mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 16.08.2024 : 16:24:52

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Arhiv Zavetišča Horjul (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul, Sine)  |  Tema: Ludvik/Notranje Gorice
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Ludvik/Notranje Gorice  (Prebrano 24708 krat)
0 članov in 5 gostov pregleduje to temo.
Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #75 : sreda, 14.04.2010 : 22:04:57 »

Ja.
Logiran

Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #76 : sreda, 14.04.2010 : 23:07:31 »

A slez je mišljen za izpiranje, kot zelišče/čaj?

Oj, Smetka, sele zdaj sem to videla. Samo nekaj sem hotela dodati:
Nisem prav prepricana, da sta pojma slez in slezenovec isto. Jaz sem do nedavnega pila veliko caja iz slezenovca, da bi se mi boljse celile rane po operacijah, ker sem imela vse vnete rane in grozne otekline. Ampak ne spomnim, v kateri knjigi sem prebrala, da rabim slezenovec in ne slez! Najprej tudi lekarnarki nisem mogla dopovedati, da rabim slezenovec, pa me je kasneje le razumela in rekla, da "ja, saj res, slezenovec ste mislili, to pa je drugo, ima tudi drugo latinsko ime".
Ce preverim ti dve strani:
http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=1555 (o navadnem slezenovcu - malva neglecta)
in
http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=1554 (o navadnem slezu - althea officinalis),

je razlika ...

Pri slezenovcu sicer pise: "Slezenovec je zdravilsko enakovreden slezu, le-ta pa je pri nas tudi bolj uveljavljen," ampak po drugi strani pa pri slezu potrjujejo le korist notranje uporabe (za dihala), upravičenost rabe v druge namene ni podkrepljena z dokazi. In nima protivnetnega ucinka.

Pri slezenovciu pa je bolj poudarjena zunanja uporaba - za kar ti rabis.
Skratka, rekla bi, da sta ocitno slez in slezenovec "zlahta", lahko poiscem kaj vec informacij ... No, jaz sem zase prebrala, da rabim slezenovec in moram reci, da sem ga stezka dobila. Ampak sem ga in ga imam eno vrecko (mogoce 300 g) se doma, ceprav mu je uradno rok potekel oktobra 2009. Kupila sem ga na nacin tehtanja v eni lekarni na nasih koncih.

Ce se ti zdi, da bi bilo to info glede sleza/slezenovca treba dodatno preveriti, povej, bom pomagala. Razliko pa omenjam zato, ker ocitno se lekarnarjem ni jasno, da sta to dve stvari.
Aja, in moj slezenovec lahko posljem in pa se kaj novega kupim, ce je treba.

lp
Logiran
Patapižu
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.246


« Odgovor #77 : sreda, 14.04.2010 : 23:17:17 »

Katere od teh gaz so najbolj uporabne? Nimam pojma o sanitetnem materialu.
Logiran
Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #78 : sreda, 14.04.2010 : 23:20:16 »

Veronika, tole rabim:

"V pogovornem jeziku mu lahko pravimo tudi ajpš, ajbiž, beli popelj, oslez, slezen, sliz, slizka, velika žlez ali zelnik."

Zdej pa povej, kaj pravzaprav rabim  Tongue.
Logiran

Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #79 : sreda, 14.04.2010 : 23:24:19 »

Patapižu, katerekoli. Najcenejše; večje so bolj uporabne.
Logiran

Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #80 : sreda, 14.04.2010 : 23:26:24 »

Okej. Iščemo "popl" z vijola in ne belimi cvetovi.
Logiran

Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #81 : sreda, 14.04.2010 : 23:32:10 »

Hihi, ajbis .... to bi bil potem slez  Cool. Ampak vseeno me prav muci, da so ti narobe svetovali oz. "pozabili" na slezenovec, ker folk (ocitno se tisti, ki bi morali poznati razliko) nima pojma, da slezenovec sploh obstaja ... No, tega najverjetneje ne bomo mogli preveriti. Mah, saj imata oba podobne ucinke, slezenovec pa izgleda bolj ucinkovit za te namene.

Ma ves kaj, bom poslala vsakega malo, pa bo Smiley Oz. kar dobim v lekarnah.

P.S. Izgledata pa obe rastlini podobno, le da ima ocitno slezenovec bolj okrogle liste, slez pa spicaste ...

 
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #82 : sreda, 14.04.2010 : 23:46:45 »

A lahko jst tole pojasnim? Tongue Za tole rastlino sem prvič slišala pred kratkim in ne bi sploh verjela v kakšen poseben učinek, če ne bi videla, kako se je Sisi hitro zacelila ena rana, ko smo jo parkrat s tem pošpricali (iz tega se skuha čaj in se potem večkrat na dan nanaša na rano). Raste menda predvsem na Primorskem, cvetovi so vijola barve. Problem je samo v tem, ker noben od mojih točno ne ve, kako se mu pravilno reče. Oni pravijo ''popl (popel/popelj?)'', kakšen knjižni izraz je pa misterij. Tongue
Logiran
Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #83 : četrtek, 15.04.2010 : 00:16:55 »

Ugotovila sem tole: slez in slezenovec sta iz iste druzine (family = Malvaceae), sta pa iz razlicnih rodov (slez: Althaea oz. slezenovec: Malva).
Po slikici sodec pri nas raste slezenovec, vendar ga nikjer nisem videla v velikih kolicinah. Je pa res pomagal - jaz sem ga sicer (vsej na zacetku) pila, pa so se otekline pri ranah kar zmanjsale. No, zdaj pa koncam bluzit o rozicah, ceprav me firbc matra in bom sla vprasat enega poznavalca o tej razliki - kaj je bolj koristno za Ludvika (jst navijam za slezenovec  Roll Eyes).
Skratka, bomo ze Ludviku kaj zrihtali.
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #84 : četrtek, 15.04.2010 : 00:24:22 »

Slezenovec: Ta zadeva rase po naših trtah (torej po tleh v vinogradu) - govorim o Navadnem slezenovcu (Malva neglecta Wallr.) in je za razliko od sleza manjša rastlina, zrase nekje do 50 cm v višino, pa tudi steblo je nežnejše. Cvetovi skoraj beli do svetlo roza. V eni od mojih knjig o zeliščih čaj iz te rastline omenjajo kot učinkovito sredstvo pri turih, celjenju ran itd. Zgleda pa takole:
http://www.missouriplants.com/Pinkalt/Malva_neglecta_page.html
Ljudska imena pa so: papel, selzena, ser, sklez, solzeno zelje ...
da pa bi bila zadeva še malo bolj komplicirana, ima Navadni slezenovec v prvem kolenu bratranca Gozdni slezenovec "Malva sylvestris" (katerega raba in velikost je enaka kot pri navadnem)  in pa še Ostrolistni slezenovec "Malva alcea L.", katerega stebla so visoka tudi do 125 cm.

 Kaj pravi Ašič: Če pripravljamo pa zvarek iz listov in cvetov,  jih smemo le preliti z vročo vodo (ne prevreti) in pustiti nekaj časa, korenine pa naj bi namakali 8 ur v hladni vodi in čaj šele potem segreli.
Vroč poparek listov in cvetov, ki stoji pol ure, precedimo in je oglična kopel za rane. Ponavljamo 3x na dan.

Slez (Althaea officinalis) - katerega vsaj glede na opise ljudskih imen išče Smetka (ajbiž. ajpš, beli popel, oslez ...), pa je bistveni višja, pokončna rastlina, ki zrase tudi do 180 cm.
http://www.botanical.com/botanical/mgmh/m/mallow07.html
Pri tej rastlini se kot zdravilne učinkovine sicer največ omenjajo sluzi, ki blagodejno delujejo pri zdravljenju dihalnih poti ...torej notranja uporaba.

Se opravičujem za vtikanje, morda pa bo pomagalo razrešiti dilemo Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #85 : četrtek, 15.04.2010 : 00:29:24 »

Okej. Iščemo "popl" z vijola in ne belimi cvetovi.
Torej najverjetneje Gozdni oz. "divji" slezenovec (Malva sylvestris),
http://en.wikipedia.org/wiki/Malva_sylvestris
 ki raste tudi okoli naše hiše, samo do junija, ko zacveti bom morala počakat, potem ga pa naberem na zalogo.
Logiran

Unikatne tablice in portretki
Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #86 : četrtek, 15.04.2010 : 00:29:45 »

Smet torej išče slezenovec, z dihanjem zaenkrat nimamo težav  Tongue
Logiran

Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #87 : četrtek, 15.04.2010 : 00:32:43 »

Smet torej išče slezenovec
Ja, ta bo pravi. Grem na lov (drugi pa tezite lekarnarjem, da nocete sleza ampak slezenovec).
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #88 : četrtek, 15.04.2010 : 09:22:33 »

Katere od teh gaz so najbolj uporabne? Nimam pojma o sanitetnem materialu.

Tosama vpojna gaza 1m-0,8m2 a1  in mi je rekla teta tam, da so to največje, ki jih imajo.
Te sem jaz prinesla, Smet, a bodo vredu?

LP!
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #89 : četrtek, 15.04.2010 : 10:27:41 »

meni se je res super obneslo za zapackane rane tole:
http://www.vsm.si/oskrba_ran/index.html
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Arhiv Zavetišča Horjul (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul, Sine)  |  Tema: Ludvik/Notranje Gorice
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines