mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 16.07.2024 : 18:45:42

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Strani: 1 ... 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: zakaj živali sploh obstajajo?  (Prebrano 108840 krat)
0 članov in 7 gostov pregleduje to temo.
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #315 : torek, 10.05.2011 : 12:51:08 »

Potem me je zgrabilo v križu, pa ne zaradi mesa ampak zaradi lopate.
To pa ne more držat. Zagotovo te ni zaradi lopate zgrabilo v križu. Strokovno se temu menda reče, da te zob daje - zob časa.  Evil
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #316 : torek, 10.05.2011 : 12:54:59 »

tukaj je ena diploma na temo etike & živali.
meni všečno je predstavljen razvoj etike, morda bo še komu zanimivo.  
http://dk.fdv.uni-lj.si/diplomska/pdfs/peloz-tanja.pdf

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #317 : torek, 10.05.2011 : 12:57:06 »

Že malo nazaj (sori, ste tolk hitre, da vam sploh ni za sledit če človek vmes kaj počne) praviš 'teoretično, ne pa tudi praktično' se da brez mesa živet, Nanook? A ti čisto zares misliš, da obstaja v zahodnem svetu kaj več kot peščica (recimo torej temu zanemarljivo malo) ljudi, ki bi pomrli ali bi se jim zdravje ornk poslabšalo brez mesa? Ne želim te prepričat v vegetarjanstvo niti nič, da ne bo pomote, samo ta trditev se mi enostavno zdi pretirana...


Pravim, da nismo vsi sposobni biti vegani/vegetarijanci; da nismo vsi enaki. V teoriji smo-v smislu da lahko z rastlinsko hrano nadomestimo vse kar vemo, da je v mesu. V praksi pa imas skupine ljudi in posameznike, pri katerih veganska prehrana ne pride v postev, saj se s tem njihova kvaliteta zivljenja zmanjsa ali pa tak nacin prehrane zaradi samega nacina zivljenja in okolja, v katerem zivijo, ni mozen.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #318 : torek, 10.05.2011 : 13:01:49 »

JAz sem se pa glihkar enega argumenta spomnila Tongue.
Če mačka vzameš k sebi s ceste resda poje nekoliko več mesa, ker tudi živi dlje (kot pravi Lanabela), ampak je pa kastriran/steriliziran in s tem preprečiš par generacij mačk, ki bi sigurno skupno pojedle precej več kot on. Tko da sem spet lahko ponosna, da sem Milenci dala vsa ta njena mesojeda leta, ker je na ta račun bilo prišparano mesojedstvo desetine mačk, ki bi jih (če bi na cesti preživela) kotila tjavendan. Pa še nekaj - glede na to, da poskušamo gledat na vse živali enako, je še vseeno bolje da ugasne 1 kravje življenje (ki je zmleto v mojih mačjih briketih) kot pa smrt 100000 mišjih, ptičjih in kuščarjih dušic.
Mal se že hecamo, ampak vseeno Wink.

Tudi tole ne gre skozi. Z vidika »šparanja mesa« bi bilo daleč najbolj šparovno, če mačka kastriraš in vrneš nazaj v okolje, kjer bo sicer da najbrž zmazal kakšno miš ali ptiča (kar je čisto v skladu z zakoni narave), ga bo pa po statistiki najverjetneje nekaj zgazilo ali doletelo kaj drugega, da se bo njegova mesna potrošnja ustavila.   Tongue
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #319 : torek, 10.05.2011 : 13:04:11 »

Kar se tiče številk o onesnaževanju okolja s strani živinoreje smo že ugotovili, da se tistih 18 % nanaša na CO2 ekvivalent izpustov TGP. Ne vem pa, ali je res toliko pomembna številka? Dejstvo je, da je živinoreja oz. celotno kmetijstvo ogromen onesnaževalec (tu sta seveda še industrija in promet). Težko oz. nemogoče je dati vse vplive (na zrak, vodo, prst, biodiverziteto...) na isti imenovalec in določiti cifro. Jaz sem glede takih zelo kompleksnih kazalcev vedno skeptična, ker je notri toliko enih stvari, ki jih lahko uporabiš kakor tebi paše. Zame številka ni tako pomembna, dejstvo je, da je vsekakor prevelika 8samo ozreti se je treba naokoli da to opaziš) in da je treba tudi tu nekaj narediti.

FŽ dober argument. Tongue
Nečesa se pa še vedno nismo rekli, pa je čisto vsem na očem: da je največji onesnaževalec tega planeta človek. Nobena živinoreja, nobena industrija in noben promet ne obstajajo kar tako, zaradi božje volje, mame narave ali kozmičnih pravil. Ustvarili smo jih mi. In zdaj? Kaj pravzaprav hočemo? In kdo hoče? Tisti, ki tako ali tako imamo prepolne riti vsega. Večini prebivalstva tega planeta je točka ena vsakega dneva golo preživetje. Je kdo pomislil, kako točno naj bi v prtežno puščavskih predelih sveta (teh je iz leta v leto več) ljudje živeli brez živinoreje?
In ponovno, da ne bodo moje besede šle v mikser: ravnokar napisano ne pomeni, da je treba biti apatičen, samo stanje ugotavljam.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #320 : torek, 10.05.2011 : 13:10:48 »

To pa ne more držat. Zagotovo te ni zaradi lopate zgrabilo v križu. Strokovno se temu menda reče, da te zob daje - zob časa.  Evil

 

Kar se tiče številk o onesnaževanju okolja s strani živinoreje smo že ugotovili, da se tistih 18 % nanaša na CO2 ekvivalent izpustov TGP. Ne vem pa, ali je res toliko pomembna številka? Dejstvo je, da je živinoreja oz. celotno kmetijstvo ogromen onesnaževalec (tu sta seveda še industrija in promet). Težko oz. nemogoče je dati vse vplive (na zrak, vodo, prst, biodiverziteto...) na isti imenovalec in določiti cifro. Jaz sem glede takih zelo kompleksnih kazalcev vedno skeptična, ker je notri toliko enih stvari, ki jih lahko uporabiš kakor tebi paše. Zame številka ni tako pomembna, dejstvo je, da je vsekakor prevelika 8samo ozreti se je treba naokoli da to opaziš) in da je treba tudi tu nekaj narediti.

Problem te stevilke je, ker se jo primerja z drugimi, ceprav ni primerljiva. Vkljucili so namrec cisto vse mozno (voda, zrak, gnojila, transport, prst, deforestacija itd.), medtem ko pri drugih stevilkah tega niso naredili. Ne mores torej primerjati neke cifre, v katero je vkljucenih recimo 10stvari, s cifro, kjer sta vkljuceni samo 2, a je tako?
V ZDA 3% krave in prasici, 26% transport; bi rada videla Amerija, ki gre pes v sluzbo, res. Dalec ne bi prisel, saj so razdalje ogromne.

JAz sem se pa glihkar enega argumenta spomnila Tongue.
Če mačka vzameš k sebi s ceste resda poje nekoliko več mesa, ker tudi živi dlje (kot pravi Lanabela), ampak je pa kastriran/steriliziran in s tem preprečiš par generacij mačk, ki bi sigurno skupno pojedle precej več kot on. Tko da sem spet lahko ponosna, da sem Milenci dala vsa ta njena mesojeda leta, ker je na ta račun bilo prišparano mesojedstvo desetine mačk, ki bi jih (če bi na cesti preživela) kotila tjavendan. Pa še nekaj - glede na to, da poskušamo gledat na vse živali enako, je še vseeno bolje da ugasne 1 kravje življenje (ki je zmleto v mojih mačjih briketih) kot pa smrt 100000 mišjih, ptičjih in kuščarjih dušic.
Mal se že hecamo, ampak vseeno Wink.

Tole je mislim da Lanabela prav elegantno sesula, pobrskaj malo nazaj. Macka lahko steriliziranega/kastriranega spustis nazaj v okolje, kjer bo od njegovega talenta odvisno ali bo lacen ali sit ali mrtev. In ker gledamo na zadevo celostno, moras pri macku upostevati se macje dreke-pesek, macje stranisce, macje prdce in izdihan CO2, pakungo v kateri je hrana, prevoz te hrane do trgovine, porabo svoje energije, da prineses stvar iz trgovine in vsujes v macjo skledo, pomivanje macje sklede, veterinarske usluge v primeru bolezni, pri kastraciji/sterilizaciji upostevati porabo povojev, sivov, razkuzil, energijo, ki drzi veterinarja pokonci, da sploh lahko operira, energijo, ki je potrebna, da v operacijski sobi luc gori, da vidi kaj pocne, pa anestezijo, potem antibiotike in protibolecinska sredstva, konec koncev tudi vse generacije pred tem mackom, ki so privedle do obstoja tocno tega macka, pa jasno vso vodo, ki jo porabi-neposredno in posredno-se pravi vodo, ki jo porabis zanj (kopanje, pomivanje itd.)... Skratka-en mali VW Golf v macji obliki.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #321 : torek, 10.05.2011 : 13:22:30 »

In ker gledamo na zadevo celostno, moras pri macku upostevati se macje dreke-pesek, macje stranisce, macje prdce in izdihan CO2, pakungo v kateri je hrana, prevoz te hrane do trgovine, porabo svoje energije, da prineses stvar iz trgovine in vsujes v macjo skledo, pomivanje macje sklede, veterinarske usluge v primeru bolezni, pri kastraciji/sterilizaciji upostevati porabo povojev, sivov, razkuzil, energijo, ki drzi veterinarja pokonci, da sploh lahko operira, energijo, ki je potrebna, da v operacijski sobi luc gori, da vidi kaj pocne, pa anestezijo, potem antibiotike in protibolecinska sredstva, konec koncev tudi vse generacije pred tem mackom, ki so privedle do obstoja tocno tega macka, pa jasno vso vodo, ki jo porabi-neposredno in posredno-se pravi vodo, ki jo porabis zanj (kopanje, pomivanje itd.)... Skratka-en mali VW Golf v macji obliki.

 slaba prebava Najboljš, da se vsi skup stran vržemo in se še globoko zakopljemo (da preprečimo nastajanje plinov pri razkrajanju) Lips Sealed Lips Sealed
Preveč vsega itako vodi v zaton civilizacij predaja
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #322 : torek, 10.05.2011 : 13:26:59 »

Ne vsi skp, ampak eden po eden, da bodo organizmi sfolgal vse popucat. In zakaj so Velikonocni otoki skoraj "prazni"? A zato, ker so pozrli vse zivali? Ne. Zato, ker so posekali vsa drevesa. Malo za salo malo zares. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #323 : torek, 10.05.2011 : 13:28:35 »

slaba prebava Najboljš, da se vsi skup stran vržemo in se še globoko zakopljemo (da preprečimo nastajanje plinov pri razkrajanju) Lips Sealed Lips Sealed
Preveč vsega itako vodi v zaton civilizacij predaja
Joj, kocka, dej mir, pol bo pa enkrat kakšne rudarje v luft vrglo, ko bodo tam kopali....  Tongue Grin
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #324 : torek, 10.05.2011 : 13:29:36 »

slaba prebava Najboljš, da se vsi skup stran vržemo in se še globoko zakopljemo (da preprečimo nastajanje plinov pri razkrajanju) Lips Sealed Lips Sealed

c c c kaj pa podtalnica? Smiley
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #325 : torek, 10.05.2011 : 13:31:17 »

Če ješ mlečne izdelke in jajca, so že tu beljakovine. Verjetno ješ tudi stročnice?
Niti ne toliko, verjetno skozi testenine in sir, jogurte tega dobim očitno dovolj... recimo....
Hvala, se nisem mogla spomnit, kje še jemljem te "iskane" beljakovine...
Samo sodelavka ni bila zadovoljna z mojim odgovorom. V tej piramidi se nahaja delež mesa, ki ga moram pojest. Kako ga nadomeščam?
Sej ne pričakujem odgovora, ampak mi je dalo mislit.  Smiley
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #326 : torek, 10.05.2011 : 13:32:57 »

Ja, saj ko sem oddala post, se mi je kar zdelo, da sem bila preveč radikalna s tem, da vsi naenkrat. Lepo po vrsti, kot hiše v Trsti Roll Eyes
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #327 : torek, 10.05.2011 : 13:50:32 »

Citat
To pa ne more držat. Zagotovo te ni zaradi lopate zgrabilo v križu. Strokovno se temu menda reče, da te zob daje - zob časa

Kolk ste nesramni. OK, pa recmo, da je bila kombinacija obojga: emšo + nekaj kubikov zemlje in komposta na roke skopane in prenešene. Kar samo potrjuje trditev Mel, da pridelava hrane doma ne pomeni nobene posebne koristi za okolje - če samo pomislim na energijo in surovine, ki so bile porabljene za tablete in svečke....

Citat
Tole je mislim da Lanabela prav elegantno sesula

Žal ne, so me prehiteli....ampak vseeno vse priznanje FŽ, ker se je prva do zdaj potrudila z argumenti.

Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #328 : torek, 10.05.2011 : 13:50:37 »

A ni pri tem mačku že v startu en paradoks?
Mačka ubijemo, da bi lahko preživelo več drugih bitij. Ok, se strinjamo, da že samo obstoj mačka vpliva na zmanjšanje števila življenj drugih bitij. Ampak: tako je z vsakim bitjem. Obstoj vsakega bitja pomeni manj življenj drugih bitij. Se pravi, več kot jih pobijemo, več jih preživi.
Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #329 : torek, 10.05.2011 : 14:00:00 »

Ma ni čist tko. Obstoj mačka pomeni tudi obstoj vseh mogočih garjavcev, bolh, glist....skratka pravi ekosistem v malem....dokler ne pride FŽ in naredi na mačku kemično puščavo.
Logiran
Strani: 1 ... 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines