mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 26.06.2024 : 12:11:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 47749 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #60 : sobota, 19.09.2009 : 11:36:45 »

Čemu sploh vsa ta debata, če smem vprašat?

Pri trenutni situaciji (in grem stavit, da bo trajala vsaj moje celo življenje in še kaj čez) je takole:

Steriliziramo in kastriramo, vse kar dobimo pod roke. Če bi morali tamale evtanazirat, nas neha v tem "biznisu" delat večina. Tudi zakonodaja nam tega ne dopušča, pa recimo da to ni ravno glavni razlog.

In STERILIZIRAJTE in KASTRIRAJTE še naprej. Ne bo jih zmanjkalo.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #61 : sobota, 19.09.2009 : 11:43:09 »

Kaj je cilj kastracij in sterilizacij? Cisto resno sprasujem. Je to zmanjsanje stevila mack ali kaj drugega, tretjega?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #62 : sobota, 19.09.2009 : 11:51:49 »

Vprašali so me, kakšna bi bila po moje rešitev (razumem da dolgoročno, ne v tem trenutku). Napisala sem, kakšna bi bila po moje kompromisna rešitev, ki bi omogočala ohranitev mačke take kot jo poznamo sedaj, in hkrati zmanjšala število novih mladičev na znosno mejo. Ta rešitev je seveda iluzorna iz čisto preprostega razloga - ne predstavljam si, kako bi v dogledni prihodnosti lahko uvedli dovolj dober nadzor nad lastništvom mačk, ko pa še pri psih, kjer je to miljonkrat lažje ne deluje.

Uvedba učinkovitega nadzora nad lastništvom ob hkratni prepovedi izpuščanja mačk ven in obvezni kastraciji vseh mešancev in "mešancev", o čemer sanja večina "fundamentalistov" (ni mišljeno kot zmerjanje) bi pomenila konec za domače mačke, kakršne poznamo danes. Kar je bilo tudi prvotno vprašanje, zaradi katerega je bila odprta tema. Ne govorimo o stanju ta trenutek, ampak za obdobje recimo 10 let.


Pa še nekaj o mački kot plenilki: mačka je kot plenilka v okolici človeških bivališč pri nas prisotna že toliko časa, da jo lahko štejemo za del prehranske verige, ki (zaenkrat še) funkcionira. Vse živalske vrste, ki uspevajo okrog naših domov so na mačke prilagojene. Plenilec nikoli ne iztrebi plena - razen, če se vnese v okolje, kjer podobnih plenilcev nikoli ni bilo (primeri, ki jih navaja v linkih Nanook recimo). Prav lahko pa se živalsko vrsto iztrebi, če se ji vzame življenski prostor (kar mi pospešeno počnemo, pa očitno nobenga zaradi tega preveč ne peče vest). Mačka (in kateri koli drugi plenilec) ne lovi refleksno ampak zaradi instinktivno (kdor ne ve v čem  razlike, naj za domačo nalogo to sam ugotovi). Mačka okrog človeških bivališč opravlja podobno nalogo, kot jo imajo kune v prosti naravi. Tiste, ki svoje delo znajo opravljati kot je treba, so veliko boljše kot lepilo in strup - kar je nekdo malo prej tudi pravilno ugotovil. Tiste, ki ne znajo so pa enako zanič. Ali še slabše.

Za pasje mešance velja zelo podobno kot za mačke, z izjemo lova - psi odkar so se ljudje za stalno naselili niso smeli nenadzorovano loviti divjadi (so izjeme, ki pa ne sodijo v naš prostor). Pa še veliko lažje je nadzorovati njihovo razmnoževanje in množične kastracije sploh niso potrebne.

Nekatere mačke res lovijo čisto vse, kar jim pride pred oči. Od bramorjev do zajcev. Samo da mačke, ki so se lotile divjih zajcev hitro pospravili lovci, tiste, ki so vlamljale v zajčnike pa lastniki zajcev. Oz. so jih, dokler so jih smeli. Enako kot pse, ki so se lotili divjadi. Tudi to je bila čisto v redu selekcija.

FŽ: o populacijah, genskem poolu, selekciji - naravni in umetni govorimo tako pri domačih kot pri divjih živalih. Mačka kakršno poznamo danes ni divja žival, ni pa tudi načrtno umetno selekcionirana. In je (trenutno še) del "naravnega" kroga v urbanem in suburbanem okolju. Če bi vse mačke zaprli, bi jih nadomestile vrane in  (če jih ne bi zelo striktno zatirali) kune in lisice.
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #63 : sobota, 19.09.2009 : 11:55:46 »

Kaj je cilj kastracij in sterilizacij? Cisto resno sprasujem. Je to zmanjsanje stevila mack ali kaj drugega, tretjega?

Prvega in še drugega in tretjega. Smo že tisokrat pisali, ne bi še enkrat. Poišči si v že obstoječih temah in si preberi.
Čisto resno odgovarjam.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #64 : sobota, 19.09.2009 : 12:01:02 »

Prvi popusi na celi crti.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #65 : sobota, 19.09.2009 : 12:04:01 »

Če ti tako praviš, bo že držalo.
Logiran
binulja
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.446


Ben


« Odgovor #66 : sobota, 19.09.2009 : 12:19:31 »

Prvi popusi na celi crti.

 Undecided Lips Sealed

Logiran

Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #67 : sobota, 19.09.2009 : 12:58:28 »

Si sama napisala, da kljub s/k vsega kar gre, ne opazijo zmanjsanja populacije. Torej?

Iz izkušenj angleškega Cats protectiona, s katerim sodelujemo, oni po 80 letih delovanja, s/k vsega kar jim pride pod roke, oz.nož, ne zapažajo nobenega znižanja mačje populacije. Mačke so le bolj zdrave, dalj živijo. Po domače povedano ni toliko umiranja, kar živi, živi dalj in bolj kvalitetno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #68 : sobota, 19.09.2009 : 13:08:22 »

Kaj je cilj kastracij in sterilizacij? Cisto resno sprasujem. Je to zmanjsanje stevila mack ali kaj drugega, tretjega?
O tem, da mačke igrajo pri ljudeh na pravo struno, sem že enkrat nekje drugje pisala. In tu je razlog isti, če se mene vpraša. Občutek imamo, da delamo prav.  Roll Eyes

Nobena ženska, ki da kaj na sebe, ne bo prenesla pogleda na nebogljeno mače, pa da mu ne bi priskočila na pomoč. Mirno bo pa stopila preko zmrcvarjenega polža na pločniku ali se peljala mimo povoženega ježa.

Mimogrede, tudi ježi so priseljenci v mestnem okolju, pa so še manj prilagojeni in še bolj izpostavljeni cestni selekciji, pa nikogar ne boli glava zaradi kupčka zmečkanih iglic ob robu ceste.

Mačke cenim. (Čeprav imajo, čisto po šolsko gledano, nekaj negativnih lastnosti). In me sploh ne skrbi, da ne bi iz dane situacije potegnile najboljše zase.  Smiley
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #69 : sobota, 19.09.2009 : 13:08:54 »

Razlika je v tem, da jih ne umre ene par milijonov po grmovju od bogvečesa, pa zmetanih v reke, kante, potolčenih s sekiro, razmrcvarjenih pod kolesi in še kje.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #70 : sobota, 19.09.2009 : 13:13:08 »

Cilj pa vseeno ni dosezen, imam prav?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #71 : sobota, 19.09.2009 : 13:44:07 »

Je, ker podatek, da ne zapažajo zmanjšanja populacije, ne drži. Statistika vsako leto pokaže razliko med sprejetimi lastniškimi živalmi in prostoživečimi.
Logiran

Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #72 : sobota, 19.09.2009 : 13:46:28 »

Hvala. Se je kdo ze resno lotil ugotavljanja ucinkovitosti s/k pri prostoziveckah? Do sedaj mi je uspelo najti (in izgubiti) samo eno studijo, ki s/k ni v prid.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #73 : sobota, 19.09.2009 : 13:49:22 »

Skuiki, mišljeno zate pa še za koga prej ja.

EnaNika, za miši ne uporabljam nič od naštetega. Je maček več kot dovolj. Nekaj je celo takih, ki se na podgane spravijo. Pohvalno. Večina se jih ne upa.

Meni je kastracija super za mojo mačko. Manjša možnost za prenosljive bolezni, ker je manj druženja in pretepov. Ni nezaželjnih mladičev in ni nadležnega označevanja ali dretja sredi bloka...  Roll Eyes
Ima pa tudi veliko slabih strani. Vedno je treba tehtat med plusi in minusi. in hormoni, sploh v fazi rasti, niso tam samo zaradi lepšega. Nič ni samoumevno...
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #74 : sobota, 19.09.2009 : 13:57:18 »

Cilj pa vseeno ni dosezen, imam prav?

Jaz ti lahko odgovorim samo iz mojih izkušenj na terenu: je sprememba, ja. Npr, lovili smo kolonijo v neki tovarni, kjer so zaposleni radi hranili mačke, njihovi šefi pa so se borili proti njim -tudi tako, da so (po njihovih besedah) par let nazaj najeli nekoga, ki jih je polovil in se jih znebil. Pa so se spet pojavile. In so predlagali, da bi jih kar evtanazirali. Po nekaj izobraževanja in po tem, ko smo polovili kolonijo, je stanje občutno bolje. Seveda so še mačke (in tudi vedno bodo), vendar jih zaposleni manj opazijo -ker se ne pretepajo, gonijo in ne motijo tistih, ki jim niso naklonjeni. Tisti, ki jih imajo radi, jih še vedno hranijo in toleranca do mačk se je bistveno zvišala.

Po mojem mnenju je ravno percepcija ljudi tista bistvena sprememba: tudi če na neki lokaciji ostane 10 mačk, ki pa so s/k, bo to ljudi manj motilo, kot če morajo poslušati njihove ženitve, pretepe in gledati mladiče, ki rinejo v avtomobilske motorje ali pa umirajo ob cesti. Če bi bilo prostovoljcev več, da bi se tudi zaključene lokacije stalno nadziralo, verjamem, da bi se kolonija mačk postopno zmanjševala, nikoli pa ne bi izginila.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines