mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 14.08.2024 : 10:20:23

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 188173 krat)
0 članov in 12 gostov pregleduje to temo.
Alix
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 455


« Odgovor #300 : četrtek, 02.09.2004 : 08:52:35 »

Grozno je to, da pozabljamo kako so se naši predniki trudili in pazili na čisto vzrejo psov! Seveda se potem marsikateremu vzreditelju para srce ko vidi kako se njegov trud ohranjati pasmo razbija ob vsakem nerodovniškem leglu, ki pobegne v neskončnost...kar nekdo gradi, mu drug podira! Sad
Logiran
Dunja
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.306


« Odgovor #301 : četrtek, 02.09.2004 : 14:42:26 »

Po prebiranju teme Zlati prinašalci, zgrožena odgovarjam tule.

Mislim, da je problem samo v lenobi in škrtosti in ničemer drugem.

Lastnike nerodovniških psov in psic še nekako razumem. Pač, polomili so ga že ko so kupili psa, želijo si potomcev in pač delajo mešance še naprej.
Nekako razumem tudi lastnike rodovniških samcev, ki se zavedajo, da imajo doma povprečnega samca, ki (kljub vzrejnemu dovoljenju) ne bo nikoli imel priložnosti pariti rodovniške psice in se zato odločijo in podležejo ponudbi za skok "na šverc".
Nikakor pa produkcije "čistokrvnih mešancev" ne gre odpustiti lastnikom rodovniških psic, ki so preleni (da bi se pozanimali glede obveznosti rodovniške vzreje) in preškrti da bi odšteli par tisočakov za obvezne zdravstvene preglede in vzrejni pregled vsake 2 leti in tako brezobzirni, da jim ni mar, da bi nadaljevali delo vzreditelja njihove psice in dela vseh pred njim, ki so prispevali k pasmi.
Mislim, nimam besed, pa kakšen folk je to???  Huh
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #302 : četrtek, 02.09.2004 : 15:12:57 »

Mislim, nimam besed, pa kakšen folk je to???  Huh

Hehe:

Mislim, da je problem samo v lenobi in škrtosti in ničemer drugem.

Pa se kaksen sebicen argument bi se dalo najti (nas kuza pa ja mora imeti mladicke), zaplankanost. Sicer pa money makes the world go round Smiley.
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #303 : četrtek, 02.09.2004 : 15:39:35 »


Mislim, nimam besed, pa kakšen folk je to???  Huh


Tipični slovenclni...
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.369


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #304 : četrtek, 02.09.2004 : 21:19:52 »

Draga ninci,

vem, da bos brala tole, ceprav si se poslovila od mojpesForuma.
Prosila si me za izbris iz clanstva. Povedala sem ti, da se lahko izbrises sama. Nikakor nisem pri tem racunala, da bos zadevo izkoristila za napad na moj forum tisti trenutek, ko me nekaj ur ne bo gor. Ja, moj. Koristila si ga za uporabo tako dolgo, dokler ti je ustrezalo. Ko se mnenja niso skladala s tistim, kar si ti smatrala za pravilno, si enostavno izbrisala iz obeh tem svoja sporocila, na katera se je navezoval precejsen del debate. Lepo, ni kaj. Vendar, nobena tema ni tvoja. Nobena ni bila samo zate odprta. V obeh smo pisali, sprasevali in odgovarjali vsi. In obe si sedaj spodnesla. Hvala.
Posledica je takojsnja zapora vecine pravic za vse uporabnike in v prihodnje tehten razmislek, kaj se bo s stranjo in forumom dogajalo. Zagotovo tako, kot je bilo do sedaj, ne bo vec.
Sama si pisala o svojem psu, o parjenju in mladickih. Nihce te ni k temu silil. Dovoljeno ti je bilo debatirati, vprasati, svetovati. Res mislis, da ti je bilo dovoljeno tudi napasti moje delo in delo drugih? Si se cutila poklicano, da poves svetu, kaksno moc imas?
Kot si si ti dovolila izbris, si bom morda jaz dovolila ponovno objavo tvojih sporocil.

Ostalim za razumevanje:

ninci je bila clanica tega foruma. Ima zlatega prinasalca Smarta, ki ima rodovnik. Zato, ker je Smart tako lep kuza, je zelela njegove mladicke. Nasla je psicko, ki je ustrezala njenim merilom in na svet je prislo 10 Smartovih potomcev, za katere zal ni rodovnikov, saj se ne ninci in ne lastnikom psicke ni zdelo pomembno, oz. je bilo celo totalno brez veze, da bi poskrbeli za dokumente. Svoje ravnanje in pisanje je argumentirala z razlagami o pokvarjenosti vzrejnih komisij, o neprimernem vzrejnem sistemu in pravilih, o lepoti njenega Smarta, o neizmerni skrbi za mladicke v leglu in za njihove nove lastnike. Mi se z njenimi razlagimi o vzrokih za leglo nismo strinjali in napisanih je bilo kar nekaj pripomb cez take vrste paritev. Ceprav je trdila, da so za mladicke poskrbeli tako, kot ne poskrbi vecina pravih vzrediteljev, nam to ni odtehtalo kritike na racun te paritve.
Brez zadrzkov je pisala o Smartu, o mladicih, o skrbi zanje. Zal se je v trenutku, ko se je debata razvnela, premislila in vsa svoja sporocila o leglu izbrisala. Zato ste verjetno pri branju te teme naleteli na kup nesmislov.
Logiran

Chris
gost
« Odgovor #305 : torek, 07.09.2004 : 21:53:04 »

Trenutno še pred vzrejno komisijo nisem bil, tako da o kvaliteti njihovega dela ne vem nič, prav možno pa je (tako kot tudi še marsikaj v naši 'biserni' Sloveniji), da tudi ta vpliva na tolikšno število nerodovniških mladičev (samo poglejte malo oglase....).

Moje mnenje:
1. Nekvalitetni psi
2. Predrago pridobivanje vzrejnega dovoljenja (vpis v SLR, članarina, slikanja, potrebni pregledi in izpiti, ki so nujno potrebni za pridobitev vzrejnega dovoljenja, ki je osnova za mladiče z rodovnikom), iz tega potem mogoče sledi 3. točka
3. Želja po čimvečjemu zaslužku
4. Prezamudno pridobivanje vzrejnega dovoljenja, iz tega mogoče sledi 9.točka
5. Nepoznavanje kinologije iz strani lastnika psa, nepoučenost, tu mislim na poznavanje smisla vzrejnega dovovljenja in način pridobivanja tega vzrejnega dovoljenja
6. Želja po mladičih
7. Psica se je sparila nenačrtno in po nesreči
8. Nespoštovanje pasme ki jo imaš
9. Lenoba
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #306 : torek, 07.09.2004 : 21:55:14 »

Funkcijo 'popravi' močno pogrešam.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #307 : petek, 10.09.2004 : 13:08:59 »

Za antipod izbrisani Ninci:

Opravili smo vzrejno preizkušnjo, vendar....po temeljitem premisleku sem čedalje bližje temu, da brino izločim iz vzreje. Preveč napak ki bi jih prenesla naprej. Ne zdravstvenih, ampak takih, ki so pomembne za to, da je bokser bokser. In karkoli bi popravljal, bi potreboval še najmanj dve generaciji nepopolnih psov ki bi jih dala, popravljat. Zato grem raje naprej. V eni generaciji lahko popraviš dve do tri napake (recimo da dobim: boljšo glavo, temnejše oči, krajši hrbet) pa še vedno ostane slabše predprsje, odročenost, daljši hrbet... In če pogledam na to, da kot kombinacija dveh psov, ni boljša od nobenega od staršev (to je razlog zakaj izbiramo kombinacijo: da bodo potomci boljši, saj idealen pes ne obstaja) sem v regresiji. To je pa road to nowhere, po kateri ne mislim hodit samo zato, ker imam psico z vzrejnim. Še manj podpirat napake ki jih je pri vzreji zagrešil nekdo drug in v nadaljnji razplod dajat pse, ki si ne zaslužijo imet potomcev.
Bo pa še vedno naša ljubica. Saj je že to veliko.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #308 : petek, 10.09.2004 : 13:12:09 »

Odlično, samo vrstni red je po moje malo drugačen:
1. nespoštovanje pasme
2. lenoba
3. škrtost in požrtnost (pridobitev vzrejnega dovoljenja za večino pasem ni tako zelo draga zadeva, je pa odvečen strošek, kakor tudi plačevanje plemenjaka in dolga vožnja do njega, ko pa čisto uporabnega najdeš za prvim vogalom)
4. neznanje (ki pa je posledica  1. in 2.)

Nekvaliteta psa in dedne napake niso tako zelo pogost vzrok. Večina ljudi, ki pridejo na vzrejni pregled in njihov pes dobi prepoved ne vzreja, če se jim na primeren način razloži, zakaj njihov pes ni za vzrejo. Problem so tisti, ki na pregled sploh ne pridejo.

Paritve po nesreči so samo izgovor. Koliko pa je sploh možnosti, da se bo psica po nesreči sparila ravno s predstavnikom svoje pasme?
in če se to vendarle zgodi, je včasih z nekaj truda možno urediti zadevo tako, da mladiči dobijo rodovnike ali pa preprečiti brejost .

Pa še en vzrok je.  Pri nekaterih  pasmah so potrebne  lovske preizkušnje ali delovni izpiti. Nekatere od teh preizkušenj so tako zahtevne, da jih nelovci  skorajda ne morejo opraviti.  vprašanje je, ali so tako zahtevne preizkušnje potrebne za pasme, ki so po klasifikaciji lovske, a vse bolj prehajajo v nelovske družine.  Ali res ni možno narediti preprostih preizkusov, kjer se pokažejo prirojene lastnosti psa (npr dober nos, stoja na divjad, prinašanje) in ne priučene spretnosti. Prav tako je zelo vprašljiv tako imenovan preizkus poguma za službene pse (pes mora prijeti za rokav markerja, ki mu grozi in teče proti njemu), ki mnoge lastnike družinskih psov odbija, poleg tega pa ne pokaže prirojenih lastnosti psa. Psa je za preizkus potrebno natrenirati, s tem pa preizkus v bistvu izgubi smisel. Obstaja več načinov testiranj prirojenih lastnosti psov, večinoma za mladiče, menda bi se dalo najti tudi kaj primernega za odrasle, če bi za to obstajala volja.
Logiran
Alix
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 455


« Odgovor #309 : petek, 10.09.2004 : 13:35:30 »

Lanabela: saj obstajajo po tvoje ti preprosti preizkusi, vsaj pri lovskih psih, ki se jih opravi na mladičih (in so pri nekaterih pasmah dovolj za vzrejo): to so PZP, PNZ - same prirojene stvari...nič naučenega:)
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #310 : petek, 10.09.2004 : 13:43:34 »

Citat
Pa še en vzrok je.  Pri nekaterih  pasmah so potrebne  lovske preizkušnje ali delovni izpiti.

Lanabela, najbrž si mislila na weimeranca ( predstavitev pasme v zadnji reviji Moj pes )?
Logiran
Alix
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 455


« Odgovor #311 : petek, 10.09.2004 : 14:04:27 »

Saj vsi psi lovski potrebujejo to - mislim da je samo pri retriverjih malo bolj ohlapno, samo nisem ravno v teh vodah - lahko povem edinole za ptičarje, kako in kaj, ptičarji britanskih otokov lahko imajo opravljen samo PZP ali pa PPA (poljska za angleže), nakar kontinentalni ptičarji (sem spada tut weimerjaner), pa JZP oziroma ŠPP (poljska je malo težja + voda in prinašanje)...vendar se da naredit, če le delaš s svojim psom...tako da ni ravno opravičilo za produkcijo mladičev brez rodovnikov...
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #312 : petek, 10.09.2004 : 14:16:54 »

Pa še en vzrok je.  Pri nekaterih  pasmah so potrebne  lovske preizkušnje ali delovni izpiti. Nekatere od teh preizkušenj so tako zahtevne, da jih nelovci  skorajda ne morejo opraviti.  vprašanje je, ali so tako zahtevne preizkušnje potrebne za pasme, ki so po klasifikaciji lovske, a vse bolj prehajajo v nelovske družine.  Ali res ni možno narediti preprostih preizkusov, kjer se pokažejo prirojene lastnosti psa (npr dober nos, stoja na divjad, prinašanje) in ne priučene spretnosti.
Lanabella, za pridobitev vzrejnega dovoljenja za pticarje je dovolj opravljen PNZ, kjer se preizkusa SAMO in ZGOLJ prirojene lastnosti, med katere stejemo stojo in nos. Tu je potrebno le, da je pes vodljiv brez vrvice, kar v praksi pomeni, da ti sledi in ima postiman odpoklic. Na jesenskih preizkusnjah se preskusa tudi delo v vodi, kar ni noben problem, ce kuza kaze veselje do dela in pa prinasanje (tudi po vlecki), ki je papriucena zadevscina. Torej preskusnja za pridobitev vzrejnega dovoljenja sploh ni noben bavbav tudi za nejagre. Sama nisem lovec, pa sva z mojim seterckom dobro opravila preskusnjo brez travm in apaurinov. Clanek o weimih pa, po mojem mnenju, zgolj spodbuja ze tako razsirjeno napacno mnenje, da so te preskusnje nekaj nemogocega.
Lp Neza
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Alix
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 455


« Odgovor #313 : petek, 10.09.2004 : 14:25:19 »

Toliko o vednost: tudi sama sem mislila najprej kak ogromen shit (oprostite izrazu) je tole (pzp,Jzp), sedaj pa z azzurom (pa smo NELOVCI) na tečaju uživamo, delamo kot je treba, edinole s stojo imamo še malo problemov, drugače nam gre pa superca - in moram POUDARITI da so vsi ptičarji tam (samo eden je lovec) naspidirani (vključno z vsemi weimerjanci), z ogromno količino prirojenega lovskega nagona, z malo dela pa bomo uspešno opravili preizkušnjo. sploh ne gre opisat kakšna je razlika od weimerjanca ki ga srečaš v mestu, pa ko vidiš ko ta siva mišica dela sled po zajcu in z vsem veseljem prinese zajca nazaj (azzuro ga ima sicer zataknjenga za rob zobka, pa dobro - prinese:))
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.369


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #314 : petek, 10.09.2004 : 15:00:14 »

Razmisljanje o lastnikih lovskih in delovnih psov, ki niso lovci ali ne zelijo delati z delovno pasmo, torej psa ne uporabljajo za to, cemur je pasma namenjena.

Zakaj ste kupili taksnega psa (taksne pasme)?
Samo zato, ker vam je bil vsec na sliki ali zato, ker ima tocno dolocene pasemske karakteristike (torej lovske ali delovne)?
Ste vedeli pred nakupom, kaksnega psa kupujete in kaj je potrebno za parjenje in pridobitev rodovnikov za njihove mladice?

V primeru, da je vas pes rodovniski, je paritev odvisna od pridobitve vzrejnega dovoljenja, za kar je pogoj opravljanje vzrejne preizkusnje. Kaj je na vzrejni preizkusnji potrebno narediti, ni od danes, temvec je veljalo ze preden ste vi kupili psa.

Ste kupili psa z namenom razploda ali samo kot stirinoznega prijatelja?
Ce zaradi prvega in nameravate svojega psa pariti, potem ste neodgovorni, ce ne poskusite opraviti vzrejne preizkusnje. Nevednost, kaj je za vzrejno preizkusnjo potrebno narediti in tezavnost le-te, ni opravicilo in podlaga za kritiko sistema.
Ce zaradi drugega, in ne zelite opravljati vzrejnih preizkusenj, se vam ne more biti tezko odreci parjenju.
Ker vzrejne preizkusnje za posamezno pasmo niso danasnja pogruntavscina, vi pa psa ze imate, je izgovor na tezavnost preizkusenj neresna.

V primeru, da vas pes ni rodovniski, potem o parjenju ni za debatirat.

Hecno, a ne, da smo spet pri nakupu psa. Primer: veliko ljudi (predvsem mladih druzin) je nadvse navdusenih nad zlatimi prinasalci. O njih vecinoma vedo le to, da so prijazni do otrok in da njihova vzgoja in nega ni zahtevna. Kaksna zmota. Ko ga ze imajo doma, razmisljajo nekako takole: hja, tako lep kuza/psicka, zakaj ne bi imeli mladickov. Ce je pes rodovniski, se zatakne pri vzrejnem dovoljenju, saj jih je groza, da bo njihov ljubljencek prenasal v svojem lepem gobcku crknjeno raco ali zajca. To pa ne. Nas pes ze ne. Ker je ta preizkusnja tako grozno tezavna in neprimerna, bomo raje obsli sistem in parili brez vzrejnega dovoljenja. Saj, kaj pa je narobe z mladici brez papirja? Nic. Se vedno so potomci nasega krasnega psa in se vedno so povsem pravi zlati prinasalci.
Se vam zdi prevec pricakovati od kupcev, da se prej pozanimajo, kaj potrebuje dolocena pasma? Ce je to zlati prinasalec, spada zraven tudi prinasanje, a ne? Ce je to bokser, spada zraven napad na rokav. Ce tega lasnik ni pripravljen storiti, naj se sprijazni z dejstvom, da ne bo mladicev. Basta!
Logiran

Strani: 1 ... 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines