Ker o vas nisem izvedela nič
, sem se obrnila na gospoda Gregorja Slugo, dr. vet. med, vodja področja, Krka d.d., Novo mesto,
ki mi je posredoval tale odgovor:
"o Giardiji canis marsikaj še ni znanega, tako npr. njen morebiten prenos na človeka. Torej je vprašanje, če giardioza sploh je zoonoza. Vsekakor pa se moramo obnašati, kakor da je.
Niste napisali, kaj vam je povzročilo sum na okužbo. Če opazite drisko pri psu, je lahko vzrok bakterijska okužba, ki jo zdravimo z metronidazolom, alergija na hrano, prebavne motnje zaradi hrane, zastrupitev in še kaj drugega. To bo najbolje vedel vaš veterinar.
Če izkjučimo omenjene dejavnike , je mogoče postaviti sum na giardiozo. Tudi ta sum vam bo postavil ali ovrgel vaš veterinar na osnovi kliničnih znakov s preiskavo iztrebkov ali novejšim testom ELISA.
Razvojni krog Giardije je precej zapleten, ločimo pa zajedavce v celicah prebavnega trakta živali, in ciste. Na ciste deluje (ne pa tudi na intracelularne razvojne oblike) kar nekaj zdravil - metronidazol, albendazol in fenbendazol, vendar je zdravilo izbora antiparazitik, ki vsebuje febantel, pirantelijev embonat in prazikvantel, torej res tudi naš Dehinel Plus. Med indikacije te bolezni nismo uvrstili, ker je giardioza pri nas relativno majhen problem. Zdravilo se uporablja tako za preprečevanje kot tudi zdravljenje okužbe. Sicer pa verjetno redno dehelminitizirate svojega psa, tako da zdravljenje verjetno sploh ni potrebno, oz. do okužbe z Giardijo sploh ne pride. Včasih pa pri okužbi sploh ni kliničnih znakov. Torej na kratko; naš Dehinel Plus na Giardijo deluje, poznamo dve razvojni obliki - cisto in samega zajedavca v celicah črevesja, ne vemo če se prenaša na človeka, simptomov včasih sploh ni, najuspešnejše pa je preventivno dajanje zdravila 3 do 4 krat na leto, oz. ob cepljenjih. "