mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 16.08.2024 : 09:23:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Reševanje  |  Tema: Reševanje ponesrečencev - čvek
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 75   Dol
Natisni
Avtor Tema: Reševanje ponesrečencev - čvek  (Prebrano 148312 krat)
0 članov in 4 gostov pregleduje to temo.
Noli
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 587


« Odgovor #840 : četrtek, 22.09.2005 : 13:02:39 »

lažno nakazovanje  Wink
to pomeni, da pes laja nekam, kjer vsaj dva metra okoli ni pogrešane osebe  Tongue, to je zelo splošna razlaga. Odvisno od sodnika do sodnika kako in kdaj smatra, da pes lažno nakazuje. Nekateri bodo kot lažno ocenili, če pes laja v prostoru (npr. 2mx2m) in ne točno v omaro kjer je marker. Po pravilniku mora biti pes največ dva metra oddaljen od osebe.
Konkretno na Slovaškem so bila lažna nakazovanja malo posledica sodnikovega zelo strogega merila kam mora biti pes obrnjen ko nakazuje in pa zaprtega prostora, kjer zrak skorajda ni krožil in se je vonj nabiral prav po vseh vogalih. Nekateri psi lajajo že ko zaznajo zelo majhno koncentracijo vonja, taki imajo potem v takih zaprtih prostorih probleme, saj se jim zdi, da so markerji povsod  Cheesy Grin.


Upam da sem razumljivo razložila  Smiley.

LP Noli
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #841 : četrtek, 22.09.2005 : 13:06:18 »

lažno nakazovanje  Wink

 ups.... sram sram sram sram sram

Jap, sedaj mi je razumljivo Smiley Smiley Jaz sem pa mislila, da so bile lažno pogrešane osebe, pa mi ni bilo jasno, kako se lahko skrijejo, potem so pa lažne Grin Grin Grin Grin
Logiran
Noli
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 587


« Odgovor #842 : četrtek, 22.09.2005 : 13:24:06 »

 Grin Grin Grin Casperčki
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #843 : četrtek, 22.09.2005 : 15:32:07 »

Ja "lažno "nakazovanje je redkogdaj res lažno. Zadeva je kot pri sledi-psu je logično ,da nakaže v smer oz mesto najmočnejšega vonja. Vonj pa se širi in kopiči za nas nepredvidljivo.
Za sestro mojeg psa ,vem da so jo enkrat obtožili lažnega nakazovanja, ker je nakazala v prvem nadstoropju, a je bil človek eno (ali celo dve nadstropji?) nižje. A bil je v bližino nekega zračnika in po njem je vonj v polni meri prišel tja ,kjer je psica nakazala. Zame bi bil olažno samo ,če sipes res nekaji zmisli česar ni oz če laj na mačko ali pa zgubljen sendvič.
V praksi (resničnem iskanju)po moje bi moral vodnik razumet psa in pomislit, kako je vonj prišel do tja in bi našel npr zasutega.
tekme in izpiti so pa itak štorija zase. Pravilniki in eni sodnik itudi. Pri vseh disciplinah.

Logiran
Jure
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 141


« Odgovor #844 : četrtek, 22.09.2005 : 15:36:51 »

Deteljica se popolnoma strinjam...
Logiran
Blumina
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 186


« Odgovor #845 : četrtek, 22.09.2005 : 17:40:13 »

Jaz se tudi strinjam, le dodala bi se, da obstaja moznost laznih nakazovanj tudi v primeru, ko vodniki v zelji po najdbi psihicno pritisnejo na psa, on pa v zelji da ustreze, zacne lajati. Po navadi takrat laja sicer obrnjen proti nam. To se zgodi vecinoma takrat ko smo na izpitu in ko kuza ze lep cas ne najde, se motovili, zadrzuje na enem mestu, vodnik pa pricne v svoji glavi predvidevat, da je ponesrecenec tam in pricne s pritiskom na psa. Hudic je, ko nam minute na izpitih in tekmah prehitro tecejo, potem pa delamo neumnosti.
Cau
Blumina
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #846 : četrtek, 22.09.2005 : 18:48:49 »

Naj dodam še, da se nekateri psi trmasto odločijo najti nekoga, četudi vodnik ne vpliva na njih, torej niti ne na kaki preizkušnji ali izpitu.  V tem primeru ne bodo lajali v nas ampak v stilu kot, da je dejansko nekdo skrit, čeprav nikogar ni in nikoli ni bilo, da bi ostajal kak vonj.  Roll Eyes Ampak ti so že klasa zase...
Jaz sem se s svojimi psi večinoma srečevala s tovrstnim lažnim nakazovanjem in pa tistim, ko pes laja na kako zaprto skrivališče, kjer je bil nekdo skrit prej torej vonj ostaja. Ko sem bila pa še bolj na začetku pa tudi tistim, kot ga opisuje Blumina (sčasoma ta trema izgine).

Sicer pa zame lažno nakazovanje ni recimo lajanje v sosednjem prostoru ali v nasprotni kot, lahko da tako kroži zrak. Ta problem pa rešujemo z učenjem mikrolociranja.









Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #847 : petek, 23.09.2005 : 00:08:22 »

Zato pa je nujno potrebno, da ima sodnik tudi svojega psa, pa da dela kot inštruktor saj tako redno prihaja v stik z "lažnim nakazovanjem", za katerega pa trdim da ga v bistvu ni. Tisto ko pes laja v vodnika pač ni nakazovanje.
Res je, da je bistvenega pomena, da se vodnik nauči psa "brati" saj le tako lahko ugotovi kaj lajanje (nakazovanje) pomeni.
Kot sodnica (pa tudi inštruktor) sem bila že večkrat v situaciji, da je pes nakazoval popolnoma drugje kot smo si ljudje zamislili da bo. Pa smo potem nekako uspeli razvozlati kako pes tam dobiva vonj.
Vedno pravim, da ljudje sveta vonjav pač ne razumemo. Če bi lahko vsakega človeka (vsako stvar) označili z vonjem druge barve in potem bi tudi mi lahko videli kako pes z nosom odkriva svet in seveda išče, kar pa je naš osnovni namen šolanja. Mogoče kdaj v prihodnosti razvijejo takšno tehologijo.
Do takrat pa nam ostane le opazovanje pasjega obnašanja, da se naučimo "brati" psa, saj je reševanje timsko delo.
LP K
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #848 : petek, 23.09.2005 : 08:07:16 »

Pravo lažno nakazovanje (sicer nisem reševalec, vem pa nekaj o sledi, kjer je zadeva v bistvu enaka- pojavlja se laho tudi lažno sledenje ali nakazovanje lažnih predmetov ali nakazovanje predmetov ,ki jih sploh ni ali pa "lažno sledenje in nakazovanje", ki to ni, pač pa je samo psledica načina širjenja vonja) je pogosto pri psih ,kjer je vodnik obilo uporabljal "metodo  hiearhije" o čemer teče nekje debata.
Namreč pes mora za iskanja biti samostojen , sicer vodljiv a ne podrejen. Pes ,ki dela z glavnim ciljem ustreči vodniku  je bolj podvržen temu ,da začne blefireti ,oz si pusti preveč sugerirati.
Pes mora iskati prvenstveno zase- ker njega zanima kje je oseba. Vodnika pri tem uporalja kot pomoč. Tak pes bi lažno nakazal le, če se bo zmotil ,ali pa zaradi neizkušenosti ampak procent tega se z vajo zmanšja na minimum.
Logiran
Blumina
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 186


« Odgovor #849 : petek, 23.09.2005 : 08:29:36 »

Deteljica, mislim, da si s tem zadela zebljico na glavico. Wink
LP
Blumina
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #850 : sobota, 24.09.2005 : 16:29:29 »

Hoj!
Ko pridete izpitniki domov iz Zagorja prosim poročilo kako je bilo!
 Smiley
LP K
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #851 : sobota, 24.09.2005 : 16:39:50 »

Mi pa medtem čvrsto držimo pesti!!!

LP, T
Logiran
Jure
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 141


« Odgovor #852 : sobota, 24.09.2005 : 18:50:13 »

Prosil bi, če ima kdo informacije o 24 urni vaji v Nemčiji, če mi sporoči na privat... Čim prej!


lp,
Jure
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #853 : sobota, 24.09.2005 : 21:49:13 »

Sky, če so moje info pravilne ČESTITAM!!!
LP K
Logiran
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #854 : nedelja, 25.09.2005 : 17:08:05 »

Danes v Tolminu sta bili uspešni Blumina z Blum in mici z Oko. Pa še Tomaž in Marko.
ČESTITAM!  Cool
Lp K
Logiran
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 75   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Reševanje  |  Tema: Reševanje ponesrečencev - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines