mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 26.08.2024 : 22:13:00

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: problem pri odpoklicu
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 15   Dol
Natisni
Avtor Tema: problem pri odpoklicu  (Prebrano 48781 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #90 : sreda, 03.08.2005 : 14:33:10 »

Jaz mam pa problem, da je Uma prebrisana ko strela. V šoli je odpoklic dokaj obvladala. Na izpitu za malo solo je se bilo nekaj tezav, na klubskem izpitu za psaspremljevalca ga je opravila brezhibno. Ko pa smo izven vadbisca pa povsem druga pesem. Tudi brez motecih dejavnikov, kaj sele z njimi. Pa sem od njene rane mladosti delala po pravilih. Vedno je bila zelo pohvaljenja, vsakokrat ko je prisla k meni je dobila priboljsek in do enega cetrtega, petega meseca je izgledalo da bo kmalu odpoklic obvladala. Spuscala sem jo celo po Rozniku, in to s pecenim piscancem v zepu in je vestno prihajala po koscke, kadar sem jo poklicala. Cel cas sva tudi obiskovali solo. Potem pa kr naenkrat kot da bi presekalo ni vec prisla, ne za klobaso, ne za piscanca, ne za igraco, tudi za najljubso ne in sem jo enostavno nehala spuscat. Poskusila sem vse kar so mi svetovali v soli, skrivanje, ignoriranje, zapuscanje terena, itd. vse zaman, ni prisla. Pri starsih sem jo v temi pustila samo vec kot eno uro zunaj ker ni hotela prit k meni, da bi sle noter in gospodicne niti ganlo ni, jaz sem sla, brat jo je pa iz prvega nadstropja opazoval, niti enkrat ni pogledala kje sem, kaj sele da bi me iskala. Skratka lahko cvilim, poskusam zvleci na sebe pozornost, karkoli ne pomaga. Poskusila nisem samo ene stvari in sicer popolnega pogojevanja hrane s prihodom, torej da celotni dnevni obrok dobiva postopoma ob prihodu iz moje roke in sicer iz enega samega razloga, Uma je nejesca in temu primerno suha (sicer ne presuha, ampak vseeno)  in ne bi rada je ravno se bolj shujsala, ampak zdaj pa skoraj ne vidim vec druge moznosti. Ok, precej dolga sem bila, ampak vseeno kaj mi svetujete?

Ali naj poskusim popolno pogojevanje?

Rajsi ucim odpoklic znova z drugim ukazom (nemsto pridi oz. sem)? Če da, kaksna ideja?

Ali kaj tretjega?
Logiran
dulči
novinec
*
Sporočil: 10


« Odgovor #91 : torek, 06.09.2005 : 18:31:32 »

Pozdravljeni,
sem lastnik psa pasme škotski ovčar. Imam eno težavo. Kadarkoli grem s psom na sprehod v naravo (sem doma na podeželju), ga spustim iz povodca. Na začetku je vse lepo in prav, nato pa pes kar zaluta po svoje. Ko ga kličem nazaj, se mi zdi da me kar noče slišati. Potlej moram iti za njim saj bi se drugače zgubil (se je že enkrat). Ko se končno pes odzive me počaka, ker vidi, da sem jezen, in se usede. Ne vem kako reagirati v takem primeru. Če ga pobožam in pohvalim, bo mislil da naredil dobro, če pa ga malce "našeškam" se me bo začel pa bati. Vse kar bi rad je da ne bi pes šel kar po svoje in da bi me hotel slišati. Aha pes  je star tri leta in ni bil šolan.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #92 : torek, 06.09.2005 : 18:57:10 »

Sprehod mora biti aktiven za vodnika in psa. Sprehod ni za cloveka hoja brez veze in gledanje v nebo, pes pa leta po svoje. Sprehod je ukvarjanje s psom. Zato s seboj igraco, pa kaksen priboljsek na zacetku tudi ne bo odvec. Potem pa v akcijo. Tisti trenutek, ko psa odpnes s povodca, zacni z aktivnostmi. Malo tecita skupaj, hitro menjaj smeri, vcasih se skrij za drevo ali grm, pocakaj, da te poisce. Ce te ne bo zacel iskati, ga potiho poklici. Ko pride do tebe, se poigraj z njim in ga pohvali. Uci ga preskakovanja podrtih debel, jarkov ali kar tako. Ne zaspi, bodi inovativen, narava nudi ogromno moznosti. Na zacetku ga poklici takoj, ko se bo od tebe oddaljil za 20 m. Ce bos dosleden, mu bo ta razdalja kmalu "prisla pod kozo" in bo kasneje sam obrnil proti tebi, ko bo priblizno toliko oddaljen. Ti se zabavaj z njim, ne pusti, da se bo pes sam zabaval. Ce ti slucajno malo pobegne in ko potem pride do tebe ali pa te pocaka, ga moras obvezno pohvaliti.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #93 : torek, 06.09.2005 : 19:49:47 »

Dani, lepo napisano, ampak kaj če odpoklica ne obvlada? Kaj če ne pride k tebi, ko je 20 m oddaljen, ampak samo recimo pogleda nazaj in gre dalje po svoje? Povodec pa pilit, ali kaj?
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #94 : torek, 06.09.2005 : 21:02:32 »

Ja, treba je pilit Grin in na vse nacine "spilat opico" Grin, da dobis pozornost, potem pa ga na vse nacine poskusit privabiti k sebi. Najveckrat dela cudeze umikanje nazaj.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #95 : sreda, 07.09.2005 : 20:25:04 »

Ja, treba je pilit Grin in na vse nacine "spilat opico" Grin, da dobis pozornost, potem pa ga na vse nacine poskusit privabiti k sebi. Najveckrat dela cudeze umikanje nazaj.

ja, ali pa se pes samo navadi na vedno daljše razdalje, dokler te na koncu več sploh ne rabi  Roll Eyes ...
Logiran
Rincy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.205


« Odgovor #96 : sreda, 07.09.2005 : 20:37:15 »

Mi smo odpoklic če izboljšali.Najbolj je "trznila" na to,če sem zaploskala in se je obrnila proti meni,na to pa sem jo poklicala.Sledi klik+priboljšek.In odkar uporabljam kliker moram rečt,da ji gre tut odpoklic bolje.Danes je bila ob vodi skos spuščena,pa ni šla nore,je prišla na vsak klic.Ne rečem,da zdaj nikoli več ne bo ušla v vodo,ampak to je nek napredek Smiley
Počasi,počasi ...bomo prišli do odziva na odpoklic,neglede na to,ali bo šel nasproti pes,človek....

LP,
Nina
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #97 : sreda, 07.09.2005 : 20:57:19 »

Citat
ja, ali pa se pes samo navadi na vedno daljše razdalje, dokler te na koncu več sploh ne rabi 
Ce vsaj v 80 % ne "spila" odpoklic, je tudi kje drugje se kaksna slaba tocka. Treba je celovito pogledati in delati tudi na cem drugem in ne samo na odpoklicu. Ce kdo misli, da mu bo pes prihajal na klic ne da bi se z njim veliko ukvarjal v vseh pogledih in mu doma morebiti celo dopuscal delati po svoje, se moti. Odpoklic je del celote, ki ima neke temelje in ce so ti temelji slabi, bo tudi celota bolj nacufana. Lahko se kdo mece na trepalnice in trenira odpoklic 500 na uro, pa ne bo uspesen, ce se vse stvari ne bodo lepo poklopile.
Logiran
Schiwa
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 150


« Odgovor #98 : sreda, 07.09.2005 : 23:06:21 »

Pozdravljeni,
jaz moje slinavce odpoklic vedno učim tako, da se jim na začetku skrivam, pes postane paničen in me začne iskat, se pokažem, rečem sem in potem sem že jaz za njega nagrada. Res pa je tudi, da nikoli ne postim, da pride do tega, da je pes že tako oddaljen od mene (20m), do tega ne sme prit, ker potem ga res nimaš več pod nadzorom. Pa še to, kar je že bilo napisano, nikoli, ni sprehod takšen, da hodima vsak za sebe. ko gremo na sprehod smo vedno v akciji in vedno na max. razdalji 5-10 metrov.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #99 : četrtek, 08.09.2005 : 15:37:35 »

Ce vsaj v 80 % ne "spila" odpoklic, je tudi kje drugje se kaksna slaba tocka. Treba je celovito pogledati in delati tudi na cem drugem in ne samo na odpoklicu. Ce kdo misli, da mu bo pes prihajal na klic ne da bi se z njim veliko ukvarjal v vseh pogledih in mu doma morebiti celo dopuscal delati po svoje, se moti. Odpoklic je del celote, ki ima neke temelje in ce so ti temelji slabi, bo tudi celota bolj nacufana. Lahko se kdo mece na trepalnice in trenira odpoklic 500 na uro, pa ne bo uspesen, ce se vse stvari ne bodo lepo poklopile.

midva se skoz učiva nekaj novega (ok, no, zdaj nama je že domišljije zmanjkalo; če te zanima, si poglej na spletni strani (se nahaja v podpisu); utrjujeva trike, na sprehodih, če kje opazim morebitno oviro, ki bi jo lahko preskočil (kar tako), ga do tega pripravim, včasih tečeva ...
v bistvu, ko je že pri meni, ga lahko pripravim do česarkoli (pa ne na silo), ampak problem ga je dobit ... problem je v tem, da ga je težko prepričat v to, da pride k meni.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #100 : četrtek, 08.09.2005 : 16:13:14 »

Sammy, zakaj ga je tezko prepricati, da pride k tebi? Verjamem, da veliko delata in prav zaradi tega moras ugotoviti, kje je napakica, da si ne zeli vedno k tebi. Normalno, da mu je treba pustiti tudi svobodo, ampak ce "gazda" poklice, bi moral pes z veseljem pridirjati. Ali je tako od vedno ali od dolocene starosti ali dogodka dalje?
Pa poskusi delati najprej na zelo kratki razdalji - do 5 m. Ali pride na klic?
Pa se nekaj. Ali te pri vsem ostalem uposteva oz. uboga? Kje da in kje ne?
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #101 : četrtek, 08.09.2005 : 20:00:01 »

Hvala Dani, da si si vzela čas za moj problem Smiley to je namreč (skoraj) najin edini trn v peti ...
je zelo ekstroverten - okolica za grozno zanima, on bi vse prevohal, poleg tega ima žal tudi močan lovski nagon.
Do nekje 6 mesecev je prišel takoj iz vsake razdalje. Potem pa se je pričela "puberteta" in smo tu. Res je, da sem bila takrat začetnica in o psih nisem imela pojma - doslednost sem začela uvajati komaj nekje pri enem letu - prepozno. Prej sem ga trikrat poklicala, potem pa obupala in šla samo dalje - vedela sem namreč, da bo prišel - in tudi je. Ampak razdalja do katere se je počutil varno (sam) se je večala.

Pri ostalem pa me doma uboga, drugje pa se moram bolj potruditi, ampak gre. Če je dosti ljudi, potem kakih skokov čez mene pač ne morem izvajati (bi me čudno gledali), kakšen sedi pa prostor pa gre "komot".
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #102 : petek, 09.09.2005 : 07:27:54 »

Potrdila si moje slutnje, da so tezave zacele nastajati po "puberteti". Do takrat se namrec velika vecina mladicev "drzi" blizu lastnika in tudi "ubogajo". Potem pa se svet odpre, radovednost in vedno vecja samostojnost zacnejo ob nedosledni vzgoji prevladovati. Hja, kaj lahko zdaj naredis? Nic kaj posebnega. Striktno uveljavljaj svojo voljo povsod in zahtevaj vedno hitrejso in bolj natancno izvedbo ukaza. Poskusi pogruntati, kateri motiv bo najbolj "vzgal", nekaj casa delaj na kratki razdalji, mogoce res z daljso vrvico, ki pa je ne sme nikoli napeti. Imej jo samo za varnostni pripomocek. Takoj ko bo na "kriticni" oddaljenosti (na primer 3 ali 4 m od tebe), ga poklici. Ne ga prosit, ze sam ton tvojega glasu naj bo ukazovalen in malo nizji. Lahko tudi zamenjas besedo za odpoklic, kajti s sedanjo ima pes asociacijo, da pac ni treba vedno priti k tebi. Kjer je veliko ljudi, delaj take vaje, da ne bos izpadla smesno (ceprav meni nihce, ki dela s psom, ne izpade smesno). Prostor je vaja, ki je pri psih najbolj povezana s podrejenostjo. Naj se pa večkrat uleze in nekaj minut leze pocaka. Ko bos vadila odpoklic, ne pretiravaj. Ce ti bo v 15. minutah trikrat prisel brez problemov, ga na tistem sprehodu ne maltretiraj vec s tem, ker mu ne bo zanimivo. Bo pa pri tvojem sigurno dolgo trajalo, da bos odpoklic kolikor toliko postimala. Nisi pa vsega ti zavozila, malo je "kriva" tudi pasma in genski material.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #103 : petek, 09.09.2005 : 09:16:39 »

Dani, sem prej zgoraj ze sicer postavila vprasanje, ampak ocitno nisi opazila Wink .... ali imaš slucajno kaksno idejo za zamenjavo besede za odpoklic, razen pridi in sem, ker ti dve smo "uničili"?
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #104 : petek, 09.09.2005 : 10:34:37 »

Izbereš lahko katerokoli besedo, važno je le, da psu dopoveš, s katerim dejanjem je povezana in da jo tudi samo za to dejanje uporabljaš.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 15   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: problem pri odpoklicu
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines