mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 20.08.2024 : 19:40:18

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Lepotička Sisi, nora Notti in gospod Žiži
Strani: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 ... 65   Dol
Natisni
Avtor Tema: Lepotička Sisi, nora Notti in gospod Žiži  (Prebrano 133360 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #615 : nedelja, 10.01.2010 : 18:16:38 »

Pes poveže pohvalo s tem kar v tistem trenutku počne (je tiho) in okoliščinami (drug pes laja). Wink
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #616 : nedelja, 10.01.2010 : 18:20:42 »

Recimo pri lajanju. Pes leži in sliši lajež. Se dvigne in pogleda v smeri laježa, ampak ne zalaja, kot stori ponavadi. Jaz to pohvalim, ker je tiho in ga nagradim, še preden se spravi lajat. Oziroma, če vidim, da bo zalajal, najprej rečem mir in potem priden, če ne zalaja. Pri nas odlično funkcionira.  
Logiran
Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #617 : nedelja, 10.01.2010 : 18:30:15 »

Huh vi bi to hvalile? jaz tega, da da mir, ne hvalim - npr teženje pri mizi. Če pride fehtat, ko jemo, jo pošljem na prostor. Če gre sama na prostor, ko dajem hrano na mizo, jo ignoriram, ker nama je obema kristalno jasno, da tako mora biti in ne vidim razloga, da bi jo še hvalila za nekaj, kar ima, da je tako.

Na splošno smo tako narejeni, da znamo grajat, hvalit pa ne. VEDNO je treba pohvalit zaželjeno vedenje, tudi če s tem takoj sprožiš nezaželjeno (ki ga pač tudi takoj pograjaš).
Logiran

frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #618 : nedelja, 10.01.2010 : 18:32:44 »

No, sem imela tole napisano, preden sem videla Smetkin odgovor: Kaj pa, če imaš recimo psa, ki ti vztrajno teži, medtem ko ješ, ti ga korigiraš in pohvališ, ko naredi prav (da mir). Potem pa npr. en dan pes sedi lepo mirno ob mizi, brez da bi se bilo treba prej kaj pregovarjat. Ker meni se zdi bolj logično, da si takrat tiho in ne hvališ, saj v nasprotnem primeru tvegaš, da se ti bo pes začel 'nevarno' približevati.

Zdaj mi jasno. Tudi, če na račun pohvale sprožiš tisto, za kar si prizadevaš, da odpraviš, vseeno pohvališ.
Logiran
Rossy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.658



« Odgovor #619 : nedelja, 10.01.2010 : 18:41:04 »

Pri nas delamo tako, če Pia ne teži pri mizi in gre sama na prostor jo pohvalim amak to je zanjo kot znak, da naj pride k mizi, ji povem, da nisem mislila, da mora pa zdaj priti, jo pošljem nazaj in spet pohvalim... takrat ostane na prostoru.
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #620 : nedelja, 10.01.2010 : 18:49:36 »

Zdaj mi jasno. Tudi, če na račun pohvale sprožiš tisto, za kar si prizadevaš, da odpraviš, vseeno pohvališ.

Jaz v tem primeru, ko vem, da bi se lahko vstal rečem, priden prostor in dam znak za čakaj, če ne želim, da se vstane. Meni se je dogajalo, da ko sem ga zunaj pohvalila, da je priden, ko je hodil poleg, da se je kr zagnal in mislil, da je naredil prav, zdaj pa po svoje. Potem sem pa začela uporabljati priden poleg in se mi to več ne dogaja. Fajn je, da psa naučiš, da sledi tudi ukaz prosto, da priden ne pomeni prosto. Sicer pa imamo mi dva načina pohvale, ko naredi nekaj prav, rečem priden in ko naredi nekaj super fajn, mu rečem zelo priden, in potem sledi seveda maksi priboljšek ali pa več kot ponavadi. Zdaj ko sliši zunaj zelo priden, ko greva mimo psa, je čist skoncentriran na mojo roko, ker ve da bo doblil veliko in se v psa ne zažene. Seveda potem spraznem polovico torbice s priboljški, ampak je zečelo delovati, ker je povezal zelo priden s priboljški.   

Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #621 : nedelja, 10.01.2010 : 19:15:10 »

Huh vi bi to hvalile? jaz tega, da da mir, ne hvalim - npr teženje pri mizi. Če pride fehtat, ko jemo, jo pošljem na prostor. Če gre sama na prostor, ko dajem hrano na mizo, jo ignoriram, ker nama je obema kristalno jasno, da tako mora biti in ne vidim razloga, da bi jo še hvalila za nekaj, kar ima, da je tako.

Se popolnoma strinjam s Smetko. Bi pa še dodala nekaj: pes počne stvari, od katerih nekaj ima. Nikoli, ampak nikoli ne naredi ničesar zastonj. Pohvale ne uporabljamo samo zato, da psa nekega vedenja naučimo, ampak tudi za to, da zaželeno naučeno vedenje ohranjamo. Nič nas ne stane, če psa pohvalimo, ker počne nekaj zaželenega. Seveda, če pes pohvalo razume. In kot pravi Moonbeam, pohvala naj ne bo hkrati tudi sprostitveno povelje. S tem se izognemo zmešnjavi, ko pes priteče k nam, ker smo ga pohvalili, namesto da bi na primer ostal na prostoru. Ko imamo te osnovne pojme s svojim psom razčiščene, je takšna ustna komunikacija s psom zelo enostavna.

Še to: ignoriranje se ne uporablja pri zaželenih vedenjih, temveč pri (blažjih) nezaželenih.
Logiran
Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #622 : nedelja, 10.01.2010 : 19:23:22 »

Za napačno vzgojo psov je pravzaprav kriva družba, ker je povsod tako: samoumevno se nam zdi, da je pes/partner/otrok.... priden, pozoren, dela vse ok in je to pač edinole prav tako. Vsi znamo povedat, kaj vse je narobe, pohvalit pa ne...
Zato še enkrat: tudi če v naslednjem trenutku, pa še v tisočih drugih s pohvalo sprožiš napačno vedenje, vedno pohvališ za tisto, kar je prav. Komunikacija se količinsko itak zmanjša, ko žival pozna skrbnika in obratno. Potem res ni treba več za vse debatirat v eno ali drugo smer. Dokler pa učiš, moraš pa ravno tako pohvalit za čisto vse, kot znaš grajat za čisto vse.

moonbeam, ti se pa nikar preveč ne oglašaj s tem tvojim ekstremistom  Tongue predaja
Logiran

enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #623 : nedelja, 10.01.2010 : 23:15:29 »

Točno tako.

Na žalost imam jaz celo doma problem, da bi našim vtepla v glavo to preprosto logiko.

Pes naredi narobe. Je kregan. Ok, si zapomni in naslednjič ne bo naredil tako. Ampak... kako pa naj ve, kdaj je naredil prav?

Ljudje imamo vsaj to sposobnost, da sčasoma povežemo "nič mi ne reče" z "nič ni narobe, torej je prav". Čeprav... (nas) ima vsaj polovica Slovencev slabe spomine na otroštvo in na starše, ki so samo zahtevali in nikoli pohvalili. Pes pa niti ne more razvozlati tako zamršenih vzročno-posledičnih povezav. Menda se pa ja ni tako težko pri vzgoji psa spustiti na čisto osnovni nivo: prav narejeno -> pohvala in nagrada; narobe narejeno -> graja ali kazen.
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #624 : nedelja, 10.01.2010 : 23:37:46 »

Meni je to popolnoma jasno in to tudi izvajam. V dvomih sem bila le za situacije, ko se je prisoten za psa navadno moteči element, a se nanj ne odzove (ga 'presliši', prespi, nadaljuje z igro, kot da ni nič ...).

Btw, a kdo ve, kako imamo pri nas urejene (če sploh imamo) primere raznih katastrof (naravne, vojne ...) - glede domačih živali? Gredo v primeru evakuacije zraven, je to sploh kje zapisano? (Sem gledala en dokumentarec o orkanu Katrina in Američani so imeli takrat - kako je zdaj, ne vem - uzakonjeno, da ljubljenčki ne smejo zraven.)
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #625 : nedelja, 10.01.2010 : 23:48:27 »

Pri nas ne vem natančno, lahko povem, kako je bilo v Italiji lani: odvisno od lokacije do lokacije. V nekaterih šotoriščih so lahko lastniki imeli pri sebi majhne pse (npr. višavca ali podobno), drugje pa to ni bilo dovoljeno in je celo jorkširček končal na verigi pred (poškodovano) hišo. Bilo je odvisno od strokovne ocene poveljnika taborišča, kot tudi od privolitve vseh,ki so bivali v istem šotoru.
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #626 : nedelja, 10.01.2010 : 23:54:52 »

Huh, sploh nočem pomisliti, kakšen odziv bi bil, če bi se pred zakloniščem pojavila z dvema bulloma in tremi transporterji z mojimi mačkončki. Tongue Bi se raje kam na samo zavlekla in čakala, da mine - tako ali drugače.
Logiran
Patapižu
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.246


« Odgovor #627 : ponedeljek, 11.01.2010 : 00:01:48 »

Leta 1991 nisi smel s hišnim ljubljenčkov v zaklonišče. Se spomnim, da sem ob prvem alarmu (prvega so ljudje vzeli resno in bežali v zaklonišča, ostale pa več ne) protestno sedela na klopi med bloki s svojo takratno mačko (ki je bila v košari), ker nisem smela z njo v zaklonišče. Mama je pa skoraj živčnega fasala sram.
Logiran
Patapižu
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.246


« Odgovor #628 : ponedeljek, 11.01.2010 : 00:03:30 »

ljubljenčkov=ljubljenčkom
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #629 : ponedeljek, 11.01.2010 : 11:08:20 »

Btw, a kdo ve, kako imamo pri nas urejene (če sploh imamo) primere raznih katastrof (naravne, vojne ...) - glede domačih živali? Gredo v primeru evakuacije zraven, je to sploh kje zapisano? (Sem gledala en dokumentarec o orkanu Katrina in Američani so imeli takrat - kako je zdaj, ne vem - uzakonjeno, da ljubljenčki ne smejo zraven.)

Dobro vprašanje. O tem sem tudi sama razmišljala. Verjetno bi skupaj z mojimi žvalami ostala nekje zunaj....  UndecidedČeprav so na povodcu, v kletki in podobno.  Tongue
A kdo ve odgovor?
Logiran
Strani: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 ... 65   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Lepotička Sisi, nora Notti in gospod Žiži
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines