mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 03.10.2024 : 01:20:28

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Dolgodlaki škotski ovčar
Strani: 1 ... 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 ... 91   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dolgodlaki škotski ovčar  (Prebrano 242386 krat)
0 članov in 15 gostov pregleduje to temo.
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #855 : ponedeljek, 30.03.2009 : 18:58:04 »

Če je pes na lučko clear je lahko na DNA affected, carrier ali pa free... na žalost... GG
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #856 : torek, 31.03.2009 : 18:54:40 »

Ja, saj jaz ne govorim o kaksnem leglu posebej, ampak me zanima cisto na splosno za skote. No, saj cez ene 10 let, bodo upam da vsi ti testi rutina. Smiley
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #857 : torek, 31.03.2009 : 19:13:21 »

Ne verjamem...dokler ne bodo obvezni za VP...dvomim..vsi gledajo/gledamo na stroške... sedaj narediti teste in slikati kolke... če vzrejna komisija to sploh ne ceni je  Shocked ..BV GG
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #858 : torek, 31.03.2009 : 19:39:57 »

Za moje pojme vzrejna komisija ne bo nič doprinesla k vsemu temu. Tu je samo odločitev posameznika, v tem primeru vzreditelja, na čem bo postavil svojo vzrejo in nivo njegove etike. Ti testi spet niso tako dragi in z izjemo pregleda oči na lučko se opravijo enkrat, saj so itak preiskave DNA.
In kot je v navadi pri genetiki, če se pari dva psa, ki nista prenašalca ali celo kaj hujšega, dobimo clear po starših in smo opravili z zadevščino.

MDR bi itak morali vsi testirat, ki vejo, da starša nimata oba ++ ne glede na to ali gredo v vzrejo ali ne... Torej na koncu se ugotovi da je dodatnih stroškov bore malo. Več je našega vloženega časa v znanje. Sploh ne vem kako lahko nekdo ima psa in ne ve ali mu lahko da določeno zdravilo, ki mu lahko pomaga ali pa ga fenta. Odvisno pač od koncentracije.

Lučke se pa ne sme kar zanemarit, ker veliko je bolezni oči, ki imajo drugačen vzrok nastanka in niso še odkrili njihovega ozadja.
Logiran
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #859 : torek, 31.03.2009 : 19:48:34 »

Na primer pri NO se je stanje začelo izboljšati od trenutka ko so zatevali slikanje kolkov in komolcev.... glede stroškov pa nimaš prav..veliko izbere pot nerodovniških legel, da ne bi opravljali obvezne teste.. in, da lahko imajo legal 2x letno...GG
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #860 : torek, 31.03.2009 : 20:06:42 »

Jah, vzreja je hobi in to ne poceni. Pa kaj potem, ce vzrejna komisija tega ne ceni, saj ne gre zanje, gre za pasmo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #861 : torek, 31.03.2009 : 20:08:20 »

Za moje pojme, jih še vedno ni toliko. In tisti, ki že zdaj štepajo nerodovniška legla se jim ne da niti na vzrejnega. Sej pri veliki večini pasem ni nič obveznega razen tega. In če bi bilo obvezno še kako testiranje, ki ga ljudje še prebrat ne znajo, bi bilo še več nerodovniških.

Za naredit imaš koliko...? 4 genetske teste in vsakoletni ali recimo dvoletni pregled, če se hočeš normalno ukvarjat z relativno v redu vzrejo. Od tega, če zadržiš mladiča in pariš z bp psom takoj odpade nekaj testov, če maš kakega prenašalca pa pregledaš samo tistega, ki bi bil za vzrejo, pri zadevah, kjer je eden od staršev prenašalec. Genetske teste lahko narediš že pri mladiču in se lahko tudi na podlagi tega odločiš kateri ostane doma...

Ne mi reč, da je to vse skupaj več stroškov od recimo 7 vreč vrhunske hrane za psa. Ker z raznimi Pedigrejčki in ostalim sranjem itak ne futramo psov... Genetski testi so enkraten strošek. To je pomembnejše od razstav. In zanimivo... Koliko stane razstava in koliko en test?

In če človek nima denarja za vsaj etično vzrejo, nima kaj vzrejat. Če hoče kdo živet od vzreje naj si pa prašiče nabavi.

Tu je samo vprašanje o etiki, prioritetah in znanju vzreditelja. Ne o denarju! Oz. vsaj nebi smelo biti...  Undecided
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #862 : torek, 31.03.2009 : 20:17:58 »

Jaz sem čisto razočarana, res  Lips Sealed
Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #863 : torek, 31.03.2009 : 21:19:47 »

Glede MDR-ja bi rada toliko dodala...še pred kratkim se ljudem sanjalo ni kaj je to...ok, mogoče sanjalo ali delat niso dali...nasploh mislim na pse, ki so samo ljubčki...pa tudi enako velja za te s katerimi se je vzrejalo...ne verjamem, da bo sedaj prišlo do kakih velikih sprememb...
en vzpodbuden primer...v vseh letih od 1985 (tedaj je moj partner imel prvega škota) ni prišlo do nobene situacije, kjer bi tako zdravilo prišlo sploh v igro...res da vet. obiskujemo (potrkala) samo za cepljenaj in kako šivanje (zaradi nesreč) ali je to vseeno 24 let, kaj ni malo...ne izključujem možnost, da je prišlo do tega samo da so bili psi +/+...tedaj je še tudi on bil premlad in se ne more vsega spomnit.

...pa najpomembnejše je to, da še sploh ni raziskano vsem katerim možnim zdravilom se je potrebno izognit...
kako potem razložit navadnim lastnikom ljubčkov, da gredo ta test delat?? pa ljudem, ki recimo 30 let vzrejajo (hvala bogu tudi dosedaj niso imeli nobenih težav) in sedaj naenkrat prosit, da dajo recimo svoje plemenjake testirat? in potem si ponovno na začetku...lahko greš za svoje psice delat...kaj pa izbira samčkov? zelo omejena gledano na to...
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #864 : torek, 31.03.2009 : 21:50:45 »

ta test je dostopen že vsaj 3 leta. In tudi sicer je med veterinarji žedoooolgo znano, da koliji in njim sorodne pasme določenih zdravil preprosto ne dobijo. V časih v pač bolj redkih situacijah pa lahko pride do primera, ko ne moreš izbirat... Če veš za to in imaš celo možnost izvedet za mali denar, da si pol miren (ali pa se naprej izogibaš) in tega ne narediš... Nedopustno.

Po eni strani pišete kako je to trenutno najbolj grozna in oh in spoloh zadeva, takoj za tem pa kako ni nič takega saj se nikogar ne pozna.  Roll Eyes
Meni se sicer ne zdi najbolj grozna zadeva, da se razumemo, se mi pa zdi nedopustno, da se ne upošteva, ker je res izjemno lahko dostopna. In ne vidim razloga zakaj bi parli -- z -- Takega se pari s ++ pa je. Ali vsaj +-. Boljše vsekakor... In izbira dalje...

Ostalo se mi rez zdi pomembnejše in ravno ta MDR ni od včeraj. Če celo starejši veti vejo, da se ivermektina ne daje. Jaz imam vedno spisek znanih in najbolj pogosto uporabljenih zadev, ki naj se jih nebi uporabljalo med pasjimi dokumenti in vedno s sabo pri vetu in jih na to opozorim. Celo enemu sem razlagala o tem, ker res ni vedu nič kaj dosti, AMPAK vedu je pa za občutljivost!

Sej navadno se pač obnašajo po principu da so vsi --, ampak test je tako poceni, da če vsaj vzreditelji tega nimajo, je pa res prav za sramoto no... Pse z -- bi komot s časoma močno zmanjšali. Pa ja ni najpomembnejši kriterij videz?! Najprej kompatibilno zdravje in po možnosti nizek COI (zame super okrog 6), na to karakter in pol pa popravljat vizuelne napake s samcem, ki naj bi svoje dobre lastnosti prenašal... bla bla bla... Sej veste boljše kot jaz...
Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #865 : torek, 31.03.2009 : 22:06:22 »

Nihče se nič ne pritožuje in nihče ne reče, da je to najbolj grozna stvar in tudi ne da ni pomebna, ker kao se ne pozna nikogar.

ni vse črno ali belo...v majhni populaciji in ali majhnemu procentu testiranih psov je to kaj ti pišeš samo v teoriji vedno izvedljivo...v praksi je potrebno sprejemat kompromise...in to ni potrebno obračat, ker ne menim da je na račun lepote potrebno zdravlje zanemarit...
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #866 : torek, 31.03.2009 : 22:17:26 »

Koliko pa stane pregled z lučko? Če imaš 2 legli in daš pregledat mladiče z lučko, so pregledi 100% dražji kot pa če narediš DNA test. DNA test za npr. CEA je dobrih 100€, CL veliko manj.
Ne vem kje je tak problem pri škotih glede vseh teh testov, ker pri borderjih je psov z vsemi DNA testi precej. Sam sem pri parjenju (ker pač moja psica zaenkrat še nima DNA testov, razen MDR1) izbiral samca, ki je genetsko normal in imam lahko tako v najslabšem primeru mladiča prenašalca (seveda če zanemarimo možnost človeške napake).

Kar se tiče kolkov in gibanja bi naj bila tu povezava; torej dobri kolki dobro gibanje. Žal pa ni tako: ppoznam primer (sicer ponovno border, a saj so bratranci Smiley) ko ima psica kolke D, pa ima odlično gibanje.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #867 : torek, 31.03.2009 : 22:25:47 »

Očitno pri drugih pasmah lepo deluje...  Huh

Vsaka pasma ima svoje specifike in teste in pravi vzreditelji jih imajo. Pa samo zato, ker jih imajo še niso vrhunski, ampak samo taki, kot naj bi bili, da se tako sploh lahko imenujejo. To je seveda samo moje mnenje...

GG, kaj nisi ravno ti pisala, kako naj bi bil MDR1 trenutno največji problem škotov? Če sem pomešala se opravičujem.

Ampak ne  pozabit CEA je samo ena zadeva od... Še vedno so stvari, ki jih je možno odkriti samo na lučko!
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #868 : torek, 31.03.2009 : 22:32:16 »

Ampak ne pozabit CEA je samo ena zadeva od... Še vedno so stvari, ki jih je možno odkriti samo na lučko!

Tudi to je res.
Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #869 : torek, 31.03.2009 : 22:45:46 »

Ne vem kje je tak problem pri škotih glede vseh teh testov, ker pri borderjih je psov z vsemi DNA testi precej. Sam sem pri parjenju (ker pač moja psica zaenkrat še nima DNA testov, razen MDR1) izbiral samca, ki je genetsko normal in imam lahko tako v najslabšem primeru mladiča prenašalca (seveda če zanemarimo možnost človeške napake).


saj jaz sem to tudi naredila...ravno ker samci nimajo DNA pregledov sem dala...samo hočem povedat tudi, če bi drugega samca izbrala, tudi on ne bi imel...zato rečem, da je gledano na to imejena izbira...v čem je vzrok, da ravno oz tudi plemenjaki nimajo...ne vem...
torej Simon_in_Bay tvoja nima...ampak si imel srečo, ker ti je uspelo izbrat samca s ...


In ne pri drugih pasmah tud ne deljuje...primer Sheltiji, vsaj katere jaz poznam...borderji, ne vem...valda je kot reče Simon_in_Bay

AngSeter...jaz nisem GG in ne nisem tega pisala...
Logiran
Strani: 1 ... 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 ... 91   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Dolgodlaki škotski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines