mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 06.07.2024 : 19:15:22

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: shih-tzu - čvek
Strani: 1 ... 313 314 315 316 317 [318] 319 320 321 322 323 ... 353   Dol
Natisni
Avtor Tema: shih-tzu - čvek  (Prebrano 331740 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4755 : četrtek, 05.02.2009 : 20:10:38 »

Doslej to ni bilo zahtevano, ker se ni pojavljalo. Ta primer je prvi v Sloveniji. Tudi v tujini kolčna displazija ni pogosta. Poznam sicer nekaj primerov, ki pa so vseeno prej izjeme kot pravilo. K sreči so tam, kjer so se ti primeri pojavili, vestni vzreditelji sami odločili za slikanje.

Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #4756 : četrtek, 05.02.2009 : 20:44:48 »

Zadnje čase sem bol malo na forumu in ne spremljam redno debate zato mi marsikaj uide Sad
Bom zato kar direktno vprašala če mora mogoče mene tudi skrbeti za kolke (kalsang sigurno ve če smo kaj v žlahti z Li Mei) in bi mogla iti na slikanje? Itak smo mi tudi iz ene bolehne linije tako da me tudi to sploh nebi presenetilo Sad Nismo imeli pa nikoli nobenih težav, tako da bi slikala predvsem preventivno in če bi morda tudi naši rezultati pripomogli k temu da se zadeva v Sloveniji nebi več širila. Zelo bom vesela kakršnekoli informacije.

Li Mei tebi pa želim čimanj zapletov in čimveč lepih trenutkov s tvojo psičko. Če te kaj potolaži mi smo tudi imeli veliko zdravstvenih težav, ki pa so se na srečo sedaj kar umirilile, tako da upanje je....Aja pa jutri naša punca praznuje svoj 4. rojstni dan  Cheesy
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4757 : četrtek, 05.02.2009 : 21:12:37 »

Kimi* hvala za lepe želje, pa vse najboljše vaši punci (Lini če se ne motim) za njen rojstni dan  Kiss
Glede sorodstva pa res nevem... v ožjem sorodstvu sigurno nismo.
Če bi vedla njeno rodovniško ime bi mi bile stvari verjetno bolj jasne.
Bo Kalsang povedala...  Wink

Lep večer vsem želim!

Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #4758 : četrtek, 05.02.2009 : 23:14:38 »

Zakaj pa se enostavno ne pove od kod psici sta, da bi se mogoče kdo drug izognil morebitnim težavam, sploh če je potrjeno, da sta bolezni dednega značaja? Mislim, gre za resne zadeve in se vrtimo okoli kot mačke okrog vrele kaše...ja, Kalsag sigurno ve, recimo jaz pa ne vem in mogoče je moj tudi v sorodi z vašima(glede na to, da si je tričetrt Slovenije v sorodu, sploh iz Hrvaških vzrej, bi mogoče še marsikdo drug rad vedel), in še kdo, ki bi morebiti sedaj kupoval psa ne ve in bi se mogoče rad izognil tej liniji...ne vem no, take stvari je treba povedat, ker mogoče se pa s tem premakne vzreditelja in bo potem ukrepal, ko bo videl, da se o težavah govori in tudi ukrepa, seveda če je to v njegovi moči, če so resnično stvari gensko pogojene. Če se že ime vzreditelja ne more napisat, se lahko vsaj imeni psic, pa se preveri drugje in tudi prednike.  Huh
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4759 : četrtek, 05.02.2009 : 23:45:05 »

Kimi*, niste v sorodu, Felina vi pa ste, vendar v daljnem. Mislim, da ti ni treba skrbeti, ker se pri tvojih ožjih sorodnikih to ne pojavlja.

Glede rodovniških imen - napišite jih sami, če želite.

Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #4760 : četrtek, 05.02.2009 : 23:47:59 »

Psici? Jaz sem zasledila samo eno psico s kolčno displazijo v tej debati. Se pa strinjam da bi se te zadeve lahko malo bolj javno govorilo...seveda pa je vse skupaj odločitev posameznika in nikogar ne moremo prisiliti naj kaj pove.

Li Mei v Lininem rodovniškem imenu ni imena psarne, zato ne bo nič pomagalo njeno rodovniško ime.

LPK
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #4761 : četrtek, 05.02.2009 : 23:48:52 »

Hvala Kalsang.

LPK
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4762 : četrtek, 05.02.2009 : 23:51:15 »

Rada bi še dodala, da ni razloga za splošno paniko. Res ne. Govorimo o izjemnih primerih. Treba bi bilo pregledati leglo, iz katerega prihaja Li Mei in njene starše. Li Mei je edina med njimi članica na  tem forumu. Ostalim res ni treba zdaj letet na rentgen. Je pa vsekakor za razmislit, da bi bilo v bodoče treba bodočim plemenskim psom in psicam pregledati tudi še kaj več kot samo oči.
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #4763 : petek, 06.02.2009 : 00:04:51 »

Ja in točno to je namen....še kaj več kot oči, ki se jim itak pregleda samo trenutno stanje. Prej ali slej se bodo pri shih-tzujih začele pojavljati vedno večje težave, ker je pasma vedno bolj priljubljena, jih je vedno več in tudi parjenje ni več v rokah samo ljubiteljev pasme, ki jim je resnično mar zanjo, in boljše je ukrepati preventivno in naj se čimbolj javno govori o tem, da ne bo prepozno. In vedno več je parjenja med najbljižjimi možnimi osebki, ni več nuje po oditi daleč stran po novo kri, ker je za prvim vogalom pač rodovniški samec z vzrejnim dovoljenjem.

Kimi* ena psica ali pes pa ima pač neke druge težave in če so genetsko pogojene tudi ne bi bilo potrebno bit tiho, samo to sem hotela povedat.  Wink
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #4764 : petek, 06.02.2009 : 00:13:04 »

Mislim, da z javnim debatiranjem o tem, kaj bi bilo treba z zdravstvene plati dobrega narediti za pasmo, ne boste prav nič rešile. Pošljite predlog na vzrejno komisijo ali pa pridite na kak klubski sestanek in potem lahko pričakujete, da se bo kaj zgodilo. Mislim, da vzrediteljica dotične psičke in tudi lastnica njenega očeta ne bi bili prav navdušeni nad temle pisanjem....ali sta morda seznanjeni?
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4765 : petek, 06.02.2009 : 00:17:52 »

Živjo Felina!
Govorimo samo o moji psici, samo za njo je potrjeno, da ima displazijo.
Moji psički je ime Li Mei (tako jo kličem in tako je tudi njeno rodovniško ime).

Žal nisem pristojna in ni v moji moči, da bi še kako drugače ukrepala v tej smeri. Se že več kot leto dni s tem ukvarjam in počasi najeda moje živce in tudi živce vseh, ki me morejo o tem poslušat...  Wink Tako, da se na tem mestu zahvaljujem vsem za potrpljenje in podporo (vsem, ki ste mi jo in mi jo še boste izkazali) Hvala!  Kiss
Vse kar sem sama lahko storila sem - psičko sem sterilizirala!

Kot sem že napisala za to displazijo (ki je potrjeno, da je dedna) vsi vejo in so se na to že odzvali. Bodo šli tudi svoje pse slikat. Seveda to lahko trdim za tiste s katerimi sem se pogovarjala in so to sprejeli z razumevanjem. Nevem če veš, ampak to se je lahko nanjo preneslo iz njenega bližnjega ali pa zelo daljnega sorodnika, tako da tu krivca iskat nima smisla.

Sem pa že večkrat povedala, da za to jaz osebno ne krivim nikogar (absolutno pa ne nikogar od lastnikov njenih sorodnikov), nikoli nisem delala "štale" okrog tega in pač za svojo psičko skrbim po svojih najboljših močeh in se trudim, da življenje prilagajam tej njeni hibi (na posteljo in dol z nje gre po posebnem toboganu, zato da ne skače; dajem ji dopolnila za podporo sklepov oz. kolkov; absolutno ne hodi po stopnicah...)

Vem, da se to lahko zgodi, da do tega lahko pride in da za to ni nihče posredno ali neposredno kriv.

Se pa strinjam, da bi bilo fajn, da se to izkorenini in da se to ne pojavlja več.
Ker verjemite mi, da ni fajn, ko ugotoviš, da ima ravno tvoj pes displazijo in tega ne privoščim nikomur.
Zavedam se tudi, da obstajajo še veliko težje in resnejše bolezni pri psih kot je displazija, zato sočustvujem z vsemi takimi, ki jih doleti še kaj hujšega.

Seveda tukaj tudi stroški niso zanemarljivi, saj je njeno zdravljenje (slikanje, pregledi, posebna hrana, dodatki, sterilizacija...) že preseglo znesek, ki sem ga plačala, da sem psičko kupila. Imam nekaj glavnih računov shranjenih, saj verjamem, da si eni, ki imajo zdravega psa ne predstavljajo koliko je to denarja. Da ne bo nesporazuma... zanjo bi vzela tudi kredit, če bi bilo oz. če bo treba!

Kot je napisala Kalsang - ne delat panike, to je pač moj primer in delila sem ga z vami.

TagTu - tako vzrediteljica kot lastnica očeta sta s tem že zelo dolgo seznanjeni in smo se o tem že pogovarjali.

S tem tudi zaključujem debato o displaziji z moje strani!

Lepo se imejte!


Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #4766 : petek, 06.02.2009 : 00:27:16 »

Felina če leti na Lino je v zadnjih 4 letih v različnih temah na forumu že ogromno povedanega. Največji problem je alergija na bolšjo slino za katero pa  ne obstajajo dokazi da je genetsko pogojena. Je pa v daljnem sorodstvu s kar nekaj psi tudi iz tega foruma, sem določene tudi opozarjala na to. Lahko napišem njeno ime Shiva Atileya Kaya - ki pa nikomur nič ne pove. Sama imam na sumu 'krivca' za njene težave, ampak spet brez kakršnihkoli 'znanstvenih' dokazov, torej tudi nimam nobene podlage da navajam psarne ali starše. Vzrediteljica in lastniki bratov so bili takoj obveščeni o zadevi in kolikor je meni znano so vsi kastrirani, mama pa tudi nikoli več ni imela legla.
Ostale težave ki jih je imela pa načeloma tudi niso povezane z genetiko...čeprav imam jaz spet za določene zadeve svoje mnenje....tako da se tudi sama vrtim v začaranem krogu in sem srečna da imamo zadnje čase 'tiha' obdobja in da tako ona kot jaz uživava v brezbolezenskem stanju.

LPK
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #4767 : petek, 06.02.2009 : 00:51:19 »

Eh, super, to je zame korekten odnos in bi vedno in povsod moral biti takšen, me veseli za takšen odziv.  Wink In potem se nihče nima za kaj sekirat, če se javno stvari pogovarjajo, saj to je del vzreje, kjer prihaja do napak in kjer se je potrebno učiti in pomagati med seboj z razpoložljivimi podatki, ne pa da se vse nekje ve, nihče pa v bistvu nič ne ve. In kjer more tudi vzreditelj vzeti v odgovornost to, kar je vzredil in stati za tem z vsemi odlikami kot napakami in to je zame pravi vzreditelj.

Jaz tudi ne bi bila navdušena, če bi prišlo do kritik, bi pa jih zato poskušala popravit, če se ni vedelo kaj bo kombinacija prinesla in se sedaj ve, se bi posipala s pepelom, pomagala po najboljših močeh, opozorila vse prisotne in vse vpletene in to je vse kar se pričakuje.

No, ker pa nisem članica kluba za tibetanske pasme in tudi ne mislim biti, ker do nadaljnega se niti od blizu ne mislim ukvarjat  z vzrejo, z razstavami pa samo toliko kolikor me bo v to mogoče vezala pogodba naslednjega psa,  me zanima, koliko je potem mnenje sploh upoštevano in če je to dovolj od enega človeka ali je potrebno kaj zbirati itd. Za pasmo mi pa ni vseeno, ker je to zame ena najlepših pasem sploh, tako po izgledu kot karakterju.

Se mi pa zdi, da je pri shih-tzujih prišlo do neke kritične mase, ko bo treba poostrit nadzore nad vzejo za dobrobit psov in lastnikov. Ker drugače en rodovnik resnično ne obeta kaj več kot tipičen izgled in pogojno karakter, kolikor ga je pač moč oceniti na vzrejnem pregledu ali razstavi.  Wink

Mi je pa blazno všeč, da sta Li Mei in Kimi* javno povedali kaj se je zgodilo, kje so vzroki, saj je to mogoče dovolj hiter znak, da se kaj stori na tem področju. Hvala bogu za javne debate, a ne?
Logiran
zamaro
otrok do 14 let
****
Sporočil: 300


« Odgovor #4768 : sobota, 07.02.2009 : 23:08:46 »

slikca postriženga shih-tzu jćka je super samo midva z Zamarotom sva se odločila da bova pustila dlako rasti in se preizkusila na razstavi med veternani verjetno v trbovljah Grin Cheesy Wink Smiley
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #4769 : nedelja, 08.02.2009 : 12:40:54 »

Letošnji Tibet Dog Europe je na Slovaškem...podrobnosti pa tule

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,27932.new.html#new

Logiran
Strani: 1 ... 313 314 315 316 317 [318] 319 320 321 322 323 ... 353   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: shih-tzu - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines