mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 28.10.2024 : 17:17:25

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Strani: 1 ... 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 ... 67   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sterilizacija  (Prebrano 144967 krat)
0 članov in 11 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.405


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #405 : torek, 27.09.2005 : 08:30:00 »

Marsikateri mešanček je malo bolj inteligenten kot kakšen rodovniški pes in je bolj na vse odporen kot pa rodovniški.

Lahko tole argumentiras s kaksnim konkretnim podatkom ali tudi ti posplosujes brez vsakrsne osnove?
Ves za kaksno raziskavo, v kateri so to dokazali? In morda ves za kaksno raziskavo, katere rezultati nam lahko postrezejo s stevilom izbranih "pametnih" in "zdravih" mesancev glede na celotno populacijo mesancev v primerjavi z rodovniskimi? Pri tem mislim na vse tiste umrle ali pobite mladice v leglih mesancev, ki jih sploh ni v nobenih statistikah in ne le na nekaj primerih, po katerih so posneli aktualne filme.

Res mi gre na jetra posplosevanje. Ker vidimo pri sosedih lusnega mesancka, ki je star kaksnih 12 let in do sedaj ni bil bolan, po vrhu pa se lastniku cajtnge prinasa, se nam ze zazdi, da lahko govorimo povprek, da so vsi mesanci bolj pametni in bolj zdravi od rodovniskih psov. V resnici pa za tako trditev nimamo nikakrsne osnove. Prav tako ob tem pozabimo na vseh 150.000 mesancev, ki pa le niso tako zdravi in tako pametni.

Tisti "marsikateri" se ne potrjuje verodostojnost tvoje trditve. Imam mesanko, ki je podobna bokserki (no, pravijo, da je tipicna bokserka) ter
rodovnisko nemsko dogo. O kaksni posebni razliki v inteligenci ne upam govoriti, ker sta povsem razlicni psici, z razlicnima karakterjema. Pri zdravju je razlika velikanska. Mesanka ima cel kup zdravstvenih tezav, doga je zaenkrat zdrava kot dren. Bova zdaj posplosevali v drugo smer? Se ti zdi dovolj eden, dva, trije primeri, da upas napisati citirano trditev?

Sicer pa tukaj govorimo o sterilizaciji. In ni problem v ljubljenju mesancev, "cistokrvnih" z rodovnikom ali brez..., temvec v razplodu psov. Se komu se vedno zdi, da je mesancev premalo? Priporocam obisk Kajinega koticka in drugih internetnih strani, kjer pomagajo zavrzenim zivalim, pa seveda obisk kaksnega zavetisca. V bodoce prosim tudi, da trditve o tem, da so "cistokrvni pasemski psi brez rodovnika" pametnejsi in bolj zdravi od psov z rodovnikom, podkrepite z verodostojnimi podatki in argumenti, ki niso zrasli na posplosenem razmisljanju ali samo na primeru vasega psa. Seveda v za to namenjenih temah.
Logiran

deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #406 : torek, 27.09.2005 : 08:49:25 »

Mogoče kaj razloži o tem ,da rodovniki niso brez veze dejstvo, d akar jih jaz poznam ,da so se začeli s psom ukvarjati  ( mešančkom ali nerodovniškim pasmi podobnim) ni nihče od tistih,ki so imeli nerodovniškega psa naseldnjič spet naredil te napake. Vsi, ki so imeli pasemske nerodovniške  , so naslednjega kupili rodovniškega.
Nekaj izjem je pri mešančkih- nekateri so sotali zvesti mešančkom, oz jih še naprej jemljejo iz zavetišč.

Torej je očitno,da so tisti iz prve skupine ugotovili kakšnega psa hočejo, tisti iz druge skupine pa so pač po naravi "dobrodelci" (s čimer ni nič narobe).

Pa analizirajmo osebnostno profil prve skupine:

Gre za to ,da če veš kaj hočeš- vzameš rodovniškega psa izbrane pasme in najboljše vzreje. Če je treba varčuješ in iščeš , dokler ne prideš do tega kar hočeš imet.

Če ne veš kaj hočeš , vzameš kar nekaj in čim ceneje. Dejastvo pa je ,da če ne veš kaj rabiš in hočeš bi bilo edino pametno, da ne vzameš nobenega psa. Razlog da končujejo po zavetiščih in na cesti je ravno v tem, da lastniki niso vedeli kaj hočejo ali pa da so odnehali ob prvi težavi, kakor so storili že pri nakupu.

Kajti nakup psa je pokaže prve težave- treba je izbrati pasmo ,leglo in zbrati denar. Kdor odpove na tej točki in gre po liniji najmanjšega odpora (čim ceneje in čim hotreje) bo tako storil tudi ob prvi naslednji težavi (npr iskanje stanovanja, dopust, rojstvo otroka, ali težave pri vzgoji psa). Izbral bo ponovno najcenejšo in najhitrejšo rešitev- to je zapustitev psa, ali reštev ,da g apriveže na dvorišču. Ko bo potrebno zdravljnje - najcenje in nahitreje je ne zdravit ali pa uspavat itd.

To so pač ljudje "jebe se mi stil".

Logiran
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #407 : torek, 27.09.2005 : 09:08:45 »

Meni gre ob vsem tem pisanju na bruhanje. Vso to posploševanje iz ene skrajnosti v drugo. Že od nekdaj poslušam kako so čistokrvni psi boljši in bolj zdravi in oh in sploh.

Poznam kar nekaj čistokrvnih psov (z rodovnikom, seveda  Wink ) iz odličnih legel, ki imajo prav tako zdravstvene probleme kot marsikateri mešanec (zlata prinašalka, koker, itd.). Hočem samo povedati, da tudi z načrtnim parjenjem ne moremo predvideti določenih stvari.

In tudi s tem se ne strinjam:
Citat
Če ne veš kaj hočeš , vzameš kar nekaj in čim ceneje. Dejastvo pa je ,da če ne veš kaj rabiš in hočeš bi bilo edino pametno, da ne vzameš nobenega psa. Razlog da končujejo po zavetiščih in na cesti je ravno v tem, da lastniki niso vedeli kaj hočejo ali pa da so odnehali ob prvi težavi, kakor so storili že pri nakupu.

Svojo psičko sem hodila v azil gledat, jo sprehajat in se z njo ukvarjat, preden sem jo vzela. Nisem je vzela na "blef". Pa kaj, če sem dala za njo samo 4.000 sit? Sem zato slabši človek kot npr. Jana, ki ima nemško dogo iz odličnega legla (oprosti Jana, te navajam samo za primer).

Jaz sem dala svojo psičko sterilizirat - pa ne zato, ker se mi ne bi dalo ukvratjati z njenimi gonitvami. Ampak zaradi navidezne brejavosti.

Lp, S
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #408 : torek, 27.09.2005 : 09:24:48 »

Svojo psičko sem hodila v azil gledat, jo sprehajat in se z njo ukvarjat, preden sem jo vzela. Nisem je vzela na "blef". Pa kaj, če sem dala za njo samo 4.000 sit? Sem zato slabši človek kot npr. Jana, ki ima nemško dogo iz odličnega legla (oprosti Jana, te navajam samo za primer).

Hm, mislim, da deteljica ni ciljala na primere, kot je tvoj ;-)
Logiran
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #409 : torek, 27.09.2005 : 09:26:28 »

Ja saj vem Yo. Pravim samo to, da me znervira posploševanje v vse žive stvari in vlečenje  vsakega na svojo stran.

Lp, S 
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.405


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #410 : torek, 27.09.2005 : 09:33:34 »

Eh, saj je brez veze, ker se nekateri pac nekako vedno izogibate napisanemu, ki vam ne ustreza.

Zakaj vsi zagovorniki nerodovniskih "cistopasemskih" psov vedno mahate z bolnimi rodovniskimi psi, ki jih poznate? Zakaj ne vidite vseh nekaj desettisoc mesancev, ki pa le niso tako zelo zdravi, marsikateri so zavrzeni, veliko med njimi ne docaka enega leta...? Sebi, imas psicko iz zavetisca. Se ti zdi prav, da psi pristajajo tam? Si kdaj videla tam mesanca, ki je bil bolan? kaj so po tvoje vzroki, da psi pristanejo po zavetiscih ali tavajoci po okolici? Prosim za odgovor v kateri za to namenjenih tem.

Zdravstveni oh in sploh na nobeni strani ni na mestu - ne pri rodovniskih in ne pri nerodovniskih. Je pa dejstvo, kateremu boste tezko oporekali, da veste, kaj boste dobili (beri: v kaj bo pes zrastel), ce kupujete rodovniskega psa. Ce kupujete nerodovniskega, tega ne morete vedeti, ne glede na to, kaj vam zagotavlja prodajalec.

Sebi, koliko si dala za psa, je meni vseeno. Ti ves, kaj si iskala in kaj si za svoj denar dobila.

Pa koncno ze enkrat preberite, kaj ves cas tupimo:
Vsi psi so enako lusni, dobri, zdravi in oh in sploh - rodovniski in nerodovniski. Za vse je potrebno enako dobro poskrbeti na vseh podrocjih. NE PODPIRAMO PA RAZPLODA VSEH PSOV!!! A je to tako strasno tezko razumeti? Kljub temu, da hodite po zavetiscih in tukaj jambrate o potepajocih se psih ter pisete o mucenjih itd, se vedno mislite, da je psov pri nas premalo? In se vedno pisarite neumnosti o visjih procentih zdravih mesancev, za kar nimate popolnoma nobenih osnov.

Dajte ze enkrat priznat, da ste egoisti in podpirate nerodovnisko produkcijo psov samo zaradi lastnih interesov. Na pse pri tem nihce ne misli. Ker ni argumentov ustreza le opletanje tukaj s posplosenimi floskulami.

Sebi, preberi se enkrat svoje prejsnje sporocilo, v katerem posplosujes. Pises o bolnih rodovniskih psih, ne pises pa o nerodovniskih, iz cesar bi se dalo sklepati, da smatras rodovniske pse za bolj podvrzene boleznim. Imas kaksno osnovo? Pa ne le to, kar mislis, da je res. Trije bolni rodovniski psi se niso vecina.
Logiran

deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #411 : torek, 27.09.2005 : 09:36:31 »

druga skupina:Nekaj izjem je pri mešančkih- nekateri so sotali zvesti mešančkom, oz jih še naprej jemljejo iz zavetišč.

Torej je očitno,da so tisti iz prve skupine ugotovili kakšnega psa hočejo, tisti iz druge skupine pa so pač po naravi "dobrodelci" (s čimer ni nič narobe).



Mislim, da sodiš semle.
Sicer pa nikjer v svojih postih ne najdem ,da bi imela kaj proti mešančkom. Nekateri imajo pač tak okus, da jih privlačijo mešančki.

Mene osebno -za moj izbor pri mešančkih moti leto ,da kupuješ mačka v žaklju, jaz pa sem zelo izbirčna glede tega kakšen pes je zame.
Če bi mi lahko kdo zagotovil ,da bo določen mešanček zrasel ravno tak, kot tisti ,ki ga poznam in mije všeč ,bi ga z lahkoto imela. Žal so predvidevanja o lastnostih celo pri vrhunski vzreji le približna. Pri mešankih pa obvezno strel v prazno.

O tem kako so bolj zdravi in inteligentni pa smo že velikokrat razpravljali- torej povzetek: niso niti bolj zdravi niti bolj inteligentni.

Logiran
sebi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #412 : torek, 27.09.2005 : 09:42:26 »

Citat
Žal so predvidevanja o lastnostih celo pri vrhunski vzreji le približna. Pri mešankih pa obvezno strel v prazno.

E, točno to sem hotela povedati! Samo upaš lahko, da boš pri nakupu katerega koli mladiča imel srečo z njegovim zdravjem.

O inteligenci je pa brezveze rezpravljati....
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #413 : torek, 27.09.2005 : 11:01:30 »

Daj no Didi, najprej si preberi vse kar sem napisala, potem pa pricni komentirati. Nikjer nisem napisala, da so nerodovniski/mesancki kaj manj vredni, ravno zato sem proti produciranju takih psov, ker si zasluzijo vec, kot pa dandanes dobijo ("sus u glavo, mona", ketno, vreco in vodo,...).

Kdor nima denarja, naj pac nima psa. Pes je luksuz in ne vem zakaj bi pa moral vsak imeti psa; ce ne gre, pac ne gre. A naj zdaj pes trpi, zato da bomo mi srecni?

Narava zagotovo ni ustvarila rodovniskih in nerodovniskih, se manj si je zamislila, da bo vsak Homo sapiens sapiens paril vsepovprek in ustvaril toliksno populacijo. Narava je naredila tako, da so lahko samo tisti psi, ki so dovolj dobri. Toliko o "rasizmu".

Sicer si pa preberi se kupe tem o rodovnikih, produciranju nerod. mladicev,... in ce nisi funkcionalno nepismena, ti bo takoj jasno o cem ze leta in leta trobezljamo nekateri.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #414 : torek, 27.09.2005 : 12:02:11 »

E, točno to sem hotela povedati! Samo upaš lahko, da boš pri nakupu katerega koli mladiča imel srečo z njegovim zdravjem.

O inteligenci je pa brezveze rezpravljati....

Ne niso hotl atočno to povedat,ker jaz nisem ciljal na zdravje. Zdravstveno stanje prednikov in možnosti dedovanja je dokaj lahko predvideti, tudi se testira in izloča (vsaj resni vzreditelji) vse zdravstveno problematične pse po kiterijih tipičnih za pasmo.

Jaz sem mislila temperament in delovne lastnosti,ki jih je teže preverjati ,saj so redke populacije, kjer so vsi predniki delali. Poleg tega se značajske lastnosti (pa ne v ekstremih- plašnost ,histerija itd, to se že vidi) in potencial za delo dedujejo bolj kompleksno kot vidne značilnosti in zdravje.
Poleg tega jaz iščem vedno več kot povprečnega predstavnika pasme. To zadevo še bolj zaplete.

Lahko pa zgotovim,da so vsi moji rodovniški psi kar se da zdravi ( vsaj kar se genetskoh bolezni tiče) in značajsko tipini za svojo pasmo.
In dober rodovnik ta minimum zagotovo zagotavlja (morebitne izjeme ti je vzreditelj navadno pripravljen zamenjati)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #415 : torek, 27.09.2005 : 12:55:01 »

Daleč od tega, da bi bili mešanci bolj inteligentni, so pa povečini manj specializirani od pasemskih (kar bi kdo lahko zamenjal za večjo inteligenco)
Pri nas smo poleg rodovniških vedno imeli tudi kakšnega mešanca, ponavadi takega, ki je prišel sam, kot odrasel in se je točno videlo, kakšen je. Nekateri so bili zelo zdravi, večina pa je imela takšne ali drugačne zdravstvene težave, veliko tudi dednih. Vsekakor je bil strošek za veterinarja povprečno veliko večji pri mešancih kot pri rodovniških. Tudi tisti mešanci, ki so bili kasneje zdravstveno v redu, so imeli na začetku zdravstvene težave povezane z neprimerno oskrbo pri prejšnjih lastnikih in raznorazne poškodbe.
Pri rodovniških me privlači predvidljivost, pri mešancih pa raznolikost in originalnost.


TinaZ: ne vem, če bi prihajalo do navideznih brejosti, čisto točnega mehanizma ne poznam, zdi pa se mi, da se mora psica najprej goniti, potem pa gre vse hormonsko tako kot da bi bila breja čeprav ni. Morala bi malo ponoviti endokrinologijo, ampak tako na pamet se mi zdi, da brejost (in navidezno brejost) uravnavajo v največji meri hormoni, ki jih izloča maternica, ne jajčniki
Sploh se mi zdi nenevadna ta epidemija navideznih brejosti. včasih smo imeli vsi nesterilizirane psice, gonitev smo sprejeli kot neizogibno dejstvo in iz nje nismo delali drame, če je bila kakšna psica navidezno breja, pa tudi ni noben kompliciral in okrog veterinarjev hodil zaradi tega. Ali je šla psica na stradanje + gibanje, ali pa je bila "breje" dokler jo ni minilo. Da bi se zadeva ponavljala v nedogled se skoraj ni zgodilo, zdaj je pa taka že vsaka druga psica.
Nanook: razlika je med tem, če te kdo kaj vpraša in med tem, če mu ti vsiljuješ svoje mnenje.
Logiran
Tara04
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 481


« Odgovor #416 : torek, 27.09.2005 : 13:10:53 »

Mi smo našo sterilizirali ker je imela velike probleme z navidezno brejostjo.Imela je mleko, bila je agresivna in imela je histerične napade.
Zato sta nam Gombač in Zaninovič svetovala sterilizacijo če nimamo namena imet mladičev ker v 80% dobi psica raka na mlečnih žlezah ker se tam zadržuje mleko. (če se to dogaja, ker se ne vsem). Zdaj živi dosti bolj kvalitetno življenje kot prej.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #417 : torek, 27.09.2005 : 13:38:37 »

TinaZ: ne vem, če bi prihajalo do navideznih brejosti, čisto točnega mehanizma ne poznam, zdi pa se mi, da se mora psica najprej goniti, potem pa gre vse hormonsko tako kot da bi bila breja čeprav ni. Morala bi malo ponoviti endokrinologijo, ampak tako na pamet se mi zdi, da brejost (in navidezno brejost) uravnavajo v največji meri hormoni, ki jih izloča maternica, ne jajčniki
Sploh se mi zdi nenevadna ta epidemija navideznih brejosti. včasih smo imeli vsi nesterilizirane psice, gonitev smo sprejeli kot neizogibno dejstvo in iz nje nismo delali drame, če je bila kakšna psica navidezno breja, pa tudi ni noben kompliciral in okrog veterinarjev hodil zaradi tega. Ali je šla psica na stradanje + gibanje, ali pa je bila "breje" dokler jo ni minilo. Da bi se zadeva ponavljala v nedogled se skoraj ni zgodilo, zdaj je pa taka že vsaka druga psica.
.

Moja psica še nikoli ni bila nobena navidezno breja.
Zna pa biti,da je poplava hormonskih motenj posledica kemičnega onesnaženja okolja ( hormonsk emotnje se zaznavapri vseh vrstah pojačano v zadnjem desetletju), ali pa preveč kvalitetne (beri močne) hrane in premalo gibanja.(to drugo bi mogoče pojasnilo zakaj nekoč, ko so bolj slabo jedli ni bilo teh problemov toliko in zakaj moje,ki so ves čas v polnem treningu in bolj suhe ko debele teh problemov nimajo).
Zanimivo bi bilo narediti kakšno raziskavo v tej smeri.

Spomnim s emoj epudlice,i sicer ni imel anavideznih brejosti, dobila pa je psihične motnje vsakič, ko je dobila novo igračo-začela je gnezdit in se vest kot da je igrača mladič in to blan. Bilo je grozljivo. Ko je prišlo tako daleč,da je igračko poškodovala, je napad minil. Spomnim se, da zadva šla bliskovito skozi,če smo jo ob pričetku teh napadov začeli nemilostno terat in sprehajat več ur dnevno, po možnosti v hrib.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #418 : torek, 27.09.2005 : 13:48:18 »

Citat
Nanook: razlika je med tem, če te kdo kaj vpraša in med tem, če mu ti vsiljuješ svoje mnenje.

Am, in tvoj point je?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #419 : torek, 27.09.2005 : 17:20:48 »

Pri mojih se je navidezna brejost pojavila mogoče trikrat ( pri 10 psicah skozi 20 let) od tega je šla enkrat do konca, torej je "imela mladičke" ko je bil čas zato. Imam pa psico, ki je (kot bi rekel ddb) tako materinska, da bi dobila navidetno brejost takoj, ko bi ji dal piskajočo ali mehko igračo. Če je nima, je vse v redu.
Nanook: point je dovolj jasen.
Logiran
Strani: 1 ... 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 ... 67   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines