mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.07.2024 : 01:39:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Strani: 1 ... 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 ... 84   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj se odločim  (Prebrano 149702 krat)
0 članov in 10 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.347


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #945 : torek, 18.08.2009 : 17:52:10 »

Hm, tale princip iz zadnjih postov mi pa nikakor ni jasen. A se nicesar ne naucimo o tem, kako se kupuje psa? Gledate vzreditelje od dalec in samo po netu, ko je leglo, pa uletite k njemu na vrata in hocete tega in tega mladica? Japajade. Hvala bogu, da vam jih ne dajo, temvec sami izberejo, vi pa se sprijaznite s tem, kar dobite. Brez zamere.

Vzreditelje je treba spoznat in jim pustit, da spoznajo tudi oni vas. Predvsem pred prvim nakupom, ko pojma nimate, kaj sploh iscete, kaj bi radi in kaj je za vas. Ce se s kom ne poklopite (vam ne lezi, vam ni vsec kot oseba, vas kaj drugega moti ...), pojdite naprej in se ustavite pri tistem, ki ga zelite malo bolj spoznat. Ne pametujte, temvec sprasujte in opazujte, vmes iscite informacije tudi drugje, glejte razlicna legla in spoznavajte razlicne vzreditelje in lastnike. Samo tako se boste odlocili prav, ko boste izbrali najprej vzreditelja, potem pa se psa. In ko boste izbirali psa, ali vam bo kateri ponujen, boste zneli argumentirati, zakaj bi zeleli drugega in ne tistega, kot vam ga je izbral vzreditelj. Ce pa greste kupit psa (ceprav rodovniskega) brez vsakega znanja in poznavanja scene, si pac pripisite izbiro. Odgovoren vzreditelj hoce najboljse za psa. Vi mu lahko naplozate kup hvalospevov o sebi, pa nacrtov za prihodnost, pa kaj vem kaj se vse, ob tem, ko mu pokazete, da ne o pasmi in ne o sceni nimate pojma. Saj vzreditelji niso butasti in dobrim ni v prvi vrsti pomembno, samo da prodajo mladice, temvec predvsem, kaj se bo z mladici v prihodnje dogajalo. Tam pa vi, kot popolni neznanci, nimate kaksne "vrednosti".

Precej drugace izgleda nakup, ko kupujete drugega psa in ko ste v pasemski sceni ze nekaj pokazali (razstave, morda kaksnen skok samca, vzrejni pregled, pasji sporti ..., prijateljevanje z drugimi lastniki psov, morda celo s kaksnim vzrediteljem ...). Ce se drzite zase in vas in vasega psa nihce pod milim bogom ne pozna, ste pac tudi drugic v enaki poziciji kot prvic.
Logiran

zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #946 : torek, 18.08.2009 : 18:30:20 »

Jaz se iz dneva v dan učim, zato tudi sprašujem. Jaz sama bom po vsej verjetnosti zmeraj imela mešančke, gre se pa zato, da bodo moji starši imeli rodovniškega psa, mene pa takrat najverjetneje ne bo več doma. Zato se v rodovniške pse, rodovnike, vzreditelje in vse kar je s tem zvezi še nisem dovolj poglabljala. Vem precej stvari, a so vse precej površinske. Bom pa staršema pomagala zbrati mladiča, zato pa sprašujem. Kaj se zgodi v primeru če...itd.
Hvala za odgovore.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #947 : torek, 18.08.2009 : 19:38:38 »

Aha torej moram jaz že vnaprej zagotovo vedeti ali želim recimo razstavljati ali ne, razumem. Samo kaj pa v primeru, da si želim predstavnika pasme, ki je brez hib, ki bi se na razstavah super odrezal, a na razstave z njim ne bi hodila (ali pa mogoče enkrat, ravno toliko, da vidim kakšno oceno bi dobil?) ? Samo sprašujem, za enkrat sem samo glede karakterja odločena kako in kaj.

Super psi se ne skotijo v vsakem leglu. In ko se (končno) skoti kakšen (skoraj) popoln predstavni pasme, ima dober vzreditelj z njim načrte, zato je težko verjetno, da bo nadpovprečno dobrega psa prodal nekomu, ki ga ne bo nikjer pokazal in ki s tem psom na takšen ali drugačen način ne bo sodeloval pri vzreji. Vsekakor pa lahko dobiš solidnega predstavnika pasme tudi "za na kavč", kot pravimo. Nadpovprečnega pa malo verjetno.
Logiran
*teja*
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 17


« Odgovor #948 : torek, 18.08.2009 : 21:06:34 »

se podpišem pod tole, vzreditelj nadpovprečnega psa ne bo prodal kar komerkoli, prodal ga bo nekomu, kateri bo z njim delal naprej, da se bo pes naprej razvijal in razvil vse svoje potenciale in da bo konec koncev imel tudi on kaj od tega (skok samca) in da mu pes doprinese na + imenu psarne, da mu dela + reklamo. super psa, ki ima dobre peddispozicije je škoda za "na kavč". dober vzreditelj pa bo novemu lastniku ponudil vso svojo pomoč pri vzgoji, šolanju, razstavljanju oz s čemerkoli se bo pes in njegov novi lastnik ukvarjal. malo zmedeno napisano samo upam da je iz tega razvidno kar želim povedat.
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #949 : sreda, 19.08.2009 : 02:26:09 »

Vse to, o čemer pišete, v celoti drži. Vzreditelj, ki ima z nekim določenim psom neke določene namene, ga pač res ne bo prodal prvemu interesentu, ki pride mimo. Logično.

Tudi če gledaš s stališča kupca, je vse na svojem mestu. Čisto preprosto, nima smisla, da iščeš vrhunskega psa za na kavč - in imaš po možnosti še dolg nos, če ga ne dobiš. To je nekako tako, kot da bi si povprečen Janez, ki gre trikrat v sezoni malo smučat v Kranjsko Goro, zapičil v glavo, da za njega so edino dobre take-pa-take šampionske smuči. Pa tudi, če bi jih dobil, niti ne bi opazil razlike med temi in med tistimi, ki jih za srednji denar kupiš v Hervisu. In še manj, da bi lahko razliko kakorkoli izkoristil, saj nima niti možnosti, niti mu to ni interes. Samo imel - bi - pač.

Ko prideš kot laik gledat leglo, itak pri najboljši volji nimaš pojma, kateri pes je "dober" (in zakaj) in kateri je "slabši" (in zakaj). Vsi so tako kjutkani in cotkani in sploh za požret... , razliko mogoče opaziš v barvi in v živahnosti.

S prodajo vrhunskega psa teti Marti za noge gret pa bi imela škodo oba. Vzreditelj zato, ker mu dotični pes ne bo prinesel potrditve za njegov trud pri vzreji, izbiri kombinacij itd. Teta Marta zato, ker bi ji brat ali sestra dotičnega psa ravno tako učinkovito grela noge, za razliko v ceni bi pa lahko šla kaki vikend v toplice. Še najmanj na škodi bi bil pes, ker mu titule in pokali prav sladko *** visijo, dokler ima polno skledo in ga nekdo čoha za ušesi.  Roll Eyes
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #950 : sreda, 19.08.2009 : 09:36:23 »

Lahko. Če imaš dar opazovanja seveda. In lahko mladičke in njihovo mamo  večkrat vidiš in se z njimi tudi nekaj časa ukvarjaš. Pri pasemskih lahko približno predvidevaš, kakšni naj bi bili, ne da bi jih prej videl. Pri mešancih pa nikakor.

Ja, tako sem jaz naredila, čeprav nisem imela ravno veliko izbire - bila sta namreč le dva mladiča. In izbrala sem Bučka. Nisem pa vedela kakšen značaj bo imel, zgleda pa, da imam dar opazovanja, saj sem izbrala pravega.  Smiley Najverjetneje se bom v bodoče tudi sama odločila za rodovniškega psa, če pa ne bo rodovniški, pa bo 100% iz zavetišča. Saj sama vem, da v zavetiščih to pasmo, ki jo imam na umu, tudi lahko dobim.  Smiley
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #951 : sreda, 19.08.2009 : 09:43:48 »

Branka katero pasmo pa imaš na umu? Predvidevam da NO-ja Smiley
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #952 : sreda, 19.08.2009 : 09:46:02 »

Samojeda.  Smiley
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #953 : sreda, 19.08.2009 : 11:52:10 »

Jaz pa razumem, o čem piše kastelecu.
1. Pes ti mora biti všeč. Pika. Psa s "svinjskim" gobcem ne bi imela, zato me niti karakter bulterierjev ne zanima preveč. Prav tako me ne zanimajo "mini" psi, kot so maltežani ipd.
2. Pri fizičnih karakteristikah ne gre le za izgled. Bernardinec je čisto lep pes, a me pretirano slinjenje odbija. Do karakterja tako sploh ne bom prišla - me ne zanima.
3. Gre tudi za praktični vidik: to, o čemer je pisala enaNika. Če se psu kaj zgodi in ga bo treba nesti, je tudi 30 kg zame veliko. Nemška doga tako niti slučajno ne bo v mojem izboru, ne glede na karakter.

In šele po pregledu fizičnih karakteristik (višina, teža, odlakanost, a tudi simpatičnost izgleda) je na vrsti ugotavljanje karakterja. To, kaj bi fizično počela s psom, je drugotnega pomena. Če bi glede na to izbirala pasmo, bi se z lahkoto odločila za polarca - kaj pa je lažjega od tega, da vsak dan narediš (pretečeš, prekolesariš) 20 km? A glede na to, kaj sem slišala o polarcih, to karakterno ne bi bila dobra kombinacija. Bi bilo bolje, če bi sipolarca za teke sposojala pri sosedih. Smiley
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #954 : sreda, 19.08.2009 : 11:56:55 »

Odvisno kaj vse razumes pod izgled in da je pes nekomu vsec. Jaz v bistvu velikost, konstitucijo, kote, dolzino nog itd. bolj mecem k zdravju kot k temu "da mi bo vsec".
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #955 : sreda, 19.08.2009 : 11:58:46 »

Meni je Missy šele po kakšnem mesecu, ko je bila pri nas doma postala lepa Roll Eyes. Me je pa takoj osvojila s svojim karakterjem.
Seveda sedaj menim, da je med 5% najlepše pasje populacije na svetu Tongue
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.347


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #956 : sreda, 19.08.2009 : 12:06:36 »

jst, zal povprecen kupec psa ne razmislja o nobenem drugem faktorju, kot o slikci in pojavi, torej ne o visini, tezi, slinjenju (morda samo v primeru, da kaksnega slinavca poznajo), odlakanosti ... ali katerem drugem faktorju, ki jim lahko pri napacnem izboru hodi narobe, temvec po tem, kar vidijo na sliki, na cesti ali pri znancih. Ne razmisljajo o nosenju po stopnicah ali ko bo pes bolan, ne razmisljajo o negi dlake (ure cesanja, redno strizenje), razen o dlaki v stanovanju, ne razmisljajo niti o tem, da je psa treba vsaj v prvem letu neprestano "vzgajati", temvec mislijo, da mladic zraste v socializiranega in neproblematicnega spremljevalca kar sam. Tudi o tem, kaksne so pasemske znacilnosti s podrocja delovnih ali drugih potreb, razmisljajo res le izjemno redki.

Na mojpes.netu je vecina tistih, ki ne spadajo med povprecne kupce psa, zato po tukajsnjem pisanju izgleda, kot da vsi ljudje razmisljajo o raznih vidikih sobivanja s svojim bodocim psom. Kar pa nikakor ne drzi.
Logiran

Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #957 : sreda, 19.08.2009 : 12:13:06 »

hm, pa saj ni nihce napisal, da je izgled povsem nepomemben. Jasno, da je pomemben.
Hocemo povedat, da je pri izbiri potrebno enako pozornost, kot jo posvetite izgledu, posvetiti tudi karakterjum pasme in posameznika.
Problem je namrec v tem, da vecina ljudi izbira izkljucno na podlagi videza, na karakter/specifike pasme pa cisto pozabijo.
In ce smo ze pri tem je v koncni fazi cisto nepomembno ali ima pes flek tukaj ali tam, ker ta ne vpliva na pozitivne ali negativne relacije med posameznimi osebki v druzini.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
zormanze
novinec
*
Sporočil: 34


WWW
« Odgovor #958 : sreda, 19.08.2009 : 12:51:42 »

Vse to, o čemer pišete, v celoti drži. Vzreditelj, ki ima z nekim določenim psom neke določene namene, ga pač res ne bo prodal prvemu interesentu, ki pride mimo. Logično.

Tudi če gledaš s stališča kupca, je vse na svojem mestu. Čisto preprosto, nima smisla, da iščeš vrhunskega psa za na kavč - in imaš po možnosti še dolg nos, če ga ne dobiš. To je nekako tako, kot da bi si povprečen Janez, ki gre trikrat v sezoni malo smučat v Kranjsko Goro, zapičil v glavo, da za njega so edino dobre take-pa-take šampionske smuči. Pa tudi, če bi jih dobil, niti ne bi opazil razlike med temi in med tistimi, ki jih za srednji denar kupiš v Hervisu. In še manj, da bi lahko razliko kakorkoli izkoristil, saj nima niti možnosti, niti mu to ni interes. Samo imel - bi - pač.

Ko prideš kot laik gledat leglo, itak pri najboljši volji nimaš pojma, kateri pes je "dober" (in zakaj) in kateri je "slabši" (in zakaj). Vsi so tako kjutkani in cotkani in sploh za požret... , razliko mogoče opaziš v barvi in v živahnosti.

S prodajo vrhunskega psa teti Marti za noge gret pa bi imela škodo oba. Vzreditelj zato, ker mu dotični pes ne bo prinesel potrditve za njegov trud pri vzreji, izbiri kombinacij itd. Teta Marta zato, ker bi ji brat ali sestra dotičnega psa ravno tako učinkovito grela noge, za razliko v ceni bi pa lahko šla kaki vikend v toplice. Še najmanj na škodi bi bil pes, ker mu titule in pokali prav sladko *** visijo, dokler ima polno skledo in ga nekdo čoha za ušesi.  Roll Eyes
se strinjam s povedanim, samo mislim, da je psa v leglu (starega cca 2 meseca) težko oceniti za nadpovprečnega in že v naprej vedeti, da bo to super lep pes za na razstave.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #959 : sreda, 19.08.2009 : 12:54:06 »

Tisti, ki pasmo dobro pozna in ki pozna prednike mladiča in kako so se razvijali, bo takšnega psa prepoznal. Seveda to ni 100%, ker lahko na primer med poznejšim razvojem pride do kakšne nepričakovane hibe (nepopolno zobovje itd.), je pa vsekakor mogoče že med mladiči prepoznati tiste bolj perspektivne.
Logiran
Strani: 1 ... 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 ... 84   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines