mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 29.09.2024 : 20:14:16

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Strani: 1 ... 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 ... 67   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sterilizacija  (Prebrano 143780 krat)
0 članov in 4 gostov pregleduje to temo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #630 : torek, 16.10.2007 : 16:01:41 »

Evo, sem se potrudila. Tukaj imaš dve konkretni študiji:
- Host related risk factors for canine osteosarcoma
- Endogenous gonadal hormone exposure and bone sarcoma risc
Logiran
Botticelli
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 494


« Odgovor #631 : torek, 16.10.2007 : 17:38:33 »

To sem tudi jaz želela povdariti, da danes se ne govori o tem, kaj so negativne posledice, mogoče ker se jih sploh ne pozna še v takšni meri.
In tako, kot so pred leti govorili, da mora imeti psica vsaj eno leglo, se lahko čez nekaj let ugotovi, da sterilizacija sploh ni tako fajna zadeva.
Vsakič me na veterini poskušajo prepričati naj dam sterilizirati ter kako si sploh upam pomislit da je nebi dala sterilizirati. Verjemi da vem, kaj so lahko pozitivne plati sterilizacije, vprašanje je, ali je res več pozitivnih kot negativnih plati. V to me pa še niso prepričali;) In dvomim da me bodo Smiley
Logiran
Botticelli
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 494


« Odgovor #632 : torek, 16.10.2007 : 17:41:00 »

Je pa druga stvar, če ima kdo doma psicoki je zunaj, in je ne misli čuvati ob vsaki gonitvi in ne tolerira preganjanja z starani samcev, potem sem za sterilizacijo.
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #633 : torek, 16.10.2007 : 20:22:33 »

Evo, sem se potrudila. Tukaj imaš dve konkretni študiji:
- Host related risk factors for canine osteosarcoma
- Endogenous gonadal hormone exposure and bone sarcoma risc

Hvala, bom šla res prebrat, ker tole sem pa prvič slišala.  Huh A to je govora za sterilizacijo do enega leta - povečane možnosti, če kasneje steriliziraš pa ni? No, saj bom prebrala.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #634 : sreda, 17.10.2007 : 09:16:20 »

Lanabela,
za študijo RW glede kastracije sem slišala, ampak me ne bi niti malo premaknila, da bi razmišljala (da ali ne) glede kastracije psa samca Roll Eyes
če bom še kdaj v življenju imela samca- kastracija nujno potrebna Smiley
pač imam svoje razloge in osebno vidim več plusov kot minusov.

glede na to, da sem v življenju imela 2 psici in to obe z novotvorbami sem se odločila za naslednjo psičko takojšnjo sterelizacijo. pa bom videla Wink
se pa strinjam da na to v veliki meri vpliva genetika.

lp teja
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #635 : sreda, 17.10.2007 : 10:00:22 »

če bom še kdaj v življenju imela samca- kastracija nujno potrebna Smiley

To se pa strnijam. Meni je žal, kolikor imam las na glavi, da nisem svojega psa kastrirala prej, saj sem z nekastracijo najverjetneje povzročila paranalno hernio, kateri je sledila zelo delikatna operacija + kastracija ... v njegovem 13 letu.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #636 : sreda, 17.10.2007 : 12:11:49 »

Saj nisem rekla, da zdaj pa ne dajajte svojih psov kastrirat. Samo jezi me, da se poveličuje dobre strani, na slabe se pa kar lepo "pozabi".  Nobena stvar ni samo pozitivna ali samo negativna, vsak za sebe pretehta dobre in slabe strani in se potem odloči. Sploh pa tu niti ni najbolj v ospredju vprašalne ali kastrirati ali ne, ampak, če smo se za operacijo odločili, kdaj. Ali pri psicah pred prvo gonitvijo (5 - 6 mesecev) ali po prvi gonitvi. Glede na to, da spolni hormoni le niso tako zelo nepomembni in imajo pri odraščanju še veliko drugih funkcij kot so tiste splošno znane, se spet počasi uveljavlja staro pravilo, da je najbolj idealen čas za kastracijo pri psicah 3 mesece po prvi gonitvi, za pse pa kmalu potem, ko začno dvigovati nogo. S tem se izognemo veliki večini tveganj (razen tistim splošno znanim, - inkontinenca, nagnjenost k debelenju, nekvalitetna mladičkasta dlaka - dobimo pa v paketu nekoliko povečano tveganje za nastanek tumorjev na seskih)
Tudi je treba znati oceniti določeno tveganje. Če imamo recimo enega majhnega fifija, potem lahko  povečano nevarnost za osteosarkom mirno spregledamo, saj je pri majhnih psih zelo redek. Za kakšnega mastifa recimo pa zadeva sploh ni več tako nepomembna.
Če imamo psico iz kakšne take linije, da se je pri njenih sorodnicah večkrat pojavil tumor na seskih, jo bomo, če se bomo odločili za sterilizacijo, prav gotovo dali sterilizirati pred prvo gonitvijo.
Če psice nočemo ("ne moremo") vzeti v hišo niti takrat ko se goni ali če nas obliva zona ob kapljicah po stanovanju, potem se odločimo za operacijo pred gonitvijo.
Če imamo kratkodlakega psa, se na mladičkasto dlako po kastraciji lahko mirno požvižgamo. Če imamo psa z gosto dolgo dlako pa ne več, še sploh ne, če je menjava dlake odvisna tudi od hormonov (kot je recimo pri moji pasmi).
Če psica živi zunaj, se nam lahko problem z inkontinenco zdi smešen. Če imamo psico v stanovanju pa ne več. Doživljensko dajanje zdravil tudi ni prav zabavno.
itd, itd.

Mel, kakšno hernijo pa je imel tvoj pes, da je nastala zaradi hormonov? Vprašam, ker je imel od znanke pes tudi prav grdo zadevico, ki pa je nastala zaradi nepravilne prehrane (ogromno kosti med drugim) in mu ni prav nič pomagalo da ni imel jajc. Operacija je bila pa res nagnusno zoprna, ker je lastnica predolgo odlašala.
Logiran
tina.g
rad pišem
****
Sporočil: 456


« Odgovor #637 : sreda, 17.10.2007 : 12:26:43 »

Mene pa zanima, če ima kdo podatek ali navidezne brejosti vplivajo na pojav tumorjev na mlečnih žlezah?
In  ali se vam zdi pri pogostih pojavih le teh smiselno psico sterilizirati?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #638 : sreda, 17.10.2007 : 12:36:47 »

Vsekakor, tako psico bi dala sterilizirat tudi sama. Seveda pod pogojem, da gre res za navidezne brejosti in ne za nekoliko povečane seske in manjše vedenjske spremembe, ki so po koncu gonitve normalne.
Logiran
tina.g
rad pišem
****
Sporočil: 456


« Odgovor #639 : sreda, 17.10.2007 : 23:15:20 »

Ja pri moji je šlo kar zares, dobila je mleko in vse s tem povezano.Če bi to vedela prej, bi jo definitivno sterilizirala. Sem jo pa morala po vnetju maternice, ki ga verjetno tudi ne bi bilo, če bi bila sterilizirana.
Naslednje  psičke  ne bom sterilizirala, razen če bo imela enake težave. Potem pa brez odlašanja!
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #640 : četrtek, 18.10.2007 : 11:04:32 »

Mel, kakšno hernijo pa je imel tvoj pes, da je nastala zaradi hormonov? Vprašam, ker je imel od znanke pes tudi prav grdo zadevico, ki pa je nastala zaradi nepravilne prehrane (ogromno kosti med drugim) in mu ni prav nič pomagalo da ni imel jajc. Operacija je bila pa res nagnusno zoprna, ker je lastnica predolgo odlašala.

Imel je paranalno hernio, obojestransko (Perineal Hernia). Sledila je izjemno zoprna in izjemno delikatna operacija, pri kateri je bilo prisotno tudi precej tveganja. Zadnje raziskave so pokazale oz. dokazale, da je to povezano s hormoni in da je v 70 - 90% (tako nekako, vem, da je ogromna št) prisotno pri nekastriranih samcih  iz česar je sledila raziskava ali je to povezano z nekastracijo, kar so kasneje potrdili (jaz sem kasneje glede na raziskave, katere sem brala videla tudi, da so očitno za P. hernio bolj dojemljive manjše pasme, saj jih je bilo v razsikavi prisotnih največ). Glede na potrjeno raziskavo, da je hernia odvisna od hormonov, so mojega psa obenem tudi kastrirali (v 13 letu), da bi zmanjšali možnost ponovitve (hudič je, ker se ta hernia blazno rada ponavlja).

No, na žalost se je Oriju letos hernia ponovila, kar pripisujem tudi njegovi starosti, saj pri 15 letu mišice niso ravno to, kar so pri mladem psu. Hernio je drugače nujno potrebno operirati, mi je zaenkrat ne bomo, saj je pregled pokazal, da je hernia nekako tako ven pogledala, da za psa ni nevarna (drugače je). Baje je to zelo redko. Mojega tudi ne ovira pri vsakdanjem življenju, saj normalno je, odvaja blato, teče, se sprehaja, hodi po stopnicah. Na oko je tudi nevidna, predvsem zaradi dlake in, ker jo jaz večkrat dnevno potisnem nazaj notri (kot se dela npr. pri popkovni kili). Če bi se stanje poslabšalo, bo žal, potrebna ponovna operacija. Jaz srčno upam da ne, se pa po glavi tepem bolj, kot si lahko predstavljate, da nisem Orija kastrirala že prej.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #641 : četrtek, 18.10.2007 : 12:01:43 »

Ja, tisti pes je imel isto. Samo da se je verjetno napenjal zaradi kroničnega zaprtja, ne pa zaradi povečane prostate. Izjemo zoprna zadeva - ker je lastnica odlašala, je odmrlo precej tkiva, rana je bila ogromna, več mesecev je imel plenice, kasneje so morali še odstraniti odmrli del mehurja...ampak nazadnje je povsem okreval. Pa niti redko ni. Skoraj vedno se da najti kakšnega vaškega reveža, ki hodi olkrog z grdimi hernijami, seveda nikomur na kane na pamet, da bi bilo treba to zdraviti. Samo enkrat ga zmanka, pa je.
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #642 : četrtek, 18.10.2007 : 12:19:26 »

Izjemo zoprna zadeva - ker je lastnica odlašala, je odmrlo precej tkiva, rana je bila ogromna, več mesecev je imel plenice, kasneje so morali še odstraniti odmrli del mehurja...ampak nazadnje je povsem okreval.

O madonca! Koliko pa je star? Meni je tudi dr. Matko rekel, da je tukaj vedno prisotno tveganje med operacijo, da se poškoduje kakšen živc ali mišica, kjer potem pes ne more več nadzorovano odvajati blata ... mene je bilo na smrt strah in sem molila, da se kaj takega ne zgodi in po moje še nobenega kontroliranega kakca nisem bila tako vesela, kot tistega prvega po operaciji Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #643 : četrtek, 18.10.2007 : 12:32:21 »

Takrat je bil 11 let, zdaj že krepko čez 13. Izjemno pozitivno me je presenetila lastnica, saj je upokojenka , živi na kmetiji in niti v sanjah si je nisem mogla predstavljati, da bo psu tako pridno menjala plenice, ga prala in negovala (da o stroških ne govorim).
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #644 : četrtek, 18.10.2007 : 12:35:16 »

Pa je imel on plenice zato, ker je bil med operacijo poškodovan ali ... ? Ker po operaciji niso predvidene plenice in naj bi pes normalno iztrebljal.
Logiran
Strani: 1 ... 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 ... 67   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines