mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 17.07.2024 : 12:34:41

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Reševanje  |  Tema: Reševanje ponesrečencev - čvek
Strani: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 ... 75   Dol
Natisni
Avtor Tema: Reševanje ponesrečencev - čvek  (Prebrano 146554 krat)
0 članov in 20 gostov pregleduje to temo.
ewchy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 533


« Odgovor #135 : torek, 30.12.2003 : 15:17:54 »

Nekaj bi glede teh trupel:
Baje da ima truplo popolnoma drugacen vonj kot ziva oseba, zato se mi tudi zdi logicno, da resevalni pes ki ni izsolan za ta vonj ob njem ne odreagira. Vendar ga nekateri vseeno nakazejo, sicer ne tako intenzivno kot zivo osebo, ampak bolj pasivno. Ponavadi na mestu kjer izhaja ta vonj brskajo s tacko in cvilijo. To sem prebrala v knjigi K9 RESEVANJE IN ISKANJE  A ste jo brali? Kaj mislite o tem?
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #136 : torek, 30.12.2003 : 15:24:24 »


Hm ja vonj trupel...ekola moja izkušnja iz prve roke:
Enkrat smo iskali pozimi nekega starcka nekje na Dolenjskem. Ko smo precesali bliznji gozd, smo sli preko njive do naslednjega gozdnega obronka. Razporejeni smo bili na celi dolzini njive, psi so bili jasno pred nami in so že dosgeli gozd, ko smo bili mi še na njivi.
No in lahko si predstavljate kako nas je kap, ko se je en od reševalcev skoraj dobesedno spotaknil ob truplo mozica...je lezal med dvema brajdama.
Noben od psov ga torej sploh ni zaznal oziroma nakazal, zato smo jih poklicali nazaj in opazovali kaj pocnejo - absolutno NIC, sli so mimo njega in celo cez njega ne da bi jih kaj ganilo...

Tako da ja, nekaj mora biti na temu ocitno...

Logiran
blisk
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 10


« Odgovor #137 : torek, 30.12.2003 : 19:30:56 »

Do sedaj sem forum le prebiral z največjim zanimanjem prav temo reševanje, saj se sam z njim ukvarjam že več kot 5 let. Ugotovil sem, da sem pišejo ljudje z več ali manj znanja in izkušenj na tem področju, kakšnih večjih pripomb pa nisem imel. Danes pa me je nekaj člankov prav razjezilo oz.celo užalilo. Kdo si drzne reči, da je reševanje s psi stvar kinološkega prestiža. Ta prav gotovo še ni bil na nobeni reševalni ali iskalni akciji, še bolj zagotovo pa se mu ni izgubila nobena bližnja oseba (tega sicer ne privoščim nobenemu na svetu). Vsak, ki je kadarkoli sodeloval na obsežni iskalni akciji na zahtevnem terenu in v težavnih vremenskih razmerah, točno ve, da takrat odpade ves prestiž, ampak štejejo le izkušnje, pogum, znanje in zaupanje v vodjo akcije in predvsem tvojega zvestega pomočnika - psa!!! Ni se še zgodilo, da bi bilo reševalcev preveč in bi kdo od nlih ostal brez dela, kot razmišljajo nekateri.
Druge spet zanima, kolikokrat sploh psi reševalci lahko uporabijo svoje znanje v realnosti. Žal prevečkrat - poglejte si spletne strani o njih in glejte informativne oddaje. Če pa smo že pri tej temi, pa se vprašajmo kolikokrat šolan pes v realnosti uporabi znanje obrambe, agilitija in uspehov na rastavi. Oprostite mi vsi, ki se s tem ukvarjate, saj jaz spoštujem vse, ki se ukvarjajo s psi, vendar izjave o prestižu in nepomembnosti reševalcev ne morem pozabiti. Stvar prestiža so pasje rastave in ne delo.
Kar pa se tiče potresa v Iranu vprašajte na MNZ. Očitno se jim ne zdi vredno pomagati Iračanom in reševati njihova življenja. Verjemite, da bi bilo povsem drugače, če bi bil potres - Bog ne daj - v Evropi ali S Ameriki.

Lep pozdrav vsem pravim reševalcem in ljubitelem psov.
Logiran
Noli
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 587


« Odgovor #138 : torek, 30.12.2003 : 20:04:38 »

 Cheesy Wink blisk ne razburjaj se preveč
Vsakega, ki misli da je reševanje prestiž povabim na vajo (naj opozorim da je na vajah pogosto lepo vreme, na resničnih iskalnih akcijah pa skoraj nikoli). Pa me zanima koliko jih bo po dvodnevnem "lazenju" v vsemogoče strmine, po možnosti v blatu, in markiranja na prahu, mrazu ali vročini, še trdilo da to počnemo iz prestiža.

V katerem društvu pa si?

ewchy: K9 sem brala, in tudi kar smo se pogovarjali s starejšimi vodniki so reakcije psov zelo različne. nekateri sploh ne reagirajo (verjetno da starejše kot je truplo manj psov reagira), nekateri pa tako kot si ti opisala, tu pa tam kakšen pa lahko da celo laja morda z nekoliko drugačnim laježem. Pa sej se nam ne sanja kako se vonj spremeni potem ko nekdo umre  Huh Roll Eyes


LP Noli
Logiran
kk
rad pišem
****
Sporočil: 282


« Odgovor #139 : torek, 30.12.2003 : 20:15:18 »

zivjo,

blisk, mislim, da ti dolgujem pojasnilo... bilo je vprasanje, ne trditev, nicesar ne presojam ali celo obsojam, napisala sem samo, kar opazam... ce ponovim
napisala sem:
Koda:
 vem, da mnogi solajo svoje pse za resevanje, ampak ali se pridobljeno znanje (vodnikov&psov) kdaj zares uporabi ali gre bolj za resevalski larpurlartizem in stvar kinoloskega prestiza? 

res pa je, da sem izraze namerno uporabila kot teaser, ljudi je pac treba z necim spodbudit... enostavno sem jaz o ucenju resevanja razmisljala tako, kot ti v odgovoru o agilitasih in razstavljalcih... nikogar ne obsojam, na nikogar konkretno ne kazem, se pa sprasujem... in to pred tistimi, ki mi lahko ponudijo/ponudite odgovor... sej to je namen foruma... vprasati in potem vedeti vec...

...tisto o nepomembnosti pa si sam dodal... ce bi bili nepomembni nas najbrz niti zanimali ne bi, a ne?...

tudi sicer je tvoja interpretacija morda nekoliko zgresena - je kdo rekel, da je resevalcev prevec?... ne, ampak le, da se mi zdi, da obstajajo tudi taki, ki pse zgolj solajo, potem pa pridobljenega znanja ne uporabljajo... to je bilo to...

pa potres ni bil v Iraku, tovrstne pomoči ne potrebujejo Iračani, kot si napisal ti
Koda:
 Očitno se jim ne zdi vredno pomagati Iračanom in reševati njihova življenja. 
ampak v Iranu, pomagati je potrebno Irancem...

me pa, ce ne druga, veseli, da sem na forum pripeljala se 1 novega clana: Wink

pa seveda lep pozdrav!

Logiran
blisk
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 10


« Odgovor #140 : torek, 30.12.2003 : 21:32:26 »

 Napisal sem, da je bil potres v Iranu, tisto o Iračanih pa je bil lapsus in se za napako opravičujem. Glede števila reševalcev pa se nanaša na izjavo:
 
Kk: poglej na stran 7 te teme, kjer sem jaz spraševala isto kot ti. Kje se uporablja pse za reševanje, ali je sploh dovolj "dela" za njih...

Tudi ostalo se ne nanaša izključno na tvoj članek.

Pa še nekaj, kar zadeva reševanja in ne govoričenju.
Moje izkušnje s trupli mrtvecev so, da psi ponavadi res odreagirajo nesigurno. Vonj je ponavadi spremenjen, vendar ne v tolikšni meri, da ga pes ne bi prepoznal in nakazal. Na podlagi izkušenj v našem društvu lahko rečem, ba psi ponavadi bolj cvilijo ali bevskajo, tisti pravi glas in veselo mahanje z repom pa ponavadi odpade. Seveda pa je situacija, ko so mrtveca iskali pozimi in ga psi niso niti najmanj nakazali, logična. Pri ponesrečencu je že nastopil mrtvaški hlad, nizke temperature pa so preprečile njegov razpad in posledično vonj, ki se pri tem tvori.
 
Lep pozdrav
Logiran
kk
rad pišem
****
Sporočil: 282


« Odgovor #141 : torek, 30.12.2003 : 22:21:08 »

ves kaj, blisk... midva sva oba precustveno reagirala... ti morda malce uzaljeno, jaz pa absolutno preostro in prevec pikolovsko...

se ti opravicujem za ostrost, se mi je zdelo, da so se ti Iracani zapisali...

...itaq, da gre vsa cast resevalcem, ki resujete... pa seveda kosmatincem...

sicer pa sem na www videla, da mas ful kjut male goldencke Cheesy, a gredo v resevalske roke?

lp
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #142 : torek, 30.12.2003 : 22:45:49 »

Blisk, ker si citiral mojo izjavo, se mi zdi, da ti moram odgovoriti.

O reševalnih psih sem do sedaj brala samo po internetu in to samo po klubih, ki šolajo te pse. Nikjer pa nisem zasledila, kaj ti psi sploh delajo (ko so že izšolani), ker se je v medijih poudarjala samo reševalna akcija v Turčiji (potres). Realno me je pač  zanimalo, koliko je psov-reševalcev in kaj sploh delajo, ko so izšolani. Na žalost tega podatka nisem zasledila nikjer v medijih. Nisem pa se spomnila sram Undecided da sodelujejo psi pri vseh akcijah, ko se kakšen človek izgubi.

Če te je moja trditev razočarala, razjezila ali je bila kakorkoli napačno napisana, se ti opravičujem, ampak gledam s stališča nepoznavalca reševalcev.

Ko že primerjaš reševanje z agility-jem in razstavami (čeprav je to nemogoče primerjati): pri razstavah ne gre za nobeno učenje psa (vsaj pri mojem ne) in nimajo nobene bistvene vloge v mojem življenju (pa čeprav se jih udeležujem). Sama jih plačujem in prav tako agility. Agility se psi ne učijo zato, da bi nekomu pomagali, ampak zato, da se lastniki družijo s svojimi psi, zaradi zabave. Reševanje pa je zelo resna stvar in zelo dolgotrajno učenje.

Lp Jana
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #143 : sreda, 31.12.2003 : 00:28:01 »


Uh ste se pa uspel spočit. Brezveze. Reševanje res ni stvar prestiža, dejstvo in pika. Kdor se sam ne gre enkrat te zadeve ne ve. Ce pa gledas samo recimo 24ur in ti ostane v spominu izjava predsednika IRO, pa se res vprasas kaj hudica pocnejo resevalci da ne gredo v Iran.
Je pa tudi res da velika vecina ljudi ne razume pojma resevanja ravno, nickolikokrat sem dobila vprasanje ali je rsevalni pes in lavinar eno in isto pa ce si skoz v gorah k so plazovi...ali pa jim ni jasno da so resevalni psi tudi tisti ki iscejo izgubljene, samomorilce itd...

Burne reakcije so brezveze, ravno na enem drugem forumu smo se uspel skregat okoli agilitya (sami pristni agilitasi), da je ravno jemanje tega sporta kot "agility is fun" povzrocilo temu sportno OGROMNO skode...zato prosim ne podcenjujte agilitya...to pocasi ugotavljajo tudi resevalci, ki poskusijo s svojimi top izsolanimi psi agility...pridejo s parkurja cisto poklapani.

Btw Blisk, mas zasebno sporocilo, sem ugotovila da so moji "vnucki" prav fletni  Tongue


Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #144 : ponedeljek, 12.01.2004 : 23:46:39 »

Zanima me koliko reševalnih psičk, ki so na forumu je steriliziranih?? Undecided
LP
Logiran
Noli
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 587


« Odgovor #145 : torek, 13.01.2004 : 14:35:42 »

moja je  Wink

LP Noli
Logiran
tarika
novinec
*
Sporočil: 13


« Odgovor #146 : torek, 20.01.2004 : 20:21:47 »

Hojla!

Mene pa zanima ali obstaja še kakšna druga literatura na temo reševalnih psov poleg tiste, ki je na voljo na seminarjih? In če kakšno še posebno priporočate.

Pa lep pozdrav! Wink

Ajda

Aja, moja psička je tudi sterilizirana.
Logiran
Noli
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 587


« Odgovor #147 : torek, 20.01.2004 : 22:12:30 »

ojla Ajda,

literatura  Huh, kaj je že to?  Grin šalo na stran K-9, je verjetno edino kolikor toliko sodobno gradivo, ki je na voljo v slovenščini. Verjetno, bi se našlo kaj tuje literature, drugače pa ušesa našpičit pa veliko po izpitih hodit in upat da se boš čim več naučila ko boš gledala tuje napake  Cheesy Wink. Pa na vseh taborih si lahko mal zapiskov narediš in sprašuj vse kar te zanima, zato so pa inštruktorji.  
Za tujo literaturo bom malo povprašala kolege morda ima kdo kaj pametnega  Cool

LP Noli
Logiran
tarika
novinec
*
Sporočil: 13


« Odgovor #148 : sreda, 21.01.2004 : 09:51:56 »

Noli hvala!  Grin Sej v bistvu sem mislila, če kdo pozna kakšno tujo literaturo, ker sem malo po netu brskala in nekaj našla, pa me zdaj zanima ali ima to kdo že doma, ali pa jo je vsaj prebral ali pa slišal kaj dobrega o kakšni knjigi.

Ja, drugače se bom pa potrudila in prišla na kakšne izpite, pa na tabor tudi in pozorno poslušala Wink!

Lep pozdrav!

Ajda
Logiran
tarika
novinec
*
Sporočil: 13


« Odgovor #149 : sreda, 21.01.2004 : 09:53:53 »

Aja, še eno vprašanje imam. Kaj pa kakšne zanimive intrnetne strani, s kotistnimi informacijami?

Lp! Wink

Ajda
Logiran
Strani: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 ... 75   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Reševanje  |  Tema: Reševanje ponesrečencev - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines