mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 06.07.2024 : 18:19:28

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: shih-tzu - čvek
Strani: 1 ... 312 313 314 315 316 [317] 318 319 320 321 322 ... 353   Dol
Natisni
Avtor Tema: shih-tzu - čvek  (Prebrano 331722 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4740 : sreda, 04.02.2009 : 22:42:50 »

Lep pozdrav vsem!

Jaz bom pa malo zašla iz teme o kateri trenutno debatirate...
Mogoče kdo ve, ali v drugih državah (npr. Anglija, Danska, Nemčija...) pri vzrejnem pregledu konrolirajo še kaj drugega kot pri nas (oči in pogačice)?
V mislih imam predvsem kaj od zdravstvenih pregledov.
Verjetno imate vi Kalsang ali pa Agnesana izkušnje s tem, pa bi prosila za odgovor.

Drugače pa tud jaz nisem še odkrila kakšnega super spreja za vozlje, se pa trudimo, da je Mejkina dlaka v dobri kondiciji  Cool
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #4741 : sreda, 04.02.2009 : 22:59:21 »

Jaz ti lahko povem za Dansko, pri nas vzrejni pregledi ne obstajajo, za paritev zadosca ocena z razstave, najmanj prav dobra. Konkretno za shih tzuje ne zahtevajo nikakrksnih zdravstvenih testov. Vzrejni pregled naredijo samo v primeru, ce ima pes rodovnik, ki ni priznan s strani FCI.
Zato se jaz za svoje pesjane teste naredila v Sloveniji (vse bp).
Za dolocene pasme zahtevajo preglede, slikanja kolkov, genske teste, oci itd. Na splosno zahtevajo vec zdravstvenih testov kot v Sloveniji. Podatki se zbirajo pri zvezi, kjer jih lahko v banki podatkov na netu najde vsak registriran uporabnik.
Logiran
Eva D.
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 205


« Odgovor #4742 : sreda, 04.02.2009 : 23:02:50 »

Ne, kata, sej niti nisem vzela tistega tako, kar si napisala... sama se počutim nesposobno, v primerjavi z vami, ki vam uspe ne samo enega, ampak kar 2 ali še več shih tzujev v dlaki držat! Nekaj tej že ne delam prav, ampak ne vem, kako mi je uspevalo prvih 10 mesecev, ker delam sedaj čisto enako, kot pa prej... razen tega, da ga nisem s fenom sušila!
Citat
Li-ja (očeta) češejo 2 x na teden, papirčkov mu ne devajo gor, po vrtu koplje luknje in je na sploh pravi gavnar, ko ga pa vidiš na razstavi, je tak lepotec, da bi kdo mislil, da je skoz na kavču.
... je zgleda ful odvisno od shih tzujčka do shih tzujčka glede nege! Naš je enaki "razgrajač" po naravi, ampak, če bi se odločala, da bi z njim po razstavah hodla, bi mu mogla zelo zelo krotit ta "ravbarski" karakter... pa vem, da bi bil zelo nesrečen (ker najbolj srečen je takrat, ko lahko po največji "svinjariji" skače  Grin)... tako boma pa raje spomladi s kakim rally obidiencem ali čim podobnim začela... ker energije ima več kot preveč  Smiley!!!
Jaz se ponavadi rada "zagovorim" in enako je bilo pri meni... nikoli ne bom imela postriženega shih tzuja  Grin... nikoli ga ne bom pobrila  Grin... nikoli... nikoli ne bom zadela na loteriji?  Grin Vsi moji nikoli in nikdar so se že uresničili, le še na loto čakam, zato slednji nikoli tako ponavljam  Grin...
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4743 : sreda, 04.02.2009 : 23:08:42 »

Hvala za odgovor!
Me predvsem zanima kje delajo še kaj več pregledov kot pri nas. Bom mal pobrskala po netu.  Wink
Če pa ima še kdo kakšno informacijo, bi bila pa zelo vesela, če bi mi jo posredovali. Lahko tudi na ZS.

Lepo se imejte s svojimi kužki!  Kiss
Logiran
moly
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 114


« Odgovor #4744 : četrtek, 05.02.2009 : 09:25:08 »

Mi delamo z našo mehko dlako tako kot je rekla Kalsang - pri frizerju smo na 2 meseca  Tongue (pozimi na 3) in je dlaka dolga od 2 cm do 6 cm. Tako se vozli ne morejo nikoli tako razpasti da bi bilo potrebno britje in imamo konstantnega "pliškota".  Kiss  Kiss

Bella ima snežni gastritis - zaradi snega se ji je razdražila želodčna sluznica; smo na dieti in imamo kup tabletk  Sad
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4745 : četrtek, 05.02.2009 : 10:46:36 »

Li Mei, dostikrat v tujini recimo pasemski klub izda priporočilo, kaj naj bi se pregledovalo. V Ameriki na primer so priporočeni genetski testi za renalno displazijo (okvara ledvic), ki je pogosta med ameriškimi shih tzuji. V Skandinaviji se nekateri vzreditelji odločajo za slikanje kolkov (kolčna displazija), ker so se pojavila težave z okostjem. Kolke ima slikane na primer oče Lhamo in Pamo.
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4746 : četrtek, 05.02.2009 : 11:58:45 »

Hvala za odgovor Kalsang!
Potem če prav razumem so vse niti v rokah vzreditelja - ali bo naredil teste za določeno možno bolezen ali ne.
Ja, za okvaro ledvic pri shih tzujih sem že slišala, s kolčno displazijo pa se vsak dan soočam  Cry

Upam na čim več zdravih shih tzujčkov, ker je res škoda, da bi te lepe kužke prizadele take grozne bolezni.

Lep in uspešen dan vam želim!

Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4747 : četrtek, 05.02.2009 : 13:17:29 »

Glede kolčne displazije - zelo je pomembno, da se slika kolke obeh staršev in vseh bratov in sester, pa še kakšnega sorodnika, če ga poznaš. Zelo mi je žal, da se soočaš z njo, da se je sploh pojavila pri nas. Ampak zdaj bi bilo edino pravilno, če bi vse pse iz tega legla in vse še živeče znane sorodnike slikali, da bi ugotovili, kakšno je stanje. Samo tako se lahko izloči pse, ki so prenašalci. Bi bilo to izvedljivo v vašem primeru?
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4748 : četrtek, 05.02.2009 : 14:06:04 »

Kalsang, če je to v tem primeru izvedljivo vam res ne znam odgovorit.
Mislim, da so skoraj vsi s tem seznanjeni in vem, da nekateri bodo šli slikat. Tudi jaz imam v načrtu še eno slikanje, da vidim kakšno je stanje.
Nekateri pa si pred tem še vedno zatiskajo oči....  Angry

Ob vsem tem se mi najbolj smili moja psička, ker jo je to doletelo.
Pa sej eni razumejo in sočustvujejo, eni pa...  Angry
Takrat, ko sem to ugotovila sem obiskala toliko veterinarjev, da bi si mogla prav čas vzet, da bi jih preštela.  Grin
Da o stroških sploh ne govorim. Poleg te "glavne" težave ima še nekaj zdravstvenih težav, ki jim kar ni videti konca.... Ah....

Ogromno veselja mi prinaša moja Mejka in je najboljša kužica na svetu!!!   Cheesy
A me zanjo tudi močno skrbi...





 
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #4749 : četrtek, 05.02.2009 : 14:30:25 »

Vem, da si nekateri zatiskajo oči, celo tisti, ki bi jim moralo biti še kako mar, obenem pa trdijo, da bodo rešili pasmo.

Je pa tako, da je klasifikacija kolčne displazije pri majhnih psih nekoliko drugačna, tako da so recimo C kolki pri majhnih psi čisto OK, saj imajo že po naravi bolj odprte kolke. Tako, da je to tudi treba upoštevati. Žal pa je kolčna displazija pri shih tzujih res prisotna, sicer zaenkrat samo izjemoma, ampak je.

Vaši Mejki želim najbolje, pa tudi njenim bratcem in sestricam, pa tudi staršem. Skrbnikom pa čim več razsodnosti in preudarnosti.
Logiran
kata
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 85


« Odgovor #4750 : četrtek, 05.02.2009 : 18:08:50 »

A ni pri kolčni displaziji potrebno, da je pes že popolno telesno razvit (cca 15 mesecev), da se lahko vidi, če gre res za to bolezen?
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4751 : četrtek, 05.02.2009 : 18:24:36 »

Ne, to ne drži.
Znaki so vidni že med 5. in 8. mesecem starosti. Sama sem pri psički to odkrila okrog 5. meseca.

Res pa je, da če nima vidnih oz. kot pri meni slišnih znakov, je to težko odkrit. Zanesljivo diagnozo lahko potrdi le rentgen.

Pri petnajstih mesecih pa naj bi se točno videlo ali se je stanje izboljšalo (to je malo verjetno) ali pa se je poslabšalo oz. stagnira. Zato pa imam v načrtu ponovno slikanje (tudi po nasvetu ortopedov), da vidim v katero smer se displazija odvija.

Upam na najboljše....  Wink
Logiran
Li Mei
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #4752 : četrtek, 05.02.2009 : 18:31:49 »

Ja, Kalsang, samo to mi je v veliko tolažbo, da je psička mala in lahka... in da male pasme z displazijo naj nebi imele težav.
Ampak vseeno ni zdrava!  Sad

LP
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.343


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #4753 : četrtek, 05.02.2009 : 18:44:07 »

kata, lahko preberes http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=1062.
Slikanje okrog pol leta starega mladica pokaze, ce gre za dedno okvaro kolkov. Ce slikamo kasneje (pri starosti pol leta pa ne), ne moremo z gotovostjo trditi, ali je okvara dedna ali pridobljena.
Logiran

kata
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 85


« Odgovor #4754 : četrtek, 05.02.2009 : 19:29:10 »

OK, prebrano. Po moje je potrebno poleg vzrejnega dovoljenja poskrbet tudi za slikanje kolkov, če vsaj malo sumiš, da bi lahko tvoj pes imel KD. Seveda, če želiš parit svojega psa. Zakaj torej ni že pri vzrejnem pregledu to zahtevano? Ali se ne bi na ta način izognili morebitni dedni bolezni?
Logiran
Strani: 1 ... 312 313 314 315 316 [317] 318 319 320 321 322 ... 353   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: shih-tzu - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines