a so bile tele "kitajske legende" res originalno tako gubaste, ali so moderni standardi gube poudarili?
Stari Kitajci so bili res mački, tudi na področji medicine, ampak dvomim pa, da so bili sposobni operirati zvihane veke, s tega zornega kota bi predvidevala, da so bili originali manj zgubani po glavi..ali pa se motim?
Kako pogosta je vresnici sploh ta težava v populaciji?
Sar pej je od nekdaj zguban po glavi. Verjeli so celo, da pismenka, ki se izrise iz gub, izraza njihov namen na tem svetu.
Moderni standardi nikakor ne poudarjajo gub ne po glavi ne po telesu ***
Takole iz glave se za zadnja 3 ali 4 leta lahko spomnim samo enega psa kvalitetne slovenske vzreje, ki je potreboval operacijo zaradi entropije. Problem seveda je prisoten, vendar pa lahko recem, da se pri kvalitetni vzreji zmanjsuje.
Vecji problem v pasmi kot gube po glavi predstavljajo eksperimentiranja z visino psov (prvotni sar peji so dosegali tudi 70 cm plecne visine) in dolzino ter predvsem kvaliteto dlake, ki so za sabo potegnila mnoge tezave. Pretirano nagubani odrasli psi z daljso in mehko dlako so produkt komercialne vzreje, ki je pasmi povzrocila mnogo tezav.
Se enkrat pa - Perla je mladic v svojem najbolj nagubanem obdobju in nikakor nima kaksnih strasnih tezav z ocmi.
Sem našla podatek da bo specialka 15.1.2005 na razstavišču- ob kateri uri naj bi se dogodek začel?
Specialka Slovenskega kluba za sar peje ***bo 15. januarja 2005 na Gospodarskem razstaviscu v Ljubljani s pricetkom ob 17. uri. Verjamem, da bomo prica zanimivi razstavi z veliko kvalitetnimi psi in odlicnim sojenjem s strani Joachima Weinberga, sodnika, ki je na evropska tla z Lindo Reinelt pripeljal prve sar peje.
Vabljeni vsi, ki vam je pasma pri srcu, pa tudi tisti, ki bi o njen zeleli se kaj izvedeti.
Lp, Mojca