mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.07.2024 : 15:31:08

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Strani: 1 ... 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 ... 84   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj se odločim  (Prebrano 149854 krat)
0 članov in 4 gostov pregleduje to temo.
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #645 : sobota, 29.09.2007 : 13:00:04 »

Alya13,
od kje ti ideja, da mesancki zivijo dlje in da je zivljenjska doba manjsih psov do 20 let? Ce tu in tam kateri pes res dozivi tako visoko starost je to zgolj izjema in ne pravilo. In se to - mesanci NISO bolj zdravi in NIMAJO daljse zivljenjske dobe od rodovniskih psov.
Ce ze kaj napises na tem forumu, potem temeljito preveri v koliksni meri to, kar si slisala, res drzi.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
mavrica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 411


« Odgovor #646 : sobota, 29.09.2007 : 13:10:46 »

Tako je, kot pravi Alya. Kakšno leto ali dvenazaj je Ibolya GOdina "pokopala" sovo 21letno čivavo! Shocked
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #647 : sobota, 29.09.2007 : 14:42:01 »

Tako je kot pravi Alya. Recimo pričakovana življenska doba moje bullmastifke glede na pasmo je 10-12 let, pričakovana doba yorkshire terireja je pa do 15 let in tudi dlje. Res je, da imajo manjši psi in mešančki ponavadi daljšo pričakovano življensko dobo je pa seveda to odvisno tudi od samih življenskih razmer posameznega psa.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #648 : sobota, 29.09.2007 : 15:17:12 »

dajte malo ustavit konje.
Koliko civav glede na njihovo populacijo docaka starost 20 let? Zelo malo. Torej so izjeme in ne pravilo.
Se enkrat vprasam od kje vam podatek, da mesanci zivijo dlje? O tem smo na tem forumu debatirali ze po dolgem in pocez in prisli do zakljucka, da je to samo neresnicen stereotip.

Nas samojed je docakal 14 let, pa so takrat vsi govorili, da samojed ne docaka vec kot 10 let. Podenci (velik pes) naj bi tudi imeli kratko zivljenjsko dobo, pa jih poznam kar nekaj, ki so se povsem zivahni pri svojih 13-14 letih, blizu nas so imeli bokserko, ki je docakala castitljivih 16 let itd.

Naceloma naj bi bilo tako, da imajo vecje pasme krajso zivljenjsko dobo a je ta trditev vedno bolj na trhlih nogah, ker je dandanes bolj kot visina pomembno zdravstveno stanje v sami pasmi, skrb in nega, zivljenjske razmere in se mnogo je dejavnikov, ki so bolj pomembni za dolžino zivljenjske dobe, kot pa velikost.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #649 : sobota, 29.09.2007 : 15:21:53 »

Čeprav dosti manjših pasem živi dlje, nikakor ne smemo posploševati. Povprečna starost tibetanskega mastifa je na primer 15 let. Dolgo živijo tudi hrti. Trditi, da mešančki dlje živijo je prav tako za lase privlečeno. Za njih ni nikjer nobenih trdnih podatkov, nobene statistike, saj velika večina mešančkov živi na ketnah, nikoli ne vidijo veterinarja in zelo malo se ve o njihovem življenju, saj ni nobenega vpogleda, koliko jih je, kje so, kako se z njimi godi. To so navadne ljudske čenče, v smislu, ja tisti rodovniški so čisto degenerirani, mešanci so še najbolj zdravi in najdlje živijo. Na temelju česa se te govorice širijo? Na temelju preverjenih podatkov, statistike, veterinarskih kartotek? Recimo, da smo imeli doma mešančka, ki je dolgo živel. Ali to pomeni, da vsi mešančki dolgo živijo? Doma smo imeli tudi nemško dogo, ki je doživela 11 let (povprečno naj bi dosegle 8, maksimalno 10 let). Ali lahko potem rečem, da vsaka nemška doga tako dolgo živi?

Statistika je precej natančna znanost, ki nima veze z vaškimi čenčami in posploševanjem.

lp
Logiran
nemškadoga
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 539


« Odgovor #650 : sobota, 29.09.2007 : 21:33:43 »

uh Ljubica, da bi ND res tako dolgo živele
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #651 : sobota, 29.09.2007 : 23:11:44 »

Glede mešančkov je mogoče res, da so  to samo vaške oziroma ljudske govorice ampak tudi govorice in sterotipi izhajajo iz nekih izkušenj. Ne bom pa trdila kako dolgo živijo mešančki, ker tega podatka res še nisem nikjer zasledila, ki bi bil statistično preverjen.

Če pa pogledamo opise posameznih pasem je povsod navedena pričakovana življenska doba in dejstvo je, da je ta doba pri manjših pasmah ponavadi daljša. Te podatke pa so najbrž  dobili na podlagi statističnih analiz. Potem posplošujejo tudi vsi tisti, ki se lotevajo opisov pasem in navajajo take podatke.

Dejstvo pa je tudi, da prav za nobenega psa ne moremo vedeti kako dolgo bo živel lahko pa predvidevamo ravno glede na te podatke ob upoštevanju, da na življensko dobo vpliva še množica dejavnikov kot so nega, skrb, prehrana, gibanje, zdravstveno stanje,...

Drejči, izjema potrjuje pravilo.
Logiran
tjaša123
rad pišem
****
Sporočil: 326


« Odgovor #652 : nedelja, 30.09.2007 : 12:46:08 »

Sasenka se strinajm s tabo. Razlika je v tem da v knjigi ne moreš dobiti okvirne starosti za mešančka. Tako ali tako se le te starosti od knjige do knjige tudi nikoliko razlikujejo. Pravijo, da težki in močni psi živijo nekoliko manj časa. Moramo vedeti da včasih moramo psu dati inekcijo da za vedno zaspi v miru in brez bolečin npr. če je pes že v takih letih in mu kolki ne služijo več tako kot bi mogli, za operacijo pa je že prepozno. Sicer pa so psi podobno kot ljudje. Tudi mi ne živimo enako dolgo. Naprimer jaz verjamem, da pes ki je vsaj približno v kondiciji živi malo dlje, spet če ne pridejo vmes bolezni.

      lep pozdrav Tjaša
Logiran
piapr
otrok do 14 let
*
Sporočil: 11


« Odgovor #653 : nedelja, 30.09.2007 : 16:41:35 »

Hvala za vse odgovore, rada bi pa samo še vprašala, če res ni primerno, da bi imela pri 13 letih čivavo.  Smiley
Logiran
Pmaxi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.656


« Odgovor #654 : nedelja, 30.09.2007 : 20:32:00 »

piapr, to je pa odvisno popolnoma od tebe. Svojega prvega psa sem dobila pri dvanajstih, drugega sem si kupila sama pri trinajstih in oba skupaj sem obvladovala bolje kot večina povprečnih odraslih.
Vprašaj se, če si pripravljena zjutraj vstajati zaradi psa nadaljnjih 15 let ali več eno uro prej, da ga sprehodiš, podariti mu več ur tedensko celo njegovo življenje  da se z njim intnezivno ukvarjaš.... skratka pes ni igrača, ki je danes zanimiva, potem pa le še predmet na katerem se nabira prah.
Če veš, da si odgovorna punca in ti prevzeti obveznost nase ni problem, potem je primerno, da imaš psa. Če pa imaš pri kateri koli stvari pomisleke, ali pa razmišljaš saj bodo to namesto mene naredili starši, potem pa še dolgo ne bo primerno, da bi imela psa.
Logiran
mavrica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 411


« Odgovor #655 : nedelja, 30.09.2007 : 21:58:56 »

Kot pravo Pmaxi...jaz sem svojo čivavo dobila pred enim mesecem in pol, pa sem stara 11 let... Ni toliko v starosti, bolj v zrelosti...
Logiran
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #656 : nedelja, 30.09.2007 : 22:30:32 »

Ni toliko v starosti, bolj v zrelosti...
To pa vsekakor Smiley
Logiran
Alya 13
otrok do 14 let
****
Sporočil: 300


« Odgovor #657 : ponedeljek, 01.10.2007 : 13:26:56 »

Kot pravo Pmaxi...jaz sem svojo čivavo dobila pred enim mesecem in pol, pa sem stara 11 let... Ni toliko v starosti, bolj v zrelosti...
Se strinjam.Smiley
Logiran
zavseoci
novinec
*
Sporočil: 17


« Odgovor #658 : sreda, 10.10.2007 : 19:03:38 »

Pozdravljeni!

Januarja nameravam kupiti psa,malega,pa me zanima,keter pasme nimajo specifičnega vonja po psih?
Samo ne mi reči,da s pravo nego tega vonja ni,ker sem zadnjič gledala po tv,da recimo mini pudli nimajo tega specifičnega vonja,ko so mokri.

Hvala za pomoč!!
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #659 : sreda, 10.10.2007 : 20:05:53 »

kakšen pa je ta specifičen vonj, tudi ljudje imamo vsak svoj vonj, pa ga z redno nego lahko popolnoma odstranimo,

zelo blag vonj imajo maltežani pa še tega le če so mokri in seveda ob redni negi dlake, za ostale pa ti bodo povedali drugi forumaši, ki imajo pse, ki nimajo močnega vonja. Mislim, da jih je kar nekaj.

LP
Logiran
Strani: 1 ... 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 ... 84   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines