mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 13.07.2024 : 07:31:53

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Strani: 1 ... 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 ... 84   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj se odločim  (Prebrano 149444 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.346


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #900 : ponedeljek, 17.08.2009 : 11:33:13 »

kastelecu, in kdo tebe v kaj prepricuje?
SunnyDay je odgovarjala DINI33, ti pa si padla ven s posplosevanjem na svojem primeru. DINA33 nisi ti. DINA33 tudi ni nezzek. In prepricana sem, da so pri nezzek vsi bili za to, da domov pripelje anglesko koker spanjelko. In glede na to, da jo je njen dedek vpeljal v kinoloske vode, je ze kaksno malenkost o angleskem koker spanjelu vedela pred nakupom. Najbrz tudi to, kaksna je njegova dlaka na otip.
Logiran

Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #901 : ponedeljek, 17.08.2009 : 11:46:40 »

No pes ti sicer mora biti vizuelno všeč, ampak daleč od tega, da bi psa vzela izključno zaradi videza, če mi ne paše v življenje. Huskyji so mi daleč najlepši psi in ga definitvno ne bi imela, če ne bi bili aktivna družina, ki veliko teče, kolesari in hodi okoli. Tudi če bi stanovala v bloku je ne bi imela, ker bi pozimi trpela notri. To vidim, ko je dostikrat notri, pa pozimi sili nazaj ven. Smo pač ogromno na zraku, ko je mraz.
Drugače mi je všeč še marsikateri pes, pa ga ne bi imela nikoli.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #902 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:09:43 »

Hm, zunanji videz kontra karakter... Zanimiva tema.
Osebno sem prepričana, da mora prevladati karakter. Če se po karakterju s psom lepo ujameš je pravzaprav vseeno kako izgleda. Na izgled se navadiš, tudi če ni ravno ljubezen na prvi ali celo na drugi pogled. Če pa  karakterno ne gresta skupaj, potem ti to, da ti je pes vizuelno strašansko všeč ne pomaga prav nič. Lep okrasek,  v najboljšem primeru.
Da povem na mojem primeru: meni so všeč elegantni, dobro grajeni, po možnosti kratkodlaki ali srednjedlaki psi s pokončnimi ušesi, obožujem barve, več ko je možnih barv in vzorcev, bolj mi je všeč. Rada imam pse, s katerimi je mogoče tudi kaj bolj resnega delati.
In kaj se mi zgodi? Priklati se ena samojedka, čisto nasprotje tega, kar mi je res všeč: dolgodlak pes, ne ravno višek elegance, za povrhu še (fuuuj) BEL, sploh ne zna zgledat resno, ves čas se butasto reži, za povrh pa slovi (oz. vsaj takrat je slovel) kot pes, ki ga je nemogoče šolati.
Ampak glej čudo, karakterno smo se pa tako ujeli, da so in ostanejo moja pasma No1. In sčasoma sem se tudi na videz povsem navadila, tako, da so mi celo postali všeč.
Logiran
kastelecu
rad pišem
****
Sporočil: 347


« Odgovor #903 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:10:32 »

Padla ven? Grin
Heh, ne vem, kdo tu pada ven.
Samo še enkrat bom napisala, potem pa lahko zaključimo debato. Nikakor nisem posploševala nobenih stvari. Kot že velikokrat na tem forumu po drugih temah sem ponovno zasledila poudarjanje karakterja psa, s čimer se seveda strinjam. Ne strinjam pa se z izbiro psa samo in po karakterju. To, zakaj se ne strinjam, sem tudi utemeljila. In to je vse.
Nikakršno padanje ven, nikakršen napad na nikogar, ... samo utemeljen komentar.

Nežo pa sem izpostavila samo zato, ker bi lahko bila vzornica vsem mladim (in tudi starejšim) lastnikom ali bodočim lastnikom katerekoli pasme. Spremljam njene uspehe in delo in jo občudujem, da je tako mlada in tako sposobna. In tako odgovorna ter predana.
In zato, ker sem hotela povedati, da obstajajo tudi mlajše osebe, ki so sposobne.

Z vizuelno ustreznim psom sem pa imela težave, ker je bil za moje življenje karakter pasme popolnoma neprimeren.

No, o tem govorim, kocka - na prvi pogled ti je pes lep in iiii in ooohhh in hočem ga imet takoj zdaj... No, od tu naprej pa obstajata dve vrsti ljudi, vemo vsi, kateri dve.
-ali ga bo kupil ne da se pozanima o karakternih lastnostih
-ali pa bo najprej dobro pretuhtal vse možnosti in se šele po tehtnem premisleku odločil za nakup ali ne-nakup.

Jaz ne podpiram kupovanja psa po izgledu. Ne podpiram pa tudi kupovanja psa samo zaradi karakterja. Podpiram to, da če je človeku všeč več pasem, pa se med njimi potem odloči za njemu najbolj ustrezno pasmo-po karakterju. Na tem forumu pa se prevečkrat poudarja da je za nakup psa pomemben le karakter. Pa ni, za veliko ljudi ne. A je tako težko razumet? Sem že rekla, na me noben "živ bog" na tem svetu ne bo prepričal, da bi si nabavila kitajskega golega psa, ker ima pač neki super karakter.
Mislim, da se marsikdo z mano strinja, pa se ne misli spuščati v tole debato, ker pač dežujejo napadi od nasprotno mislečih oz. od ljudi, ki ne razumejo napisanega komentarja...

No pes ti sicer mora biti vizuelno všeč, ampak daleč od tega, da bi psa vzela izključno zaradi videza, če mi ne paše v življenje.

Bravo Alba. Hvala. Morda pa vseeno nekdo razume. Prvo izgled - vizuala. Potem pa izbereš - ali ti sede karakter, ali ne. Pretuhtaš vse možnosti, ali bo sedel v tvoje življenje, ali mu boš sposoben nuditi vse kar si zasluži in še več, ali ne. Če ne, greš naprej tuhtat in se zanimat za druge pasme. Nobenemu človeku ni vizualno všeč samo ena pasma, vsaj mislim da ne...
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #904 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:20:20 »

Tako nekako kot pri dedcih - lahko je krasotec na kubik, potem pa ugotoviš, da ti karakterno niti slučajno ne ustreza. Ampak dedca lahko odsloviš, psa pač ne moreš, ko si ga enkrat omisliš. Zato je ustrezen karakter po mojem mnenju najpomembnejši dejavnik pri izbiri psa, sicer se lahko naslednjih 10-15 let tolčeš po betici ''kaj mi je bilo tega treba''.
Logiran
kastelecu
rad pišem
****
Sporočil: 347


« Odgovor #905 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:23:22 »

Vsak ima svoje izkušnje in mišljenje. Seveda, saj smo si vsi različni. Lanabela, zanimivo pisanje. Ampak, jaz govorim o tem, ko se človek odloča za nakup psa. Ne pa, da po nekem slučaju pes pritava v njegovo življenje.
V takem primeru bi tudi jaz po vsej verjetnosti psa obdržala in se mu prilagodila. Ker pač, takšna sem. Ne bi bilo prvič...
Govorim o tem, recimo:
Nekemu človeku so všeč tri pasme. Rad bi imel eno od teh pasem in sedaj se odloča o nakupu. In se bo šel pozanimat o karakterju in vseh dobrih in slabih lastnostih pasme... ter se na podlagi tega odločil, katera pasma je najboljša za njega. Pa bo volk sit in koza cela. Človek bo kupil psa, ki mu bo ustrezal vizualno in karakterno, pes pa bo srečen in zadovoljen, saj se bo z lastnikom "ujel". Pes ne bo trpel zaradi npr. pomanjkanja gibanja.
No, tak nakup podpiram. Ne podpiram pa pisanja nekaterih ljudi tu gor na forumu, da je za nakup psa izključno pomemben samo karakter. Če bi bilo tako, potem ne bi obstajale pasme in psarne in standardi in razstave in hude vzrejne linije, da je pasma še lepša, temveč bi vsi posvajali mešančke iz vsepovsod, saj (po tej logiki) vizuala ni pomembna?
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #906 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:30:40 »

Joj vidim, da tudi mene vpletate pa čeprav sem si rekla, da se tokrat ne bom kregala.. Tongue

Jaz osebno sem bila pobuda, da smo kupili psa, ker starši sami ga pač ne bi imeli, saj nad njimi niso tako navušeni kot sem sama. In ko sem jih prepričala, sem sama našla pasmo ter vzreditelje, od katerih sem dobila informacije. Seveda so vse maile tudi sami prebrali, da so vedeli pri čemu smo, kajti sama tudi nisem morala na vse mislit. Bila sem stara 12.. ok skoraj 13 Tongue
Ja starši so privolili v izbiro pasme, saj sem upoštevala določene dejavnike.
1. pes ni smel biti prevelik ker smo v stanovanju
2. moral je biti prijazen do otrok ter dobro učljiv, poslušen
3. moral je imeti dolgo dlako (zato ker so meni taki všeč.. Smiley ).
Ker sem preden sem dobila psa prebrala vsaj 5 različnih knjig o psih, njihovi negi ter o pasmah sem vedela kaj želim, in tako pristala na angleškem koker španjelu saj mi je poleg karakterja všeč njihova zunanjost in izpolnjuje zgoraj navedene pogoje (ja znajo biti trmasti a niso zastonj 17 na lestvici po intiligenci). Sploh pa srednje velike pasme so večinoma terierji in kakšni družni psi, ker pa sem jaz bolj na lovskih pasmah (logično moj dedi ima lovske pse od vedno saj je sam tudi lovec in je včasih vzrejal) in nikakor na terierjih sem nad svojo odločitvijo še danes navdušena! Ne bi zamenjala te pasme za nič na svetu!
Seveda so starši stali zraven, skupaj smo si pse te pasme ogledali na razstavi ter se že zmenili za leglo v avstriji, ko smo našli leglo prav tukaj na mojpes.netu in kontakterali vzrediteljico. Šli smo na ogled mladičkov in imeli srečo, da smo lahko eno izmed 9 tudi izbrali.
Sicer pa smo s starši zmnjeni tako, da oni krijejo večino finančnih zadev, jaz pa sem glavna pri vzgoji, negi, razatsvah,..
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #907 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:30:48 »

Če bi bilo tako, potem ne bi obstajale pasme in psarne in standardi in razstave in hude vzrejne linije, da je pasma še lepša, temveč bi vsi posvajali mešančke iz vsepovsod, saj (po tej logiki) vizuala ni pomembna?

Brez zamere, ampak očitno res nimaš pojma o tem, zakaj so posamezne pasme takšne, kot so, če misliš, da je glavni namen različnih vzrejnih linij to, da je pasma ''še lepša''.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #908 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:37:39 »

Kastelecu, ja, nekateri padejo najprej na videz, potem preberejo kaj o karakterju, se pozanimajo itd.. Obstajamo pa tudi taki cudaki, ki vec kot 10 let prelistavamo vse mozne pasje enciklopedije, da se nam karakterne znacilnosti posameznih pasem/pasemskih skupin vtisnejo v spomin in nato izberemo pasmo, ki nam karakterno ustreza. Pri meni recimo odpadejo megalomanski psi, ker prmejdun da ne vem kaj s takim psom sploh poceti. Ko je moja mama prvic videla tibetanskega terierja, je vihala nos in rekla da "zgleda kot kak mesancek". Ji reces to danes, letis iz bajte, brez kofeta, pasto dobis pa kvecjemu na glavo...
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #909 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:39:28 »

Kastelcu: Ne razumeš. Jaz psa, ki se mi priklati niti slučajno ne bi obdržala in še manj bi se mu prilagodila. Razen če...

Drugače pa ja, če bi šla izbirat pasmo, bi najprej padli ven vsi, ki so preveliki ali premajhni, potem vsi s poraščenimi obrazi, resasto dlako, pa tisti, ki kakorkoli odstopajo od normalne telesne zgradbe, zlasti kratkonogi, pa potlačeni gobci, pa izbuljene oči, pa gubasti, pa slinasti....potem bi se pa že začelo: izpadle bi driske brez karakterja, leni...Nazadnje bi prišlo ven nekaj malinovcu podobnega. (mimogrede, včasih za hec izpolnim kakšen spletni vprašalnik, po katerem si najdeš primerno pasmo. Meni NIKAKOR noče vršti ven kakšnega polarca, še celo če goljufam ne)
Pa če so že bili omenjeni weimeranci...meni so vizuelno sicer všeč, zlasti so fenomenalne barve, eleganca.... Če bi bili ptičarji moj tip, bi bila samo po zunanjosti to definitivno prva izbira. Ampak kupila bi pa nemškega ptičarja. Zakaj si lahko odgovorite sami.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #910 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:46:11 »

kastelecu, jaz nikakor ne bi mogla it s svojim bivšim kraševcem ovce past, ker si te spremembe načina življenja nisem želela, če malo karikiram. Saj vem, da sicer lahko funkcionirajo tudi v urbanem okolju čisto OK, če je vodnik pravi.
Pa še ta pes je bil bistveno bolj pasji kot jaz, vsaj v tistem času, ko sem bila smrklja in nisem imela preveč pojma, (predvsem pa izkušenj) o vzgoji psov. Saj ne, da bi bila sedaj kakšen ekspert. In manjkala mi je še bistvena sestavina. Samozavest.
Prav tako me je malo zavrtela mladost in si nisem bila pripravljena vzeti dovolj časa za psa in tako nisva bila zadovoljna ne pes, ne jaz. Lahko bi bilo pač bistveno boljše sobivanje, kot je bilo.
Pa so mi fuuul všeč kraševci, pa tudi njihov karakter mi je super. Cenim njihove karakterne lastnosti, danes še bolj kot takrat, samo to ni za naš način življenja. Bernc je bil bistveno boljša izbira, tako po videzu, kot tudi po karakterju.
Roko na srce, moraš biti pa hud karakter, da spremeniš življenje familije (ali pa ene osebe) in ga prilagodiš karakterju psa zato, ker ti je lep.
Micka je pa zakon za nas, svaljkica moja.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.346


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #911 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:49:54 »

Ah, mal sem in mal tja ... in vmes spet posplosimo, da na tem forumu pocnemo to in ono. V glavnem pa odgovarjamo tistim, ki nas nekaj sprasujejo. Ce vprasajo, katera pasma je za njih, jim v VSEH primerih odgovorimo edini mogoc odgovor, da naj se pozanimajo o karakterju. Drugacnega odgovora ne more biti. Vsake oci imajo svojega malarja in kako za hudica naj jaz vem, kaj je tebi ali DINI33 (ali komurkoli, ki tukaj postavi eno izmed najbolj cudaskih vprasanj) bolj vsec po slikcah. Nikakor ni ustrezen odgovor, da naj si pogledajo slikce in potem vzamejo psa, ki jim bo najbolj vsec. Ali naj ga celo izberejo po metanju kovanca. Ce ze nekdo napise dve pasmi, med katerima izbira, bo pa menda ja ze vedel, katera mu bo pasala na nocno omarico?

Realnost kaze, da sprasujejo po izbiri pasme zanje tisti, ki NIMAJO POJMA, v kaj se podajajo. kastelecu - beri - NIMAJO POJMA. Ze tako dolgo sledim tole, pa toliko mailov z vedno enakimi vprasanji in odgovori imam v arhivu, da lahko to z vso gotovostjo zatrdim. Tisti, ki se odgovorno odlocajo za pasmo (karakter in izgled), ne pridejo sem nikoli vprasat, kaksno pasmo naj kupijo, temvec pridejo povedat, kaksnega psa so kupili. Jih je sicer malo, pa vendar, cifre se vecajo ob tem, ko se veca odgovornost ljudi pri izbiri pasme. Se vedno pa je velika vecina takih, ki NIMAJO POJMA, kaj so si domov navlekli. To je to in zato trdim, da je pred videzom pomemben karakter. Ker taki, ki nas sprasujejo po izbiri pasme za njih, NIMAJO POJMA, da ima pasma (in vsak pes znotraj nje) svoj karakter. Tukaj, ce ze pridejo sprasevat, jim to povemo. Vecinoma (izjema je zagotovo nezzek in se nekaj deklic med nami) pa o karakterju ne vedo nic otroci.

Pa saj menda ne mislis, da ti bom osporavala nakup weimaranca zato, ker mislim, da ni zate ustrezen karakter? Saj si ga bos sama na glavo nakopala in ce ga ne bos mogla shandlat zaradi lovskega nagona, bos pac ti zivela s tem bremenom. Ne jaz. In nenazadnje, ti nas nisi sprasevala o tem, ali je weimaranec ustrezna izbira zate ..., torej? DINA33 in vsi tisti, ki jim na tak nacin odgovorimo, pa nas pridejo vprasat. In dobijo odgovor. Odlocili so se za videz, torej jim je treba povedati se za karakter. Posebej tedaj, ko izbirajo med samojedom in borderjem, med bokserjem in dogo, med civavo in pitbulom ... Poljubno dodajaj kombinacije.

Hvala, nezzek, za razlago.
kastelecu, najdes kaj skupnega med nezzek in DINO33 ali med kom drugim, ki pride vprasat, za katero pasmo se naj odloci?
Logiran

nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #912 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:53:33 »

Ni problema Jana.. Wink
Bolje, da pride na dan, kot da ima vsak svojo predstavo.. Tongue
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #913 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:55:13 »

Hehe nezzek, tudi moje vprašanje je bilo zgolj retorično, čeprav sem si res želela, da odgovoriš Smiley, ker se mi je zdelo, da je kastelecu nekoliko poenostavila zadeve Wink.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.346


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #914 : ponedeljek, 17.08.2009 : 12:56:33 »

Hehe, nezzek, si referencni primer, kako bi bilo treba pasmo izbirati. Ne velja samo za otroke, temvec za vse, tudi odrasle. Pa zal vse preveckrat, oz. v vecini primerov srecujemo odlocanje za psa "na horuk" in samo po izgledu. Zal.
Logiran

Strani: 1 ... 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 ... 84   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines