mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 18.12.2024 : 06:25:18

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Mačji virus FIV
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Mačji virus FIV  (Prebrano 16158 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #15 : nedelja, 01.01.2012 : 19:45:31 »

Ni priporocljivo, ker imajo tako FIV pozitivni kot FeLV pozitivni macki oslabljen imunski sistem, kar pomeni, da so bolj dovzetni za okuzbe. V praksi to pomeni, da je verjetnost, da se FIV + macek okuzi z levkozo, vecja. Obratno je, ce so macki kastrirani in se ne pretepajo, manj verjetno (ni pa nemogoce).

Boljsa kombinacija je kombinacija mačk, ki imata enako bolezen. Ali zdrav maček (cepljen tudi proti FeLV) in bolan maček. Čeprav ... jaz osebno take kombinacije zavestno nikoli ne bi tvegala. Imam svoje mačke preveč rada, da bi jih izpostavila takemu riziku.
m.
Logiran
Aponi
rad pišem
****
Sporočil: 316


« Odgovor #16 : nedelja, 01.01.2012 : 19:54:16 »

Hvala, maja01. Pretepi so potem edina opcija, da se katerikoli virus prenese, ali so še druge? Nekje sem brala, da naj bi se FeLV prenašal tudi v primeru, da mački jedo iz iste posode. Kaj pa opcija, da bi bila ločena, je tveganje potem nično ali ali še vedno obstaja?
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #17 : nedelja, 01.01.2012 : 20:52:49 »

Ne.
Vecja je verjetnost, da se FIV+ macek "naleze" levkoze od FeLV + macka je ravno zato, ker s elevkoza prenasa na vec nacinov. S krvjo, s slino in in po nekaterih virih tudi z aerosolom (ampak to je bolj tako-tako, domneva, oz. teorija).

FIV se prenasa tako kot HIV, torej s krvjo in pri spolnih odnosih. Teoreticno torej tudi pri pretepih, ce kri FIV okuzenega macka pride v stik s krvjo macka, ki je okuzen s FeLV. Je pa to precej manjsa verjetnost kot za prenos levkoze, ko je dovolj, da okuzena slina pride v stik s krvjo.

Ce sta povsem locena je tveganje minimalno.
Logiran
Aponi
rad pišem
****
Sporočil: 316


« Odgovor #18 : nedelja, 01.01.2012 : 21:22:21 »

Hvala za odgovore!
Logiran
neko
odvisnež
*****
Sporočil: 975


« Odgovor #19 : nedelja, 01.01.2012 : 21:22:27 »

Opcija okužbe verjetno vedno obstaja. Tudi čas kužnosti oz. preživetja virusa na zraku je zelo različno podan. Nakteri viri govorijo o dveh urah, drugi o tednih in mesecih.
Menda naj bi tudi bilo več tipov levkoze. Vsak tip nosi s sabo specifično klinično sliko. Sumijo, da eden izmed teh tipov celo ni kužen v tem smislu, kot so ostali virusi. A kolikor vem, dokončnih dokazov še ni. In mislim, da se pri nas tudi ne izvajajo testi za te različne tipe. Več bo verjetno znala povedati maja01.
Ločitev je sicer izvedljiva, a ni povsem enostavna. V mislih imam predvsem psihološki aspekt. Žival potrebuje skupnost, bližino, igro, ena za drugo bodo vedele, da so 'tam', a se nikoli ne bodo smele srečati od blizu... Pri nas imamo ločenega zdravega in levkotičnega mačka. Problem smo delno rešili tako, da je ena oseba z enim mačkom, druga pa z drugim. Tudi ponoči. Torej da noben ni predolgo 'zapostavljen' oz. se ne počuti izrinjenega iz skupnosti. Mačka pa ločujejo steklena vrata, tako da se vidita in igrata 'na daljavo'. Redno ju tudi (ločena, v transporterčkih) nesem ven, v naravo, tako da sta tudi tam nekako enota. Tako malo kaširamo to vrzel, ki nastane zaradi hrepenenja po stiku.
Gobice, s katero pomivam posodice levkotičnega mucka, nikoli ne uporabim za zdravega mačka. Igrač ne mešamo. Če po božanju kje najdem kako kapljico sline na rokah, to najprej dezinficiram, preden pridem v stik z zdravim mačkom...
To je le nekaj aspektov te ločitve. Če meniš, da imaš možnost zanjo, je to zagotovo najboljša varianta, vsaj kar se tiče izogiba okužbe.
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #20 : nedelja, 01.01.2012 : 21:45:06 »

mislim, da se pri nas tudi ne izvajajo testi za te razliène tipe.

Res je, test je "splosen" samo FeLV + ali FeLV -, podtipov ne dolocajo.
Logiran
Aponi
rad pišem
****
Sporočil: 316


« Odgovor #21 : ponedeljek, 02.01.2012 : 00:11:13 »

Gobice, s katero pomivam posodice levkotičnega mucka, nikoli ne uporabim za zdravega mačka. Igrač ne mešamo. Če po božanju kje najdem kako kapljico sline na rokah, to najprej dezinficiram, preden pridem v stik z zdravim mačkom...
Še par vprašanj. Oblačila, copati, a to se tudi zamenja, preden se gre od levkozice do zdravega? S čim se razkužuje, je spitaderm dovolj?
Logiran
neko
odvisnež
*****
Sporočil: 975


« Odgovor #22 : ponedeljek, 02.01.2012 : 00:55:44 »

Aponi, mislim da na tak način ne bi dolgo zdržala vsakodnevnika. Tako da je tukaj tisti prostor 'rizika', ki je ostal. (Seveda v resnici nikoli ne veš, kdaj na kaj stopiš in podobno.) Malo me tolaži, da imajo nekateri bolne in zdrave mačke združene, pa nikoli ni prišlo  do okužbe. (Ta zdravi so seveda cepljeni.)
Moje globoko subjektivno mnenje: menim, da oblačil ni treba menjevati. Mi jih ne. Copati so morda bolj smiselni, a na dolgi rok verjetno ne bi zdržala pozornosti na prav vsakem koraku. Če je kaj sumljivega na tleh, dezinficiram spodnji del copatov in tudi tisti mesto. Sam virus levkoze ni zelo stabilen, tako da bi normalna dezinfekcija morala zadostovati. Mogoče že alkohol? (To tudi mene zanima) Sama poleg alkohola uporabljam Hartmann-Bode:Sterillium. Kot je že maja01 dejala, je dobro imeti v mislih, da je včasih prav bolni maček bolj ogrožen. Pri tem mislim na prenos kakih kužnih bolezni, kot je prehlad in podobno. Tvoj zdrav maček bo hitro okreval, morda niti vedela ne boš, kaj se v njem kuha, pa boš to prenesla k bolnemu. Torej je treba nekako 'paziti' na oba mačka. Sprva sem tudi jaz paničarila za vsako figo. Žal življenje pokaže, da 100% doslednost enostavno ne znese. Tako da se mi zdaj zgodi, da mi zdrav maček recimo kihne, pa se vseeno ne preoblečem, preden grem k levkozici. Imej pač vse to v mislih, vendar delaj kolikor zmoreš.
Po eni strani je tako, da levkozice tudi niso vedno tako krhke, kot se jih predstavlja. Verjetno je to povezava s tistimi tipi levkoze, ki sem jih omenjala. Nekateri preživijo tudi 20 let, drugi umrejo morda že po 2 letih. Moj 'zdravi' maček je bil že ničkolikokrat pri veterinarju, moral prejeti antibiotike in podobno. Levkozico pa smo tako dobro naštudirali, da ga redno mučijo 'le' mačje akne. Ostale težave so pod kontrolo.
Ta zdrav maček pa tudi verjetno ni preveč ogrožen, če boš pazila na to, da mokrih izločkov ne boš prenašala neposredno nanj in če bo cepljen. To je moje, povsem nestrokovno mnenje.
Logiran
Aponi
rad pišem
****
Sporočil: 316


« Odgovor #23 : ponedeljek, 02.01.2012 : 12:57:18 »

Ksantipa, hvala. Pri vetu sem slišala, da ni take blazne drame glede prenosa levkoze, da naj bi bilo dovolj ločeno hranjenje, če ni neke posebne naklonjenosti oz. če se mački ne tepejo. Tudi jaz sem poznala primer, ko so imeli skupaj felv in zdravega (celo necepljenega!), pa se zdravi ni nikoli nalezel. Je pa res, da sta bila mačka popolnoma indiferentna eden do drugega. Glede na to, da maja01 pravi, da je morda opcija tudi prenos z aerosolom, se mi zdi združevanje preveliko tveganje.
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #24 : ponedeljek, 02.01.2012 : 22:27:15 »

to je ena od teorij, kaksen tocno je prenos levkoze, se niso dokazali.
Jaz vsekakor zdravega macka zavestno ne bi zdruzevala z bolnim, se mi zdi prevec tvegano, ce bi ze ugotovila, da imam doma eno levkozo, bi zdravega vsekakor cepila. Macka s FIV pa v nobenem primeru ne bi dajala zraven levkoticnega. Je imunski sitem prevec sesut in ga zaradi tega niti cepiti ne mores (nima smisla).
Logiran
Aponi
rad pišem
****
Sporočil: 316


« Odgovor #25 : torek, 03.01.2012 : 18:13:51 »

Se popolnoma strinjam. Danes sem slišala, kako je končal en maček z levkozo.

maja01, kako pa gledaš na združevanje zdravega in fiv+ mačka? Mislim seveda v primeru s/k in neagresivnih mačk.
Malo sem si po netu brala, baje obstajajo celo cepiva proti FIV, vendar naj bi imela stranske učinke. Morda veš kaj več o tem?
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #26 : sreda, 04.01.2012 : 11:15:21 »

Nekih eksperimentalnih cepiv proti ni-da-ni je, sploh v ZDA, cel kup. No, jaz ga ze ne bi uporabila.

Ne vem, odvisno od mack in od situacije. Saj pravim, zavestno jaz verjetno (nikoli ne reci nikoli) zdravega macka ne bi izpostavljala. Saj verjetnost okuzbe je tu bistveno manjsa, ampak kaj pa ves kdaj se ti kdo sklofa.
Logiran
Aponi
rad pišem
****
Sporočil: 316


« Odgovor #27 : sreda, 04.01.2012 : 13:17:00 »

maja01, hvala za potrpežljivo odgovarjanje na moja vprašanja.  Smiley
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #28 : petek, 11.03.2016 : 11:07:17 »

http://www.catster.com/lifestyle/cat-health-vet-study-fiv-positive-cats-living-together
 
JaneA Kelley  |  Mar 8th 2016

Today in News of the Obvious: FIV-positive cats can live with uninfected fellow felines and not transmit the virus. A veterinary study concludes this. Finally.
 Afro
Logiran
Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Mačji virus FIV
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines