o psih
pasme
galerija
forum
zaščita ivali
posvojite psa
Dobrodošel/la,
gost
. Prosim
prijavi
ali
registriraj
se.
ponedeljek, 04.11.2024 : 18:33:26
1 uro
1 dan
1 teden
1 mesec
vedno
Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
mojpes.net
|
o mačkah
|
o mačkah - razno
| Tema:
(zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
Strani: [
1
]
2
3
4
5
6
...
10
Dol
« nazaj
naprej »
Avtor
Tema: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje (Prebrano 44784 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
yo
gost
(zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
:
petek, 16.05.2003 : 13:43:17 »
Pozdravljeni!
Začela se je sezona mačjih mladičkov in z njo sezona zavrženih mladih in malo manj mladih mačk. Na srečo mnoge od njih najdejo nove domove, včasih le začasne, preden odidejo k novim stalnim lastnikom.
Mnogokrat so mucki še zelo majhni in ne vemo, kako ravnati z njimi in kaj potrebujejo. Tudi pri večjih mladičih in odraslih mačkah včasih nastane problem – kako ravnati z njimi, s čim jih hraniti. Upoštevala sem možnost, da nekateri najdenčki odidejo v domove, kjer novi skrbniki še nimajo izkušenj z mačkami. Zato sem se odločila, da napišem nekaj napotkov, da vam bo lažje. Kot prvo je potrebno mačko nahraniti in poskrbeti za njeno zdravje (cepljenja in testiranja npr.). Zato sem se v postih spodaj osredotočila ravno na to.
Lp, Yo
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #1 :
petek, 16.05.2003 : 13:43:49 »
NEGA MAČIC - VZREJA MLADIČEV
Prvih nekaj tednov so mladiči popolnoma nemočni in potrebujejo veliko pozornosti. Za vse, kar potrebujejo v tem času, poskrbi njihova mati, kasneje pa že začenjajo raziskovati bližnjo okolico in postajajo samostojnejši.
Postopoma se mladiči odvajajo materinega mleka, v njihovo prehrano pa začnemo uvajati netekočo hrano. Pri starosti deset do dvanajst tednov naj bi bili mladiči popolnoma odstavljeni in sposobni zapustiti mater.
PRVI DAN
Pravkar rojeni mladič je popolnoma odvisen od svoje matere. Njegove veke so zaprte, ušesa pa zavihana nazaj, tako da niti ne vidi niti ne sliši.
EN TEDEN
Po sedmih dnevih se mladičem odprejo oči. Še vedno so zelo ranljivi in nemočni in potrebujejo mamo. Med spanjem se mladiči tiščijo skupaj, da se počutijo varne in jim je toplo.
TRIJE TEDNI
Nekaj tednov kasneje se mladiči že popolnoma samostojno gibljejo in hočejo raziskovati. Zdaj jim že lahko damo malo netekoče hrane (glej spodaj).
ŠTIRJE TEDNI
Ko preidejo na netekočo hrano, jih lahko začnemo privajati na posodo za iztrebke. Posodo namestimo na mirno mesto, mucke pa postavimo vanjo po vsakem obroku. Nikoli ne potiskajmo mucki gobčka v iztrebke, če ji je ponesreči ušlo drugje.
PET TEDNOV
Mladiče hranimo z raznoliko hrano, da bodo pridobili dobre prehranjevalne navade za kasnejše življenje. Poleg konzervirane hrane za mladiče jim lahko dajemo tudi drobno zmleto kuhano meso in kuhane bele ribe.
ŠEST TEDNOV
S poskakovanjem na igračko se mladiči učijo lovljenja. Bučne igre z bratci in sestricami so priložnost za učenje napada in obrambe.
OSEM do DEVET TEDNOV
Pri starosti osem do devet tednov je treba mladiče cepiti proti mačji gripi in okužbam črevesja. Mladičev ne smemo pustiti na prosto, dokler niso cepljeni.
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #2 :
petek, 16.05.2003 : 13:44:20 »
UMETNO HRANJENJE – Hranjenje po steklenički
Mladiče brez matere lahko vzredimo tudi sami. Mladiči brez matere morajo biti na toplem, dobro hranjeni in čisti. Na začetku jih moramo hraniti vsaki dve uri s posebnim nadomestkom za mačje mleko. Po hranjenju moramo mladiču z navlaženim kosmom vate nežno obrisati zadnjik, da spodbudimo iztrebljanje.
Za navodila in nasvet povprašamo veterinarja.
PRIPOMOČKI ZA HRANJENJE
- steklenička za hranjenje
- kapalka
- brizgalka
Vse pripomočke za hranjenje moramo sterilizirati, mleko pa pripravljati točno po navodilih.
ODSTAVLJANJE MLADIČEV
Mladiče pričnemo hraniti pri starosti tri do štiri tedne, preden jih mačka povsem odstavi. Takoj ko mladiču zrastejo zobje, je sposoben sam jesti drugo hrano. Navadno je to v starosti štiri do pet tednov. Takšnemu mladičku dajemo lahko poleg mleka kuhano kunčje meso ali kuhane bele ribe brez kosti. Nekateri mladiči (posebno mladiči siamskih mačk) lahko prebavijo zmleto meso, ko so stari približno pet tednov. Pri nekaterih mladičih lahko surovo meso pred 7. ali 8. tednom povzroči rahlo diarejo.
Starost: 3 tedni
Vrsta hrane: Mačje mleko v prahu, malo drobno sesekljanega kuhanega mesa ali konzervirana hrana za mačje mladiče in materino mleko.
Število obrokov: Na krožniku 4-6-krat na dan.
Starost: 4 tedni
Vrsta hrane: Mačje mleko v prahu, drobno sesekljano kuhano meso ali konzervirana hrana za mačje mladiče in materino mleko.
Število obrokov: Na krožniku 4-6-krat na dan.
Starost: 5 tednov
Vrsta hrane: Drobno sesekljano kuhano meso ali konzervirana hrana za mačje mladiče ter materino mleko.
Število obrokov: Netekoča hrana 4-5-krat na dan.
Starost: 6 do 8 tednov
Vrsta hrane: Povečujemo količino netekoče hrane in omejimo sesanje pri materi.
Število obrokov: Netekoča hrana 3-4-krat na dan.
Starost: 8 tednov in več
Vrsta hrane: Mladiči so odstavljeni. Pred šestim mesecem jim dajemo kravje mleko (če ga prenašajo) ali mleko z nizko vsebnostjo laktoze.
Število obrokov: Netekoča hrana 3-4-krat na dan.
POVPREČNE TEŽE
en dan 70 - 135 g
en teden 110 – 250 g
tri tedne 215 – 420 g
štiri tedne 250 – 500 g
pet tednov 290 – 620 g
šest tednov 315 – 700 g
sedem tednov 400 – 900 g
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #3 :
petek, 16.05.2003 : 13:44:52 »
NAPOTKI ZA HRANJENJE – Deset osnovnih pravil
1 – Kupujemo samo pripravljeno hrano priznanih proizvajalcev.
2 – Mački ne dajemo hrane, pripravljene za pse ali druge živali.
3 – Posoda in pribor za hrano naj bodo zmeraj čisti.
4 – Mački ne dajemo hrane, če sumimo, da je pokvarjena.
5 – Iz ribjega ali piščančjega mesa previdno odstranimo koščice.
6 – Hrana naj ima sobno temperaturo.
7 – Ko mačka neha jesti, hrano, ki jo je pustila, zavržemo.
8 – Skrbimo za mačkino težo in pazimo, da se ne zredi.
9 – Znova pogrete hrane ne dajemo nazaj v hladilnik.
10 – Če mačka 24 ur zavrača hrano, se posvetujemo z veterinarjem (op. velja za odrasle živali, pri mladičih čas vsaj razpolovimo).
PRIPRAVLJENA HRANA ZA MAČKE
- konzervirana hrana (sestavine: meso, ribe, želatina, maščoba, voda, vitamini in žito)
- suha hrana (briketirana hrana; Navadno služi kot sestavni del dnevnih obrokov. Mački ne sme zmanjkati sveže vode.)
- polsuha hrana
- mačji “žvečilni gumi” (prožne ploščice za utrjevanje dlesni in zobovja)
- mačji bonboni (posladek, več okusov)
Op. Po nekaterih podatkih oz. prepričanjih naj bi briketirano hrano uporabljali le občasno, ker naj bi povzročala težke okvare ledvic (kamni, nefroze).
Op. Izbiramo hrano priznanih proizvajalcev!
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #4 :
petek, 16.05.2003 : 13:45:22 »
SVEŽA HRANA
Potrebe naše mačke po uravnoteženi prehrani najlaže zadovoljimo s pripravljeno hrano za mačke enega izmed priznanih proizvajalcev. Enkrat ali dvakrat tedensko pa ji lahko privoščimo tudi svež obrok ter tako obogatimo njen jedilnik.
PRIPRAVLJANJE SVEŽE HRANE
SLASTNA POJEDINA
Mačke imajo navadno rade okus in čvrstost sveže hrane. Spremembe v jedilniku bodo vesele še toliko bolj, če jih sicer večidel hranimo s pripravljeno mačjo hrano v konzervah.
(op. Velja za muce, pri katerih jih na raznovrstno hrano navajamo od vsega začetka.)
NAJPRIMERNEJŠA HRANA ZA MAČKE
MESO in DROBOVINA
Svoji mački lahko občasno privoščimo slasten priboljšek, tako da ji skuhamo nekaj kosov sveže govedine, bravine, svinine ali drobovine. Meso, ki ga spečemo, ocvremo ali skuhamo, moramo ohladiti in sesekljati na majhne koščke, preden ga ponudimo.
GOVEDINA
Mačkam dajemo govedino kuhano ali surovo. Zrežemo jo na koščke ali nastrgamo. Mačke imajo najraje pusto govedino brez loja. V maščobo zelo nerade ugriznejo. Nekatere mačke imajo zelo rade sesekljano meso. Sesekljano mora biti na primerno velikost, ne predrobno, ker sicer mačka s sorazmerno majhnimi zobmi ne bo mogla krepko ugrizniti v tako kašasto jed. Iz predrobno zmletega mesa naredimo za mezinčevo konico debele svaljke, takšne bo mačka rada pojedla.
KUHANO MESO S TESTENINAMI
Z dodajanjem majhnih količin kuhanega riža, testenin ali krompirja olajšamo mački prebavo mesa in rib. Toda delež ogljikovih hidratov in zelenjave v njenem jedilniku naj bo zelo majhen.
TELETINA
Nekateri menijo, da teletina mačkam škoduje. Ta nesmisel ima verjetno korenine v ceni tega mesa, ki res ni ravno nizka. Teletina je nevarna le, če je pokvarjena.
KONJSKO MESO
Konjsko meso je zelo hranilno, vendar pa nekatere mačke dobe po njem drisko, zato bodimo pozorni na reakcijo živali.
JAGNJETINA
Za mačke pride jagnjetina v poštev šele za govedino. Najboljše je surovo, ne preveč mastno meso, posebno prsni deli. Kosti se ne lomijo v dolge osti, mačke pa zelo rade grizejo mehke dele kosti, ki vsebujejo veliko kalcija in fosfora, ki sta mladičem zelo potrebna za tvorbo kosti.
PERUTNINA
Mački lahko dajemo tudi manjvredne dele perutnine, vključno s kožo in drobovino. Narežemo jih na majhne koščke in odstranimo kosti.
Kurji želodčki in glave so za mačko prava poslastica. Kurje kosti so sicer zanjo nevarne, le glave so izjema. Lahko jim jih damo kar surove.
KUNČJE MESO
Košček kunčjega mesa je za mačko prava poslastica. Lahko dajemo tudi surovo.
SVININA
Svinina je še najmanj primerna za mačke. Surovo svinjsko meso lahko vsebuje vrsto parazitov – trihine, vendar je meso, kupljeno pri mesarju, neoporečno. Svinjsko meso je razen drobovine premastno. Le kuhana svinjska drobovina je za mačke primerna hrana. Gnjat, prekajena slanina, salame ali slano meso v konzervah jim zelo škodijo in povzročajo prebavne motnje.
JETRA
Izmed drobovine ima mačka najraje jetra, ki jih lahko štejemo za njeno tradicionalno hrano. Ni nujno, da so ravno telečja, mačka bo z veseljem pojedla tudi jetra kakšne druge živali, njihova hranilna vrednost pa je prav takšna. mnogi menijo, da lahko dobi mačka od svežih jeter trihine. Bojazen je povsem neutemeljena, ker so trihine le v mišičastih delih mesa (predvsem svinjskega), v jetrih in ledvicah jih ni! Tudi drugo meso ni nevarno, če je dobro prekuhano. Jetra dajemo mačkam surova, kuhana ali rahlo prepražena, dva do trikrat tedensko. Mačke se zelo hitro navadijo nanje, morda imajo le sprva nekoliko težav s prebavo. Upoštevajmo tudi, da surova jetra odvajajo, kuhana pa zapirajo. Z njimi lahko torej po potrebi mački uravnavamo prebavo.
VRANICA
Nastrgano vranico dajemo mačkam dva do trikrat tedensko. Prevelike količine povzročijo diarejo.
SRCE
Tudi srca vseh klavnih živali so dobra hrana za mačke. Kot vsa drobovina je tudi srce hranilno. Mačkam ga ponudimo surovega ali kuhanega.
JEZIK
Mačkam dajemo kuhanega, če pa je žilav, naj ga na koščke narezanega jedo surovega.
LEDVICE
Nekatere mačke slastno pojedo tudi ledvice, najsi bodo goveje, ovčje, telečje ali svinjske. Ledvice nimajo velikega hranilnega učinka.
PLJUČA
Pljuča so brez večje hranilne vrednosti in zelo primerna hrana za predebele mačke. Sočasno jim dodajamo vitamine.
VAMPI
Zgodi se, da vampov mačke ne cenijo preveč. Priporočljivo je, da jih mešamo z mesom.
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #5 :
petek, 16.05.2003 : 13:45:54 »
RIBE IN RAKI
Mačke imajo zelo rade ribe in rake. Če imajo priložnost, si jih kar same ulovijo. Seveda mora biti tudi ta hrana sveža in nepokvarjena. Sicer je zelo nevarna za mačko. Rečne ribe naj bodo kuhane, ker lahko mačke, če jih zaužijejo surove, dobe ribjo trakuljo.
KUHANE RIBE
Meso osliča, trske, vahnje in drugih belih rib je primerno za mačke, ki se slabo počutijo ali nimajo teka. Ribe nikoli ne smejo biti surove, temveč jih moramo blago popeči ali skuhati. Iz kuhane ribe je bolje odstraniti kosti, ker se lahko ostra in močna ribja koščica zatakne v prebavilih.
KONZERVIRANE RIBE
Obroki s sardinami, skušami in slaniki iz konzerve so zelo hranljivi.
S konzervo tunine ali lososa lahko na hitro nasitimo našo mačko. Prej odstranimo kosti.
JAJCA
Jajca dajemo mačkam samo občasno. Posebno priporočljiva so za breje mačke, doječe samice in mladiče. Stepena damo v mleko ali pa v trdo kuhana narežemo na manjše koščke. Nalahno vmešano jajce je izvrsten lahek obrok.
Op. Nikoli ne dajemo surovega beljaka.
OVSENI KOSMIČI
Kosmiči, pripravljeni s toplim mlekom so priljubljena jed odraščajočih mladičev. Ne smemo jih sladkati.
OSTANKI JEDI
Ostankov hrane, ki so navadno mešanica mastnih koščkov mesa, hrustancev, kosti in sesedene maščobe, krompirja ter zelenjave, raje ne dajajmo mačkam, ker lahko vsebujejo tudi živalskemu organizmu škodljive začimbe.
Tisti, ki jim je žal zavreči ostanke, naj si raje omislijo kokoši.
KOSTI
Pri glodanju kosti mačke niso preveč spretne. Večje kose površno oglodajo in pustijo. Rade imajo prav tiste, ki jim lahko škodujejo, na primer piščančje. Velike goveje in telečje kosti so nenevarne, ker se ne cepijo v osti, tudi če jih mačka pregrizne. Nenevarne so še vratne in prsne ovčje kosti, kosti nog parkljarjev in kurji vratovi. Nožnih kosti mačke ne cenijo preveč.
ZELENJAVA
Zelenjavo, ki je vir vitaminov, dajemo mačkam v majhnih količinah, nikoli kot samostojen obrok. Kot dodatek k mesni hrani je primerna zelenjava kuhan in neslan stročji fižol, beluši, čebula, por, grah, korenje. Surovo lahko dodajamo nastrgano korenje, cvetačo, paradižnik, zeleno, peteršilj, endivijo, drobnjak, špinačo in zeleno solato. Mačkam ne dajemo začinjene ali mastne zelenjave.
Za odrasle mačke je priporočljivo, da jim vsakih štirinajst dni primešamo v hrano strok strtega česa, le-ta namreč preprečuje glistavost.
Op. Glistavost kljub dodajanju česna preprečujemo in odpravljamo s sredstvi za odpravljanje notranjih zajedalcev (npr. Pratel), ki jih mački dajemo na 3-4 mesece.
SADJE
Nekatere mačke imajo rade sadje, zlasti grozdje, pomaranče in jagode.
VODA
Mačka dobi večino tekočine, ki jo potrebuje, iz zaužite hrane. Pogosto je videti, da le malo pije, kljub temu pa moramo poskrbeti, da bo imela ves čas na voljo dovolj sveže vode. Kadar ji dajemo suho ali napol suho hrano, ji moramo zagotoviti še več vode, saj tovrstni obroki vsebujejo zelo malo vlage. Zato je priporočljivo, da ne pretiravamo z obroki suhe hrane.
MLEKO
Mleko, ki sicer vsebuje številne hranljive snovi, ni nujno za zdravo mačjo prehrano (op. velja za mačke po dopolnjenem 6. mesecu starosti). Kravje mleko lahko nadomestimo z napitki, ki vsebujejo manj laktoze.
Nekatere mačke ne morejo prebaviti mleka. Mački s pogostimi prebavnimi motnjami ne dajajmo kravjega mleka, saj je morda prav to vzrok za njene težave.
(op. Težave s prebavljanjem mleka nikar ne rešujte z redčenjem mleka z vodo – takšno mleko povzroča diarejo in ga priporočamo pri zaprtju).
Vir:
Popolna nega in vzgoja mačke, Andrew Edney, dr. vet. med.
Naše mačke, Leskovic, Slavec
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #6 :
petek, 16.05.2003 : 13:47:00 »
ZDRAVSTVENI NAPOTKI
SEROLOŠKI TESTI ZA FeLV IN FIV
Vsako muco je priporočljivo testirati za FeLV in FIV virus. Za test se potrebuje nekaj kapljic krvi. Test poteka po principu ELISA. Če je muca pozitivna na levkozo, zazna virus FeLV, če pa je muca pozitivna na FIV, zazna protitelesa na ta virus.
Kdaj se priporoča testiranje muce:
- novonabavljeni mladiči in muce, preden jih prinesete domov k ostalimi mačkami
- mladiči ob nakupu
- bolne muce (stomatitis, gingivitis…)
- muce pred prvim cepljenjem levkoze
- zunanje muce – pretepači...
FIP - MAČJI INFEKCIJSKI PERITONITIS
V Sloveniji se je pred kratkim časom pojavil FIP v določenih rejah. Tako tudi Slovenija ni zaščitena pred to boleznijo. Virus se prenaša s slino, urinom, fecesom (WC zabojčki) in je v okolju obstojen tudi 3 tedne. Tisti rejci, ki imate reje negativne, se priporoča test vsaki novonabavljeni muci, tisti pa, ki še ne veste statusa vaše reje, se lahko oglasite na naši kliniki, da vam bomo muce pretestirali. Za test se potrebuje nekaj kapljic krvi, deluje na principu ELISA in zasledi protitelesa na CORONA virus (pri nas uporabljamo FIP test podjetja IDEXX). Če je vaša muca pozitivna, še ne pomeni, da ima FIP, pomeni pa, da morate biti skrajno previdni in prevzeti določene higienske ukrepe, ker je nevarnost, da ta virus mutira v FIP.
CEPLJENJE
Vsak dan se srečamo pred nešteto škodljivimi klicami, ki bi lahko prodrli v našo telo in povzročile bolezen. K sreči ima zdravo telo proti tem klicam, učinkovito obrambo, ki je pri živalih in človeku zelo podobna. Če namreč v telo vdre povzročitelj določene bolezni, npr. virus ali bakterija, se začne pred njim braniti tako, da izdeluje protitelesa. Ta skupaj z različnimi obrambnimi celicami in posebnimi snovmi pomagajo uničiti škodljive klice in telesu ozdraveti.
Žal je okužba z naravnim povzročiteljem za žival usodna, saj jo bolezen dostikrat zelo izčrpa in poškoduje različna telesna tkiva, v mnogo primerih pa se lahko konča tudi s smrtjo prizadete živali. Vse to lahko preprečimo s cepljenjem.
KAJ JE CEPLJENJE?
Pri cepljenju s cepivom vnesemo v telo oslabljenega ali mrtvega povzročitelja bolezni in tako spodbudimo nastanek odpornosti proti tej bolezni. V večini primerov je odpornost dovolj močna šele 10 do 14 dni po prvem cepljenju, traja pa različno dolgo (od nekaj mesecev do enega leta ali več, kar je odvisno od bolezni, vrste cepiva, zdravstvenega stanja živali, njene starosti in pasme). Pri odrasli živali je pomembno cepljenje v ustreznih časovnih presledkih ponavljati, mlado žival pa je zaradi protiteles, ki jih je dobila od matere, potrebno cepiti večkrat.
MATERINA PROTITELESA
Čeprav pri novorojenih mladičih obrambne sposobnosti telesa še niso popolnoma razvite, prve tedne življenja niso popolnoma nezaščiteni. Od svoje matere namreč dobijo protitelesa proti boleznim, ki jih je sama prebolela ali proti katerim je bila cepljena. Nekaj teh protiteles dobijo pasji in mačji mladiči že v maternici, večino pa zaužijejo prva dva dneva življenja s prvim materinim mlekom, mlezivom.
Količina materinih protiteles v mladičevem telesu pa se po porodu hitro zmanjšuje, zato je treba pravočasno spodbuditi njegovo lastno telesno obrambo proti določenim boleznim, in sicer s cepljenjem.
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #7 :
petek, 16.05.2003 : 13:47:27 »
NAJBOLJ NEVARNE NALEZLJIVE BOLEZNI PRI MAČKAH
MAČJA KUGA
Je zelo nalezljiva virusna bolezen, napada pa mačke vseh starosti, zlasti dovzetne pa so mlade muce do starosti dveh let. Bolna muca začne zavračati hrano, je preveč mirna, temu sledi driska in bruhanje, nazadnje pa tudi kolaps in smrt. Do 80% tako bolnih živali pogine.
MAČJI NAHOD
Napada zgornji del mačjih dihal. Povzročitelja te bolezni sta dva virusa: (calicii in herpes virus) in klamidija. Zbole lahko mačke vseh starostnih obdobij, zlasti pa so zanje občutljive mlade živali. Bolna žival smrka, kiha, ima vnete oči, je preveč mirna, zavrača hrano, pogosto ima vročino. Pri mačjem nahodu so možne tudi razjede po dlesnih in jeziku. Taka žival se močno slini. Žival, ki se sicer pozdravi, lahko dolgo ostane klicenosec in lahko dolgo okužuje druge mačke.
MAČJA LEVKEMIJA (LEVKOZA)
Je virusna bolezen, ki slabi obrambne mehanizme mačk. Prenaša se predvsem med mačkami, ki živijo skupaj, lahko pa se od matere okužijo še nerojeni mladiči ali pa stari nekaj dni s pitjem mleka. Od okužbe do bolezenskih znakov lahko minejo tudi tri leta. Bolna žival je apatična, nima pravega teka, pogosto je slabokrvna. Zaradi oslabele telesne obrambe je zelo občutljiva za številne druge bolezni. Pogosto zboli za rakom. Bolezen ni ozdravljiva.
FAIDS
Je virusna bolezen, povzroča virus (soroden virusu humanega AIDS-a) ki slabi imunski sistem. Bolezen ni ozdravljiva in tudi ni cepiva proti tej bolezni. Prenaša se s slino, z ugrizi, s pretepanji… Virus se nahaja v krvi in slini. Nekastrirani mačkoni so procentualno bolj zastopani. Edina delna preventiva je, da se mačke sterilizirajo in kastrirajo in s tem preprečimo širjenje tega virusa.
STEKLINA
Je virusna bolezen, nevarna za vse živali in tudi za človeka. Podrobneje je opisana pri nalezljivih boleznih psov. Vsekakor je proti steklini priporočljivo cepiti vsako mačko, ki hodi iz hiše ali stanovanja.
PROGRAM CEPLJENJA ZA MAČKO
Pravilno negovana in hranjena mačka je proti boleznim kar odporna. Le pred številnimi nalezljivimi virusnimi boleznimi je brez zaščitnega cepljenja nemočna. Pri teh ji tudi pregovor, da ima mačka sedem življenj, ne pomaga. Cepljenje je vsekakor potrebno: zdravo mlado muco cepimo že, ko je stara 7 do 8 tednov, in nato z rednim letnim cepljenjem ohranjamo njeno življenjsko zaščito.
Cepi se lahko le mladiča, ki je popolnoma zdrav in brez zajedalcev. Veterinar ga bo pred cepljenjem pregledal in vam svetoval najprimernejše zdravilo proti notranjim in zunanjim zajedalcem. Povedal vam bo tudi, kako z njim ravnati prve dni po cepljenju, da bo odpornost čim zanesljivejša.
Dobro je vedeti, da nobena zaščita ni popolna, saj nekatere živali niti po pravilnem cepljenju niso odporne.K sreči se to zgodi zelo redko, zato naj ves ne skrbi preveč. Če ste zdravje svoje mucke zaupali veterinarju, ste zanjo naredili največ, kar lahko.
Vir:
http://www.klinika-prva-k.si/nasveti/macke.slo.3.htm
Logiran
LIZA
midi
Spol:
Sporočil: 1.939
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #8 :
petek, 16.05.2003 : 22:16:06 »
Pia_in_co.:to je zelo odvisno od okolja v katerem zivi.Najhujse sovraznice mack so ceste,ce lahko tako recem,ker naj bi vec kot 70% mack poginilo na cestah.Ce pa muca zivi stran od ceste,lahko docaka (po mojih zikusnjah) priblizno 15,16 let,lahko se vec,ce je zdrava,nima tezav in obicajno take muce,ki zivijo tudi zunaj vendar ne zraven cest (ne samo v stanovanju) zivijo dlje.Odvisno je pa tudi od prednikov in pa tudi od same macke
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #9 :
petek, 16.05.2003 : 23:46:03 »
ZIVLJENJSKA DOBA HISNIH MUC
Povprecna zivljenjska doba domace macke je okrog 15 let. Veckrat najdemo posamezne primerke, ki presezejo to starost, toda le redke macke dosezejo zrelo starost 20-ih let.
Rekord je postavila lisasta macka imenovana Puss, ki je docakala 36 let in en dan; in po nezanesljivih trditvah naj bi neka macka zivela celo 43 let!
Ni lahko primerjati katerokoli doloceno obdobje macjega zivljenja z ustreznim obdobjem pri cloveku. Splosna praksa, da macjo starost pomnozis z dolocenim stevilom (pogosto je to 7), ces da to ustreza cloveski - ni zadovoljiva. Najnatancnejsa primerjava starosti bi bila taka:
macka clovek
1 leto 16 let
2 leti 24 let
3 leta 28 let
4 leta 32 let
8 let 48 let
12 let 64 let
15 let 76 let
20 let 96 let
Mit devetih zivljenj
Pogosto pravijo, da ima macka devet zivljenj; to je v resnici nemogoce, je pa res po smislu. Se macka bolj trdovratno oklepa zivljenja kot druge zivali? Ta rek je brzcas nastal zato, ker so ljudje opazili, kako macki uspe prenesti vsakovrstne nesrece, ponizanja in strese in se iz njih izvlece z nasmeskom. Devet je bila vedno ena od misticnih stevilk in mogoce se je ta mit razvil zaradi sijaja skrivnosti in carovnije, ki je macke od nekdaj ovijal. V primerjavi s psi macke gotovo bolj cudezno premagujejo zivljenjske tezave, vendar jih najbrz bolj zaradi svojega refleksa izravnanja in dobrega cuta za ravnotezje kot zaradi kakrsnih koli nadnaravnih sposobnosti.
Logiran
terry.apbt
še malo sramežljiv
Spol:
Sporočil: 69
Re: (zavržene) MAÈKE - napotki za posvojitelj
«
Odgovor #10 :
ponedeljek, 16.06.2003 : 23:17:17 »
Ojla,
tokrat imam par vprašanj v zvezi z mucami in glede na to, da gre za najdenko bom kar tukaj vprašala. Sej vem, da je to pasji forum, sam se mi zdi, da imate tudi precej izkušenj z muckami in vas zato prosim za pomoč.
O.K. Midve z babo sva nekaj dni nazaj na sprehodu po gozdni poti našle eno malo muco (nekdo jo je moral vreči ven iz avta - domnevam). No ja, ona je našla naju, ker, ko naju je videla, je takoj prenehala z dretjem in prilaufala do mene. Seveda smo jo vzele s sabo domov, peljala sem jo k moji veterinarki, baje je zdrava, razglistili smo jo že. Terry je malo ljubosumna, ampak ni panike. Po celem stanovanju hodi za njo in čekira kaj ta mala dela. Aja muca je po oceni veterinarke stara med 6 in 8 tednom.
Zdej pa vprašanja. Probleme imam s prehrano, ker nimam pojma kaj izbrati med vso ponudbo (pri psih imam že vse naštudirano). S čim vi hranite svoje muce, z briketi, konzervami (na katero znamko prisegajo vaše muce), sami pripravljate hrano (kakšno?)... V glavnem kakšen info o prehranjevanju male muce bi mi zelo prav prišel.
Muca bo najbrž ostala kar pri nas, zato me zanima še to. Če je mačka v stanovanju, a jo je treba (oz. ali jo je priporočljivo) cepit proti steklini in ostalim mačjim boleznim? A lahko psica od zunaj prinese kakšno bolezen?
Muco bom sterilizirala. Kdaj je najbolj priporočljivo opravit ta poseg pri mačkah in kako je s šivi. A muce tudi dobijo ovratnik kot psi, da si ne pogrizejo šivov?
Zanima me še koliko časa so lahko muce same doma. Ko gremo kam Terry vedno vzamemo s seboj, a bo muci ful dolgčas ta čas, al jo ne bo sekiralo preveč, če bo sama doma?
To bo zaenkrat vse. Že vnaprej se vam z muco zahvaljujeva za pomoč.
Se opravičujem za mačja vprašanja v pasjem forumu.
Logiran
yo
gost
Re: (zavržene) MAÈKE - napotki za posvojitelj
«
Odgovor #11 :
torek, 17.06.2003 : 13:18:19 »
Citat
Probleme imam s prehrano, ker nimam pojma kaj izbrati med vso ponudbo (pri psih imam že vse naštudirano). S čim vi hranite svoje muce, z briketi, konzervami (na katero znamko prisegajo vaše muce), sami pripravljate hrano (kakšno?)... V glavnem kakšen info o prehranjevanju male muce bi mi zelo prav prišel.
Hoj, pri meni so macke vedno jedle vse, t.j. svezo hrano, obcasno pa brikete (Technical, Hill's, Nutro, RoyalCanin) in zelo redko konzerve (Inci kupim 2x mesecno ta malo konzervo Whiskas-a, ker ga obozuje - ocitno jedla pri prejsnjih lastnikih - drugih konzerv niti ne povoha).
Inca je kuhano ali surovo govedino, zelo rada ima mleto goveje meso (to dajem surovo).
Rada ima piscanca, tudi koze (ima rajsi popecene ali kuhane kot surove).
Je vso drobovino (jetra, vranica le obcasno, srcek, ledvicka, pljucka, vampe...).
Od svinine dajem samo drobovino, najveckrat kuhano.
Rada ima tudi tunino ali sardele (iz konzerve).
Jajc ne mara.
Obožuje joto oz. bi se prodala zanjo, pa ceprav je jota pri meni brezmesna (rajsi jo ima z repo kot z zeljem), fizol pusti.
Rada ima paradiznik in drobnjak.
Obcasno pije mleko.
Citat
Muca bo najbrž ostala kar pri nas, zato me zanima še to. Če je mačka v stanovanju, a jo je treba (oz. ali jo je priporočljivo) cepit proti steklini in ostalim mačjim boleznim? A lahko psica od zunaj prinese kakšno bolezen?
Proti nalezljivim boleznim je dobro cepiti, kajti klice lahko prinesemo na cevljih... Ce bo macka kdaj prestopila mejo ali sla v hotel, bo potrebovala tudi cepljenje proti steklini.
Citat
Muco bom sterilizirala. Kdaj je najbolj priporočljivo opravit ta poseg pri mačkah in kako je s šivi. A muce tudi dobijo ovratnik kot psi, da si ne pogrizejo šivov?
Za primeren cas se posvetuj z veterinarjem in ja, dobijo ovratnik, sivi se razgradijo sami.
Citat
Zanima me še koliko časa so lahko muce same doma. Ko gremo kam Terry vedno vzamemo s seboj, a bo muci ful dolgčas ta čas, al jo ne bo sekiralo preveč, če bo sama doma?
Muce lazje pocakajo doma (ogromno casa namrec prespijo, tudi do 16 ur), vendar ce greste za dalj kot 24 ur poskrbite, da jo pride vmes kdo obiskat. Pa pustite ji kaksne igracke, miske, zogice, obvezno dovolj sveze vode).
Lp, Yo
Logiran
Barbka
midi
Spol:
Sporočil: 1.360
Seta del Oro: pametna lepota
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #12 :
torek, 17.06.2003 : 14:13:30 »
Sem danes si vzela cas in prebrala vse o napotkih za posvojitelje.
Za mene manjka se en pomemben napotek - kako mlade muce oddas?
Moja teta, sama lastnica dveh steriliziranih muc, je nasla (dobila) pred vrata brejo samico, ocitno vajeno stanovanja, ki pa so jo verjetno zaradi brejosti "delozirali". No, muca je kmalu povrgla 6 mladickov, in moja teta lepo skrbi za njih.
Danes so mucki stari 8 tednov. In se vedno iscemo nove lastnike za njih. Samo 2 samcka sta za oddajo - pa ne vem, ali ne znamo ali ni interesentov. Kontatkirali smo ze drustva in povedali so nam, da je letos noro leto in da se "svojih" muc ne morejo oddati... Lepo in prav... Ampak - kaj naj sedaj s temi mladicki? Muca je resena smrti (ze tudi sterilizirana) takrat in zdaj. A - kaj z mladicki? Prakticno je nekdo, ki je zelel pomagati zivalcam ostal sam - in - prepuscen na milost in nemilost lastni iznajdljivosti...
Malce sem slabe volje zaradi tega...
Logiran
La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
nadja
odvisnež
Spol:
Sporočil: 894
Re: (zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #13 :
torek, 17.06.2003 : 14:39:53 »
Barbka, tudi mi imamo pri babici muce in kot ze nekaj let nazaj male mucke. Sicer imamo letos srečo in imamo 3 muce ze rezervirane 1 pa je se na voljo.
Ravno zato, ker se moja babi tezko odloci za sterilizacijo (ceprav to meni ni jasno) imamo 6 muck, no zdaj jih imamo 10
.
Pri tvoji teti je drugace, ker ima sama sterilizirani muci. Hmmm, mogoce prosi Tanjo, ce lahko da oglas v Novice, se mi zdi da je tisto kar uspesno. Najlazje je ce ima tvoja teta sosede ali znance, ki bi vzeli kaksno muco
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
Spol:
Sporočil: 1.361
Re:(zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
«
Odgovor #14 :
nedelja, 05.12.2004 : 15:17:16 »
Predvidevam , da je kar nekaj otrok , kateri prebirajo tale forum in tudi tole rubriko. Zgoraj je Yo zelo lepo napisala o negi, prehrani in zdravju mačjih mladičkov.
Vsem tistim "otrokom " kateri berejo tole in so se na podlagi tega in ljubkih slikic muckov odločili , da bi radi imeli mucka : " VPRAŠAJTE STARŠE ČE VAM DOVOLIJO IMETI MUCKA! " PREDNO GA PRINESETE DOMOV!
Otroci se velikokrat odločijo in prinesejo mucka domov potem pa starši rečejo NE. Pa ga navkljub njim obdržijo( na skrivaj ) taka muca postane klatežka muca.
In še za starše, ki imajo muce z mladiči:
Starši naj bodo zraven ko se mladiči oddajajo, in naj ne dajejo mladiča otroku , ki trdi , da mu doma dovolijo imeti mucka.
Pa še obrazložitev zakaj to pišem.
Letos sem imela namreč tri takšne primere, najdena mucka, po povpraševanju in raziskavi je pot pripeljala do neke" špelce" , da naj bi bila mucka njena, vsaj tako je trdila njena sošolka, ki ji jo je dala.
Potem pa tej " špelci" doma mucke niso pustili imeti, in mucka je tavala naokoli in iskala hrano
zelo podobna sta bila tudi druga dva primera le z to razliko , da so bili otroci mlajši, in so mucke " kao"našli. No po strogem zaslišanju so jih našli, na nekem skednju( kamor jih je mačja mama naselila).
Te mucki so bili pa še tako majhni, da niso znali niti sami jesti, posledica vsega je pa bila, da jih mama mačka potem , (ko so jih otroci valjali po rokah in nosili okoli) ni več sprejela nazaj.
Na srečo ampak na srečo jih je posvojila druga mačka, katera je imela ravno takrat mladiče, pa še to , ko jih je hranila smo bili vedno zraven( za vsak slučaj)
tako , da še enkrat vsem otrokom , ki berejo tole:
IMETI DOMAČO ŽIVAL POMENI ODGOVORNOST, ŠE PREJ JE PA TREBA VPRAŠAT ZA DOVOLJENJE!
Logiran
Strani: [
1
]
2
3
4
5
6
...
10
Gor
mojpes.net
|
o mačkah
|
o mačkah - razno
| Tema:
(zavržene) MAČKE - napotki za posvojitelje
« nazaj
naprej »
Skoči na:
Izberi destinacijo:
-----------------------------
aktualno
-----------------------------
=> mojpesObvestila
=> puzzle ...
===> Foto natečaji
=====> foto "12"
=====> foto "živalski svet"
=====> foto "živali v rož'cah"
=====> foto "žival v gibanju"
=====> foto "nasmeh"
=====> foto "trikci"
=====> foto "zob za zob"
=====> foto "uživam življenje"
=====> foto "žival in človek"
=====> foto "pes in blato"
=====> foto "žival in voda"
=====> foto "pes/muc v gibanju"
=====> foto "pes in lakota"
=====> foto "pes v gibanju"
=====> foto "pasje sanje"
=====> foto "pasje poletje"
=====> foto "pes in sneg"
=====> foto "pes in voda"
=====> foto "pes in narava"
===> Literarni natečaji
=> vroče teme
===> Odgovorno skrbništvo ...
===> Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje
-----------------------------
o psih
-----------------------------
=> nakup psa
===> Rodovniški ali nerodovniški?
=> pasme
===> FCI 1
===> FCI 2
===> FCI 3
===> FCI 4
===> FCI 5
===> FCI 6
===> FCI 7
===> FCI 8
===> FCI 9
===> FCI 10
===> Druge pasme
===> Mešanci
=> vzgoja
===> Vzgoja pasjega mladička
===> Lulanje na sto načinov
===> Težave z vedenjem
===> Napadalnost
===> Dva ali več psov
===> Učenje vaj, veščin in trikov
===> Socializacija in habitualizacija
===> Igre in zaposlitve
===> Značaj, čustva in strahovi
=> nega
===> Nega dlake
===> Nega zob, oči in ušes
===> Nega posamezne pasme
=> zdravje
===> Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni
===> Notranji organi
===> Glava
===> Okostje in muskulatura
===> Koža in dlaka
===> Samice in samci, legla
===> Rane
===> Nevrološke težave
=> prehrana
===> Posamezne sestavine v prehrani
=> oprema
=> šolanje
===> Reševanje
===> Otrok in pes
===> Psi terapevti in pomočniki
=> predpisi in dokumenti
===> Lastništvo psa
=> knjižni kotiček
===> Knjige o šolanju in vzgoji
===> Knjige o zdravju in prehrani
===> Knjige o pasmah
===> Knjige o reji in vzreji psov
===> Razna literatura, revije, koledarji
=> o psih - razno
===> Pes v družini in gospodinjstvu
===> Prevozi psov
-----------------------------
o mačkah
-----------------------------
=> zdravje mačk
=> nega mačk
=> o mačkah - razno
-----------------------------
Kajin kotiček
-----------------------------
=> zavetišče Horjul
===> Horjul - psi iščejo dom
===> Horjul - mačke iščejo dom
===> Horjulčki se javljajo iz novih domov
===> Licitacije, razprodaje, akcije - pomoč Zavetišču Horjul
=====> Božične licitacije
=====> Valentinove licitacije
=====> Tematske licitacije
=====> Razne akcije
=> srečne PASJE zgodbe
=> srečne MAČJE zgodbe
=> zaščita živali in razno
===> Društva za zaščito živali
===> Okoljevarstveni kotiček
===> Peticije
===> Akcije
-----------------------------
o prireditvah
-----------------------------
=> mojpes.net vabi na prireditve
===> Pretekle prireditve
=====> Evropska razstava psov, Celje 2010
=> svet razstav
===> Junior in senior handling
=> svet tekmovanj
-----------------------------
člani med seboj
-----------------------------
=> v spomin
-----------------------------
o mojpes.netu
-----------------------------
=> tehnika
===> mojpesKnjižnica