mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 17.08.2024 : 22:18:27

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Notranji organi  |  Tema: Zasuk želodca
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 18   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zasuk želodca  (Prebrano 81916 krat)
0 članov in 9 gostov pregleduje to temo.
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #60 : sobota, 27.11.2004 : 14:05:45 »

Jap, Nadja, tudi mene in moje starše je ta stavek zmotil. Upam, da so se v reviji zmotili Angry IN če so se zmotili, bi morali napako čimprej popraviti, ker je to zavajanje novih lastnikov psov  Angry

Mene so vedno učili, da mora velik pes imeti dvignjeno posodo s hrano, da tako zajame manj zraka.

LP Jana
Logiran
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #61 : sobota, 27.11.2004 : 14:10:08 »

Ja, zdi se mi da sem ravno to prebrala v temi "nemške doge 2". Berniju naših znancev se je nedavno zasuknil želodec in rekli so jim, da je to daradi tega, ker je pojedel določeno količino briketov, zatem pa so z njim prehitro odšli na sprehod. Berni je želel bruhati, ampak ni mogel. Lastnikom so rekli tudi, da če bi takrat bruhal, operacija ne bi bila potrebna. Huh
Tole z dvignjenimi posodicamo je pomojem napaka, ampak tudi ta berni ima precej dvignjeno posodico.
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #62 : sobota, 27.11.2004 : 14:17:45 »

V novi številki revije Moj Pes je članek o zasuku želodca. Članek se mi zdi v redu napisan, zmotilo me je le stavek, kjer so napisali, da se za 170% poveča možnost za zasuk želodca pri psih, ki jejo iz posodice, ki je dvingnjena od tal  Huh Kako je zdaj s tem? A ni pri nemških dogah in ostalih velikih pasmah dvignjena posodica ravno priporočena?

Nadja, Bina... sta si prebrali studije na linku, ki ga je dala Nanook? Tam je dvignjena skleda eden od razlogov ZA zasuk zelodca... Po Spelini toruiji sem prebrala kar nekaj clankov in studij na to temo in veliko jih je dvignjeno skledo stelo med stvari, ki pripomorejo k zasuku. Kot sem na koncu uspela razbrati, naj bi bila skleda pri velikih pasmah dvignjena le malo od tal (10, 15 cm) in ne toliko kot jo pri nas priporocajo.
m.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #63 : sobota, 27.11.2004 : 17:47:05 »

Kaj pa ima dvignjena skleda zveze z želodcem oz če je dvignjena preveč?
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #64 : sobota, 27.11.2004 : 23:42:28 »

Ne bi rad pametoval, ampak meni se zdi, da je tole s 'psi z dvignjeno skledo' mišljeno kot - psi velikih pasem - , pri teh je večja verjetnost, da pride do zasuka želodca.
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #65 : nedelja, 28.11.2004 : 12:38:08 »

Andi: ne vem. Najbrz kaj z zrakom, hitrostjo hranjenja, tem kako gre hrana v zelodec, ...

Chris: Si prebral? Ce si, si slabo bral, ce pa nisi, pa daj  Wink Govora je o psih velikih pasem IN dvignjenih skledah. Lepo je razlozeno, da so psi velikih pasem bolj podvrzeni zasuku, celo lestvico "TOP10" ali nekaj podobnega so naredili... Dalec na prvem mestu so nemske doge... Tongue Poleg tega pa so nastete prehranjevalne navade psov, ki imajo vecjo verjetnost, da se jim zasuk zgodi. To pa so dvignjena skleda, velika kolicina hrane v samo enem obroku, starejsi psi, psi, ki so zasuke ze imeli in nimajo prisitega zelodca, pa najbrz se kaj, ampak se ne spomnim.
m.
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #66 : nedelja, 28.11.2004 : 17:05:19 »

Andi: ne vem. Najbrz kaj z zrakom, hitrostjo hranjenja, tem kako gre hrana v zelodec, ...

Chris: Si prebral? Ce si, si slabo bral, ce pa nisi, pa daj  Wink Govora je o psih velikih pasem IN dvignjenih skledah. Lepo je razlozeno, da so psi velikih pasem bolj podvrzeni zasuku, celo lestvico "TOP10" ali nekaj podobnega so naredili... Dalec na prvem mestu so nemske doge... Tongue Poleg tega pa so nastete prehranjevalne navade psov, ki imajo vecjo verjetnost, da se jim zasuk zgodi. To pa so dvignjena skleda, velika kolicina hrane v samo enem obroku, starejsi psi, psi, ki so zasuke ze imeli in nimajo prisitega zelodca, pa najbrz se kaj, ampak se ne spomnim.
m.

No, jaz sem v temi o nemških dogah prebral tole:

Citat
3   o psih / pasme / Re: nemške doge  dne: Torek, 18.02.2003 : 19:54:59  
Začeto od sunny, Sporočilo pisec: bina
Tudi našega psa so mučili vetrovi in veterinar je svetoval, naj mu dvignemo hrano, ker poje preveč zraka. Zdej smo mu posodo s hrano postavili na gajbico in se je stanje izboljšalo. To velja za našega, ker je velik pes (plečna višina 72 cm).

Torej, po tej teoriji, da se psu hitreje obrne želodec, če ima dvignjeno posodo s h rano, je to najbrž potem zaradi premalo zaužitega zraka med hranjenjem Huh.... Shocked
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #67 : torek, 27.09.2005 : 15:46:25 »

Ali ima lahko pes zasuk želodca, če se napije vode? Recimo tako kot po obroku, da bi moral počivat. Ali za popito vodo velja isto ali ne Huh Torej, poleti pes naenkrat spije veliko vode. Ali je nevarnost za zasuk ali ne?
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #68 : torek, 27.09.2005 : 16:19:26 »

Bina načeloma lahko. Pri pasmah ki so k temu nagnjene še lažje. V moji 4 in pol letni praksi na kliniki pa so bile vse torzije (8 primerov) po hranjenju in cca 1-2 uri. Pa ni nujno da nori po jedi. 
V literaturi je omenjeno, da je večja možnost če pes po obroku (še posebej če dobiva samo en obrok) popije velike količine vode naenkrat.
Drugače pa sama hrana ni vzrok ampak večje količine plina, ki se nabrejejo pri presnovi, zaradi tega pride do zasuka.
Tule je dober članek o zasuku:
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=2&cat=1571&articleid=402
Lp K
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #69 : torek, 27.09.2005 : 17:02:23 »

Oliver, lahko da nisi razumela moje vprašanja, lahko pa, da jaz nisem razumela tvojega odgovora sram

Torej, konkretno vprašanje: poleti peljem psico z rolerji na sprehod. Ker je vroče in ker laufa, tudi več pije. Če se med sprehodom napije vode (da je kot balon Smiley Smiley) in potem skače ter divja, ali je možnost za zasuk enaka kot če bi skakala po jedi ali ne?

Lp Jana
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #70 : torek, 27.09.2005 : 17:12:33 »

Sorry, mogoče sem malo zakomplicirala!   Huh
Po mojih izkušnjah in po tistem kar sem prebrala ni take nevarnosti da pride do zasuka če se "samo" preveč napije vode.
Večja nevaarnost je če divja po jedi, če se napije ful vode po obroku suhih birketov
Vseeno pa bi ti svetovala, da ji daš vodo bolj po malem. Za vsak slučaj. Če je pregreta in se bo ful napila vode jo lahko tudi zbruha. Kar pa spet ni fajn.
Upam da sem odgovorila.  Wink
Lp K
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #71 : torek, 27.09.2005 : 17:14:45 »

Jap, sedaj sem pa razumela Smiley Smiley

Saj pije večkrat (na enem sprehodu približno 4-5x), ampak kaj, ko se vedno full napije. Potem pa skače kot nora. Po jedi pa ima obvezno počivanje Wink
Logiran
bbluette
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 401


« Odgovor #72 : torek, 27.09.2005 : 18:45:19 »

jaz sem ze enkrat pisala o zasuku etc...in o tem da je najvecji dejavnik stres.

mi imamo pribl. 20 dog od katerih niti ena ne je s podstavka ampak vse s tal. po jedi so prosto spusceni in predvsem mladi divjajo kot norci.

sem pa mnenja da tudi ce je pes na tesce in se napije vode se mu lahko zasuka zelodec brez posebnega vzroka. se posebej ko pes pretirano pije. pa gre potem lahko lezat.

moj zadnji primer zasuka je bil pred 27 dnevi ko sem po paritvi (umetna osemenitev) psico dala na tesce  in brez da bi pila vodo (pila jo je zjutraj in se to malo) v avto in je prislo do zasuka. zaradi stresa in ker ni precej vajena voznje. tako da sem mnenja kot sem ze poudarila da je najveckrat dejavnik ki sprozi zasuk stres.

mislim pa da bi vsak lastnik velike psasme moral obvladati prvo pomoc v takih primerih.

nas primer se je srecno koncal tudi zato ker brez slauha tudi na sprehod ne gremo. in ultrazvok namm je kljub nevsecnosti pokazal veselo novico!!!! priucakujemo mladice!
Logiran
jasminaj
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 506


« Odgovor #73 : sreda, 28.09.2005 : 15:06:31 »

Citat
mislim pa da bi vsak lastnik velike psasme moral obvladati prvo pomoc v takih primerih

in kaksna je prva pomoc  Huh
Logiran
Kast
rad pišem
****
Sporočil: 376


« Odgovor #74 : sreda, 28.09.2005 : 15:12:41 »

V kolikšnem času po zasuku pa je možno rešit psa?

Do najbljižje veterine v Postojni imamo cca. 10 min (ampak jim ne zaupam, pa tudi ne vem, če bi znali intervenirat), do Hrpelja je enih 30 min., do Ljubljane pa eno uro.

Ali bi imela naša psička, v primeru da pride do torzije, sploh kako šanso?
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 18   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Notranji organi  |  Tema: Zasuk želodca
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines