Moj njufek je pa zunaj, v pesjaku, ker mi ga notri ne dovolijo imeti. Razen pri -5 ali več ga dam v klet čez noč. Ena izmed razlik ali imaš psa zunaj ali notri je v tem, da tistim ki so notri podlanka ne zrase in imajo posledično manj dlake (so tudi izjeme, ki imajo vseeno mnogo dlake ampak po večini podlanko izgubijo)
vem samo za leglo, ki je bilo skoteno 17.9.2005 v Slovenj Grdcu. Kontakt Vesna Mauko - 031/621-237
Svetujem da se fajn pozanimaš o vzreditelju pri katerem vzameš psa. Še spodnje sem našla:
VPRAŠANJA, KI JIH MORATE ZASTAVITI VZREDITELJU, KO KUPUJETE MLADIČA
Kako dolgo že vzrejate to pasmo, katere druge ste vzrejali prej?
Leta izkušenj z eno oz. največ dvema pasmama so nedvomno priporočilo. Če ste naleteli na vzreditelja, ki je zamenjal že vse do sedaj modne pasme psov, ste našli zaslužkarja brez strokovnega znanja, torej se hitro obrnite.
Katere dedne okvare se pojavljajo pri pasmi?
Vsaka pasma ima svoje značilne dedne napake, zato vzrediteljeve nevednosti ali malomarnosti ne spreglejte, sicer boste ceno zanju plačali vi.
Kaj je naredil, da bi zmanjšal možnost dednih okvar pri svojih psih?
Preglejte dokumentacijo, veterinarski pregled, rentgenski izvid, mnenje sodnika na vzrejnem pregledu.
Kje sta pasja starša? Ju lahko vidim?
Mati mladičev, ki si jih ogledujete, mora biti vedno na vpogled, mirna, družabna in lepo vzgojena. Značaj mladièkov vam verjetno ne bo všeč, če so vzrediteljevi psi zaprti po pesjakih, plašni ali napadalni. Oče lahko živi daleč stran, vendar lahko vidite njegovo fotografijo in predvsem fotokopije dokumentov.
Katere so dobre in slabe lastnosti staršev in kakšne naslove imata? Lahko poveste kaj o njunih rodovnikih?
Vzreditelj naj ve, kakšni so vrhunski predstavniki pasme. Z nenehnim iskanjem najboljše vzrejne kombinacije izboljšuje pasmo in zagotavlja vrhunsko kakovost legel. Naslovi prvakov v rodovnikih obeh staršev so potrdilo, da se je vzreditelj potrudil vzrediti dobre pse. Nekaj šampionov dva ali tri kolena nazaj pa ne pomeni ničesar, še najmanj, če so le na eni strani od staršev. Dober vzreditelj vam bo znal opisati odlike in hibe vseh svojih psov: oblika glave, oči, zobovje, hrbtna linija, okotenost, gibanje, nastavitev in nošnja repa, obarvanost in nenazadnje znaèaj!
Kje so psički zrasli?
Potrebujete mladička, ki ve, kako ropota pralni stroj in mlinček za kavo, ki se je že vozil v avtomobilu, ki pozna pod nogami občutek preproge (in je ne zamenja s travo), parketa, ploščic... Najboljši odgovor je torej »pod našimi nogami«, bojte pa se tistih, ki vzrejajo v pesjaku, v skednju, v garaži...
Kako ste kužke navajali na družbo?
Vzreditelj mora poskrbeti, da kužki spoznajo ljudi obeh spolov, po sili razmer si »izposodi« tudi otroke. Mladič mora srečati, še preden gre od doma, druge zdrave in dobro socializirane! živali in biti seznanjen (na njemu primeren način) z mnogimi življenjskimi situacijami.
Kako ste ocenili kužke?
Vzreditelj naj bi najbolje poznal značaj svojih mladièev in znal razlikovati med razstavnim psom in le domaèim ljubljenčkom. Te razlike naj kupcu tudi opiše. Psičkov značaj mora ustrezati značaju in razmeram pri kupcu: psiček neprimernega značaja je enaka napaka kot izbira neprimerne pasme ali spola.
Kdaj lahko vzamem kužka domov?
Če so mladiči na razpolago pri šestih tednih, je to prvi znak slabega vzreditelja. V naslednjem mesecu se morajo od bratov in sester ter od matere še veliko naučiti, predvsem pa jih je treba navajati na družbo človeka. V tem času so zaželjeni pogosti obiski novega lastnika. To je čas za medsebojno spoznavanje in za odgovore na mnoga vprašanja.
(Podlaga za besedilo je knjiga »Psi za telebane« Gine Spadafori, Založba Pasadena)kopirano s strani kluba bernskih planšarskih psov;
http://www.bernski-klub.si/