o psih
pasme
galerija
forum
zaščita ivali
posvojite psa
Dobrodošel/la,
gost
. Prosim
prijavi
ali
registriraj
se.
petek, 29.11.2024 : 06:12:32
1 uro
1 dan
1 teden
1 mesec
vedno
Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
mojpes.net
|
o psih
|
zdravje
|
Samice in samci, legla
| Tema:
Sterilizacija
Strani:
1
...
58
59
60
61
62
[
63
]
64
65
66
67
Dol
« nazaj
naprej »
Avtor
Tema: Sterilizacija (Prebrano 147247 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Ewa
rad pišem
Sporočil: 462
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #930 :
petek, 24.06.2011 : 22:34:40 »
Jaz iz lastnih izkušenj težko govorim, imam eno sterilizirano psico, to je pa tudi vse. Imam pa vse živali in tudi v prihodnosti mislim imeti vse "porihtane". Ker je stres za njih in za njih mene. Se pa tukaj zdaj debatira o stvareh, o katerih si še stroka ni enotna. Če se spomnite, še pred kratkim se je propagiralo eno leglo pred sterilizacijo, ker bi naj to kao preprečilo nastanek tumorjev, zdaj se močno propagira sterilizacijo, upam, da bo v kratkem prišla ven kakšna še bolj alternativna in živalim bolj prijazna zadeva. Ker sterilizacija je invaziven poseg, psici se šari po trebuhu in celjenje jo boli, to je dejstvo. Dejstvo je tudi, da lahko pri steriliziranih psicah pride do komplikacij. Izbira je lastikova, veterinarji pa večinoma (vsaj tisti "tapametni") svetujejo sterilizacijo.
Iz osebnih izkušenj lahko povem samo to, da sem v enem mesecu kar sem opravljala prakso na kliniki videla dve psici mamarni tumorjem in enega psa s tumorjem na modih. Vse tri živali nekastrirane, vse tri živali 7 let plus in pri vseh treh živalih je bilo potrebno opravit dosti bolj invaziven poseg, kot pa če bi se jih pred leti kastriralo. Ena psica je imela tako velik tumor, da ji je bilo potrebno kožo dobesedno nategnit in bolečin ob tem celjenju si verjetno nihče noče predstavljat. V tem enem mesecu nisem videla niti ene psice s kontinenco. To seveda ni dovolj za neko statistiko, vseeno pa nekaj pove.
To, da je žival sterilizirana še ni stoprocentno zagotovilo, da tumorjev ne bo dobila, vsekakor se pa verjetnost za nastanek drastično zmanjša in za mene je to dovolj velik plus. Poleg stresa, ki ga vsaka psica doživlja ob gonitvi, pa če je lastnik še tako skrben in odgovoren.
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
Sporočil: 1.168
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #931 :
sobota, 25.06.2011 : 14:24:19 »
Ja, to sigurno veliko pove o stanju. Dobro res je, da s S/K živali preprečiš neko stopnjo razvitosti, sploh, če jo daš pred 1. gonitvijo. Tudi hormoni se spremenijo in psica ne more doživeti nekaj povsem naravnega, če lahko to tako poimenujem... Ampak vse to ni praktično nič v primerjavi z opisanimi tumorji, itak psička ne ve, da bi bila za karkoli prikrajšana. Kakšni zapleti pa lahko nastanejo s temi tumorji...
... Boljše, da jo daš trikrat S/K
Logiran
Lanabela
živim tukaj
Sporočil: 4.474
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #932 :
sobota, 25.06.2011 : 15:15:51 »
Omenjeni tumorji niso zrasli čez noč, lahko da je bil lastnik tako zanikrn da jih ni opazil ali celo da jih je opazil, pa ni naredil nič, dokler ni bilo že skoraj prepozno, ali pa je bil nemaren veterinar, ki jih je prvi videl - zelo pogosto se najdejo veterinarji, ki za tumorje na seskih lastnikom svetujejo, naj jih pustijo pri miru dokler psice ne boli!!!
(celo naš medijsko nabolj priljubljen veterinar je v pisnem odgovoru svetoval lastnici psice, ki ga je spraševala za nasvet, naj pusti tumor na sesku pri miru, dokler psice ne bo motil - k sreči je bila psica operirana še pred objavo tega vrlo pametnega odgovora).
Torej bi lahko rekli, da so veliki tumorji, ki zahtevajo velike in boleče posege v velikanski večini primerov posledica malomarnosti (ali k drugim negravžnim tumorjem, ki jih lastniki pustijo živeti na psih dokler ni prepozno tudi napišete, ali je žival kastrirana ali ne?)
So pa ti tumorji res pogosti in jih boš videla še zelo veliko. Tudi našim psicam smo jih pobrali ven že veliko, pa verjetno jih še veliko bomo. Samo enkrat je imela ena bolj zahteven in boleč poseg, ko se je naenkrat pojavilo več majhnih tumorjev in je šlo ven precej žleznega tkiva, vse ostalo je bilo nekje na nivoju odstranjevanja bradavic in vnetih lojnic.
Če se nekomu ne ljubi recimo enkrat na mesec psici pretipat seske in samcu moda, lahko odvečne dele tudi poreže. Samo da ne bo potem spregledal kaj še bolj nevarnega, usodnega in teže opazljivega.
Tisto o enem leglu, ki naj bi ga psica imela v življenju: za psico je vseeno, ali je kdaj imela mladiče ali ne, ne glede na to, ali se jo kasneje kastrira ali ne. Tega, da psica, ki je v življenju imela leglo ali dve določene koristi od tega ima, ni mogoče zanikati. Tega, da brejost in porod prinaša določene nevarnosti pa tudi ne. Tako da se nekako izenači.
Da niste opazili inkontinentnih psic me ne čudi - ker večina lastnikov s tem pač živi in zaradi te težave niti ne hodi k veterinarju. Večina se niti ne odloči za zdravljenje, če ni zares hudo.
Me pa zanima nekaj: ali k vsem bolezenskim stanjem s katerimi pride pes k veterinarju zraven napišete da je kastriran ali ne, ali samo k tumorjem na seskih, piometri in tumorjem na modih?
Logiran
Ewa
rad pišem
Sporočil: 462
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #933 :
sobota, 25.06.2011 : 16:19:29 »
Če je žival kastrirana/sterilizirana itak piše v kartoteki, posebej k bolezenskim stanjem se tega menda ne navaja. Vsaj ne da bi jaz vedela, je pa res, da sem šele študentka in sem bila na kliniki samo parkrat.
Tisti gromozanski tumor je, logično, posledica lastnikove malomarnosti, niso znali povedati, zakaj so čakali tako dolgo. Je imela pa ta ista psica še na 4 drugih seskih tvorbe, ki jih je bilo potrebno odstraniti. Operacija sama po sebi ni tako invazivna (ne odpira se trebušne votline, kot recimo pri sterilizaciji), vseeno je pa bila potrebna narkoza.
Na kakšni razvojni stopnji pa ostanejo zgodaj sterilizirane psice? Mentalna zaostalost ali fizična?
Kakšne so potrebne prilagoditve, ko se psica goni? Kako rešujete izločanje sluzi in krvi? Kakšen stres predstavlja gonitev za psice?
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
Sporočil: 1.023
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #934 :
sobota, 25.06.2011 : 16:59:40 »
Ja full so pogosti tumorji, jaz imam že 30 let pse, vedno več kot enega pa smo do sedaj operarirali en tumor pri enemu psu. A vi jih pa kar naprej odstranjujete? Čudno. Jaz dam potem raje sterilizirat ali kastrirat svoje pse kot da bi jih kar naprej izpostavljala posegom in narkozi. In ja, lastniki inkontinentnih psic sploh ne hodimo k veterinarjem. Pa tumor na maternici res čist brez problema zatipaš, a ne? Mislim svašta no. Pa sterilizirane psice so zaostale. Zdaj pa res že pretiravaš.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
Sporočil: 4.474
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #935 :
sobota, 25.06.2011 : 18:21:13 »
Ja pri nas imamo vedno po 5 psic včasih je bilo tudi že več, nekastriranih, ki dočakajo kar lepo starost (tam med 14 in 17 let za večje, tamala je 19 trenutno) in s tem dočakajo tudi svoje tumorje(žal ne samo na seskih). Ven dam striktno vse, kar se prikaže na seskih in po enem tednu ne izgine - tudi za riževo zrno velike ( = lokalna + en šiv) in seveda štejem tudi te tamale. Tudi ni bilo vse kar smo pobrali ven dejansko tumor na seskih, enkrat je bil lipomček, cista.... Pač - tam doli nočem videti nobene zatrdline sploh. Tako da je ta "kar naprej" treba razumeti v kontekstu, ker gre za kar veliko število psic in precej dolgo obdobje - recimo precej čez 30 let. Pri večini se tumorji naredijo tam enkrat po 11 letu, samo ena psica jih je imela prej (tista, pri kateri se jih je pojavilo veliko na enkrat, in pri njej je bilo kasneje treba pobrati ven še dva majhna tumorčka)
Tumorji na maternici so precej redki, ne samo od mojih ampak od vseh naših ga ni imela nikoli nikdar nobena, je pa imela to psica od mojega prijatelja nekoč davno (je preživela) - ne ga ne zatipaš, pač pa opaziš nenormalne krvavitve. Veliko bolj aktualne so piometre. Sicer pa psice (tudi kastrirane) lahko dobijo tumor na nožnici, ne tako redka in dokaj zoprna zadeva.
Lastniki inkontinentnih psic seveda de hodijo k veterinarjem, ampak ne izrecno zaradi inkontinence. Veliko jih te težave niti ne omenja - ne veterinarjem, ne drugim.
Tega, da so kastrirane psice zaostale, nisem napisala - zmišljevat se pa res ni treba. Dejstvo pa je, da če se kastracija opravi pred zakjučeno rastjo, lahko nastanejo problemi - spolni hormoni vplivajo na rast, zlasti se to pozna pri dolgih kosteh - kastrati zrastejo višji. Ker nekatere dolge kosti zaključijo rast prej kot druge, lahko pride pri zgodaj kastriranih do težav zaradi nesorazmerij. Pri psihičnem dozorevanju pa pri nekastriranih psicah opažam velike (iz mojega zornega kota pozitivne) spremembe po prvi in še eni ali dveh naslednjih gonitvah. Ne bom trdila, da zgodaj kastrirane psice ostanejo psihično nezrele, ker nimam osebnih izkušenj s tem, pri tujih pa težko oceniš, kakšna bi bila psica, če bi bila kastrirana kasneje. Zelo jasno pa se vidi psihična nezrelost pri zgodaj kastriranih samcih, saj sploh ne razvijejo za samce značilnega vedenja (kar je seveda nekaterim lastnikom zelo všeč in se točno zaradi tega za kastracijo tudi odločijo).
Kakšen stres predstavlja gonitev za psice: kar se mojih tiče, so med gonitvijo v odličnem psihičnem stanju - bistveno bolj igrive kot običajno, izredno dobre volje, delajo enako ali bolje kot takrat, ko se ne gonijo. So pa nekoliko nataknjene in godrnjave par dni pred gonitvijo, takoj po gonitvi so par dni hude na zuprne samce, potem včasih pride par rahlo depresivnih dni, potem pa do naslednje gonitve bp. To nihanje hormonov in s tem tudi razpoloženja seveda je stres za organizem, ampak niti ne nujno z negativnim predznakom.
Seveda pa je lahko gonitev za psice zelo stresna, če lastniki zaradi tega počnejo cirkus.
S kapljanjem ni nekega hudega problema, ker sproti čistijo ena za drugo - no enkrat mi je ena naredila zelo natančen odtisek krvave fufne na steno, pa včasih je treba kakšno rjuho oprati - bistveno bolje kot inkontinenca.
Prilagoditev med gonitvijo kakšnih posebnih niti ni - normalno hodimo na sprehode, samo kraj in čas izbiramo tak, da ni preveč sprehajalcev s psi, drugim sprehajalcem se če je le možno izognemo, če se ne da, pa lastnike samcev opozorimo, da naj pokličejo svojega psa preden pride do psice, ker se ta goni (če tega ne upošteva, naj pripiše sebi, če mu bo pes doma cvilil). Na treningih normalno delamo, samo gonečke so privezane stran od samcev, pa pazimo, da ne pridejo čisto skupaj, če gremo iskat, iščejo gonečke zadnje.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
Sporočil: 1.357
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #936 :
četrtek, 08.09.2011 : 09:00:51 »
http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2011/09/06/one-two-possible-reasons-dogs-live-longer-in-europe.aspx
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
Sporočil: 1.357
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #937 :
četrtek, 08.09.2011 : 09:01:49 »
Ted's Around-the-World Research Project
Like most writers today, Ted is able to do a great deal of his research using the Internet. But he's also done quite a bit of traveling to learn all he can about canine health.
Ted explains that in writing his new book, he felt the need to visit veterinary teaching centers, to interview geneticists, and also to see how dogs live in other parts of the world. He makes the excellent point that the U.S. is relatively parochial, or insulated. We're bordered by oceans east and west, a single country to the north and another to the south. We really don't have a lot of opportunity to know how other cultures do things, and what we do hear or see is often sifted through the media.
Ted had seen some data that indicated dogs in Europe tend to live about a year longer than dogs in this country. So off he went – to England, Ireland, Sweden, Russia, Switzerland, Austria, France, Germany and Italy!
He visited shelters. He talked to breeders and attended dog shows. He asked people on the street how they cared for their dogs. And he went to lots of pet stores and looked at the food they sold. The kibble in Europe isn't all that different from American kibble, as it turns out.
But European dogs do receive fewer vaccinations. Rabies has been essentially eradicated in Western Europe, so dogs that don't travel aren't required to get rabies vaccines. This probably provides them some protection from vaccine-related illness, especially since the rabies vaccine with its aluminum-containing adjuvant, is one of the more troublesome vaccines administered to dogs.
Spaying and Neutering – Europe versus North America
Ted goes on to explain that probably the biggest difference between how dogs in Europe are raised versus dogs in the U.S. is, Europe doesn't spay or neuter at nearly the rate we do in North America.
As I've written about here at MercolaHealthyPets.com, and a subject Ted and I have discussed more than once, sterilization seems to have a significant impact on both the endocrine and immune systems of dogs.
Ted points out there's no long-term study that has followed spayed and neutered dogs and intact dogs over their lifetimes to say definitively, 'Yes, Group A lives longer and has few chronic diseases.' But there's certainly a growing body of evidence pointing in that direction.
Ted explains that when he talks about the spay/neuter difference in front of groups, he receives a lot of concerned feedback and even angry responses, particularly from folks in the shelter community. People in the shelter community make the point that sterilization is how we control the dog population in North America.
So Ted went on to research the effectiveness of U.S. shelter operations. He wanted to know why we're still euthanizing an estimated two millions dogs each year. What are the key factors?
Ted talked to a lot of people in shelter leadership positions, and it seems the problem is becoming more one of supply and demand rather than that no one wants those two million homeless dogs. It's more a problem these days of connecting people with the dogs they want – getting the right dogs to the right shelters for the people who want to adopt them.
Why Not Tubal Ligations and Vasectomies Instead of Spay/Neuter?
When Ted talked to the shelter community about the possibility of doing vasectomies and tubal ligations rather than spaying and neutering in order to preserve the sex hormones, the response he received made a lot of sense. The shelter folks asked, 'Well, what do you do in a shelter where you have all these female dogs in estrus (heat) and all these howling male dogs? How do you make that work in a shelter environment?' Ted feels this is a very valid question.
The shelter community feels that while vasectomies and tubal ligations may be fine for individual owners who can keep their female dogs sequestered away from male dogs during heats, there's no practical way for a shelter to manage a similar arrangement. And Ted agrees, of course.
But Ted poses the question for those of us not running shelters. Why spay or neuter when there is so much evidence it may not be the best thing for the dog's health -- especially when there are alternatives available?
Ted asked his research assistant to call all 26 veterinary teaching colleges in the U.S. And he discovered not one of them is offering instruction on vasectomies and tubal ligations.
Some of those called became incensed Ted would even suggest things should change, which puzzled him. So he would ask, 'Are you invested in having fewer unwanted puppies, or are you invested in spaying and neutering?' Some of the people he talked to had no answer for his question. Others were quite honest in sharing they felt they were 'too old to change.'
Ted then mentioned a conversation he and I once had on the subject, and how he remembered it took me about 40 cadavers to learn how to do vasectomies and tubal ligations.
And he's right – I had to practice. And in fact, I practiced on wildlife, because they were about the only animals I came across that were still intact. So when someone dropped off, say, an opossum or a raccoon hit by a car – or if an animal died at my clinic – I would practice by performing a vasectomy or a tubal ligation on them.
People in the U.S. are Conditioned to Believe Being a Responsible Pet Owner Means Spaying or Neutering
It's a frustrating subject because in this country, we equate being responsible with spaying and neutering. We don't just alter an animal's ability to reproduce, we insist on removing important body parts like the testicles and ovaries.
And in fact, it is to the point where some people don't even recognize testicles on a dog when they see them. They're like, 'What are those?' When they realize what they are, they ask why they're still there. This is instead of asking whether the human with the dog is a responsible pet owner and has perhaps found the rare veterinarian who will actually perform a vasectomy. A male dog that has received a vasectomy gets to keep his testicles.
I have even done phone consults with people in Arizona who choose to drive to California for an appointment with a soft tissue veterinary surgeon who will do a vasectomy for $1,500.
This is a very unfortunate situation, when the technique could easily be taught in vet schools and made widely available to pet owners in every state. What needs to happen is a change in mindset.
I share with Ted that I think it's awesome he's willing to bring the issue to light so hopefully, at some point, we can come up with a better solution to control our pet population.
Ted agrees that culturally, we've succeeded in making spaying and neutering our default position. Pet owners blindly follow the program without understanding the potential health impact or that there are alternatives.
Ted mentions that when he interviewed Bruce Fogle, a British vet and author of many books, he said something very interesting. Fogle said, 'My North American clients living in London get a male dog, bring him to me and tell me to neuter.' And he asks them why. Their response: 'Well, you have to neuter male dogs!' And Fogle again asks them why. They have no other answer – no medical reason. They just assume it must be done.
He asks them, 'Is your dog free-roaming?' They answer no. 'Do you keep it on a leash?' They answer yes. 'Is it in the dog park under your supervision?' Again the answer is yes. So Fogle asks them who, exactly, their dog is going to impregnate.
Fogle told Ted it's very rare that a British citizen brings him a dog to neuter.
Off With Those Testicles!
Ted says he gets a lot of comments about Pukka when people notice he has testicles. He's gotten some extremely angry responses, interestingly, always from women and never from a man. A woman will watch Pukka walking away and she'll say, 'He's got balls!' This is a direct quote!
And Ted will respond, 'Well, yeah. He's a male dog.' So the next question is, 'Aren't you going to fix him?' And Ted says, 'Why? There are no intact female dogs in Kelly, Wyoming. Kelly has 35 dogs and we know them all. You don't move to Kelly anonymously. It's just too small.'
I agree with Ted that people equate your responsibility as a dog owner with whether or not your pet is neutered. We've been conditioned to believe that if we choose not to neuter (despite the individual circumstances in which our dog lives), we are being wildly irresponsible.
I worked at a kill shelter as a younger person, and we firmly believed owners who didn't spay or neuter were simply uneducated. And I could do enough talking as an employee of the shelter to convince people they must spay or neuter. At that point in my life, I believed pet owners couldn't necessarily be trusted to know what to do, and I also believed dogs were healthier if they were spayed or neutered.
These days, I have to re-educate a lot of my clients … after I apologize. I've cried many tears in my exam room as I apologized for creating some endocrine-related disease or other by insisting a pet be spayed or neutered, many of them before puberty.
I just didn't know then what I know now. And it saddens me.
Breeding Dogs: Another No No?
Ted reveals that another cultural dynamic he sees operating here is in regard to breeding dogs.
Ted might tell someone: 'Pukka's got good genes. I spent a lot of time looking for genes like his. He's clear for centronuclear myopathy. He's clear for PRA (a genetic eye disease). He's got good hips and good elbows. It might be nice to pass these genes on.'
The response is almost always 'You want to breed him?' in a tone that says clearly this is not a good thing. There is a small but vocal minority of the dog-owning population in this country that thinks breeding any dog is morally reprehensible.
Ted's response is, 'If you carry that line of thinking to its logical conclusion, there are no more dogs.'
He has to ask, 'Where do we think dogs come from?' Dogs must breed to make more dogs. The question should be, how can we make more dogs that are the healthiest dogs possible?
To alter every dog sounds crazy to Ted. It also takes a lot of genetically healthy dogs out of the population.
Ted feels what spay/neuter has done in the shelter population is what narrowing the funnel of purebred dogs to those with exaggerated anatomical features has done in the purebred population.
Both strategies have decreased the genetic diversity of dogs. Choosing only certain popular sires in the purebred world, and spaying or neutering everything that moves in the shelter world, has created fewer and fewer good sets of dog genes out there. At the same time, it has increased the incidence of disease because we are providing ever greater opportunities for recessive genes to meet.
Ted doesn't believe people are thinking through the issue of long-term canine health when they take the approach to 'Spay and neuter everyone.'
I agree, and another painful fact is that all the backyard breeders will continue to breed, regardless. They don't always care if the thyroid is clear, or the eyes, elbows, or hips.
The challenge is to try to protect and preserve stable, viable gene pools, when the underlying tone here is no dog should be bred ever again.
Ted will touch on this in his new book, as well as the overpopulation problem. He's spent a lot of time researching those issues, which is wonderful. He'll be asking some really tough questions that even the shelter community has not thought through.
Stay tuned for the fourth and final installment of my interview with Ted, in which we'll finish up our shelter discussion and talk about ideas for creating more dog-friendly communities.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
Spol:
Sporočil: 2.679
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #938 :
četrtek, 08.09.2011 : 14:18:32 »
Logiran
alexy
midi
Spol:
Sporočil: 1.308
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #939 :
četrtek, 08.09.2011 : 17:29:56 »
Kolegici je 14 dni nazaj psica skoraj poginila zaradi piometre. Psica je stara 4 leta, imela je 2 legli.
Dobro, da je bila piometra odprta in ne zaprta, drugače psice danes ne bi bilo več.
Moja je bila sterilizirana pri 14 mesecih, pa ni nič višja zrastla (škoda, kakšen cm več ji ne bi škodil
). Sem pa opazila pri dveh psicah, ki sta bili sterilizirani pri 5 mesecih, da sta res višji kot ostale.. ni pa nobena inkontinentna..
Logiran
Labradorka333
otrok do 14 let
Sporočil: 40
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #940 :
sreda, 12.10.2011 : 13:15:18 »
Moja pokojna ;( je bila sterilizirana pri 17 meseceh, ta, ki jo imam zdaj pa v zavetišču, pri dveh.
Logiran
Nanook
midi
Spol:
Sporočil: 7.399
NS Lama Tari
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #941 :
četrtek, 14.02.2013 : 08:38:36 »
Neutering Dogs: Effects on Joint Disorders and Cancers in Golden Retrievers
. Frišno in open access.
Logiran
"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AngSeter
tukaj sem doma
Spol:
Sporočil: 2.679
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #942 :
četrtek, 14.02.2013 : 10:06:36 »
Logiran
sanco1a
živim tukaj
Sporočil: 6.031
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #943 :
četrtek, 14.02.2013 : 10:31:19 »
Če niso kastrirani, pride pa na starost do rakastih sprememb zaradi hormonov (seski, moda).
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
Spol:
Sporočil: 2.679
Re: Sterilizacija
«
Odgovor #944 :
četrtek, 14.02.2013 : 11:37:06 »
To se vedno lahko naknadno odreže, nikakor pa ne opravičuje zgodnjih kastracij, ki privedejo lahko do hujših bolezni (rak na kosteh recimo), tukaj pa odkrivajo, da je tudi kakovost življenja (kolki, vezi)... slabša, kar je glede na kroničnost še dodaten minus.
Hormoni niso za okras v telesu in so naravni del organizma. Če pa delujejo atipično pa je nekaj drugega...
Logiran
Strani:
1
...
58
59
60
61
62
[
63
]
64
65
66
67
Gor
mojpes.net
|
o psih
|
zdravje
|
Samice in samci, legla
| Tema:
Sterilizacija
« nazaj
naprej »
Skoči na:
Izberi destinacijo:
-----------------------------
aktualno
-----------------------------
=> mojpesObvestila
=> puzzle ...
===> Foto natečaji
=====> foto "12"
=====> foto "živalski svet"
=====> foto "živali v rož'cah"
=====> foto "žival v gibanju"
=====> foto "nasmeh"
=====> foto "trikci"
=====> foto "zob za zob"
=====> foto "uživam življenje"
=====> foto "žival in človek"
=====> foto "pes in blato"
=====> foto "žival in voda"
=====> foto "pes/muc v gibanju"
=====> foto "pes in lakota"
=====> foto "pes v gibanju"
=====> foto "pasje sanje"
=====> foto "pasje poletje"
=====> foto "pes in sneg"
=====> foto "pes in voda"
=====> foto "pes in narava"
===> Literarni natečaji
=> vroče teme
===> Odgovorno skrbništvo ...
===> Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje
-----------------------------
o psih
-----------------------------
=> nakup psa
===> Rodovniški ali nerodovniški?
=> pasme
===> FCI 1
===> FCI 2
===> FCI 3
===> FCI 4
===> FCI 5
===> FCI 6
===> FCI 7
===> FCI 8
===> FCI 9
===> FCI 10
===> Druge pasme
===> Mešanci
=> vzgoja
===> Vzgoja pasjega mladička
===> Lulanje na sto načinov
===> Težave z vedenjem
===> Napadalnost
===> Dva ali več psov
===> Učenje vaj, veščin in trikov
===> Socializacija in habitualizacija
===> Igre in zaposlitve
===> Značaj, čustva in strahovi
=> nega
===> Nega dlake
===> Nega zob, oči in ušes
===> Nega posamezne pasme
=> zdravje
===> Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni
===> Notranji organi
===> Glava
===> Okostje in muskulatura
===> Koža in dlaka
===> Samice in samci, legla
===> Rane
===> Nevrološke težave
=> prehrana
===> Posamezne sestavine v prehrani
=> oprema
=> šolanje
===> Reševanje
===> Otrok in pes
===> Psi terapevti in pomočniki
=> predpisi in dokumenti
===> Lastništvo psa
=> knjižni kotiček
===> Knjige o šolanju in vzgoji
===> Knjige o zdravju in prehrani
===> Knjige o pasmah
===> Knjige o reji in vzreji psov
===> Razna literatura, revije, koledarji
=> o psih - razno
===> Pes v družini in gospodinjstvu
===> Prevozi psov
-----------------------------
o mačkah
-----------------------------
=> zdravje mačk
=> nega mačk
=> o mačkah - razno
-----------------------------
Kajin kotiček
-----------------------------
=> zavetišče Horjul
===> Horjul - psi iščejo dom
===> Horjul - mačke iščejo dom
===> Horjulčki se javljajo iz novih domov
===> Licitacije, razprodaje, akcije - pomoč Zavetišču Horjul
=====> Božične licitacije
=====> Valentinove licitacije
=====> Tematske licitacije
=====> Razne akcije
=> srečne PASJE zgodbe
=> srečne MAČJE zgodbe
=> zaščita živali in razno
===> Društva za zaščito živali
===> Okoljevarstveni kotiček
===> Peticije
===> Akcije
-----------------------------
o prireditvah
-----------------------------
=> mojpes.net vabi na prireditve
===> Pretekle prireditve
=====> Evropska razstava psov, Celje 2010
=> svet razstav
===> Junior in senior handling
=> svet tekmovanj
-----------------------------
člani med seboj
-----------------------------
=> v spomin
-----------------------------
o mojpes.netu
-----------------------------
=> tehnika
===> mojpesKnjižnica