mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 04.07.2024 : 01:32:42

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: zakaj živali sploh obstajajo?  (Prebrano 108238 krat)
0 članov in 6 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #105 : nedelja, 08.05.2011 : 13:57:07 »

Nanook, kje jaz trdim, da se lahko z rastlinami dela nespošljitvo, samo zato ker ne čutijo bolečin? Prosim citiraj ta odstavek, če mi to polagaš v usta. Enostavno je argumentirati tako, da sogovorniku položiš neke besede v usta, ki jih nikoli ni rekel in nato to "spodbijaš". To je taktika slabega argumentiranja. Torej, kje sem rekla, da lahko z rastlinami počnemo kar želimo? Da niso vredne spoštovanja? Če si TI tako razumela stvar, še ne pomeni, da sem jaz to rekla/napisala. Torej, preden govoriš blodnje o takih stvareh mi citiraj odstavek, kje sem to napisala ali pa mi tega ne polagaj v usta.

Pisala sem v mnozini. Kar sem odgovarjala tebi direktno, sem napisala pod tvoje citate. Preberi se enkrat, nic pa ne bo skodilo, ce preberes tudi tale post od pridne pa ti bo mogoce malce bolj jasno o cem pisem (+ pridni se bo zdej ornk kolcalo veselje).
Citat
Nespoštljivo je živali mučiti za lastno zabavo in tradicijo. Živali ni treba jesti, zato umirajo povsem zaradi užitka ljudi, ki se prehranjujejo z mesom ("meso je dobro") in zaradi tradicije ("že od nekdaj jemo meso"). Mesa človek danes ne potrebuje jesti in ubiti žival (in po nepotrebnem uničiti veliko rastlin) zgolj zaradi lastnih užitkov je zame ultimativni znak nespoštovanja.
.
.
.
 

To je tvoje mnenje po katerem smo vsi, ki jemo zivali, ki imamo mesojede ljubljencke, ki pocnemo karkoli nepotrebnega kar rezultira v smrti zivali, nespostljivi. Isto sranje in... glej glej isto pakovanje. Torej smo to vsi. Fajn. Gremo naprej na naslednjo tocko.

Zame pa je nespostovanje rastlin npr. tocno to degradiranje, ki se ga da v nekaterih postih direktno prebrati, v nekaterih pa preceeeej dobro zacutiti (ce se omejim samo na tole temo). Da rastlinske slepote ne omenjam. Menda je tudi to zdaj ze razumljivo.

Jaz tdim, da to ni enako, da rastline pač ne trpijo bolečin. Če se torej ti in vsi ostali strinjate s tem, potem super -  "mission accomplished". Smiley

Res je, to trdis. Trdis pa tudi, da so nekateri na forumu enacili bolecino odraslega psa in trave. »Šlo je za enačenje bolečin odraslega psa (krave, pujska) in bolečino trave. Nekateri na forumu so oboje enačili,...« Mene zanima citat-kdo je to dvoje enacil. Ker tega res nikjer ne zasledim, pa sem sla dvakrat cez. Menda nisi nekomu polozila besed v usta, nato pa to spodbijala? Mission ne more biti accomplished, ker mission-a sploh ni.

Od kod pravzaprav enačenje trditve, da rastline ne čutijo bolečin z degradiranjem in nezasluženjem spoštovanja? Če nekdo trdi, da rastline ne čutijo bolečine po tvoje to pomeni, da si ne zaslužijo spoštovanja? Od kod ti ta trditev? Ali torej rastline čutijo bolečino tako kot pes ali ne? A nismo prejle skupaj ugotovili da to ne drži? Če se strinjaš, da to ne drži, a ne degradiraš potemtakem tudi ti rastline "v bitja ki ne zaslužijo spoštovanja"? Veliko predpostavk je v tvojih izvajanjih....

 
Ja solata in fižol imata pa možgane in v njih živce za čutila. Tako jaz razumem primerjavo nekaterih med rastlinami in živalmi. Sem velika ljubiteljica vsega živega, vendar pa brez slabe vesti "ubijem" solato in fižol, živali ne in tudi tistih, ki to počno ne podpiram.

 
Joj, res, ampak res, se ne bi rada vmešavala v tole debato in o vegetarjanstvu vs vsejedcem itd. Res ne, ker je zguljena debata in mi gre že na bruhanje, samo da kdo vdihne zrak, da bo kaj na to temo povedal. Ampak:

Ne omalovažuj nekega življenja samo zato, ker ga ne razumeš. Katera oblika življenja je pomembna in prioritetno vredna reševanja, smo določili ljudje antropocentrično - tisto kar je nam bližje in tisto, kar bolj razumemo. Jasno - lažje razumemo svojo bolečino, kot bolečino nekoga drugega. Ampak, ne mi pa furat neke strašne morale in ne vem kakšne etike ter korektnega odnosa, pri tem pa dajat določene oblike življenja v nič. Pa pustimo raziskave o komuniciranju med rastlinami, o izražanju preplaha ob napadu (med rastlinskimi osebki) itd. A res rabimo dokaz, da neka oblika življenja trpi oz. čuti? A se ne da z vsemi (tistimi, ki jih ohranjamo pri življenju, in s tistimi, ki jih pobijamo, ker so škodljivci ali pa zato, da jih pojemo) delat spoštljivo? A je tok težko? Prav vleče tale odnos do rastlin kot nečesa neživega vzporednico s tistimi, ki neprestano delajo take in drugačne poskuse na različnih vrstah živali, da bi dokazali, da le-te ne čutijo in ne trpijo, zatorej lahko delamo poskuse na njih.

Poleg tega - zakaj je treba vsako zadevo obrnit na vegi vs nekaj (karkoli že), ker je glupo. A je res bolje, da se zmanjša število tistih, ki jedo meso, zatorej nekaj manj trpečih živali v industrijski pridelavi, kot pa da bi se spremenil odnos do živali in posledično boljše ravnanje z vsemi, ki jih čaka ista usoda? Ne vem zakaj se toliko energije ne usmerja v to, da bi začeli v klavnicah (recimo) uporabljat sisteme iz (ameriških) raziskav, ki so ugotavljale, na kakšen način je treba uredit klavnico zato, da gredo krave s čim manj stresa tja. Recimo?
Spoštujem vaša razmišljanja, vi moja ne. Če nekdo reče, da zaradi vegetarijanstva nisem moralno in etično načelna, ker ubijam rastline se bom vedno odzvala s primerjavo. Ker tole o rastlinah mi je res smešno in mi bo dokler resni znanstveniki ne dokažejo drugače.
Lep dan  Smiley .
Kaj je smešno? Da so rastline živa bitja? Al je njihovo uničevanje/ubijanje smešno? Al kaj bi bilo to? Spoštuješ moje razmišljanje? Kaj pa, če bi raje spoštovala življenje? Vsako?

Podobno kot razmišljaš ti o rastlinah, veliko ljudi razmišlja o živalih. Kera beda... Dokler mi nekdo ne dokaže drugače... Dokler nekdo ne dokaže, da tisti zajec, ki mu zlivajo razne kemikalije v oči, res trpi, me ne bo nihče prepričal, da... No, sej, o tem govorim. Vredno je samo tisto življenje, za katerega si ti določila, da je. In si zraven še cela svetnica.  bruham

Če nekdo trdi, da rastline ne čutijo bolečine po tvoje to pomeni, da si ne zaslužijo spoštovanja?

Govorim ravno kontra temu. Preberi se enkrat. Po moje si rastline zasluzijo vse spostovanje ze zaradi tega, ker so tocno take kot so. Ocitno jaz, za razliko od tebe/vas?, ne potrebujem dokaza, da rastlina obcuti bolecino ipd., da bi bila zame vredna spostovanja. Meni se zdijo vredne vsega spostovanja ravno zaradi tega, ker so take kot so.


Tako pa se dejansko bere, kt da so rastline le tazadnji drek in tu izkljucno samo zato, da se jih zre in na ksihte mece, pa oblaci. Ce si drugacen, si pa odbitek- kot jih je strpno oznacila rava (se posebej ce si drugacen na nacin, ki ti dopusca vzbujat slabo vest onim drugim).



Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #106 : nedelja, 08.05.2011 : 14:09:56 »

Že par dni berem in se vsak dan sproti prepričujem, da ne bom še jaz česa napisala. Sem zgubila boj sama s sabo in pišem. Najboljše po točkah in v kratkih stavkih, se mi zdi.
-   Za začetek prosim za pozornost na oblike stavkov, ki jih pišem – torej »jaz razumem«, »zame nekaj je ali ni«, »mnenja sem«.    Nikomur ničesar ne polagam v usta, ne kvalificiram tujega ali svojega razumevanja in besed, ki jih kdorkoli napiše kot prav ali narobe,  pišem o svojem, torej meni lastnem,  razumevanju in doumevanju.
-   Jaz marsikateri post razumem tako, kot da bi bilo boljše, da nas in vseh ostalih čutečih življenjskih oblik sploh ni, kot da trpijo. Zame je to nespoštovanje življenja, ki pač za nobeno živo bitje ni brez trpljenja. Pa za to, da je življenje tako narejeno, po mojem mnenju nismo krivi ljudje, ampak narava, ki je nad nami. Menim, da se lahko potrudimo in da smo se dolžni potruditi, da bo trpljenja na svetu čim manj, vendar ne s tem, da odrečemo obstoj katerimkoli živim bitjem. In jaz tvoje pisanje razumem tako, da bi bilo bolje, da jih posamezna žival sploh ne bi obstajala, kot da trpi. Življenje brez trpljenja je zame utopija. Trpljenja zame na svetu ne bo več takrat, ko ne bo več bitij, ki bi lahko trpela.
-   Smrt zame ni nekaj vedno bolečega in strašnega za tistega, ki umre. Je del življenjskega ciklusa. Seveda je za bližnje žalostna in zaradi nje trpimo. Vendar sama menim, da umrlemu ni (več?) hudo. Za svoja leta sem doživela že veliko preveč smrti meni bližnjih, ki so bile posledica nesreč ali celo umora. Teh smrti si ne znam razlagati drugače, kot da je narava za te ljudi predvidela takšen konec pri teh letih. Še danes boli in sem žalostna, ampak kot človek lahko plan narave samo sprejmem in spoštujem. In predvsem za nobenega od teh ljudi nisem mnenja, da bi bilo bolje, da sploh ne bi živeli, pa čeprav je bilo prijateljico verjetno zelo strah in je trpela, preden (ko) so jo ustrelili in ko je umirala, sploh glede na to, kdo je to storil. Bi bilo boljše zanjo, da sploh ne bi obstajala? Po mojem mnenju ne. Do takrat je živela. Živela, brez opredelitve kakovosti življenja. Kajti življenje samo je tisto, ki je nekaj vredno. In  tudi za živali sem mnenja, da je boljše, da živijo, so ubite in potem pojedene, kot da sploh ne bi živele.
-   Mnenja sem, da ljudje sami sebe čisto preveč poveličujemo. Verjamem v to, da bo narava in zemlja še vedno tu, tudi ko človeške vrste več ne bo.
-   Narava je ljudi naredila za omnivore. Dala nam je tudi razum. Lahko jemo kar želimo. Narava je za človeka predvidela omnivorno prehranjevanje.
-   V primeru vsesvetovnega vegeterjanstva – zanima me, kaj se zgodi z vrstami živali, ki jih je človek, z veliko in neposredno pomočjo narave, vzredil za svoje, od narave dano, omnivorno prehranjevanje?
-   In še odgovor, zakaj jaz menim, da živali obstajajo. Živali (to smo tudi ljudje) obstajajo zato, ker jih je naredila narava. Pika. Vsak se na svoj način lahko zahvali naravi, ker nam je dala obstoj. Jaz to delam tako, da poslušam svoje telo, da izkoriščam njegove naravne danosti, da se trudim, da ne bi delala proti naravi. Seveda je vse to samo moje dojemanje (tudi to kaj je poslušanje telesa, kaj je delanje proti naravi, … ) in moj način. Zame je pravilen. Za nekoga drugega ni. Nič hudega. Različni smo si in ni potrebno, da se v vsem strinjamo. Jaz lahko še tako dobro in zdravo argumentiram nek svoj pogled na svet, pa za nekoga drugega moji argumenti ne bodo ne dobri ne zdravi. In obratno. Zaradi naše raznolikosti, je po mojem mnenju svet zanimiv.
-   Še malo za šalo in malo zares:http://www.youtube.com/watch?v=eScDfYzMEEw
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #107 : nedelja, 08.05.2011 : 14:14:07 »


In jaz tvoje pisanje razumem tako, da bi bilo bolje, da jih posamezna žival sploh ne bi obstajala, kot da trpi.

Tole tvoje, bi moralo biti marsikatero.  sram
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #108 : nedelja, 08.05.2011 : 14:18:43 »

Veliko ČEjev je v tvojih trditvah. Lahko je "argumentirati" s toliko ČEji. Ti dam pa še odgovor, poln ČEjev: Tudi ČE bi rastline bolelo, bi bilo veliko bolje NE JESTI mesa, saj bi pobili in mučili veliko MANJ rastlin.
Tako je, tudi ZA rastline se z ne uživanjem mesa borim. In PROTI izsekavanju Amazona zaradi živinoreje in podobnim stvarem. In za to NI treba da rastline boli. Rastline so pomembne tudi brez tega.

Tukaj, Mel. Boriš se tudi za rastline s tem, da ne uživaš mesa. Zdaj pa ponovno moje vprašanje: manjše povpraševanje po mesu, manj živali, več življenja za rastline - a res? Nismo že vsi dovolj časa na tem svetu, da bi nam moralo biti kristalno jasno, da temu ni tako? Da bi se pašniki npr kaj kmalu po opustitvi živinoreje kmalu spremenili v nekaj veliko bolj dobičkonosnega? In koliko so v resnici  živali, namenjene zakolu, futrane z rastlinsko hrano in koliko z mokami in drugimi zvarki, ki imajo rastlinskega samo še bežne sledi, ravno toliko, da na analizah piše "rastlinskega izvora" in se dovoli prodaja & uporaba?
Izsekavanje Amazonije zaradi živinoreje?? Ja, vendar poanta je na dobičku - v trenutku, ko se bo znižalo povpraševanje po mesu, se je bodo dodatno lotili zaradi tovarn, naselij, infrastruktur (vse od naštetega že itak počnejo), kavnih nasadov, skratka - zaradi tistega, kar ob določenem času prinese več dobička. Prestruturiranje tržišča pa to.
Sicer pa ni potrebno iti do Amazonije, imamo na lastnem pragu stotine takih primerov.
Logiran
sicilija
novinec
*
Sporočil: 28


« Odgovor #109 : nedelja, 08.05.2011 : 14:24:05 »

Vsega se mi sploh ne da prebirat, ampak vseeno...
Vsako življenje je spoštovanja vredno. Moje, tisto od mojega psa in tisto od mravljice, ki jo pohodi ko gre na sprehod, in tisto od korenja, ki ga poje za kosilo, itd.
Živali so boge, rastline so boge, kaj pa potem sploh še lahko jejo krave, kaj mi in kaj naši kosmatinci?

Pa še nekaj- kako naj pričakujemo spoštovanje živali in rastlin in njihovih življenj, če se med seboj izkoriščamo, pobijamo in mučimo kot verjetno nobena druga živalska ali rastlinska vrsta ne?


Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #110 : nedelja, 08.05.2011 : 14:39:33 »

Nanook, vidim, da dolgujem še eno pojasnilo.

z "odbitki" sem imela v mislih ljudi, ki kot nek moj znanec, delujejo skrajno avtodestruktivno in povzročajo škodo tudi drugim. tip je bil fundamentalističen vegič. po ne vem kakšni filozofiji je jedel samo japke, šikaniral družino, sodelavce in bližnjo in daljno okolico. v dveh letih je izgubil polovico telesne teže. na koncu je obležal, dohtarji pa so ga pol leta spravljali k sebi.
med vegiči je precej takih.

meni je takšno ravnanje pač odbito, ker je radikalno ogrozil sebe in tiste, ki so bili odvisni od njega (otroci). nikakor pa z odbitki ne mislim ljudi drugačnega mnenja.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #111 : nedelja, 08.05.2011 : 15:30:13 »

Rava, ja, ti delas na tem. Pa se marsikdo drug. Ampak... koliko pa bi jih/vas dejansko bilo, ce bi morali sami delati zemljo, gnojila, skropiva, sami vzgajati sadike iz semen, vzdrzevati svoje "linije", skratka vse cisto samozadostno in samostojno.

Pa vendar dejstvo ostaja, da imas macke, ki jih ne potrebujes in zaradi katerih umirajo zivali-ceprav tega ne podpiras. In to je to-ko se clovek drzi nekih nacel samo do neke tocke. Pri tebi so to macke, pri nekaterih psi, pri drugih meso. Popolnoma ista stvar. Imela si moznost izbire in si izbrala vecje trpljenje, ce oponasam Mel oz. vecje zlo, ce oponasam tebe. Kar je hecno in predvsem dvolicno, ker je bojda tvoje stalisce izbira manjsega zla. Prepricana sem, da bo replika na to v stilu " obdrzanje macke je manjse zlo". Torej obdrzanje zivali, zaradi katere bo umrlo vec zivali kot bi jih umrlo, ce bi pustila to zival umreti, je manjse zlo. Kako ze?

Seveda drzi, da se macek ne more odlocit ali bo jedel meso ali ne. Se pa lahko ti odlocis ali bos imela macka ali ne. In si se. Ocitno ne premores dovolj socutja, da bi se odlocila drugace=milo za zajfo. Obseg proizvodnje pa diktira potrosnja. Spet-milo za zajfo.

Smatram pa za dvolicno to, da po eni strani ne dojames logike, da so lahko ljudje, ki jedo meso hkrati tudi socutni do Bekice in Ejti in se ti to celo zdi smesno, po drugi strani pa posedovanje mesojedega ljubljencka opravicujes s tem, da si revez itak ne more izbrat al bo jedel meso al ne... Meni se ne zdi hecno, da so ljudje socutni do Bekice, pravzaprav se mi zdi to zelo lepo, ker je se vedno veliko takih,  ki v zivalih (in rastlinah) ne vidijo drugega kot hrano. Jaz Bekice ne dojemam kot zrezka, ampak kot eno super fajn ovcko. Tako kot Gustav zame ni hrustljava raca, ampak Gustav. Izi ni perutnicka in bedrce, ampak tanajbolj domaca kura. Njeno jajce me se caka.  In tako dalje. Po drugi strani pa brez neke moralne dileme jem piscanca, jagenjcka ali hrustljavo raco. Samo ne »mojih«.

Seveda zugas, ravno zgoraj si vse, ki uzivajo meso, oznacila za premalo socutne. Bolj na zacetku si vse, ki trdijo, da je uzivanje plodov v bistvu umor novega zivljenja in se prehranjujejo samo s tistimi deli rastline, ki niso vitalni za njeno prezivetje, oznacila za odbitke. Ker so drugacni? Ker si tokrat ti tista, ki v primerjavi z njimi povzrocas vec trpljenja? Ni mi cisto jasno to oznacevanje ljudi na podlagi njihovega nacina prehranjevanja: premalo socutni, odbitki, »za smejat«  ipd. Prav itak ni nikoli. Ce imajo distanco in mesa ne povezujejo s tistim kar je bilo prej, ni prav. Ce za zival navijajo tako kot v primeru Bekice, se ti zdi smesno. Se pravi je edina pravilna stvar, ki jo sploh lahko naredijo, da zadostijo tvojim k-migracijam-nagnjenim eticnim normam ta, da postanejo vegetarijanci. In si nabavijo vsaj dva macka, da ne bodo povzrocali manj trpljenja kot ti.

Odbitki. Ok. Primer tvojega znanca. Pa to ne pomeni, da so VSI, ki razmisljajo tako, avtomaticno odbitki. Ali? A nimajo nekega svojega imena? Ne presnojedci, ne pranojedci, nekaj pac. Eni -edci ali –vori vem da so. In zakaj bi bili oni odbitki? Ker so tako ekstremni? Tudi ti se gotovo komu zdis ekstremna. Pa ce ti rece odbitek, ga bos oznacila za nestrpnega vsejedca. Al kako. Al pa tisti, ki jedo samo kar z drevesa pade. Pa eni, ki ne kuhajo. Pa drugi ki ne jedo nicesar zivalskega. Ti tudi lahko potencialno zugajo in dejansko povzrocijo se manj trpljenja kot uni...ovarijskolakto vegiji al kaj so ze (eni jedo jajca in mleko, drugi pa ne in eni so neki ovo...drugi pa nevemvec), ce uporabljam to valuto merjenja kolksmjstfajn.

Zakaj zivali obstajajo? Ker se je tako pac zgodilo. Normalno je da trpimo, vsi mi. Imamo pa mi moznost izbire, da trpljenje zmanjsamo. Kako? Odlocitev vsakega posameznika. Nekateri ne bodo storili nicesar. Nekateri ste se odpovedali mesu. Nekateri smo se odpovedali ksihtu in oresckom. Tongue Nihce se ni odpovedal ljubljenckom. Evil 

Nemogoce je povedati kdo od nas povzroca vec/manj trpljenja, ker se ne moremo niti primerjati. Pa zakaj bi pravzaprav se? Za ego filat? Koliko zrezkov moram pojesti, da bo enakovredno enemu ksihtu? Se odpovem ksihtu in imam toliko zrezkov v dobrem... Ali pa obleke. Ali pa poraba bencina. Pa koliko avtohtonih in koliko tujerodnih flanc ima kdo posajenih. Pa koliko km naredi na biciklu. Pa kolikokrat in s cim sprica paradajze. Mislim... Ce se ze gremo kdo je alfa in kdo omega, bi se morali po kolenih plazit pred flancami!

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #112 : nedelja, 08.05.2011 : 15:35:35 »

...ovarijskolakto vegiji al kaj so ze (eni jedo jajca in mleko, drugi pa ne in eni so neki ovo...drugi pa nevemvec),...

Torej, da se enkrat za vselej naucim; taprvi so lakto-ovo vegarijanci (ne pa uno kar gor pise  butnglavc , bohpomagi kje jst to najdem...), vegani pa uni drugi.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #113 : nedelja, 08.05.2011 : 16:15:54 »

Torej, da se enkrat za vselej naucim; taprvi so lakto-ovo vegarijanci (ne pa uno kar gor pise  butnglavc , bohpomagi kje jst to najdem...), vegani pa uni drugi.

ovarijskolakti 

V pisanju zgoraj je, razen pri nekaterih, preveč čustveno vse povedano. Če bi se le poslušali, pa povedali eni to, drugi tisto, povezali v debato, potem pa vsak vzame, kar v tistem trenutku lahko sploh sprejme...
Jst sem bila hudo mesojeda v preteklosti, potem pa se mi je zgodil preobrat, pa nisem več. Ampak pred tem, me pa v to, zakaj ne bi jedla živali, nisi mogel prepričat...  Lips Sealed Vsak ima svoj čas in svoj razvoj.   Cool
Zato, mislim, da bi v to debato morali dati manj čustev (prepira, prizadetosti ali česar koli že...), pa bi mnogo več ljudi več infomracij (morda ravno pravih za njih) dobili.

rava, super napisano!

Sem pa vseeno skoraj vse prebrala in mi je zelo zanimivo.  Wink
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #114 : nedelja, 08.05.2011 : 16:17:22 »

Predvsem pa NoJinx, zadela bistvo!  Cool Afro
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #115 : nedelja, 08.05.2011 : 16:35:20 »

Zakaj bi sploh kogarkoli v to prepricevali?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #116 : nedelja, 08.05.2011 : 16:53:28 »


Zakaj zivali obstajajo? Ker se je tako pac zgodilo. Normalno je da trpimo, vsi mi. Imamo pa mi moznost izbire, da trpljenje zmanjsamo. Kako? Odlocitev vsakega posameznika. Nekateri ne bodo storili nicesar. Nekateri ste se odpovedali mesu. Nekateri smo se odpovedali ksihtu in oresckom. Tongue Nihce se ni odpovedal ljubljenckom. Evil 


Ta je dobra, in ful za razmišljat.  Afro

Nisem nek mesojed na veliko, ga pa nekaj malega pojem - predvsem suho meso. Pojem pa ogromno sira, jajc, popijem veliko mleka, in pojem veliko jogurtov, a je to kaj boljše?  Smiley Pa ogromno solate, ter ostale zelenjave. Imam pa tudi ljubljenčke, seveda.

V bistvu pa, do kje je ta debata pripeljala, popriki je le hotela vedeti, zakaj živali sploh obstajajo. (čeprav avtorica teme oprosti, meni je to malo otročje vprašanje  Wink )
Če bi direktno odgovarjala na glavno vprašanje v njeni temi, bi odgovorila čist preprosto: "zato, ker če ne bi bilo živali, tudi nas ne bi bilo. "

Pa še nekaj...ko se omenja, zakaj je potrebno ubijati živali...ubijati jih je potrebno tudi zato, ker mi krčimo njihov življenjski prostor, silimo med medvede, volkove in šakale, dnevno vozimo po srnah, ježih, in ostalo divjadjo. Ljudi je mnogo preveč na tem svetu.

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #117 : nedelja, 08.05.2011 : 17:10:53 »

Tale mi je pa tako fajn odgovor: Animals either exist because some god wanted them to, or they exist because they can.  Afro
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #118 : nedelja, 08.05.2011 : 17:18:54 »

Citat
Rava, ja, ti delas na tem. Pa se marsikdo drug. Ampak... koliko pa bi jih/vas dejansko bilo, ce bi morali sami delati zemljo, gnojila, skropiva, sami vzgajati sadike iz semen, vzdrzevati svoje "linije", skratka vse cisto samozadostno in samostojno.

verjetno malo ampak v kontekstu debate je to povsem irelevantno, ker s temo nima nobene veze.

Citat
Pa vendar dejstvo ostaja, da imas macke, ki jih ne potrebujes in zaradi katerih umirajo zivali-ceprav tega ne podpiras. In to je to-ko se clovek drzi nekih nacel samo do neke tocke. Pri tebi so to macke, pri nekaterih psi, pri drugih meso. Popolnoma ista stvar. Imela si moznost izbire in si izbrala vecje trpljenje, ce oponasam Mel oz. vecje zlo, ce oponasam tebe. Kar je hecno in predvsem dvolicno, ker je bojda tvoje stalisce izbira manjsega zla.
Prepricana sem, da bo replika na to v stilu " obdrzanje macke je manjse zlo". Torej obdrzanje zivali, zaradi katere bo umrlo vec zivali kot bi jih umrlo, ce bi pustila to zival umreti, je manjse zlo. Kako ze?

ne bit tko zlo vsevedna in prepričana kakšna bo replika  Grin, ker s tem mnogo več poveš o sebi kot o meni.

potemtakem bi morala za ohranitev načelne drže mladega mačka pustit crkavat brez hrane in brez vode na tistem mestu kjer je bil.
če se temu slučajno reče načelna drža, potem se pač takoj poserjem na vsa načela in bmk za njih Smiley

Citat
Seveda drzi, da se macek ne more odlocit ali bo jedel meso ali ne. Se pa lahko ti odlocis ali bos imela macka ali ne. In si se. Ocitno ne premores dovolj socutja, da bi se odlocila drugace=milo za zajfo. Obseg proizvodnje pa diktira potrosnja. Spet-milo za zajfo.

ja seveda. ampak sama si zračunala, da bo en pes pojedel kolk - 2,3 krave? ti jih boš pa kolk? s tem da je pes/maček tisto kar je, medtem ko ima človek možnost izbire.

Citat
Smatram pa za dvolicno to, da po eni strani ne dojames logike, da so lahko ljudje, ki jedo meso hkrati tudi socutni do Bekice in Ejti in se ti to celo zdi smesno, po drugi strani pa posedovanje mesojedega ljubljencka opravicujes s tem, da si revez itak ne more izbrat al bo jedel meso al ne... Meni se ne zdi hecno, da so ljudje socutni do Bekice, pravzaprav se mi zdi to zelo lepo, ker je se vedno veliko takih,  ki v zivalih (in rastlinah) ne vidijo drugega kot hrano. Jaz Bekice ne dojemam kot zrezka, ampak kot eno super fajn ovcko. Tako kot Gustav zame ni hrustljava raca, ampak Gustav. Izi ni perutnicka in bedrce, ampak tanajbolj domaca kura. Njeno jajce me se caka.  In tako dalje. Po drugi strani pa brez neke moralne dileme jem piscanca, jagenjcka ali hrustljavo raco. Samo ne ťmojihŤ.

aha, štekam zdaj, neznana krava nima osebnosti, dvolična sem pa jaz 

Citat
Seveda zugas, ravno zgoraj si vse, ki uzivajo meso, oznacila za premalo socutne.

ja tako čutim - a je to mogoče prepovedano al kaj. in kje je tu žuganje komurkoli lepo te prosim?

Citat
Bolj na zacetku si vse, ki trdijo, da je uzivanje plodov v bistvu umor novega zivljenja in se prehranjujejo samo s tistimi deli rastline, ki niso vitalni za njeno prezivetje, oznacila za odbitke. Ker so drugacni? Ker si tokrat ti tista, ki v primerjavi z njimi povzrocas vec trpljenja? Ni mi cisto jasno to oznacevanje ljudi na podlagi njihovega nacina prehranjevanja: premalo socutni, odbitki, ťza smejatŤ  ipd. Prav itak ni nikoli. Ce imajo distanco in mesa ne povezujejo s tistim kar je bilo prej, ni prav. Ce za zival navijajo tako kot v primeru Bekice, se ti zdi smesno. Se pravi je edina pravilna stvar, ki jo sploh lahko naredijo, da zadostijo tvojim k-migracijam-nagnjenim eticnim normam ta, da postanejo vegetarijanci. In si nabavijo vsaj dva macka, da ne bodo povzrocali manj trpljenja kot ti.

še enkrat lepo počasi:
smo v sferi občutkov, čustev - torej v sferi subjektivnega. vsak občuti drugače.
nič ni narobe s tem, če ljudje čustvujejo drugače, občutijo drugače itd. ni treba iti v ofenzivo, nič hudega se ti zaradi tega ne bo zgodilo če je drugačnega mnenja.
a bo šlo?

Citat
Odbitki. Ok. Primer tvojega znanca. Pa to ne pomeni, da so VSI, ki razmisljajo tako, avtomaticno odbitki.
Ali? A nimajo nekega svojega imena? Ne presnojedci, ne pranojedci, nekaj pac. Eni -edci ali –vori vem da so. In zakaj bi bili oni odbitki? Ker so tako ekstremni? Tudi ti se gotovo komu zdis ekstremna. Pa ce ti rece odbitek, ga bos oznacila za nestrpnega vsejedca. Al kako. Al pa tisti, ki jedo samo kar z drevesa pade. Pa eni, ki ne kuhajo. Pa drugi ki ne jedo nicesar zivalskega. Ti tudi lahko potencialno zugajo in dejansko povzrocijo se manj trpljenja kot uni...ovarijskolakto vegiji al kaj so ze (eni jedo jajca in mleko, drugi pa ne in eni so neki ovo...drugi pa nevemvec), ce uporabljam to valuto merjenja kolksmjstfajn.

če je nekdo drugačnega mnenja, zaradi tega pač ni odbitek. definitivno se mi pa to zdijo ljudje, ki ogrožajo
- sebe - pa še to pogojno, ker mislim da s sabo lahko vsak počne kar hoče
- in tiste, ki so odvisni od njih npr. otroke (npr. tisti primer, ko starši niso dovolili transfuzije in je otrok umrl) - to se mi pa res zdi odbito, če ne rečem še kaj drugega

Citat
Nemogoce je povedati kdo od nas povzroca vec/manj trpljenja, ker se ne moremo niti primerjati. Pa zakaj bi pravzaprav se? Za ego filat? Koliko zrezkov moram pojesti, da bo enakovredno enemu ksihtu? Se odpovem ksihtu in imam toliko zrezkov v dobrem... Ali pa obleke. Ali pa poraba bencina. Pa koliko avtohtonih in koliko tujerodnih flanc ima kdo posajenih. Pa koliko km naredi na biciklu. Pa kolikokrat in s cim sprica paradajze. Mislim... Ce se ze gremo kdo je alfa in kdo omega, bi se morali po kolenih plazit pred flancami!

ja, težko je kvantificirat trpljenje. trupla lahko.

ampak spet je to v tem kontekstu nepomembno, ker očitno nočeš razumeti, da nikakor ne gre za nobeno filanje ega, pač pa za specifičen način čustvovanja.
ne vem kakšen besedni ping pong, poskusi diskreditacije in kvazi racionalna argumentacija tukaj ne pomagajo, zaradi tega, ker smo v sferi čustev in subjektivnega.

ne gre za kurčenje pred ostalim svetom. nismo na tekmovanju kdo ima prav, kdo ima daljšega, kdo ima večji avto in kdo je zmagovalec te tekme.  
gre za to, da lahko nekako živim s sabo in zaspim kljub temu, da sem slišala mesarje, ki so se za sosednjo mizo v piceriji pogovarjali o tem, kako so metali nože v živo kravo (od tega je sicer že skoraj dve desetletji, pa vseeno ne morem pozabit in me še vedno matra), kajti tista krava tam ni bila zaradi mene.

v bistvu je to zelo težko razložiti človeku, ki ne čustvuje na ta način. al bogami, probala pa sem, evo, bravo jaz Smiley
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #119 : nedelja, 08.05.2011 : 17:19:56 »

Tale mi je pa tako fajn odgovor: Animals either exist because some god wanted them to, or they exist because they can.  Afro

...in dokler lahko  Wink
Logiran
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines