mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 03.10.2024 : 05:19:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Dolgodlaki škotski ovčar
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 91   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dolgodlaki škotski ovčar  (Prebrano 242402 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #840 : ponedeljek, 30.03.2009 : 12:12:41 »

Če gledaš satistike 70% carrier/infected za CEA in isti odstotek za MDR-1... je vprašanje če ima sploh smisel testirati....  Cry GG
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #841 : ponedeljek, 30.03.2009 : 12:17:58 »

Kako pa so prisli do teh statistik? Zakaj ne bi imelo smisla testirat? Tako vsaj ves kaj imas.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #842 : ponedeljek, 30.03.2009 : 12:44:56 »

Statistike se delajo na osnovi pregledanih psov...vsi inštituti imajo statistiko pregledanih psov po pasmah po evropi in US...

Dati pregledati?Huh Do nadaljnega sem mislila da je CEA z lučko zanesljiv pregled... in moji psi, vsi predniki in mladiči so bili pregledani... za MDR-1 je pa brez dvoma test koristen..GG 
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #843 : ponedeljek, 30.03.2009 : 12:56:44 »

Ampak ce je malo pregledanih psov (DNA), potem tudi te statistike niso nevemkaj.
Lucka pove samo ali je pes affected ali ne, ne pove pa, ce je prenasalec. To se ugotovi z DNA testom, zato se mi zdi cisto logicno, da je enkup psov, ki so z lucko "clear" v resnici prenasalcev. Saj nihce ne pregleduje. Vsaj tako jaz razumem tale CEA.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #844 : ponedeljek, 30.03.2009 : 13:01:44 »

Ni res... Na lučko je lahko pes CEA clear pri 7-8 tednih, v resnici je pa lahko affected ali samo prinašalec... CEA test je lahko clear pri tej starosti, ker so eni psi, ki gredo v go clear zelo zgodaj v resnici so pa affected... GG 
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #845 : ponedeljek, 30.03.2009 : 13:08:48 »

Se pravi lucka sploh ni zanesljiva. In kljub temu se DNA testa za CEA ne dela?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #846 : ponedeljek, 30.03.2009 : 13:58:10 »

Vsi vzreditelji, ki so delali z lučko so živeli v prepričanju, da je test zanesljiv... Na DNA se ni delalo zlasti zaradi cene... GG
Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #847 : ponedeljek, 30.03.2009 : 14:59:22 »

Oprostita ali jaz ne verjamem v to, da je s lučko totalno brezveze...seveda je boljše delat na DNA ...
pa tudi v to znano statistiko ne verjamem preveč ali ok...to je drugo...
malo logično premislite...če bi bilo s lučko totalno brez veze, bi to že prej vet. povedali ugotovili...ker vseeno testi na DNA osnovi stanejo dosti več- torej večji zaslužek!!  Wink

Nanook to vse kar si napisala...je precej težko dobit. Recimo jaz komentiram moj primer, smem ga ker je moj  Wink ...
oče ima s lučko clear (generacije clear), ima kolke in komolce idealne...Sena ima oči DNA non carrier, MDR +/- in recimo pomembno ali ne še superski rezultat alergotesta...nima pa pregleda kolkov (gledano po rodovniku je precej težko, da bi imela kaj drugo kot A ali B...pa če se pes lahko tako giba kot ona je skoraj nemožno, da bi bilo kaj narobe- to ti, če je iskren vsak vet pove)
torej stat gledano mladiči CEA ne bodo oboleli...kolki morajo biti tudi ok...za MDR pa jih lahko dam trenutno hitro brez komplikacij testirat v Lj... ampak tudi, da bodo -/- je manjša verjenost, kot +/+ ali+/- (razen če ima on -/- če pa gledamo kao na statistiko imajo večinoma +/-...

pri teh stvareh moraš gledat kaka je kombinacija staršev- testov...ne moreš zahtevat da imata oba vse...

fora je tudi v tem, da kot lastnik psice ne moreš prosit, zahtevat da recimo naredjo določen test...lahko si srečen, če ti dajo parit in max pomagajo pri izvedbi tega...dobro, jaz se ne morem pritoževat-lastniki Ilpota so najboljši lastniki samčka, ki si jih da predstavljat...toliko pomoči in interesa sploh nisem pričakovala...vendar jih prosit naj gredo kaki test delat, ker si bi jaz želela- to ne gre...če pa bi izbrala drugega samčka pa tudi test ne bi imel- verjetno pa ne bi prejela takega odnosa...stvari so kompleksne, niso vedno črne ali bele...



Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #848 : ponedeljek, 30.03.2009 : 15:07:18 »

aja, pozabila sem še dodat da ima Ilpotov oče CEA DNA non carrier...torej, če to prišteješ se lahko predvideva ...kaj imajo njegovi potomci, predniki...če se tudi upošteva, da imajo s lučko negativ...in če se pari s psico, ki ima non carrier...
torej upam, da me razumete kaj hočem povedat...

Logiran
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #849 : ponedeljek, 30.03.2009 : 15:12:38 »

Kar se tiče z lučko in pomen rezultata clear...

Dobila sem en podatek iz Anglije...3 generacije clear z lučko... in pol so bili mama (3. generacija) in vsi mladiči v leglu pregledani in so bili vsi "affected"..

Tole mi je napisala

Citat
I know a breeder who mated her clear eyed bitch to a clear eyed dog and all puppies were tested clear age 6 weeks. She kept a bitch and mated her to a clear dog, again all puppies were clear at 6 weeks and again she kept a bitch. Last year she mated this 3rd generation clear eyed bitch to another clear eyed dog, all puppies again tested clear at 6 weeks, so she decided to have blood samples taken from the entire litter and send it to Optigen to be DNA tested, she was certain at least one puppy would be a genetic clear none carrier. She also sent blood from the mother of the litter. Imagine her shock when the results came back, all puppies and the mother are affected with cea, not one puppy is clear or even clear/carrier, all are affected. She asked the vet who had examined and passed her puppies how this could happen, and he said they now know that in some lines the puppies go-normal age 4-5 weeks old. They look clear but in fact they are affected...!!!

Torej če je Sena
Citat
Sena ima oči DNA non carrier
.. torej je ona clear..imaš samo 3 variante clear/carrier/affected....

In kar se tiče kolkov... gibanje sploh ni merodajno..sem to izjavila glede moje Layle..da se dobro giblje in to pomeni da so kolki OK.. na nekem drugem forumu in so me skoraj linčali..

Moje dva samca se gibljeta "slabo" ker imata preveč kompaktno telo in imata oba kolke A... GG

Logiran
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #850 : ponedeljek, 30.03.2009 : 15:13:58 »

Alma "non carrier" ne obstaja za CEA ali je pes clear, ali je carrier, ali je affected ! GG
Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #851 : ponedeljek, 30.03.2009 : 15:32:48 »

Mah...to ni res glede gibanja...gibanje in kolki so v povezavi...ne more se to tako posplošit ali
...če imaš pregled celotnih prednikov s A oz max B kolki...

No, dobro GG...potem ti boljše veš kot veterinarji...poglej si certifikat...lahko pišeš na več načinov...lahko tudi normal...lahko -/- ali N/N ... po tvojem potem clear...mislim...kot da je to smisel pogovora...
***





Logiran
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #852 : ponedeljek, 30.03.2009 : 15:42:01 »

Glede kolkov..bi bilo super če bi bilo tako simple, jaz sem včasih tako mislila... govorila sem z veterinarjem, ki presoja kolčno displazijo...so primeri..več generacij vsi predniki A in pol en mladič D...

Glede CEA ..super za Seno..je clear (tukaj piše N/N-healthy non carrier)...Čestitke! GG

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #853 : ponedeljek, 30.03.2009 : 16:43:11 »

Alma, saj ne pravim, da je brezveze z lucko, ampak ce so taki primeri kot pise GoldenGirl, potem ze ni tako zanesljiva kot se je najprej zdelo?

Jaz ne govorim o tem, da bi se zdaj moralo cela legla testirati na vse tri zadeve, da ne bo pomote. Tudi ne pisem, da morata imeti oba vse. To se vsak sam odloci kako in kaj. Mene samo izredno preseneca, da je tako malo pregledanih (ne pri nas ampak cisto na splosno!!!). Sem samo napisala, kaj bi jaz iskala in to nikakor ni, da morata oba imeti vse (vsaj eden od starsev PRA non-carrier, vsaj eden CEA non-carrier, eden MDR1 +/+, drugi pa vsaj +/-).

Pri tvojem leglu so mladici v najslabsem primeru lahko prenasalci, tudi ce je oce affected. Ma dobro, lahko pride do defekta pri katerem, cisto spontano, ampak to je cisto druga stvar.

GG, ce je psica DNA normal, ni prenasalka (non carrier). Na vec nacinov lahko napises, pomeni pa vse eno in isto. Ce je psica z lucko clear, to se ne pomeni, da ni prenasalka.

CEA DNA test bi naj bil na voljo od 2005, je to res?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #854 : ponedeljek, 30.03.2009 : 17:21:29 »

Nanook saj nisem zato svojega navajala...samo, ker nisem želela od drugih...da ne bi bilo zamer, nikoli ne veš...
vsak svojega pa sme  Wink
Logiran
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 91   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Dolgodlaki škotski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines