mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 17.07.2024 : 21:44:09

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Strani: 1 ... 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 ... 84   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj se odločim  (Prebrano 149657 krat)
0 članov in 6 gostov pregleduje to temo.
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #990 : nedelja, 06.06.2010 : 21:51:58 »

Na 3/4 tvojega posta je odgovor izključno v tem, kako boš učil, če bo taiming pravi itd...

Kakšne so pa specifične zahteve? A to, da ma krajšo dlako? Količina prhljaja je pa velikokrat povezana s tem, kako se pes odziva pod stresom. Pa menjava dlake in odziv na okolje - alergije.
Tako, da tukaj so pomembne informacije o starših - prednikih.

Ni nujno, da boš v teoriji na določeno pasmo manj alergičen. To je treba probat. Je pa dejstvo, da je krajše dlake povsod veliko, več kot dolge dlake. Odvisno ja pa predvsem od tipa.

Kaj pa velikost psa?

Za moje pojme veliko premalo informacij iz tvoje strani. Pasem je več kot 400. Si sam nisi še nič ogledal? Imaš kakšen ožji krog recimo 30tih pasem?
Kakšna je spremeba, da mešanec zdaj ne pride več v poštev? Misliš kaj konkretnega počet?
Logiran
cyberdog
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #991 : nedelja, 06.06.2010 : 22:55:59 »

Iskrena hvala za odgovore.

Sprememba je selitev v stanovanje, urbano okolje. Sicer bi se dalo o tem sklepati že iz prvega posta, a je res, da nisem bil dovolj jasen. Zahteve so precej jasne: čist pes za v stanovanje, kratka dlaka, manjša možnost alergij. Vem da tukaj ni zagotovil, a neumno bi bilo, da bi na te pogoje npr. izbral nemškega ovčarja, sploh glede na to, da bo bival v dvosobnem stanovanju. Vem da se da, ampak pač ni zame. Naslednja zahteva je tih in miren pes, ki ne bo preveč motil sosedov. Karakterno želim mirnega, prijaznega, tihega psa, ki ne bo imel 10x več energije od mene, ko bova doma, ko pa bova šla ven naj bo aktiven - torej naj ne bo zapečkar (mops, buldog in podobni). Pomembna mi je tudi učljivost. Velikost ni prioriteta, bi pa raje manjšega psa, ker bo kot že omenjeno živel v stanovanju.
Pasem je več kot 400, vendar jih že ti pogoji občutno skrčijo. Brez skrbi, sem posvetil kar precej časa informiranju in imam kar dobro predstavo kaj bi mi ustrezalo, seveda pa dopuščam možnost, da se motim, oziroma da obstaja boljša izbira, zato tudi sprašujem za vaše mnenje Wink - kot sem že napisal v prvem postu sem se nekako odločil za malega italijanskega hrta, alternativa je whippet. Karakterno mi super ustrezata, tako noter kot zunaj, malo me edino skrbi učljivost. Večji hrti so mi zanimivi, a mogoče že malo preveliki. Od pasem izven 10 skupine FCI mi nekako sede doberman, ki je super za učenje, vendar šepa pri ostalih pogojih (glasnost, vonj, velikost?). Dalmatinec je zanimiv, a potrebuje preveč zelo aktivnega gibanja. Še ena dobra pasma bi mogoče bila pudelj, pa mi vizuelno žal ni všeč.
Moj način vzgoje je pozitivna motivacija med učenjem, z zelo redkimi in blagimi korekcijami, ko pes ukaz že obvlada (primer korekcije = rahel poteg povodca za preusmeritev pozornosti, če pes pokaže znake agresije do drugega psa, ignoriranje psa, dokler ne izpolni ukaza itd.. pač zelo blagi prijemi). Nekakšen kompromis med obema glavnima šolama vzgoje torej, s tem da se močno nagibam k nagrajevanju in zelo redko uporabljam korekcije. Nič klikerja. Uporabljam bolj geste in govorico telesa od verbalnih ukazov. Res, da vzgoja dela čudeže, a ne vidim razloga, za kaj bi izbral psa, ki je znan po glasnem lajanju in ga potem učil biti tiho, če je moja zahteva tih pes Wink
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #992 : ponedeljek, 07.06.2010 : 00:41:53 »

ok, kar se tiče alergij ti lahko povem da sem pri začasnih/varstvu imela najhujšo reakcijo na pse brez dlake sploh Roll Eyes
velikost psa pa tudi ni pogojena z vel.stanovanja v kolikor se psu nudi to kar potrebuje... Tongue
po tvojem pisanju bi rekla da si se za pasmo že odločil...

vse kar razberem je to, da ti odsvetujem kaj podobnega špicu (glasen, dlakast) in v kolikor ti je ovčar prezahteven se izogibaj tudi dobermanu...

lp
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #993 : ponedeljek, 07.06.2010 : 11:02:47 »

Vsak pes, ne glede na pasmo, si povelje zapomni v manj kot 10 ponovitvah, če ni od rojstva prizadet saveda. Je pa od lastnika odvisno, ali bo znal psu dovolj jasno pokazati, kaj od njega želi, če ga bo znal dobro motivirati in če bo dosleden. Tisto kar želiš verjetno ni učljivost ampak pravzaprav iščeš psa, ki ne bo preveč pameten - pametni psi izkoristijo vsako nedoslednost vodnika in iščejo luknje in ovinke.

Meni se zdi še najbolj ustrezen vipet. (italjanček je malce preveč filigranski za kakšne zahtevnejše pohode) Učiti se ga seveda da, samo vodnik mora biti malo bolj iznajdljiv in ga mora znati motivirati. Ti so dejansko notri mirni, zunaj živahni, kratkodlaki in zelo čisti (nisem še videla hrta, ki bi prostovoljno stopil v blato).

pravzaprav pasma ni vse, bolj pomembna je pazljiva izbira mladiča iz legla. Znotraj pasme najdemo energetsko različne pse, izbiraš mirnejšega, po možnosti ne vzameš takega, ki že v leglu bevska. Prav tako si (glede na to, da si ne želiš psa, ki ti bo postavljal izzive) izbiraš psa, ki je v leglu po rangu bolj na dnu, nikakor ne vzemi najbolj razgrajaškega. ne jemlješ mladičev od nervoznih psic - kar tudi opaziš ob obisku legla.

Tudi prhljaj ni ravno pasemsko pogojen, včasih se vidi psa z več prhljaja že v leglu.

Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #994 : ponedeljek, 07.06.2010 : 16:38:22 »

Meni se tudi zdi wipet čisto OK. Vse ostalo je pa od tebe odvisno. Sploh, če ti ni cilj neko delo s psom in iščeš karakter, ki se ujema s tvojim.

Zdaj ti preostane samo še to, da spoznaš čim več psov v živo, se povabiš h komu na obisk, da vidiš kako si odporen nanje in se dokončno odločiš  Tongue
Logiran
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #995 : ponedeljek, 07.06.2010 : 16:58:19 »

Jaz osebno s hrti nimam izkušenj in se opravičujem lastnikom hrtov, če bom čisto mimo udarila ampak med laiki hrti veljajo za bolj "butaste" in po mojih ugotovitvah zato, ker imajo malo svojo glavo in oni pač ne bi ...
To da pes misli s svojo glavo nima nobene zveze z inteligenco. Pravzaprav je po mojem mnenju bolj inteligenten pes, ki dvakrat premisli ali se mu splaca nekaj narediti ali ne, kot pa tisti ki slepo sledi vsemu kar rece clovek Wink.
Logiran
cyberdog
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #996 : ponedeljek, 07.06.2010 : 16:58:53 »

Najlepša hvala za vaše odgovore. So mi v veliko pomoč. Se bom še kaj javil Wink
Logiran
Dada73
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 192


WWW
« Odgovor #997 : ponedeljek, 07.06.2010 : 18:38:33 »

Ha obstaja še ena pasma, ki je zelo inteligentna-vendar tako trmasta, da inteligenca ne pride do izraza(vendar če to pasmo vzljubiš si zelo srečen človek-lastne izkušnje), ne laja-vendar če je pes zelo dolgo sam ni tiho in lahko sosedje poslušajo jodlanje, ima kratko dlako, je srednje rasti, zelo energičen pes, ki rabi dolge in aktivne sprehode.
Sicer z učljivostjo ne bo nič, ker je prepameten da bi ubogal, razen če imaš kak priboljšek-za njega pa naredi vse.
In ta pasma je BASENJI
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #998 : ponedeljek, 07.06.2010 : 21:37:41 »

To da pes misli s svojo glavo nima nobene zveze z inteligenco. Pravzaprav je po mojem mnenju bolj inteligenten pes, ki dvakrat premisli ali se mu splaca nekaj narediti ali ne, kot pa tisti ki slepo sledi vsemu kar rece clovek Wink.

Saj zato sem napisala, da med "laiki" veljajo za butaste, ker med splošno populacijo velja za pametnega pes, ki absolutno uboga  vse na prvi ukaz in če ne, pomeni, da so prebutasti, da bi vedeli kaj hočeš od njega Wink  Je pa od človeka odvisno koliku mu preveč pameten pes ustreza Wink, če nekdo hoče izredno poslušnega psa, je mogoče bolje, da ima pes malo manj svoje glave Wink
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #999 : torek, 08.06.2010 : 16:32:14 »

Odvisno od načina učenja in kasneje od vodenja.

Mimo grede imaš lahko borderja, ki ne uboga ali ne zna pol toliko kot en šaro ali kraševec. Samo to ni več debata za tuki...
Logiran
tjaša123
rad pišem
****
Sporočil: 326


« Odgovor #1000 : torek, 08.06.2010 : 23:30:36 »

Jaz imam doma nekaj podobnega tvojim zahtevam. Sicer ima dolgo dlako vendar ta resnično ne izpada. Pri nas je pač psička razvajena in spi na moji postelji, dlake pa resnično ne najdeš Grin . Pasma je učljiva, in zelo malo laja. Dlaka ne potrbuje veliko nege, le občasno striženje. Za vzgojo niso preveč zahtevni. Jaz pravim da so pravi multipraktiki. Naša dela od agility-ja do obrambe, sledenja, poslušnosti, trikcov itd... Pravijo da naj bi bili primerni tudi za alergike. Ko je v stanovanju je miren, ko si v službi večinoma poležava. Ko ga pelješ ven pa spremeni svoj opis, saj postane hiperaktiven. Potrebuje dolge sprehode oz. veliko gibanja. Rad ima pasjo družbo. Izredno rad sodeluje s človekom! Obožuje otroke in se z nijimi celo igra. Vseeno pa premore nekaj terierske trme in občasno potrebuje tudi kakšno rahlo fizično korekcijo. Tudi vzgoja za to pasmo mora temeljiti na nagrajevanju. Torej moja pasma je IRSKI MEHKODLAKI PŠENIČNI TERIER.

Drugače pa je whippet tudi super kuža z lepim značajem. Je pa večno premražen  Grin Grin Sosed ima 3 in najraje poležavajo a soncu Smiley

Srečno pri iskanju pasme!! Wink Wink Smiley
Logiran
cyberdog
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #1001 : sreda, 09.06.2010 : 05:42:03 »

Tjaša, najlepša hvala za nasvet. Lep kuža, ki sem ga spregledal zaradi dolge dlake. Vidim pa tudi, da bi lahko bil problem dobiti to pasmo pri nas. Koliko nege in krtačenja pa rabi ta njihov kožuh? Cheesy Tako, realno, v številkah, npr 1 ura krtačenja na teden, 1x na mesec v pasji salon.
Če ni preveč, bi mi kuža bil potencialno zanimiv, če je pa dlaka zahtevna, pa raje ta čas porabim za kvaliteten sprehod Wink
Logiran
tjaša123
rad pišem
****
Sporočil: 326


« Odgovor #1002 : nedelja, 13.06.2010 : 16:28:40 »

V Sloveniji imamo psičke, ki imajo redna legla. Trenutno je ravno leglo. Piši mi na **** pa ti povem vse podatke o leglu. Poznam in mamo in očeta legla in lastnike. Poglej jaz ne razstavljam in imam čisto nepostriženega psa. Češem ga enkrat na 3 tedne po eno uro. Ima kakšen vozel ni pa neurejen. Razstavljalci češejo največ enkrat na teden, večinoma še manj. Če pa imaš malo postriženega, vsaj po standardu potem se še manj češe. Torej kar se dlake tiče je popolnoma nezahteven! Jaz sem največji lenuh kar se česanja tiče, pa je moj pes vedno urejen. Striže se ga bolj po redko, mogoče zgolj ušesa, ki jih lahko doma sama z mašinco za striženje las.

lp Tjaša
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.347


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1003 : nedelja, 13.06.2010 : 16:46:49 »

In kdo si ti, tjaša123, da lahko tukaj posredujes za tuja legla?

Pravila na mojpesForumu
Logiran

tjaša123
rad pišem
****
Sporočil: 326


« Odgovor #1004 : nedelja, 13.06.2010 : 20:15:57 »

Jana oprosti...se mislila, da če ne omenjam psarne in lastnikov, da potem lahko ponudim svoj mail da se zasebno zmenimo.

lp
Logiran
Strani: 1 ... 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 ... 84   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines