mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 18.08.2024 : 01:17:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Strani: 1 ... 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 ... 84   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj se odločim  (Prebrano 151439 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.370


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #555 : torek, 30.01.2007 : 20:52:15 »

Hm, Alya 13, lahko malo zdefiniras tisti "lep".
Vsake oci imajo namrec svojega malarja in lepota je silno relativna stvar, pa mi glede na predhoden izbor nikakor ni jasno, kaj je zate (no, izgleda, da bolj verjetno za tvoje starse) "lep pes".

Da ne bo nesporazumov potem, ko boste tega "lepega psa" le nasli:
- vsak pes pusca dlako, vecina se tudi vsaj obcasno slini,
- vsi psi puscajo za seboj sledi tac, nemalokrat se poznajo na tleh tudi kremplji,
- vse mlade pse je potrebno v prvem obdobju navaditi na cistoco, ne glede na to, ali so v stanovanju ali v pesjaku, treba je za njimi brisati kupcke, pobirati kakce in odstranjevati obcasno bruhanje,
- majhni psi niso za v pesjak, tudi marsikateri srednje velik pes, posebej ce ima kratko dlako, ni za v pesjak,
- pes je predvsem nas druzabnik, kar je pa precej tezko, ce je sam v pesjaku in v kolikor se odlocate za psa, ki bo sameval v pesjaku, je res bolje, da ga nimate,
- v prvem obdobju je potrebno veliko energije s strani cele druzine (vsi clani, brez izjeme), da se psa nauci najosnovnejsega (cistoco smo ze omenili, poleg tega pa tudi vse, kar se sme in cesar se ne sme, kdo je "glavni" pri hisi in podobno): pes bo namrec lahko zgrizel vse, kar bo dosegel, ne glede na vrednost unicenih predmetov,
- psa (predvsem velja za zacetnike, kot ste vi), je treba peljati v solo, da vam povedo, kako ga uspesno cesa nauciti in kako ga uspesno socializirati, da vam ne bo zrasel v neukrotljivca, katerega se boste z lahkoto zelo hitro navelicali,
- za psa je potrebno najti varstvo, ko nas dlje casa ni doma (ne za cas, ko gremo v solo ali sluzbo, temvec za cas, ko gremo na dopust, sluzbeno potovanje, solo v naravi in podobno...),
- psa je treba peljati na sprehod vsaj enkrat dnevno, na opravljanje potrebe pa veckrat, pac odvisno od starosti, pasme, zdravstvenega stanja...,
- psa bo treba peljati kaj k veterinarju, zagotovo na kaksen pregled in obvezna cepljenja, lahko pa se zgodi, da pogosteje, ce kaj zboli; veterinarji stanejo, nega psa "jemlje cas", bolezen pa ne izbira ne po psih in ne po lastnikih,
- pes zivi v povprecju 10 let in vsak, ki kupuje psa, mora nacrtovati, da bo pes ob njem vse do smrti, saj je sicer neodgovorno razmisljati o nakupu; zagotovo lahko pridejo nepredvidene situacije, vendar mislim, da tukaj govorimo o zelji otroka na eni strani in "naj ti bo" s strani starsev na drugi,
- za psom je treba pospravljati, ne glede na to, ali biva v pesjaku ali z nami,
- s psom se je potrebno vsakodnevno ukvarjati, igrati, ga uciti, ga zaposliti...; ni dovolj, da ga peljemo na potrebo in zapremo nazaj v pesjak ali v boks,
- pes nas potrebuje vsak dan, ne glede na to, ali imamo cas zanj, ali se nam ljubi, ali smo bolni, ali bi raje poceli kaj drugega...,
- ...

Ne da se mi vec, saj je ze toliko napisanega, pa vendar imam vedno bolj obcutek, da se zadeve v Aljinem domu odvijajo nekako takole:
- Alja najde novo pasmo in predlaga nakup starsem,
- le ti pogledajo fotko in pravijo - tega pa ne,
- in Alja isce naprej pasme,
- in jih bo iskala naprej tako dolgo, dokler je ne bodo imeli starsi poln kufer in bodo rekli - ok, naj ti bo.

Hm, zelim si, da bi tvoji starsi vendarle pokazali nekoliko zanimanja za psa, pravzaprav zanimanja za to, kaj pomeni imeti psa. Namrec, Alja, zelela bi jim dopovedati, da se ne bodo z uresnicitvijo tvoje zelje znebili tvojega tezenja, temvec si bodo obrnili celotno zivljenje na glavo. Upam, da se bodo tega zavedli prej, preden ti bodo dali zeleno luc za nakup psa. S tem ne mislim, da ti psa ne privoscim. Se zdalec ne. Bojim se samo, da se zaradi takih kapric in tako indiferentnega odnosa vse prevec psov prav zdajle sprehaja osamljenih kje po ulicah in gmajnah ali pa zdijo po zavetiscih in cakajo na nekoga, ki se bo zavedal, da si zeli psa z vsemi njegovimi negativnimi lastnostmi in ne le zaradi "lepega izgleda" na fotkah.

Se enkrat pozivam tvoje starse, da preberejo vsaj kaksen nasvet, ki si jih tukaj ze dobila polno mero.
Logiran

Alya 13
otrok do 14 let
****
Sporočil: 300


« Odgovor #556 : torek, 30.01.2007 : 21:11:22 »

Hvala za nasvete Jana,upoštevala jih bom!
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.370


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #557 : torek, 30.01.2007 : 21:40:17 »

Alya 13, nisem ti dala nobenega nasveta, temvec te sprasujem, kaksen pes je za tvoje starse "lep pes", pozivam tvoje starse k branju in informiranju o psih in vas vse tri "obvescam", kaj pomeni pes pri bajti. Nic drugega in mojih nasvetov, ki jih v resnici tukaj nisem podala, zagotovo ni kaj upostevati. Vse kaj drugega je treba narediti, kar pa menim, da ni niti v tvoji moci, niti ti ne odlocas o tem, kaj se bo zgodilo, pa verjetno pol mojega pisanja itak niti dobro ne razumes, zato je nesmiselno upostevnje cesarkoli s tvoje strani.  Tvoji starsi so tisti, ki bi se morali okrog psov malo zmigati.
Logiran

tincat
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 136


« Odgovor #558 : sreda, 31.01.2007 : 18:07:36 »

Se popolnoma strinjam s tabo Jane. Alja 13, dodala bi le, da se mi zdi najpametneje da OBIŠČETE S STARŠI!!!!!! KAKŠNEGA VZREDITELJA ALI PA POJDITE NA PASJO RAZSTAVO IN SE TAM POZANIMAJTE-IZ PRVE ROKE KAKŠNA JE KATERA PASMA! Veliko knjig daje napačen vits o določeni pasmi. Predvsem pa to, da dobro premislite, če si res želite psa. Vsak pes kaka, lula, pušča dlako in vsak pes je lep!!!!!
(sory, Jana vem da sem napisala to, kar je že napisano!)
Logiran
honki
rad pišem
****
Sporočil: 398


« Odgovor #559 : sreda, 31.01.2007 : 18:26:18 »


jaz bi pripomnila da je za mene pes hujse breme kot otrok, otrok scasoma odraste, si odpre hlailnik, si naredi za jest, gre sam na wc. za psa pa je potrebno skrbeti celo zivljenje. ne glede na to ali je mali, velik, srednji, kosmat, goli,star 2 meseca, 2 leti ali 12 let....
Logiran
N-baby
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #560 : sobota, 24.03.2007 : 11:35:52 »

Jaz imam tudi eno dilemo kako se odločiti...
In sicer sem našla kužka, ki je čistokrven, veterinarsko pregledan in cepljen.
Rodovnika nima.

Stane pa 300EUR. Mene osebno ne zanima rodovnik, ker bi rada le kužka, ki je zdrav in ne nevemkakšnih potrdil o njegovih prednikih ipd.

Kaj naj storim? Prebrala sem, da, če je čistokrven, ni fajn, če nima rodovnika ipd.

Kaj menite vi?
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #561 : sobota, 24.03.2007 : 11:43:30 »

N-baby, obstajajo rodovniški (čistokrvni) psi in mešanci. Vmes ni ničesar.
Logiran
N-baby
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #562 : sobota, 24.03.2007 : 11:49:50 »

 Cheesy a potem sem pa js malo zblojena...

...se pravi, če je čistokrven - ima rodovnik?
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #563 : sobota, 24.03.2007 : 11:56:13 »

Ja, rodovnik je rojstni list psa. Iz njega je razvidno, kdo so bili starši, stari starši ...., čim dalje gre, tem bolje.

Marsikje ponujajo čistokrvne pse brez rodovnika, ker igrajo na neosveščenost ljudi, ki si želijo psa. Saj ti tudi pokažejo očeta ali pa mater, vendar razen vizuelnega ogleda, drugih stvari o prednikih mladička ne izveš.

Moj predlog, ali šparati denar za nakup rodovniškega ali pa počakati, če bo kaj tebi všečnega v kakšnem zavetišču. Tudi tam je malo morje puhastih, mehkih, nežnih, predvsem pa takojšnje pomoči potrebnih. In prav tako ti bo zvest do groba.
Logiran
N-baby
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #564 : sobota, 24.03.2007 : 12:15:49 »

drobtinica, hvala! Tole mi bo pa zelo v pomoč!

Se pravi, da če lastniki pravijo, da je čistokrven, mi morajo zraven dati tudi rodovnik, ki ga sigurno imajo? Je pa res, da imajo doma ti prodajalci tudi njegova dva starša - za ogled.
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #565 : sobota, 24.03.2007 : 12:21:57 »

Če si oglas prebrala med malimi oglasi, gre sigurno za trgovce, ki vidijo samo profit in kaj hitro se ti zna zgoditi, da boš za zdravstvene težave, ki jih bo mladiček prinesel s seboj, dala več denarja, kot če bi si kupila rodovniškega.

Torej pamet v roke. Psa se kupuje izključno pri ustreznem vzreditelju.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.370


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #566 : sobota, 24.03.2007 : 12:34:58 »

N-baby, mislim, da nekoliko napacno razumes, kaj rodovnik je in kaj je to pasemski pes, zato predlagam branje vsega, kar najdes v rubriki Rodovniški ali nerodovniški?

Tukaj samo na kratko komentar na

Se pravi, da če lastniki pravijo, da je čistokrven, mi morajo zraven dati tudi rodovnik, ki ga sigurno imajo? Je pa res, da imajo doma ti prodajalci tudi njegova dva starša - za ogled.

Lastniki pravijo marsikaj in tako enostavno pri nakupu ne gre.

Pes je pasemski ali pa ni.
Ce je pasemski, torej pripada tocno doloceni pasmi, ima rodovnik (pasji rojstni list, ki je od tocno dolocenega psa in se ga ne da dati kateremu drugemu).
Ce ni pasemski, potem rodovnika nima in nimamo pojma, kdo so njegovi starsi, ne glede na to, kaj nam pove prodajalec in kaksne pse vse nam pokaze kot mladiceve starse.

Torej, ko govorimo tukaj o nakupu pasemskega psa, govorimo o nakupu psa z rodovnikom.

Na mojpes.netu ni mogoce dobiti podatkov o nakupu nerodovniskih psov.
Logiran

tjasav
rad pišem
****
Sporočil: 415


« Odgovor #567 : sobota, 24.03.2007 : 13:27:18 »

Ja, če prodajalci rečejo, da je čistokrven, to ne pomeni, da ima rodovnik, ampak to, da ti bo prodajalec natvezil marsikaj, samo da ti bo ga prodal. Dosti mešancev prodajajo pod čistokrvne, s čim dobesedno nategnejo ljudi. Tisti, ki prodajajo rodovniške pse, imajo itak poleg napisano Z RODOVNIKOM. In še mimogrede, certifikat NI rodovnik. Rodovnik je zelen kos papirja, na katerem so med drugim napisani psičkovi predniki, ne pa sprintan cetl.

Lp
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #568 : nedelja, 25.03.2007 : 14:11:41 »

Pa še nekaj. Nikar ne nasedaj prodajalcem, ki ti kažejo rodovnik od staršev in zraven tvezijo, da mladiči nimajo rodovnika, ker jih je bilo v leglu preveč (to ni res - vsi mladiči rodovniških staršev, ki so opravili vzrejni pregled, dobijo rodovnik) ali zato, ker se jim ni ljubilo starše peljat na vzrejni pregled.

Vzrejni pregled je zelo pomemben, saj vključuje tudi pregled za nekatere dedne bolezni (pri shih tzujih je to na primer PRA, bolezen oči, pri katerih kuža sčasoma oslepi). Starša, ki nista vzrejno pregledana, sta lahko prenašalca dednih bolezni, tako da nič ne nuca, če imata rodovnik. Vsekakor morata imeti opravljen tudi vzrejni pregled, in če ga imata, imajo VSI mladiči rodovnik.

Glede PRA: med rodovniškimi shih tzuji v Sloveniji ga še nismo zasledili, poznamo pa kar nekaj nerodovniških "shih tzujev", ki so oslepeli.

lp

Logiran
love shih tzu
otrok do 14 let
*
Sporočil: 3


« Odgovor #569 : nedelja, 27.05.2007 : 09:39:12 »

Že kar nekaj časa se odločam ali bi imela kontinentalnega terierja(papilon) ali shih tzuja. Če je to že kje
napisano se opravičujem[/u] Smiley. Zanimajo me vaše izkušnje in zakaj bi bilo boljše vzeti tega psa kot pa tega

            Hvala
Logiran
Strani: 1 ... 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 ... 84   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines