En moj opis:
Cavalier King Charles Spaniel
IZGLED
Kavalirji imajo veliko srce v majhnem telesu, z očmi očarajo vsakogar.
vir:
http://www.kirschbaum-cavaliere.de/cavaliere/sites/cavalier-frame.htmlCavalierji spadajo k pritlikavim pasmam. Po FCI standardu thethatjo od 5,4 do 8,4kg, visioki so pa med 29 in 35cm. Ponavadi so samičke lažje in manjše.
Glava
Glava je okrogla, ne premočna in skladna telesu. Kavalirji imajo zelo velike in okrogle temne oči. Gobček ni potlačen in je srednje velikosti. Smrček more biti pigmentiran. Ušesa so dolga, visoko nastavljena z rahlo valovito dlako.
Telo
Dlaka je srednje dolgo, svilnata in valovita. Cavalierji imajo malo daljše,skladne noge. Rep je dobro oddlakan.
Barvne kombinacije
Obstajajo štiri barvne kombinacije kavalirjev. Prva najpogostejša je barva blenheim skrajšano BH. Psi teh kombinacij imajo belo dlako z rjavkastimi lisami. Obvezna bela črta- ''prečka' na obrazu med očmi.
Poznamo tudi kavalirje tricolour kombinacij, skrajšano TC. Bela podlaga črne lise. Dovoljene rjavkaste oznake na določenih mestih (pri gobčku, obrvi, pri tačkah, pod repom, na notranji strani ušes). Rjave pike na teh mestih (gobček,tačke,) so nezaželene.
vir:www.flickr.com
Tukaj je še ruby, skrajšano RU. Barva je rubinastorjava. Pogoste so bele proge (pod gobčkom, med očmi) a so le te nezaželene.
vir:www.flickr.com
Zadnja kombinacija pa se imenuje black and tan okrajšava – BT. Psi te barve so črni z rubinastorjavimi točkami (obrvi,pod gobčkom, na tačkah, pod repom). Nezaželene so kakršnekoli bele lise pod vratom,med očmi,…
vir:
www.flickr.comZGODOVINA
Te male španjele lahko vidimo na različnih zgodovinskih slikah. Nastali so s pomočjo takrat zelo popularnih angleških toy spanielov (ki so nastali z križanjem japonskih činov in tibetanskih španjelov), torej križali so predvsem večje toy spaniele. Toyi so ljudem služili predvsem za lov,družabništvo,… V času King Charlesa II so bili moderni toy-i z daljšimi smrčki in močnejših konstrukcij (podobni cavalierjem). Ta naj bi bil bolj zaljubljen v svojo psičko in se je bolj ukvarjal z njo, kot pa, da bi reševal državne zadeve.
vir:
www.flick.comZNAČAJ
Kavalirji so zelo prilagodljivi psi. Zelo se navežejo na gospodarja in mu skušajo ustreči. Zelo so igrivi, večni mladiči. Razumejo se z otroci, imajo jih zelo radi in so strpni, če otroci seveda vedo kako ravnati s psi. Cavalierji niso agresivni, zelo so spretni in inteligentni. Naučimo jih lahko mnogo vragolij. So primerni za pse terapevte, potrpežljivi. Uborablajo jih tudi za ''pomočnike'', bolj ali manj družabnike invalidom, sicer težje opravljajo ''dela'' za večje pse so pa prav prijetni za crtlanje,prinašanje časopisa in nasploh za družbo. Kavalirji niso zahtevni in ne potrebujejo ogromno ukvarjanja- zadovoljni so, če so zraven lastnika, pa čeprav preležijo na kavču tri ure ali pa so na sprehodu cel dan, skratka, zato so primerni za družine z manjšimi otroci. So prilagodljivi glede gibanja, a vseeno se radi kdaj resnično razdivjajo saj imajo veliko energije. Primerni so za razne športe kot na primer: agility, RO, flyball,… Zelo radi se igrajo, z vsem možnim! Ob primerni vzgoji in dobri socializaciji se odlično razumejo z drugimi psi in tudi ostalimi domačimi živalmi. Glede lajanja je vse odvisno od posameznega psa, a nikoli ne lajajo za brez veze. Skratka zelo kompaktni psi, ki se prikupijo še ''trdo srčnežem'.
vir:
http://www.dailypuppy.com/media/dogs/anonymous/Fosse_Cavalier_King_Charles_Spaniel_02.jpgNEGA
Nega ni preveč zahtevna in je vsekakor primerna za začetnike! V veliko knjigah piše, da cavalierjem ne ispada dlaka, ŽAL to ni res. Dlaka sicer izpada v zmernih razmerah, če psa vsak dan počešemo in odstranimo odmrlo dlako, v obdobjih menjave dlake je pa ''kriza'', takrat pa pomaga dnevno čiščenje stanovanja. Striženje (za razstavljanje) ni dovoljeno, je pa vseeno lažje če postrižete zastavice in kako ''predolgo'' dlako. Ušesa sežejo skoraj do tal in jih je potrebno vsakodnevno česati, če jih hočete obdržati v lepem ''svilnatem'' stanju. Redno striženje krempljev je pomembno! Tudi striženje odvečne dlake med blazinicami. Kavalirje kopamo po potrebi,
kakšnega posebnega vonja nimajo.
KAVALIR; NOTRI ALI ZUNAJ?
Kavalir je hišni pes, ki se dobro počuti v stanovanju. Zmotno je mišljenje ljudi, ki mislijo, da se kavalirji zaradi daljše,gostejše dlake tudi zelo dobro znajdejo zunaj. Sicer imajo kavalirji res radi svež zrak, a je definitivno za njih zunaj(predvsem pozimi) premrzlo. Nič ni narobe, če imajo zunaj svoj pesjak in preživijo kak poletni dan, ko ste odsotni zunaj. Skratka kavalir se čisto dobro počuti na kavču in je definitivno pes za v stanovanje.
ZDRAVJE
Pasma, kot sama je ''zdrava'', kavalirji pa imajo kot vsaka pasmo tudi bolezni in dedne okvare, ki so pri njih najbolj pogoste, že skorajda značilne.
Ena najpogostejših bolezni je nepravilno delovanje zaklopk. Ta okvara je lahko dedna in je zelo pogosta. Že pri nakupu moramo paziti, če imata starša pregledano srce. Znaki pri visoko razvitemu šumu so: prehitro utrujanje, neješčnost,… Psa je dobro peljati na pregled pri starosti 2let, čeprav ne kaže nobenih znakov. Tudi pred paritvijo je priporočljivo, da pes ali psica opravita pregled srca, žal pa to ni obvezno.
vir:www.cavalier-golden.ch
ZA KOGA VSE JE PRIMEREN KAVALIR?
Kot sem že povedala so kavalirji zelo prilagodljivi. Primerni so tako za starejše ljudi, kot za družine z otroci. Lahko živijo na kmetiji,podeželju kot v mestu-skratka to ni pomembno, samo, da živijo ob gospodarju. Kavalirji uživajo ob družbi,pozornosti, ne moti pa jih tudi, če ste odsotni po 7 ur na dan.
vir:
http://www.cavalierkingcharlesspanielbreeder.com/images/330_DCP_3331.JPGNAKUP
Samček ali samička?
To je odločitev posameznika, nekaterim ležijo samičke nekaterim samčki. Ni neke razlike v značaju. Samčki imajo po navadi daljšo in bujnejšo dlako in so malo večji in močnejše postave. Res, da se psice gonijo na približno vsakih šest mesecev in jih morate ''paziti'' le 3tedne, samčki pa ''norijo'' celo leto, če je v soseski veliko psičk, seveda se gonitve in snubcev pri samičkah rešimo s sterilizacijo, pri samčkih pa z kastracijo. Najbolje, da se o tem posvetujete z svojim vzrediteljem.
Kupite pri preverjenih vzrediteljih
Ne pozabite: kupujete si psa za naslednjih 15let. Zato se vam splača oditi po zdravega kavalirja malo dlje, kot pa kupiti prvega nerodovniškega, bolnega, ki gre mimo. Vzreditelj mora biti prijazen, ki zna pametno in razumno odgovoriti na vsako vaše vprašanje, njegova vrata so za vas vedno odprta, zanima se o vas,vaših izkušnjah s psi, kje bo pes bival itd. Svoj ''poklic'' ljubi in njegovi psi so uspešni na kakem področju. Vidimo ga lahko na veliko razstavah po evropi, agility tekmah, RO tekmah,… Skrbno načrtuje paritve in ne pari vse svoje psica z enim najbližjim samcem, ki ga ima doma.
OPREMA
Ko pride dan, da gresta po svojega novega člana preverite, če imate vse dragocene stvari na varnih mestih, če so vse strupene rastline odmaknjene na psu nedostopna mesta, preverite,če imate vso opremo. Vsa potrebna oprema, ki jo potrebujete za začetek je:
-dve posodici; ena za hrano,druga za vodo
-glavnik in krtača
-ležišče (priporočam plastično košaro v njo pa lahko daste blazino, košare pes ne bo moral zgristi, blazina pa se lahko večkrat opere)
-ovratnica in povodec (za začetek kaj bolj poceni saj bo mladiček hitro prerasel)
- kletko oz. prenosni box (kjer bo mladiček počakal v vaši odsotnosti)
-igračke (veliko različnih igračk, ker je igra zelo pomembna za razvoj)
-škarjice (za striženje krempljev in striženje dlake med blaznicami,striženje vozlov)
-hrano (za hrano prej povprašajte vzreditelja in kupite isto)
-priboljški
-kliker ( po lastni izbiri-če boste psa hoteli učiti kakšne vragolije)
-…
vir:www.flickr.com