V soboto, 16. marca 2013, se je v Logatcu zgodila Volilna skupščina KZS 2013. Varnostniki so bili zelo prijazni, vsem na očeh je bil tudi hišni red. Kakšnih posredovanj ni bilo opaziti vse do glasovanja o Upravnem odboru, ko je delovni predsednik Skupščine varnostnike prosil, da odstranijo pijanega in glasnega (starega in novega) člana Upravnega odbora KZS, ki je bil res zelo moteč za vse, na koncu pa se je zaradi škode, ki jo je naredil na parkiriščih, srečal še s policijo. Najbrž ne preveč vzpodbuden začetek novega mandata stare ekipe in zagotovo izjemno slab zgled za zvezni kinološki naraščaj.
Začelo se je z nagovorom predsednika mag. Blaža Kavčiča, ki je predlagal
delovno predsedstvo: predsednik Höefferle, člana Verčko in Nagode, zapisnikar Majdi Kosi, overovatelja Vidic in Kočar; in
verifikacijsko komisijo: Trček, S. Novak, Simčič.
Lidija Okleščen je predlagala, da bi bila štiričlanska verifikacijska komisija, v njo pa bi oba kandidata za predsednika predlagala vsak po dva svoja člana. Kavčič ji je odgovoril, da pač ne more biti tako, lahko pa predlaga celotno svojo verifikacijsko komisijo, kar je tudi storila in predlagala: Urek, Velikonja, Tomašič.
Predsednik Kavčič je dal na eno glasovanje celotne delovne organe. Ker še ni bilo verifikacijske komisije, je štelo glasove administrativno osebje KZS.
Glasovanje o predlaganih delovnih organih: za 82, proti 14.
S tem je bila izvoljena tudi verifikacijska komisija, kot jo je predlagal Kavčič, saj se za njo ni glasovalo posebej, temveč očitno kar v paketu z vsemi ostalimi.
Delovni organi skupščine so zasedli svoja mesta in predsednik skupščine je odredil odmor, da se je lahko verifikacijska komisija lotila dela - štetja prejetih ustrezno izpolnjenih pooblastil in izdanih glasovalnih kartončkov, ter s tem prisotnih delegatov.
Po pavzi je podala verifikacijska komisija svoje poročilo:
V KZS je vseh članic 119, prisotnih je bilo 108 delegatov. Predsednik skupščine je dal na glasovanje
dnevni red: za 95, proti ?, s čimer je bil dnevni red sprejet.
Na vrsti je bil sprejem
Poslovnika skupščine. Okleščenova je predlagala, da se poslovnik dopolni z dvema točkama:
1. volitve se izvedejo tajno, v ločenem prostoru,
2. odpiranje skrinjic in štetje glasov se izvede javno takoj po tajnem glasovanju.
Delovni predsednik je dal na glasovanje najprej Kavčičev predlog iz skupščinskega gradiva, ki je bil brez teh dveh dodatnih točk. Zanj je glasovalo 73 delegatov. S tem je bil sprejet Kavčičev poslovnik, brez dopolnitev o tajnosti glasovanja in javnem odpiranju ter štetju glasov.
Pri tem je zanimivo, da prav v tem poslovniku, ki je bil sprejet, v 10. točki že piše, da so te volitve
"skladno s 36. in 85. členom Statuta KZS tajne in potekajo s pomočjo glasovnic". Hudič je v podrobnostih in očitno si 73 delegatov predstavlja razliko med javnim in tajnim glasovanjem samo v tem, da pri javnih dvigneš barvni listek, pri tajnih pa na listku vsem pred očmi nekaj obkrožiš. Pametno, Polde. Javno pokažeš vsem, za koga si tajno glasoval.
Ker je prišla zahteva 'iz občinstva', da se mora glasovati tudi za predlog Okleščenove, se je pač za vajo glasovalo še to in naštelo 35 kartončkov. Hvala vsem petintridesetim, ki ste dvignili roke. Ne zato, ker ste podprli predlog Okleščenove, temveč zato, ker očitno poznate point tajnosti glasovanja in javnosti štetja glasov. Po mojem mnenju bi vseh 108 delegatov v tem primeru moralo dvigniti svoje kartončke, četudi bi podal predlog sv. Peter.
Na vrsti je bilo
poročilo Volilne komisije. Predsednik Volilne komisije Kovač je prebral celoten tekst poročila, ki je bil tudi del dokumentacije ob vabilu na Volilno skupščino. Dodal je še, da so v vmesnem obdobju dobili dve pošti:
- 15. 2. 2013 je Travnikar poslal dopis o svojem odstopu od kandidature za predsednika KZS,
- 14. ali 15. 3. 2013 pa je Penko poslal telegram o svojem odstopu od kandidature za predsednika KZS.
Kovač je obe pisanji prebral in ugotovil, da sta za predsedniško mesto ostala le dva kandidata, Kavčič in Okleščenova, ter opozoril delegate, da so na glasovnicah še vedno vsi štirje in naj glasujejo samo za enega od navedenih dveh.
Sledila je
predstavitev programov obeh kandidatov za predsednika KZS, začel je mag. Kavčič, nadaljevala Okleščenova. Po predstavitvah je bila
odprta razprava:
- B. Pivec -> DLVKOS: Želel je predstaviti težave, s katerimi se je društvo srečevalo v zadnjem obdobju, vendar je bil prekinjen, ker ni govoril o programih kandidatov.
- A. Kočar -> (ne vem, čigav delegat je bil): Najprej je očital DLVKOS, da jih v BIS programu na EDS Bratislava ni bilo, Okleščenovi pa je očital, da v času, ko je bila sekretarka KZS ni naredila nič za izboljšanje spletne strani KZS in Kinologa.
- Okleščenova mu je replicirala, da o zadevah odloča predsednik KZS in ne sekretarka KZS, kar je ona takrat bila, ter da nikoli ni od predsednika dobila navodil za posodobitev spletne strani ali Kinologa, vsekakor pa so oboje delali drugi.
- I. Tomašič -> Klub za dobermane: Želel je govoriti o problemih kluba, vendar to ni bilo mogoče, zato je povedal, da ga Kavčičev program ne prepriča, ker k ničemur ne zavezuje, program Okleščenove pa ga, ker je bolj konkreten. Povdaril je, da naj bo KZS servis članicam.
- B. Pivec -> Repliciral je Kočarju, da so razstave samo en del klubskih dejavnosti.
- Trček -> ŠKD Goričko: Kavčičevega dela ni mogel prehvaliti, povdaril je, da je transparentno, pošteno ...
- M. Kovač -> ŠKD Logatec: Povedal je, da vodi Komisijo za šolanje, da je treba pogledati, kaj je narejenega, in da v zadnjem mandatu ni zaznal poskusov privatizacije, so pa bili prej.
- Okleščenova mu je replicirala, da ima podatke s terena, da je Komisija za šolanje delala zelo dobro, da se ne bo v njej po njeni morebitni izvolitvi nič spremenilo in da bodo imeli vse pogoje, da tako dobro delajo še naprej.
- Kovač ji je repliciral, da veže svojo funkcijo na izvolitev Kavčiča, ker ljudem, ki stojijo za Okleščenovo, ne zaupa.
- Okleščenova mu je replicirala, da ne ve, za kakšna ozadja gre in da mu zagotavlja, da ljudi, ki so bili kakorkoli izpostavljeni do sedaj, niso v njeni bodoči ekipi, zato so vse skrbi o ozadjih odveč.
- Svetelšek (ne vem, koga je zastopal): Želel je govoriti o kraševcih, pa je po protestu prisotnih odstopil od namere.
- mag. B. Kavčič (najbrž kot predsednik KZS): Povedal je, da je KZS velika in komplicirana družina, ima 119 članic z 12000 članov, ter da je hotel DLVKOS registrirati tak statut društva, ki v celoti ruši statut KZS, da je bil kraški ovčar glavna 'zvezda' EDS v Celju, da nudi KZS za kraške ovčarje zastonj rodovnike in prijave na razstave ...
- Želel je replicirati še Pivec, vendar mu niso dali besede.
Sledile so
volitve, oz. pač tisto, čemur kinologi pravijo volitve.
Verifikacijska komisija je občinstvo obvestila, da je prišel vmes še en delegat, tako da jih je bilo za volitve skupaj
109 prisotnih. Povedali so, da so volitve tajne (ne se smejat, se tudi mi tam nismo) in da se glasuje za vse istočasno: predsednika, člane Nadzornega odbora, Disciplinske komisije in Statutarne komisije.
Razložili so tudi postopek:
- vsak delegat pride do predsedniške mize, kjer z glasovalnim kartončkom/lističem za javno glasovanje dvigne štiri glasovnice za tajno glasovanje, kar se označi v volilnem seznamu,
- za predsednika se obkroži eno ime,
- za Nadzorni odbor se obkroži tri imena,
- za Disciplinsko in Statutarno komisijo se obkroži po pet imen.
- ko bodo vse glasovnice prevzete, se prične glasovanje.
Postopek prevzemanja glasovnic je nekaj časa trajal in delegati so se prestopali z njimi po prostoru sem in tja. Precej neopazno je prevzemanje glasovnic prešlo v glasovanje. Ni treba veliko domišljije, da si predstavljate dogajanje. Ampak ok, če je 73 kinologov zadovoljnih s takim tajnim glasovanjem, da se v srednje veliki dvorani in predprostoru gnete 109 delegatov, vsak s svojim kartončkom za javno glasovanje, štirimi glasovnicami za tajno glasovanje in pisalom (pa še s torbicami, jaknami, telefoni, drugimi papirji, beležkami ...), eni z njimi na kolenih, drugi na hrbtu soseda, tretji na tistih nekaj mizah v prostoru, četrti z listi na kolenih, peti na školjki v wc-ju ..., nekaj pa s strahovi, kdo jim gleda čez rame, med njimi pa najbrž ne veliko manj drugih ljudi, ki smo bili na skupščini samo poslušalci in gledalci, potem si pač ne želijo in ne zaslužijo nič več in nič bolje. S čimer so zadovoljni, to naj imajo. Večjo tajnost in zasebnost bi imeli, če bi kar po SMS-ih oddali svoje glasove in tako prihranili kup stroškov KZS, sebi in drugim pa pot, ter vsem pridobili eno sončno soboto.
Najbrž je teh 73 kinoloških volivcev brez veze vprašati, kaj bi lahko bilo narobe, če bi se ob glasovanju dvorana zaprla in bi se spuščalo v prostor po enega kandidata, ki bi lahko zasebno volil, oddal posamezne listke v ustrezne škatle in odšel. Prejšnji/sedanji predsednik KZS je govoril o zaupanju. Ne vem, morda pa ne bi bilo slabo organizirati enega predavanja, kjer bi nam razložil, kaj
zaupanje sploh je. Verjamem, da odrasli in odgovorni ljudje, kar v večini kinologi so, nimajo težav sami obkrožiti 14 imen na štirih listkih. Samo namig - na volitvah so plankceglci dovoljeni
.
V nekem trenutku je delovni predsednik povedal, da so vsi delegati oddali glasovnice in naj vsi prisotni, razen volilne komisije, zapustimo prostor, ker se prične (tajno) štetje glasov. Vsi smo se spokali ven in predelna vrata so se zaprla. Nisem gledala na uro, verjetno pa ne bom veliko zgrešila, če ocenim, da smo pred objektom po skupinah in skupinicah čvekali kakšno uro. Tudi tega ne vem, kaj bi lahko bilo narobe s tem, da bi se ob zaključku volitev vsi zbrali v dvorani in bi se glasovi javno prešteli, namesto da je bilo potrebno sprazniti celo dvorano za čas, da so šteli glasovnice. Zagotovo pa vedo to vsi že večkrat omenjenih kinoloških volivci in "organizator prireditve".
Po kakšni uri so poklicali delegate nazaj v dvorano in razglasili
rezultate volitev:
Volitve za predsednika KZS:109 glasovnic, od tega 1 neveljavna
mag. Blaž Kavčič - 75 glasov
Lidija Okleščen - 33 glasov
Volitve za Nadzorni odbor KZS: Jože Roman Grah - 67 glasov
Egon Dolenc - 56 glasov
Drago Goričan - 53 glasov
Volitve za Disciplinsko komisijo KZS: Marjan Zupanič - 80 glasov
Jože Bola - 79 glasov
Sašo Ferenčič - 67 glasov
Ožbalt Fajmut - 64 glasov
Simon Friškovec - 62 glasov
Volitve za Statutarno komisijo KZS: dr. Dušan Štrus - 75 glasov
Sabina Heric - 72 glasov
Darko Korošec - 71 glasov
Iztok Krumpak - 68 glasov
Davor Marijanovič - 62 glasov
Mag. Kavčič se je zahvalil za veliko podporo in govoril o tem, da je treba poznati in spoštovati pravila, da je med kinologi potrebna velika mera strpnosti, spoštovanja in sodelovanja ...
Potem mu je Okleščenova čestitala in se tudi ona zahvalila svojim podpornikom.
Sledila je
predstavitev Upravnega odbora izvoljenega predsednika in ker bo mag. Kavčič obdržal vse člane starega UO tudi v novem mandatu, smo videli stare/nove obraze: Svetelšek, Verčko, Švegelj-Žnidaršič, Kselman, M. Korošec, Kočar, A. Novak, Vidic, Česnik in Trček.
Pred glasovanjem za UO je bilo nekaj zmede s preverjanjem prisotnosti, vmes so dali odstraniti kinologa z začetka tega zapisa, na koncu pa ugotovili, da je v dvorani še 95 delegatov. Najprej se je glasovalo proti predlaganemu Upravnemu odboru in javil se je eden, na kar so ugotovili, da je za UO glasovalo 94 delegatov.
Na koncu je bila še
pogostitev, potem nekaj incidentov na parkingih, odhodi in to je to.
Dogajalo se je še marsikaj, vendar o tem ne boste brali ne tukaj, zagotovo pa tudi ne v Zapisniku te skupščine. Pa nič zato, vedno mora kaj ostati tudi (javna) skrivnost
.
Ker je bila na skupščini nekajkrat izrečena beseda 'spoštovanje', želim na tem mestu citirati
SSKJ:
spoštovánje -a
s (ȃ)
1. zelo pozitiven odnos do koga zaradi njegove moralno utemeljene veljave, vrednosti: čutiti, izgubiti spoštovanje do starejših, voditeljev; z besedami, dejanji izkazati komu dolžno, veliko spoštovanje; z delom si pridobiti spoštovanje / imeti, uživati spoštovanje; narediti iz spoštovanja; govoriti o čem s spoštovanjem /
publ., kot vljudnostna fraza sprejmite izraze mojega spoštovanja /
v meščanskem okolju, kot pozdrav moje spoštovanje /
v pismih s spoštovanjem;
kot vljudnostna fraza na koncu pisma z odličnim spoštovanjem //
ekspr., navadno v zvezi vreden spoštovanja izraža, da je koga ali kaj vredno upoštevati: tak nasprotnik je vreden vsega spoštovanja; njegova odločnost je spoštovanja vredna
2. upoštevanje, izpolnjevanje: spoštovanje dogovorov, predpisov, rokov.
Dodajam pa še:
tájnost -i
ž (ā)
1. značilnost tajnega: jamčiti tajnost glasovanja; zavarovati tajnost dopisovanja /
publ.: podatki morajo ostati v tajnosti
tajni; soditi komu v tajnosti
tajno 2. kar je tajno: ti podatki so tajnost / državna, poslovna, službena, vojaška tajnost ∙
ekspr. javna tajnost
stvar, za katero že vsi vedo //
knjiž. skrivnost: občudovati tajnosti narave; čarobna tajnost je ležala v pokrajini / izdati, zaupati dekliške tajnosti
zaúpanje -a
s (ȗ)
prepričanje, da je kdo sposoben, voljen narediti, kar se pričakuje: z delom upravičiti zaupanje koga; delavci so izkušeni, zato uživajo zaupanje; poln zaupanja prositi koga za pomoč / imeti zaupanje vase //
prepričanje, da je kdo pošten, iskren: zlorabiti zaupanje koga;
ekspr. v slepem zaupanju mu je verjela //
prepričanje, da je kaj dobro in da bo dobro vplivalo na uresničitev določenih pričakovanj: zaupanje lastni moči / zaupanje v razum ●
publ. večina volivcev mu je izrazila zaupanje
je glasovala zanj; knjiž. podarjati komu zaupanje
zaupati vanjMag. Kavčiču želim uspešno predsedovanje KZS, Okleščenovi uspešno ukvarjanje s kinologijo še naprej, vsem včerajšnjim delegatom čista ogledala in jasne poglede vanje, vsem kinologom veselje s kinologijo, 'navadnim' pasjim lastnikom pa veselje z našimi psi.
Jana Pahovnik
17. 3. 2013
[Gospod iz DLVKOS je Pivec in ne Pirc, kot sem sprva zapisala.
Popravek narejen 19. 3. 2013]