mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 13.09.2024 : 11:17:42

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: ogoljufan kupec psa
Strani: 1 ... 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37   Dol
Natisni
Avtor Tema: ogoljufan kupec psa  (Prebrano 96525 krat)
0 članov in 21 gostov pregleduje to temo.
Janez22
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #465 : sobota, 08.08.2009 : 22:44:22 »

Hvala
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.394


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #466 : sobota, 08.08.2009 : 22:56:26 »

mene pa samo še neki zanima, mogoče se čudno sliši samo resno me zanima a pri preprodajalcu dobiš potni list, potrdilo o cepljenju, čip poleg tega da ne dobiš rodovnika.Jim dajo vsaj te osnove?al ti samo vrže psa in reče 100% je čistokrvni?

Tisti, ki ima trgovino za prodajo zivali registrirano, ti bo dal zraven verjetno tudi potni list, za cip nisem povsem sigurna (po predpisih bi moral biti, ce pride pes iz tujine), potrdila o cepljenju ni drugega, kot zapis, stampiljka, podpis veta in nalepka v potnem listu, dobiti moras tudi potrdilo o placilu. Lahko kupis tudi rodovniskega psa in dobis zraven se rodovnik, s katerim pa si odgovoren skrbnik lahko le .... obrise. Lahko se sicer lotis raziskovanja o verodostojnosti rodovnika, pri cemer ti zelim veliko srece.

Pri preprodajalcih, ki nimajo stacune registrirane (vecina, ki oglasuje v spletnih in drugih oglasnikih), pa ne dobis obicajno NIC. Ne potrdila o placilu, ne knjizice (obljubljajo naslednji teden, vendar tistega tedna ni nikoli), ni nobenega čipa, ni cepljenja (govorijo sicer vse sorte), ni NIC, razen menjava "pes za denar", oz. kup (obicajno glistave, bolhaste, kasljave kepe) kosti in dlak, pa se to obicajno na kaksnem parkiriscu, na gaspumpi ali pred xy štalo.

V obeh primerih je cena obicajno precej podobna - nekaj sto evrov za enega psa.
Logiran

Janez22
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #467 : sobota, 08.08.2009 : 23:19:14 »

mogoče vprašnje ni ravno na mestu pa vendar, kaj pa potrdilo od veterinarja da je pregledan, glede bolezni, ali to to obstaja?se da ugotoviti kakšne genetske bolezni pri naprimer 8 tednih?(tu sem totalni laik)

Mah če kupiš z rodovniko, maš manj možnosti glede pi... pa mislim da je celo neko vračilo denarja, če pride do pi... z rodovnikom govorim.

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.394


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #468 : sobota, 08.08.2009 : 23:43:05 »

Hehe, Janez22, z drugim odstavkom si pokazal, da si velik naivec Smiley
Pogodba se pise pri vzreditelju, pa se to samo pri odgovornih vzrediteljih, ki stojijo za svojo vzrejo in zelijo svojim psom najboljse. S pogodbo se zavarujeta oba - kupec v primerih, ko se pokaze kaksna genetska (jo je treba dokazat) napaka, prodajalec pa za primere, ko kupec s psom ne ravna po pricakovanjih, torej odgovorno - so primeri, ko vzreditelj brez povracila vzame psa nazaj.

Genetske napake se lahko pokazejo takoj, lahko pa sele cez nekaj let.

Pri preprodajalcih ne bos dozivel, da bi kdo pisal ali celo podpisal kakrsnokoli pogodbo. Prav tako se to ne zgodi pri steparjih. Niso kreteni, da bi se k cemurkoli zavezovali ob prodaji slabega blaga ali celo nategovanju kupcev.

Veterinar bo pregledal psa in ugotovil kaj? Da ima 8-tedenski pes hudo displazijo? Ne. Ker ga ne bo slikal (za to mu mora dati pomirjevalo in slikanje kar precej stane) in ker slika pri 8-tednih displazije se ne bo pokazala. Ce izhajamo iz dejstva, da hocejo kupci takih psov, pri katerih bi bil potreben veterinarski pregled pred nakupom, prisparati vsak evro (ceprav v resnici pri takem nakupu mecejo denar cez okno), se kaksen bolj konkreten pregled ne zgodi nikoli. Sicer se, ampak potem, ko pes zacne naslednji dan po nakupu hudo bruhati in driskati, vendar taki pregledi niso usmerjeni v dedne bolezni, temvec v hitro zdravljenje in resevanje pred smrtjo (mladici hitro dehidrirajo, ce pa je posredi parvoviroza ali kuga, jih v mnogih primerih caka smrt).

Noben (ampak res noben) pregled ne odtehta odgovornega nakupa, k cemur v prvi vrsti spada raziskovanje psov po rodovnikih se preden se odlocimo za mladica iz nekega konkretnega legla. Iscemo bolezni, prezgodnje smrti, zivljenjsko dobo, karakterje ... prednikov (starsev, starih starsev ...) in ostalih sorodnikov (polbratov, polsester ... iz preteklih legel samice in samca). To je glavni point rodovnika. Bedasta je miselnost, da ti papir zagotavlja karkoli. Totalni kretenizem je kupiti psa z rodovnikom pri preprodajalcu, ker ti vse do tedaj, ko ti bo izrocil psa in "papir", ne bos imel pojma, kdo so starsi. Tudi po nakupu psa ne bos imel pojma, kdo so starsi, ceprav bo nekaj imen napisanih na tistem "papirju". Papir namrec prenese vse.

Ce kupujes psa z rodovnikom pri vzreditelju, se v naprej ve, kaksna je izbrana paritvena kombinacija legla, v katerem te zanima za nakup nek mladic. Imas dva meseca (vcasih, ko so kombinacije se dlje v naprej nacrtovane, pa tudi vec) casa, da preveris vse in se vec, kar je potrebno za odgovoren nakup in pa seveda - spoznas lahko vzreditelja toliko, da mu zaupas dvomesecno skrb za mladica, za katerega bos placal toliko in toliko evrov in s katerim bos potem zivel 10 ali vec let.

Kaj pa lahko ves pri preprodajalcu? Nic. Ceno. To je vse. Nimas pojma, od kod je pripeljan pes, kdo so starsi (se enkrat - papir prenese vse in za denar ljudje delajo marsikaj) in nimas pojma, kako je mladic zivel dva meseca - v svojem najneznejsem in najbolj pomembnem obdobju za svoj razvoj. Nic od tega ti ne more povedati veterinarski pregled. Prav nicesar. Veterinar celo nima pojma, ceprav ti bo pregledal psa, ali je le-ta bil res cepljen proti kuznim boleznim in ne tega, kaj je jedel pri rejcu (v kišti). Lahko mu vzame kri, lahko mu poslusa srce, lahko pogleda, v kaksnem fizicnem stanju je trenutno (dlaka, koža, rejenost ...). Nic drugega. Ti mu ne bos mogel pomagati z nikakrsnim odgovorom na njegova vprasanja. Torej, kaj naj sploh gleda?
Logiran

Janez22
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #469 : nedelja, 09.08.2009 : 00:07:28 »

si mi že na vse odgovorila.ok pa pustimo vse to da je res potrebno vse raziskat kar se tiče rodovnika, prednikov, pa vendar me zanima še eno vprašanje kako pa varirajo cene rodovniških psov v tujini, se mi zdi da nemčija, italija in podobne države imajo iste cene kot tu, države kot so pa češka, ex yuga pa bi morale imeti nižje cene?se motim?
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #470 : nedelja, 09.08.2009 : 00:25:37 »

Italija, Nemčija in podobne imajo višje cene, južni sosedje pa nižje. To je samo moje opažanje in ne temelji na nobeni analizi. Zgolj za pasme, ki zanimajo mene in katere preučujem. Se pa zgodi tudi, da so cene istega legla različne glede na to iz katere države kliče kupec! Za domače ena cena, za kupce iz bolje stoječih držav pa višje...

In če se malček navežem na naslov teme, če je kupec ogoljufan, si je čisto sam kriv.  Roll Eyes
Logiran
Janez22
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #471 : nedelja, 09.08.2009 : 11:09:47 »

ogoljufan v smislu nakupa z rodovnikom?


Še ena stvar sam kopujem sedaj dokaj redko pasmo, in iščem pse z rodovnikom na
poljskem, češkem, slovaškem (kolikor sem našel imajo največ izbire tam in največ legel)
Zanimalo me je še za šalo kako deluje tole brez rodovnika, ali je to eden in isti prodajalec v večini, kaj vse dobiš, ali je kakšna garancija, navadno sem dodal še grožnjo in prodajalec se ni več oglasil)v enem primeru pa je odgovoril:
(Prosim da admin odstrani post če si ji zdi da post "svinja" ali spodbuja preprodajo!)

citiram

"O.K. I try to explain otherwise.Sorry, my English is not as good as I wanted.

Adviser is a woman, who decided witch bitch and a dog together can have puppies with PP, but she favorited the dogs of her breed. We taked our bitch to dog, which she choose, but our bitch dosn´t want him. We taked her to another dog with PP, but we haven´t autorization from adviser. it mean, that both parents have PP, but puppies doen´t, not because of health and something like, but because of "bureaucracy".
On the other side, the puppies without PP is easier to sell because of money.

All our dogs are fully health.You do not have to worry about. If you find that no, money back. To get a dog passport, must undergo a comprehensive and thorough inspection 3 days before transport. This is a guarantee for you that everything is ok."

Zanimale so me osnovne stvari torej zakaj nima rodovnika, lahko garantira kakorkoli za psa...

Vem da prodajalec natvezi vse, samo zadnji stavek ki je v zvezi s paspportom mi pa ni jasen, mora iti skozi inšpekcijo tri dni pred prevozom?

Preden karkoli vzamem, moram biti seznjanjen o detajlih, prosim za razumevanje.

Še enkrat prosim da admin izbriše post, če je z njim kaj narobe, ker nočem da se debata sprevrže v "skrajnosti."



Logiran
white rose
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 149



WWW
« Odgovor #472 : nedelja, 09.08.2009 : 12:02:48 »

Janez, ampak sedaj pa jaz res ne vem, ali ti RES NOČEŠ razumeti že do sedaj vsega napisanega, ali NE MOREŠ razumeti, samo tole ti ljudje prijazno razlagajo že nekaj strani, mojpes.net je poln člankov o teh nategih.
Ne, ni mu treba iti mimo nikakršne inšpekcije tri dni pred prevzemom.
Tri dni pred prevzemom mu prijatelj veterinar poštemplja in podpiše potni list, da je s psom (psi) vse ok in to je to. Mladičev niti ne vidi, ker se to počne na obiskih pri vetih na kavici...
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.394


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #473 : nedelja, 09.08.2009 : 12:11:43 »

Janez22, isti smorn, kot vsi ostali steparji po vsem svetu. Imas besede na mailu. Drugega nic. Ko bos dal denar in prevzel psa, ta mail ne bo vec deloval, ali pa ti ne bodo odgovarjali nanj. Enako je s telefonskimi stevilkami vseh takih prodajalcev. Najbolj klasicen odgovor je "zaradi birokracije". V resnici so lahko parili dva druga psa, torej dva psa, ki morda celo nista iste pasme, lahko so parili dva genetsko neustrezna psa, lahko ... Imas samo besede na mailu, pa se rodovnika, ki bi bil podkrepljen z ustreznimi verodostojnimi stemplji njihove kinoloske zveze nimas. Dejansko je enako, kot da ti prodajo macka v zaklju, ti pa odstejes kup denarja zanj.

Glede potnega lista - vse drzave, clanice EU morajo izdajati potni list in za vse veljajo centralna veterinarska pravila ob premiku zivali (premik je, ko gre zival iz ene drzave v drugo - pobrskaj po spletni strani VURSa). Zadeva nima nikakrsne veze z rodovnikom, poreklom ali zdravjem psa, temvec je samo birokratske narave - sledljivost. Torej, kot obljubljajo, bos dobil psa s cipom in imel bo potni list. Vse to lahko dobis pri katerem od nasih preprodajalcev, pa ravno tako ne bos vedel, kaj v papirjih velja in kaj ne, se manj pa, v kaj ti bo mladic zrastel. Lahko bo za 20 cm visji ali nizji od tistega, kar kupujes Tongue, lahko bo s precej daljso dlako, kot racunas in lahko bo imel popolnoma drugacno glavo, kot jo pricakujes. O karakterju niti ne bom zacela, ker nima smisla. In kam mislis iti potem reklamirati tak nakup?

Psa se tako definitivno ne kupuje.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.394


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #474 : nedelja, 09.08.2009 : 12:18:03 »

Aja, se to, goljufija z rodovnikom - da se kupiti psa s ponarejenim rodovnikom, z rodovnikom umrlega in neodjavljenega psa, z rodovnikom neobstojecega psa (denar je sveta vladar in v dezelah, kjer kontrola ni dovolj striktna oz. nimajo vzrejno-tetovirnih referentov, ki bi leglo pregledovali, rejec pac naroci vec rodovnikov, kot je bilo mladicev v leglu in odvecne rodovnike "proda na trgu").

Tudi to je eden od razlogov, da pridejo skozi mojpes.net samo teksti, ki zagovarjajo ODGOVOREN nakup, kamor spada dobro poznavanje samca in samice, ki bosta parjena, ter vzreditelja, ki bo za nasega mladica skrbel. Nobene druge opcije pri nakupu ne priznavam ne jaz in s tem tudi mojpes.net ne. V nikakrsnem primeru.
Logiran

Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #475 : nedelja, 09.08.2009 : 12:24:33 »

Meni se pa zdi, da se je vse to začelo na čisto napačnem koncu. janez22, začet je treba na začetku. To pomeni prebrat, kar je že tolikokrat napisano, si prit na jasno, kaj rodovnik je, si prit na jasno, kaj in kako se išče, kupuje ipd. Pa še ostale teme... Entuziazem je OK, samo za ukrepanje mora bit neka podlaga.
Logiran
Janez22
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #476 : nedelja, 09.08.2009 : 13:02:50 »

Kaj je rodovnik mi je jasno, upam, drugače mi niso bile jasne zadeve kot so čipiranje, potni list, cepljenje, pregledi.

Pasmo ki pa jo jaz želim pa je tako ali tako ni v Sloveniji, oziroma je, samo še ta ne ve če bo imel še kaj legel tako da...

Torej je tudi v tujini kolikor sem razuem tveganje pri nabavi rodovniških psov - ponarejeni rodovniki...samo morajo biti tudi pri njih vpisani v kinološko zvezo če dejansko imajo rodovnik?

Eh ti že bereš teorijo, ko pa začnes iskati praktično pa dobivaš kakšne odgovore, da niti totalno neveš kje bi začel iskati in preverjati zadeve.Skratka če ne poznaš teh zadev te lahko vse skupaj totalno zmede, še posebej kar se tiče tujine.



Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #477 : nedelja, 09.08.2009 : 13:10:49 »

Kaj je rodovnik mi je jasno, upam, drugače mi niso bile jasne zadeve kot so čipiranje, potni list, cepljenje, pregledi.

To ni vezano na rodovnik. Čip, potni list, cepljenja in preglede so imeli moji rodovniški psi, enako zdaj mešanci.

Kar se tiče nakupa v tujini, je enako kot pri nas. Usedi se v avto in pojdi pogledat leglo ter se osebno pomenit.
Logiran
Janez22
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #478 : nedelja, 09.08.2009 : 13:54:45 »

ne gre to tako enostavno pa hitro, prvo moram videti rodovnik kako sploh zgleda vse skupaj, ali je vpisan v njihovo kinološko zvezo, pridobit še več informacij.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.394


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #479 : nedelja, 09.08.2009 : 13:55:00 »

Kljub temu, da izgleda "pes na splosno" in "rodovniski pes" eno in isto, temu tudi pod razno ni tako. Med "pse na splosno" ali med "vse pse" spadajo tudi "rodovniski psi".

Za vsakega psa, ne glede na poreklo, veljajo pravila o oznacevanju, cepljenju, posedovanju, zasciti ... v vsaki od posameznih drzav (cel svet), v EU pa so glede oznacevanja pri premikih zivali znotraj in v EU iz drzav, ki niso clanice, se posebne regulative. Torej, v vsaki drzavi veljajo posebna pravila pri uvozu psa (ne glede na poreklo, torej ne glede na to ali je pes rodovniski ali mesanec in ne glede na to, kako izgleda; ponekod imajo celo regulative glede "nevarnih pasem", ponekod so tudi eno ali vec-mesecne karantene ...).

Rodovniki nimajo popolnoma nicesar z zakonodajo glede psov v posamezni drzavi (cel svet), kot tudi ne v EU ali v Sloveniji. Rodovniki so zadeva posameznih nacionalnih kinoloskih zvez in centralnih kinoloskih zvez (recimo FCI), ki postavljajo pogoje, pod katerimi lahko nek mladic dobi rodovnik, torej pod katerimi ga vpisejo v nacionalno rodovno knjigo, ki mora delovati po osnovnih pravilih krovne organizacije (pri nas v glavnem FCI). Posamezna nacionalna zveza sprejme pravila igre znotraj drzave in doloci, kaj vse mora vzreditelj storiti, da mladici iz njegove vzreje (vsako posamezno leglo) dobijo rodovnike in se jih kot rodovniske pse vpise v nacionalno rodovno knjigo (v Sloveniji SLR). Pri nacionalni kinoloski zvezi lahko kadarkoli preverimo podatke za kateregakoli rodovniskega psa, ki je bil vpisan pri njih.

Vsaka nacionalna zveza torej predpise pravila za vzrejo rodovniskih psov (usklajena s krovnimi FCI pravili o vzreji). V Sloveniji je potrebno: vzrejni pregled (pozitivna vzrejna ocena, zahtevani zdravstveni pregledi ...) in telesna ocena za rodovniskega samca in rodovnisko samico, ki ju parimo, prijava paritve, prijava legla (vseh mladicev, ki so se skotili in vsi dobijo rodovnike, ne glede na to, kaksne napake se pojavijo kasneje), pregled legla s strani vzrejnega referenta, na KZS po porocilu vzrejnega referenta in vzreditelja izdajo tetovirne stevilke, ki jih tetovirni referent pred oddajo mladicev tetovira vsem mladicem (unikatna stevilka, tetovira se v uho ali na notranjo stran stegna), na kar sledi izdaja rodovnikov. Ta trenutek ne vem, ali KZS ze izdaja rodovnike pred oddajo mladicev, ali imajo se vedno zamude. V vsakem primeru lahko zahtevamo od vzreditelja kopije vseh papirjev in vse preverimo tudi na KZS. Ce kaj vmes manjka, ni rodovnikov. V kolikor so pred izdajo rodovnikov ze znani novi lastniki mladicev, so na rodovniku vpisani tudi ti podatki. Ce mladici se niso prodani, je na rodovnikih kot vzreditelj in kot lastnik psa vpisan vzreditelj. Prepis se lahko opravi kadarkoli kasneje.

Ima pa vsaka drzava lahko pravila nekoliko drugace. Ponekod ni vzrejnih pregledov (tudi zdravstvenih pregledov ne: displazija, oci, patela, srce ...), ponekod nic vec ne tetovirajo, temvec ze takoj cipirajo mladice ...

Skratka, pred nakupom psa je treba raziskati VSE: o pasmi, o linijah, o rodovnikih, o vzrediteljih, o pravilih nacionalne kinoloske zveze, o zdravju ... in obiskati vzreditelja, ce ga sicer ne poznamo. Vzreditelje (tudi tuje) se da pogosto spoznati na domacih ali tujih razstavah in drugih kinoloskih prireditvah, lahko z vecimi navezemo stik, si naredimo nacrt in jih vec naenkrat obiscemo (recimo v radiju 1000 km), lahko se naslanjamo na poznanstva (za to je treba priti malo blizje v dogajanje pri posamezni pasmi) ... Nacinov je mnogo, nikakor pa ni primeren noben tak, kjer se danes odlocimo, jutri posrfamo po netu in pojutrisnjem kupimo psa. Tak nakup je skrajno neodgovoren tako do psa, do samice in do nas samih.
Logiran

Strani: 1 ... 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: ogoljufan kupec psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines