Se morda da kje dobit kakšno razlago oz podrobnejši opis kaj Junior handling je?
In kdo lahko sodeluje, mislim, mora biti otrok tudi "lastnik" psa oz v sorodu z lastnikom psa?
Pri nas zaenkrat obstaja knjižica o Junior handlingu, ki se jo da dobit pri Komisiji otrok in pes, občasno jih imajo s seboj na pasjih razstavah. Kakšne internetne strani v slovenščini (zaenkrat) žal ni.
Drugače pa na kratko povedano, junior handling je predpriprava otrok za kasnejše razstavljanje. Je zelo dobra vaja za pravilno vodenje kužka in da dobiš malo občutka za razstavljanje. Kar precej kasnejših 'profijev' je začelo svojo pot v junior handlingu. Pri nas je to sicer še bolj mlada disciplina, ponekod v tujini pa zelo priljubljena in razširjena. Glavno pravilo se imenuje zlato pravilo, ki pravi, da vodnik nikdar ne sme sodniku zakriti pogleda na psa. Torej se nikdar ne sme znajt med sodnikom in psom, ki ga vodi.
Na drugo vprasanje pa ti je ze Bina lepo odgovorila
Veliko junior handlerjev si psa izposoja in tako tekmujemo z razlicnimi psi razlicnih pasem.
Obstajajo kakšne šole za to? Ali je to samo to da otrok pripelje psa v ring in ga pravilno razstavlja? V čem je potem razlika med navadnim razstavljanjem?
So kakšne starostne omejitve za psa ki se razstavlja?
Pri nas šol junior handinga ni, v tujini pa že obstajajo. Konkretno vem za Latvijsko 'Junior Handling School', ki jo vodi bivša juniorka, zdaj pa profesionalna handlerka. Pri nas pa je pomojem najlažje, če ti junior handling pokaže kdo od aktivnih (ali pa bivših) tekmovalcev ali tekmovalk. Razlika med JH in navadnim razstavljanjem je ogromna: pri JH se naj ne bi ocenjevalo lepote psa, pač pa pravilnost predstavitve, upoštevanje zlatega pravila, čimbolj pravilna izvedba likov (ti so: L,T,O, osmica, trikotnik, F,E,S in kombinacije ter liki v paru) in podobno. Pri navadnem razstavljanju se v prvi vrsti ocenjuje lepota psa, likov pa ni, razen gibanja po liniji gor-dol in včasih trikotnika.
Zelo dobro je, če bodoči junior že na prvi razstavi kaj zna (govorim predvsem iz lastnih izkušenj), ker je vtis potem veliko boljši in pa tudi pogosto se zgodi, da sodnik nima ravno časa na pretek za uvajanje novih tekmovalcev in kazanje likov. Zato mu je veliko lažje, če bodoči junior handler že nekaj zna. In tudi rezultat je potem boljši
Starostnih omejitev za psa ni. Sama sem tekmovala že z tromesečnim mladičkom in osemletnim psom
Je pa stvar tvoje izbire, koliko starega psa si izbereš. Pri mladičkih pač vzameš v zakup, da ne bo delal perfektno in bo pokazal nekaj svoje razigranosti, pri starejšem psu pa imaš v mislih, da je lahko že malo utrujen in zato ne bo tako živahen v ringu.