moje mnenje, ampak pri veterinarju so tam tudi tehniki in to med drugim tudi zato, da poskrbijo za varnost živali in navzočih ljudi. Verjamem, da ti je bilo hudo, sploh, ko si je tehnica pregriznila jezik, ampak oni so tam zato (dobivajo zato tudi plačo!), da pomagajo veterinarju... Konec koncev pa veterinarji tudi krepko računajo vsako storitev... Jaz moji ne bi dajala brezveze pomirjevala, raje bi opozorila veterinarja, da naj bodo bolj pozorni pri jemanju krvi... Dober veterinar pa si tako vzame najprej čas za psa, da mu ta vsaj malo zaupa, in še preden se pes zavzame, mu tehnik vzame tudi kri...
Sama zase vem, da sem raje, če je psica malo prestrašena, če cvili 5 minut, kot pa če potem par ur ne pride k sebi in bruha...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #215 : četrtek, 14.07.2005 : 10:04:36 »

Naj ji vzame kri iz zadnje tace, pri mojem, ki je pravi panicar, je slo kar okej skozi, je pa res, da smo ga drzali kar stirje. (tehta ca. 13kg).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #216 : četrtek, 14.07.2005 : 10:43:53 »

Moja ima 11 kg. Ne vem kako bomo izvedli tole jemalje krvi... Močno pa sumim, da ima Žiža tudi kaj od klopnega sr****...
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #217 : četrtek, 14.07.2005 : 11:30:57 »

Naša ni imela nobenih znakov, ki bi napeljevali k erlihiji ali boreliji, je pa res občasno šepala, vendar le po hudem sprehodu. Meni je to bolj kazalo na ligamente.
Drugače pa se pri nas že kaže slabost, prvič je izpustila mljask obrok, nisem pa dobila nobenih navodil glede želodca.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #218 : četrtek, 14.07.2005 : 11:46:45 »

Kolikor sem jaz prebrala o teh zadevah, je ravno zaradi tega, ker bakterijo oz. karkoli to že je, zelo težko zasledijo v telesu (krvi oz. nekih drugih telesnih tekočinah), tako težko te bolezni identificirati. Trenutno se zanašajo samo na ptotitelesa (titre), ki pa niso nujno pravi pokazatelji bolezni (pes s slabim imunskim sistemom, ne bo tvoril toliko protiteles...).

Mene pa bolj zanima, kaj pomeni, če je PCR pozitiven, moji psici so namreč našli "bakterijo" erlihije v krvi... Pomeni to, da je bolezen pri njej že fejst napredovala ali je to čisto brezpomensko... češ, pač smo našli bakterijo...

Sebi, normalen titer pa se mi zdi je, če je pod 1:40, ponekod pa piše, da je še vedno normalno, če je titer pod 1:80. Za primerjavo, moja psica je imela titer za erlihijo 1:2XXX (2000 in nekaj, ne vem točno)

če sem jaz prav poučena, je bolje, da najdejo bakterijo in nizk aprotitelesa,ker to pomeni, da je bolezen še na začetku in je čisto ozdravljiva.
če so samo protitelesa je kronična in so že poškodbe, pa tudi ozdravljiva ni več, lahko jo samo regulirajo...
kdor ve več, naj kaj napiše na to temo...oz me popravi
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #219 : četrtek, 14.07.2005 : 11:48:22 »

Kakor je meni znano, zadeva sploh ni ozdravljiva (se samo potuhne, se pravi-ni ozdravljiva v pravem pomenu besede). Drugace povedano-tudi ce ni titra, se ne pomeni, da tudi "bolezni" ni vec. Lahko se je samo potuhnila.

Mabica je mela malarijo, ki je butnila ven ob vlaznih obdobjih. Sicer je bila pa tipi top zdrava.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #220 : četrtek, 14.07.2005 : 12:04:54 »

če so samo protitelesa je kronična in so že poškodbe, pa tudi ozdravljiva ni več, lahko jo samo regulirajo...

Mislim, da to ne drži. Kolikor sem jaz brala o tem, trajanja bolezni iz nobenih testov ne morejo ugotoviti, ker sam razvojni ciklus te rikcije ni poznan. In v večini primerov rikcije ali kakorkoli se že reče tej kvazi bakteriji v krvi ali v kakšnih drugih telesnih tekočinah ne najdejo. Mislim, da so zelo zelo redki primeri, kot je moj, kjer so na testu PCR identificirali "bakterijo"

Nizek titer pa se baje pojavlja tudi pri kroničnih bolnikih, kjer imunski sitem več ni sposoben tvoriti toliko protiteles...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #221 : četrtek, 14.07.2005 : 12:16:55 »

Bonie, tole pa ne bo drzalo, o ID bakterij namrec. Mogoce pri nas, v Sloveniji, sicer pa kakor berem, je v npr. ZDA ze stalna praksa, da izves se vrsto, bodisi dobljeno s PCR ali pa kako drugo metodo. Je pa res, da ni vsak (laboratorij) sposoben izpeljati korektne identifikacije, ki zahteva natancnost. Neki prednjacijo pred drugimi v smislu korektnih in tocnih podatkov kar se tice vrst.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #222 : četrtek, 14.07.2005 : 14:04:25 »

Ko nekaj iščem, tega nikoli ne najdem... Undecided Bom še malo pobrskala za kakšnim člankom glede tega PCR testa, sicer pa sem prebrala nekaj v tem smislu:

Če je PCR test pozitiven, je sigurno prisotna aktivna bakterija (torej je nujno potrebno zdravljenje, četudi pes ne kaže nobenih znakov bolezni) in to celo točno vedo katera (ne vedo pa še v kateri fazi je bolezen). Sama identifikacije bakterije s PCR testom pa je izredno redka, ker je baje zelo težko izločiti to bakterijo ali nekaj takega. Pa še rezultati se razlikujejo med posameznimi laboratoriji. Torej, če je PCR test negativen, še ne pomeni, da pes nima erlihije, isti test v nekem drugem laboratoriju bi lahko bil pozitiven... Zato delajo PCR test hkrati s testom o protitelesih, čeprav pri testu protiteles, ne veš, če je bakterija aktivna ali ne...
Menda pa v ZDA izboljšujejo ta PCR test, tako da je menda že zanesljivost testa malo večja, pa upajo, da bodo v prihodnosti lahko ta test razvili tako, da bo pokazal tudi v kateri fazi je bolezen.

Upam, da sem vsaj malo razumljivo napisala...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #223 : četrtek, 14.07.2005 : 14:13:20 »

Ja, zato poleg PCR delajo tudi western blott teste in druge. PCR je samo eden izmed zadev, nikakor pa ni PCR samo test. PCR se uporablja za cel kup zadev.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #224 : četrtek, 14.07.2005 : 16:25:16 »

No, zopet sporočam slabo novico. Mala bejbka ima tudi erlihijo, 1:1000. Je v kronični fazi.
Vprašala sem tudi glede brejosti in same kotitve. Lahko nastanejo problemi pri samo kotitvi, če ima psica močno znižano število trombocitov, saj lahko izkrvavi. Med samo brejostjo je potrebno kri redno pregledovati.
Logiran
Strani: 1 ... 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 ... 79   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines