mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 09.08.2024 : 22:21:27

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Strani: 1 ... 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 ... 79   Dol
Natisni
Avtor Tema: Erlihija  (Prebrano 186955 krat)
0 članov in 73 gostov pregleduje to temo.
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #195 : sreda, 13.07.2005 : 23:20:03 »

Kar se tiče zdravil proti Erlihiozi v obliki injekcij je v Sloveniji na voljo tudi Imizol. Nekateri članki ga priporočajo, poleg terapije z doxicilinom. Imizol se drugače uporablja za terapijo babesioze.
Se pa pridružuje okuženim moj Lur, danes so prišli rezultati. Titer je več kot 1:2048, PCR (na srečo) negativen. Začeli smo papati 7 tbl. Clinofuga na dan. Drugače pa nima kliničnih znakov, mogoče je za malenkost hitreje utrujen, samo trenutno tako ali tako ni v kondiciji. Hermogram je popolnoma normalen oz. boljši kot je kdarkoli bil. Zadnjič sem ga testirala lansko leto julija. Od takrat je redno dobival Frontline, od 1.5. Advantix. Imel je nekaj klopov pred 1.5., nikoli že napitega. Odkar ima Advantix pa sicer prvi dan po nanosu enega malega, pa enega posušenega. Potem pa od takrat nobenega več.
Drugače je normalno aktiven, trenirava, ima apetit. Upam da bo Clinfug dobro prenašal.
Nasvet: dajte pse na katerikoli način imate dobre izkušnje da deluje zaščitit pred klopi, pregledujte redno psa na in po sprehodu, klope s pinceto čimprej odstranite. Pa če se vam zdi da pes "ni taprav" čimprej k veterinarju.
Rezultati so bili v 5 delovnih dneh!!!
Lp Katja
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #196 : četrtek, 14.07.2005 : 07:49:41 »

A mogoce ves vrsto? In kako mislis "PCR negativen"?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #197 : četrtek, 14.07.2005 : 08:10:09 »

1. Kaj sploh PCR?
2. Kakšne so normalne vrednosti hemograma za psa?

Hvala!
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #198 : četrtek, 14.07.2005 : 08:26:23 »

PCR je polymerase chain reaction ali verizna reakcija s polimerazo s katero namnozijo dolocen segment DNA, ne da bi pri tem morali namnoziti tudi bakterijo. Postopek ni zapleten, itak vecino opravi masina (ki pa ni poceni). Kasneje se s tem produktom lahko pocne cel kup stvari.
Kar se tice normalnih vrednosti, se jaz najbolj zanasam na vrednosti, ki jih dobis zraven testa. Se jih najde vec, ki se med sabo razlikujejo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #199 : četrtek, 14.07.2005 : 08:28:05 »

Nuki hvala! Predvsem me je zanimalo kaj nam pove PCR.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #200 : četrtek, 14.07.2005 : 08:30:57 »

To je pa cisto odvisno od tega kaj isces. Lahko pomnozis dolocen del DNA, ki je recimo znacilen samo za eno vrsto bakterije, za druge pa ne, in ce dobis produkt, to pomeni, da je tocno ta bakterija. Ce produkta ni, te bakterije ni. (zelo "nasimpl" povedano)
Lahko recimo produkt PCR skloniras in posekvenciras, se pravi dobis zaporedje nukleotidov na tem odseku, ter potem primerjas z "banko" in ugotavljas dalje. Skratka, ogromno moznosti. Sam PCR je le se eden izmed postopkov, kaj pocno nasi s PCR in diagnostiko, pa ne vem-ne vem katero od mnogih moznosti, ki jih PCR ponuja, so si izbrali.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #201 : četrtek, 14.07.2005 : 08:39:43 »

Torej: PCR ponuja možnost ugotovitve ali je pes okužen z določeno bakterijo ali ne - saj sem razumela prav, a ne  Huh
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #202 : četrtek, 14.07.2005 : 08:41:01 »

Em, ja, v bistvu. Omogoca dolocitev bakterije do vrste, cesar s titri, kakor vem, ni mozno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
oliver
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


WWW
« Odgovor #203 : četrtek, 14.07.2005 : 08:41:26 »

Ja seveda Anaplasma phagocytophilum, PCR na bakterijo Anaplasma sp. je negativen piše na izvidu. Kot so meni razložili to pomeni, da niso našli DNK Anaplasme sp.
LP K
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #204 : četrtek, 14.07.2005 : 08:43:08 »

Am, ce prav stekam torej, ima tvoj pes kar visok titer, vendar ene bakterije niso nasli. Pa so pogledali se za druge?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #205 : četrtek, 14.07.2005 : 08:47:06 »

No pri Bajki niti še nimamo potrjeno ali je ali ni okužena, ker pa so trombociti v enem mesecu še padli smo se odločili za terapijo.
Bajka ne kaže nobenih kliničnih znakov, samo občasno je malo čudna. No tisti, ki jo poznajo me malo čudno gledajo, ker je vedno na spidu, a ne vem kako naj opišem zakaj se je meni izdela čudna oz. ne taka kot je vedno.
Z bratom se sicer sprašujeva kakšna je ko je zdrava, ker je že zdaj ne moreva zmatrati.
Pojemo 6 tablet na dan, danes grem v nabavo probiotičnih jogurtov in skute.

Ajša je pa bila malo bolj zapletena kar se tiče erlihije. Ona je bila pa malo prehlajena pa spet dobra, pa kakšen dan je malo zašepala, pa potem spet nič. Takrat, ko sva jo hotela odpeljati na rendgen sigurno ni nič šepala, potem je imela vneto kožo med blazinicami pa spet ne, pa unetje ušesk pa spet ok, v glavnem skoraj eno leto smo jo zdravili za vsem mogočim med drugim tudi za lisičjimi garjami, katere je test pokazal da bi jih lahko imela. Hodile k dermatologinji, ki je takrat enkrat tedensko prihajala še iz Zagreba pa nič pametnega ugotovila, opazovali so jo, ma ni bilo luštno. Čeprav moram reči, da je smotka vseskozi normalno funkcionirala. Potem pa smo bili enkrat naročeni na pregled in je bil tam sicer že upokojeni profesor dr. Simčič. Takšnega zdravnika še nisem srečala. 3 ure sva bili v ordinaciji, pogovarjala sva se o vsem od prevega dne, ko je prišla k nam, kje je bila, kaj je, kje je na sprehodih, kje spi, ker leži čez dan.....kaj delam z njo na kakšnem terenu trenira, s kakšnimi igračami....v glavnem verjetno te še na policiji ne izprašajo tako podrobno kot me je on. Spomnim se, da so me čudno gledali, ko sem rekla, da ima znake občasne depresije, ko sem to omenila njemu sva se poglobila v njene depresije jih analizirala, v glaven res je Zdravnik z veliko začetnico. Bil je pri in zadnji, ki je Ajšo samo prepričal brez prepričevanja da je šla sama na mizo, prej in potem ni šla nikoli na mizo in smo vse delali na tleh. No potem sva ji vzela kri in čez 20 minut so prišli izvidi. Njegove poteze obraza niso kazale na nič dobrega. Krvna slika ni štimala niti v eni stvari. Sum je bil na neko dedno bolezn nemških ovčarjev. Naslednji dan me je klical domov, da je isakl po literaturi in da je naletel tudi na podatke o erlihiji in naju prosil če prideve še enkrat na odvzem krvi. Test je bil pozitiven i nzačeli smo z zdravljenjem.
V kateri fazi je takrat bila bolezen niti ne vemo, ker smo bil ivsi veseli, da smo ugotovili kaj po enem letu opazovanj in poizkusov je z njo narobe. Pa tudi takrat o tej bolezni v Sloveniji niti ni bilo veliko znanega.
Važno je, da je Ajša čisto ok. Je pa res, da vsako njeno čudno obnašanje najprej pregledamo s tem, da odvzamemo kri. Tudi sedaj, ko je "normalna" bo vseeno šla na pregled krvi, ker imata z Bajko "iste" klope.

V glavnem še enkrat apeliram na vse, da če se jim pes zdi čuden, reskirajte denar in naredite teste.
Logiran
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #206 : četrtek, 14.07.2005 : 08:52:22 »

Kak pa je normalen titer?

Pa še nekaj: ali lahko daju psu pred jemanjem krvi pomirjevalo?
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #207 : četrtek, 14.07.2005 : 08:56:34 »

Am, ce prav stekam torej, ima tvoj pes kar visok titer, vendar ene bakterije niso nasli. Pa so pogledali se za druge?

Kolikor sem jaz prebrala o teh zadevah, je ravno zaradi tega, ker bakterijo oz. karkoli to že je, zelo težko zasledijo v telesu (krvi oz. nekih drugih telesnih tekočinah), tako težko te bolezni identificirati. Trenutno se zanašajo samo na ptotitelesa (titre), ki pa niso nujno pravi pokazatelji bolezni (pes s slabim imunskim sistemom, ne bo tvoril toliko protiteles...).

Mene pa bolj zanima, kaj pomeni, če je PCR pozitiven, moji psici so namreč našli "bakterijo" erlihije v krvi... Pomeni to, da je bolezen pri njej že fejst napredovala ali je to čisto brezpomensko... češ, pač smo našli bakterijo...

Sebi, normalen titer pa se mi zdi je, če je pod 1:40, ponekod pa piše, da je še vedno normalno, če je titer pod 1:80. Za primerjavo, moja psica je imela titer za erlihijo 1:2XXX (2000 in nekaj, ne vem točno)
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #208 : četrtek, 14.07.2005 : 09:10:24 »

Katero bakterijo so pa nasli?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #209 : četrtek, 14.07.2005 : 09:13:09 »

Nanook, pojma nimam.
Saj mi je veterinar pokazal izvide, pa še razložil, kaj kaj pomeni, ampak jaz sem bila takrat tako šokirana, pa še vedla o teh zadevah nisem nič, tako da če bi lahko tam pisalo karkoli, pa si ne bi zapomnila...
Ampak kolikor se mi zdi, pri nas testirajo samo za eno, najbolj osnovno vrsto erlihije...
Logiran
Strani: 1 ... 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 ... 79   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines