mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 30.06.2024 : 19:08:54

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Strani: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 ... 67   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sterilizacija  (Prebrano 139774 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #615 : ponedeljek, 01.10.2007 : 15:18:04 »

hvla lucaK, tudi pri nas je gorkičeva v ožjem izboru, ampak odločitev še ni padla Smiley
j
Logiran
BELA Tisa
rad pišem
****
Sporočil: 358


« Odgovor #616 : ponedeljek, 01.10.2007 : 15:58:37 »

Kimi* Tiso so sterilizirali letos februarja v Topolšici. Negativnih posledic nobenih. Rane si ni niti poskušala lizati, tako, da krožnika sploh nismo potrebovali. Zaradi tega je bila bolj nervozna, kot zaradi same rane. Dan dva je bila malo bolj mirna in zadržana, potem bi pa ona že tekala na polno in sem jo morala držati nazaj. Rana, sicer dolga kar nekaj centimetrov, je bila tako lepo zašita, da ni bilo niti krastice, le šivi, ki so šli tako lepo ven, da sem jih lahko sama odstranila. Ni mi bilo žal ne za sterilizacijo in ne za izbor veterinarja.
Kolegica je rotijko sterilizirala na Gorkičevi in je bila ravno tako zadovljna.
lp Tina
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #617 : torek, 02.10.2007 : 09:43:58 »

hvala, hvala...se že bolj približujem odločitvi, takele pozitivne izkušnje res pomagajo Smiley

LPK
Logiran
NAVDUŠENA
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #618 : torek, 02.10.2007 : 11:09:03 »

Jaz imam čisto mladega Labradorca in ga nemeravam dati kastrirat. Kdaj ste dali psičke kastrirat? Veliko sem brala o tem kastracija da ali ne in glede na to da so me prepričali, ga bom dala kastrirat, vendar ko bo pravi čas za to. Vsi ki jih poznam in so pse kastrirali ali psičke sterilizerali jim ni žal ker psa po domače povedano ne goni in mu to ne dela problemov. Drugače se mi zdi da so tiste dni vsi psi nekaj našpičeni.
Pred leti smo doma imeli psičko, ni bila sterilizerana, ker sama itak ni marala nobenih psov, ušla pa je vedno in se z njmi lovila, če pa je kdo skočil nanjo, kot pravi dec-up pes, pa ga je odgnala, ugriznila in še kaj. Pred pesjakom pa je bila cela vrsta psov kot za na avtobus, sosedov se je vedno pokakal pred pesjak, ker noter ni mogel,...uglavne kastracija ali pač sterilizacija z moje strani DA!
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #619 : sobota, 13.10.2007 : 21:08:40 »

Mogoče bo komu pri odločitvi ''sterelizacija- da ali ne'' pomagala moja izkušnja Wink

Imela sem nesterilizirano psičko, kateri se je v starosti pojavil tumorček. Ta majhen grahek je izredno hitro prešel v hm... ogromno stvar Sad
Operacija odpadla tako in drugače Cry
Psička je bila z mano polnih 13 let, sicer lepa dočakana starost za veliko pasmo, pa vendar si mislim, da bi brez tumorja mogoče živela celo dlje!!!
Živela je z njim, brez bolečin, nato pa se je v trenutku stanje zakompliciralo, zadeva je šla še dlje od le gmote celic...

Sedaj je z mano psička, ki je bila sterelizirana šele po petem letu starosti.
Tudi njej se je v prehodu na seniorko pojavil grahek. Odstranili smo ga med operacijo zob Wink
Potem kar nekaj časa nič, skrbno sem ji tipala seske...
Nato pa... v roku enega tedna sta se pojavila dva nova grahka- en med seskoma, drugi pa malo večji ob rebrih!!!
Pred operacijo sem jo temeljito tipala za kakšne majhne, majhne grahke, glej ga zlomka- zatipala sem še enega, precej globoko nad seskom. ČISTO ČISTO majhnega...

Včeraj sva prestali operacijo (VSESKOZI sem bila z njo), vse tri tumorčke smo odstranili, ne samo to- še okoli novotvorbe se je odrezalo čim več...
Sedaj lahko samo upam, da bo zadeva čim dlje mirovala!

Oxa se drži, norela bi že včeraj (par ur po operaciji) Cheesy, ampak mora revica prisiljeno počivat v ogreti, trenutno kuhinji Wink

Za naslednjo psičko- sterelizirala jo bom TAKOOOOOOOOJ, ker tile tumorji so ena grozna, grozna izkušnja.

Pa da še dodam- kdo pozna nesterilizirano psičko, staro nad 8 let, ki nima tumorja?
Oxin veterinar ni do lani poznal niti ene.

upam, da sem s svojo izkušnjo kaj pomagala.

lp
teja, oxa
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #620 : sobota, 13.10.2007 : 23:01:05 »

Teja,

pa ti grahki, katere ste odtsranili - so bili zagotovo tumorji?

Sem vesela, da je psička ok Smiley
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #621 : ponedeljek, 15.10.2007 : 10:06:37 »

Teja,

pa ti grahki, katere ste odtsranili - so bili zagotovo tumorji?
seveda, zagotovo. Največji se je tudi pridno na veliko prehranjeval Tongue
Najmanjši pa- komaj zatipljiv na zunanjosti psičke Wink, pa vseeno še vedno tumorček.

NAVDUŠENA,
jaz sem svojega samčka dala pod nož pri 7 mesecih (če se prav spomnim Roll Eyes  )
skratka, čim prej Wink

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #622 : ponedeljek, 15.10.2007 : 11:24:45 »

Teja, veseli me, da si se pri drugi psici za operacijo odločila pravočasno. Vse psice pa vendarle ne zbolijo. Trenutno imamo (jaz, mama in brat) skupaj 9 psic, dve sta stari 7  let, ostale nad 11, dve od njih sta v 17 letu. Nobena ni sterilizirana, nobena nima tumorjev na seskih niti jih ni imela. Ima pa ena od tastarih težave zaradi cist na jajčnikih, za operacijo je prestara, zadeva je rahlo zoprna, a poginila psica od tega ne bo. Od petih psic, ki so že pokojne pa sta imeli tumorje na seskih dve, obema smo jih sproti odstranjevali in sta poginili spodobno stari zaradi drugih vzrokov.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #623 : ponedeljek, 15.10.2007 : 12:11:30 »

Teja, veseli me, da si se pri drugi psici za operacijo odločila pravočasno. Vse psice pa vendarle ne zbolijo. Trenutno imamo (jaz, mama in brat) skupaj 9 psic, dve sta stari 7 let, ostale nad 11, dve od njih sta v 17 letu. Nobena ni sterilizirana, nobena nima tumorjev na seskih niti jih ni imela. Ima pa ena od tastarih težave zaradi cist na jajčnikih, za operacijo je prestara, zadeva je rahlo zoprna, a poginila psica od tega ne bo. Od petih psic, ki so že pokojne pa sta imeli tumorje na seskih dve, obema smo jih sproti odstranjevali in sta poginili spodobno stari zaradi drugih vzrokov.
Lanabela,
saj pri Tori bi se tudi odločila TAKOJ, če bi bilo stanje TAKRAT pri nas glede veterinarjev takšno kot je sedaj sram
Večinoma na hitro precenijo, da zadeva ni za operacijo, da se samo opazuje, če bo kaj raslo. Nihče se pa ne zaveda, da se lahko zahrbtno zelo hitro razvije v mnogo več Lips Sealed Takrat pa je že, žal, prepozno.
Tudi kar se tiče narkoze ne zaupam kar tako. Glede na to, da me je TAKRATNI veterinar ( Angry Angry ) strašil, da lahko psica med operacijo preneha dihat in umre (  Shocked Undecided Sad Angry ) (HJA, NAPREDNOST PA TAKA Angry Angry ), sem s Tori raje tako živela tako kot sem in psička je dočakala zelo lepo življenjsko dobo brez bolečin Wink

Nekaj znanja sem si celo sama nabrala (želela študirat veterino Wink ), zato vem, da je narkoza za starejšega psa lahko drugačna (očitno bi TISTI veterinar dal starejšemu psu pomirjevalo in anastezijo za normalno starega Shocked ), brez bojazni, da bo pes med operacijo za vedno zaspal. Žal takrat ni bilo tako. Zato sem pa bila ob odprju nove vet. klinike tako srečna Smiley

p.s. ali imaš s svojimi psičkami tudi legla?  Wink

lp
teja
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #624 : ponedeljek, 15.10.2007 : 12:27:50 »

Saj se spomnim kako je bilo. Se ni prav nič spremenilo - veliko veterinarjev še danes noče operirati starejših psic, čeprav pri tistih, ki so sicer v dobrem stanju, sploh ni dosti bolj tvegana kot pri mlajših. En veterinar mi je celo zatrdil, da ga je manj strah operirati zdravo 11 ali 12 let staro psico kot pa mlado pri 5, 6 mesecih - ker pri teh lahko pride do zapletov zaradi prirojenih bolezni, ki se še niso pokazale. Celo ne tako dolgo nazaj je bilo v naši pasji reviji svetovano bralki, naj tumor pusti pri miru, dokler ne bo začel motiti psice!!!! K sreči je bil odgovor objavljen pozno - tako pozno, da je bila tista psica takrat že davno uspešno operirana.

Nekatere od teh psic so imele legla, druge ne, nisem opazila nobene povezave - ena od psic, ki sta imeli tumorje je imela tri legla, druga ni imela nobenega. Od teh, ki so zdrave, sta dve  imeli po 3 legla, druga 2 legli, ostale niso imele legel. Sem pa opazila nekaj drugega - tumorji so se pojavili pri tistih psicah, ki so bile že po naravi nagnjene k temu, da jim je kaj raslo. Od bradavic do lipomov in drugih podobnih sicer nenevarnih zadev.
Logiran
Botticelli
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 494


« Odgovor #625 : ponedeljek, 15.10.2007 : 22:39:17 »

Meni se zdi osnoven problem, da ne moreš zagotovo trditi, da so tumorji posledica tega, da psica ni sterilizirana.
Na žalost je tako, da je toliko enih negativnih dejavnikov, ki bi mogoče isto lahko povzročili tumorje - hrana (kdo ve, kaj vse se znajde v briketih, tudi ta bolj kvalitetnih, meso je polno antibiotikov in zdravil, žitarice pesticidov, ...), voda, ...

Kar želim povedati je, da ni vedno nekaj posledica točno ene zadeve. Sprijaznimo se, da je en pes bolj nagnjen k tumorjem kot drug, isto kot ljudje, eden zbolji kljub zdravemu življenju, drugi pa nikoli...

Jaz vem, da zelo verjetno nebom nikoli dala nobene moje psice sterilizirat, ker mi nobeden ne more dovolj prepričljivo argumetnirati zakaj naj bi jih....
Logiran
tjas
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #626 : torek, 16.10.2007 : 07:42:16 »

Jaz vem, da zelo verjetno nebom nikoli dala nobene moje psice sterilizirat, ker mi nobeden ne more dovolj prepričljivo argumetnirati zakaj naj bi jih....
Mislim  da  je veliko  prepričljivih argumentov, da daš psico sterelizerati. Samo najti jih moraš in dobro razumeti. Wink     
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #627 : torek, 16.10.2007 : 12:30:12 »

Jaz ne vidim niti enega res utemeljenega argumenta, ki bi me prepričal, da bi dala katerokoli svojo psico, ki nima kakšnih hudih in ponavljajočih se ginekoloških težav, sterilizirat. Tista lajna o prevelikem številu mladičev pri meni ne vžge, saj po nekaj deseletjih življenja z celimi psicami menda že znam paziti nanje. Res je pa tudi, da ne padem v nezavest, če se katera z rdečo ritjo prisloni ob steno ali sede na moj povšter.
In če je psici že usojeno, da ji bo nekje nekaj sumljivega zraslo, potem raje vidim, da ji tumor zraste na seskih, kot pa recimo na kosteh (kakor je znanstveno dokazanio, da je tumorjev na seskih pri zgodaj steriliziranih psicah bistveno manj kot pri celih, tako je tudi znanstveno dokazano, da je kostnega raka pa precej več pri zgodaj steriliziranih).
Vsaka stvar ima svoje dobra in slabe strani. Poveličevati dobre in zamolčati slabe ni ravno pošteno ane.
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #628 : torek, 16.10.2007 : 14:59:59 »

... kakor je znanstveno dokazanio, da je tumorjev na seskih pri zgodaj steriliziranih psicah bistveno manj kot pri celih, tako je tudi znanstveno dokazano, da je kostnega raka pa precej več pri zgodaj steriliziranih).

A res? To sem pa prvič zasledila. Lanabela, imaš kakšen link, ker to me pa res zanima?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #629 : torek, 16.10.2007 : 15:41:05 »

Žal, linka ne morem dati gor, lahko pa si najdeš en zelo znan in že malo starejši članek na to temo: Early spay - neuter considerations for canine athlete. Tam je sicer naštetih veliko problemov, a jih nisem posebej naštevala, ker so značilni v največji meri za pse in psice kastrirane pred 6 mesecem. Predvidevam, da pri nas pred dopolnjenim 6 mesecem pse in psice zelo redko kdo kastrira.
Konkretno za osteosarkom pa je bila narejenih več resnih študij, najbolj znana je vključevala 745 rodovniških rotvajlerjev, rezultat je pa za moje pojme porazen: samci kastrirani pred dopolnjenim 1 letom starosti imajo 65%, psice kastrirane pred dopolnjenim 1 letom pa 34% večjo možnost, da zbolijo za osteosarkomom kot nekastrirani.
Logiran
Strani: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 ... 67   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines