mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 30.06.2024 : 06:21:08

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 185983 krat)
0 članov in 8 gostov pregleduje to temo.
janina
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 20



« Odgovor #360 : petek, 05.11.2004 : 11:11:22 »

Zdaj bom mogoče koga razburila, vendar ta pogajanja s psi z rodovniki ali brez se mi zdijo nekatera malce smešna.
Sama imam psa (SBT) brez rodovnika. In zakaj brez rodovnika?
-rodovnik se mi ne zdi pomemben. Kaj bom z rodovnikom, če psa nameravam imeti samo za družinskega člana. Vedno smo imeli doma mešance, ki smo jih vzeli od nevestnih ljudi. S psički ni bilo nikoli nič narobe. Vsi so bili zmeraj zdravi in poskočni. Vem, da v bistvu ne gre za mešance, ampak rasne pse z rodovnikom ali brez. Na to pa bi samo rekla; -ne mi rečti, da je z rodovniškimi psi zmeraj vse vredu in, da so bili zmeraj deležni vse nege in že od oploditve naprej je njihova rast potekala kot je potrebno! Dajte no! Kot v vseh sektorjih je tudi prodaja rodovniških psov za nekatere veliki biznis, in tudi nekateri sodniki so na žalost podkupljivi ali pa komu pač dolžni usluge. Vem za primer ko je bil pes ocenjen z najboljšo oceno (sodnik prijatelj lastnika psa) z namenom, da bo s psi pač fural biznis.
-pes je bil cenejši. Zakaj naj plačam za psa 150.000 sit, če ga dobim že za 30.000!
Edino mogoče za to, ker ni fer do res zagretih kinologov, ki se borijo za čiste rase in brezhibne pse. Psu nič ne manjka že od prvega dne. Je zdrav, vesel in star že več kot dve leti.
Pa kaj če njegovo mamo niso hranili z najdražjimi briketi. Tudi jaz svojega psa ne! Pa ne za to, ker se mi zdi hrana predraga. Nasprotno-poskušala sem že vse hrane od Royala, Evkanube,Neutro.. Nič uspeha-sem žakle kupljene hrane podarila drugim lastnikom psov, ker se je moj ljubček pač odločil, da mu pa ta hrana res ni dobra in, da on briketov generalno ne bo jedel. Pa kaj zdaj naj? Mislim, da si pes izbira kot mi kaj mu je dobro in kaj ne. Tako smo pač eni vegetarjanci, drugi mesojedci, eni ne jejo paradižnika, drugi pa ne čokolade (no če niso razlogi hujšanje).

Kot naslednje pa bi še načela temo o mešančkih, ki jih prinesemo z azila. Moja zgodba;
Za božič sem hotela narediti nekaj lepega in dobrega. Mamo sem komaj prepričala, da bo po poginu 16. letne mešanke (od tega je minilo slabo leto) zopet imela psa (saj veste, otroci smo odšli od hiše in ostala sta sama z očetom).
Prvo sem mamo z azilom čisto šokirala. Tam je stala in jokala, da si ne more izbrati nobenega, saj vsi tako žalostno gledajo. Ko smo jo končno spodbudili do odločitve je izbrala psičko, katero bi naj dala kasneje sterilizirati (sem bila zmeraj mnenja, da to storijo v azilu). Stara bi naj bila dve leti, v azilu pa približno šest mesecev. Ko smo plačali 6.000 sit (cepljenje) smo jo odpeljali domov. Lepše ji res ne bi moglo iti. Imela je vse ljubezen, hrano in ljudi, ki so se resnično z njo ukvarjali. Drugi dan se je očetu zmuznila iz vrvice in pobegnila. Po dveh urah iskanja jo je našel in posledično so se 8.3.04 skotili mladiči. Na srečo samo dve psički.
In kaj je tukaj groznega? Čez tri tedne je psička postala agresivna in grizla vse okrog. Očeta za oko, sosedovo punčko za roko, poštara za hlačnico-bila je majhna, izgledala je kot dolgodlaki jazbečar.
Ko je skotila nas ni pustila do mladičkov. Ko smo hoteli do njih je to zahtevalo cel projekt.
Mladički sta odrasli in začela so se pogajanja kaj z Bistro. Še dalje je grizla domače dokler se nismo na številnih družinskih posvetih in posvetih z veterinarjem, policijo .. odločili, da jo uspavamo. Po narejeni obdukciji smo zvedeli, da bi naj bila psička stara 7 let in imela epileptične napade, ki so se kazali v agresiji. Pred tem veterinarji in tudi v azilu tega niso ugotovili-pa je bila v azilu pol leta!
In kaj sem potem dobrega naredila- nič! Mama je bila sedaj že drugič v roku enega leta zelo žalostna, saj je kljub Bistrini občasni agresiji to njena miljenka, ki je spal v spalnici na sredini postelje.
V istem azilu sem vzela muca-zopet žalostna zgodba.
Zanima me ali ni obvezno, da so v azilu živali veterinarsko pregledane in zdrave, ko jo ti prevzameš?!
Vem, da sem na koncu sfalila temo, vendar toliko vsega sem imela v glavi, da sem kar sem pisala!

Lep dan vsem ljubiteljem živali!
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #361 : petek, 05.11.2004 : 11:57:34 »

Samo to bi rekla: res je glede cene. Npr. rodovniška čivava stane okrog 250.000 sit, nerodovniška pa 50.000 sit. Ne rečem... tudi nas je kmalu zamikalo.. no na srečo se nismo potem odločili za nerodovniškega psa. Zakaj na srečo? Ker bi dobili 5 kg težko (ko bi odrastla) čivavo. Zakaj bi za mešančka plačala 50.000 sit če pa ga lahko dobim zastonj?
Je pa res, da je razlika v ceni 200.000 sit, kar je ogromno! No pri čivavah je tako, da so ponavadi nerodovniške le nekoliko večje, imajo npr. manjša ušeska... zdravstveno pa so vredu. Dobi pa se tudi nerodovniške čivave, ki so zelo podobne ali enake kot rodovniške. No te so ponavadi okrog 75.000 sit, ampak razlika je še vedno ogromna. Ja, cena je tudi ened izmed faktorjav pri odločitvi.
Mi smo se potem pozanimali kaj to rodovnik sploh je. Najprej smo mislili, da se ga rabi le za razstave.. kot to misli večina začetnikov na tem področju. Nato smo ugotovili, da je rodovnik neke vrste "garancijski list". No tudi če kupiš nekaj z garancijo se v nekaterih primerih zgodi, da se npr. TV pokvari, pa ti jo zastonj popravijo. Pravi vzreditelji ti dajo zagotovilo da bo tvoj pes npr. razstavni ali da bo imel potomce, če pa tega potem ne izpolni pa ti vrne kupnino ali pa ti vzame psa nazaj, pa ti da drugega.

Lp!
Logiran
janina
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 20



« Odgovor #362 : petek, 05.11.2004 : 14:38:54 »

Ja, saj imaš prav-če hočeš res pasmo tako kot bi naj bla, ti je edina garancija rodovnik. Meni v bistvu pri nakupu psa to ni bilo tako pomembno. ko sem ga videla sem ga morala imeti-bila je ljubezen na prvi pogled, ki še traja.
Kolegica je kupla nerodovniško čivavo(mama je imela rodovnik), pri ga. katera je imela doma cel kup čivav. Zanj je plačala 60.000 sit. Moram rečti, da je kuža super sladek, vendar se mi zdi da ima kilometer dolge noge in sicer tudi drugače se malo razlikuje od ostalih. Ga. ji je razložla, da je to nevem koliki pes v leglu, da je čistokrven, vendar zanj ni več dobila rodovnika.
Zanima me ali še sedaj velja, da lahko dobiš rodovnik za samo določeno število psav? Huh Huh Koliko vem pri lovskih psih ni več tako.


Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.332


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #363 : petek, 05.11.2004 : 17:52:32 »

Samo na kratko - ja, janina, res si nekoliko sfalila. Pa ne s temo, temvec z razlago o rodovnikih, mesancih, nerodovniskih pasemskih psih, pa se cem.
Tudi o zivalih iz azila. Po vseh travmah, ki jih taki psi nosijo, je naivno pricakovati, da bodo v nas dom prisli nadvse lepo vzgojeni in brez posledic na dusi, ki jim jih je pustilo zivljenje pred srecanjem z nami.
Predvsem pa se je izkazal komentar na to, cesar nisi prebrala. Ce bi, bi vedela, da ze dolga leta ni vec nadstevilcnih rodovniskih legel (beri: vedno vsi mladici v leglu dobijo rodovnik, ce jih lastnik legla ne poskrije - iz samo njemu znanih razlogov - pred vzrejnim referentom).

Pa brez zamere. Ne mislim nic slabega. Je verjetno res veliko za prebrat Wink
Logiran

Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #364 : sobota, 06.11.2004 : 22:56:13 »

Jana,
strinjam se s tistim kar si napisala na prvi strani. Wink

Moje sanje so že od nekdaj, da bi imela svojo psarno (in sanje si bom uresničila takoj, ko jih bom lahko Wink). Že nekaj časa pa mi je najpomembnejši rodovnik. Naš pes ga ima, ampak to sploh ni pomembno. Mar ni bolje kupiti psa z rodovnikom in (res) plačati nekoliko več, kot pa, da kasneje plačujete zaradi zdravstvenih težavi (veterinar)? Vsi psi so enakovredni (to ves čas ponavljam), zdravje pa ne. Zakaj bi morali imeti radi svojega psa, ker je popoln, ima rodovnik, dom in vse kar si želi, potepuškega psa pa bi prezirali? Pes je pes. Vsaka pasma, z rodovnikom ali brez je še vedno - pes. Potepuški pes se glede "kakovosti" (ne vem kako bi to izrazila Roll Eyes) ne more primerjati z rodovniškim psom, toda oba sta psa, človekova najboljša prijatelja. Kdor želi imeti leglo zaradi denarja, dela veliko napako! Zagotovi ponosni lastniki psov, ki imajo psarne, to počnejo zgolj iz želje in veselja z delom s psi. Za prodajo psov moraš biti ljubitelj psov, ne pa denarja. Smilijo se mi psi, ki se skotijo v temnih kotičkih in se jim še sanja ne kakšna je njihova prihodnost. Ob njih ni lastnikov, ki bi jih negovali, božali, žgečkali in jih primerno oskrbeli. Takšni psi ponavadi pristanejo v zavetiščih, na ulici ali pa že prej poginejo iz različejših razlogov. V takšnih primerih imajo še najboljše možnosti za svetlejšo prihodnost psi, ki še mladi (0-2 leti ali nekoliko več) "pristanejo" v zavetiščih in imajo več možnosti da najdejo domek. K sreči še obstajajo prijazne duše, ki "posvojijo" tudi starejše pse. Lahko bi rekla, da pse delimo v nekakšne skupine-v bistvu jih res. Ne samo na goniče, terrierje, setre, mastife..., ampak tudi na, že prej omenjeno, "kakovost" (predvsem kar se tiče zdravja). Bistvo vsega tega, kar želim povedati, da imajo rodovniški psi svetlejšo prihodnost. Laže najdejo lastnika, ker lahko le-ti izvejo zdravstveno stanje staršev ali pa zdravstveno stanje mladiča. Psi v zavetiščih pa imajo preteklost zavito v temo, povsem neznano. Kdo ve kaj je pes, ko je bil še potepuški, jedel in kako je živel, kakšni so njegovi starši (zdravje, obnašanje)...
Ne morem(o) pa reči, da so nerodovniški psi v VSEH pogledih slabših od rodovniških. Priznati pa moramo, da bi bilo tudi brez mešančkov dolgočasno. Tongue Pred kratkim je bilo tudi srečanje/razstava mešančkov in nerodovniških psov.
Pes z rodovnikom ima torej bolj "kvalitetno" zdravje, mešanci in nerodovniški psi pa so na svet prišli zgolj zaradi neodgovornosti ali mogoče pohlepnosti ljudi.
To je to; moje mnenje.

Če sem kaj sfalila-ne bodite jezni. Grin Ampak tako jaz razmišljam. Pes je pa še vedno pes.

LP
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #365 : nedelja, 07.11.2004 : 03:22:10 »

Janina, da dam odgovor, ki dokazuje kako različni smo si ljudje. Kaj naj rečem, tvoje razmišljanje je tipično razmišljanje, lahko rečem da absolutne večine Slovencev. Kiene probleme, izbira je tvoja. Ampak zakaj bi resnično plačeval za psa, ki nima porekla, če ga lahko dobiš zastonj?? Prav zares, zakaj?? Greš po mešančka, ki ga dobiš zastonj. S tem ni čisto nič narobe, če si se odločil za mešančka. Super! Narobe pa je, če si želiš določene pasme, pa kupiš čistokrvnega (ali pa še to ne) psa brez rodovnika. Zakaj bi v tem primeru kupoval nerodovniškega psa, če 95% dobiš kvazi poreklo, pravzaprav porekla v bistvu sploh ni?? Koliko pravega SBT - ja se skriva v tvojem psu?? 25%, 50%, mogoče celo 75%?? Da ti malo zapiham na dušo.... pravi rodovniški pes je med drugim že od nekdaj tudi del prestiža..... Vemo, da je prestiž stalnica v zgodovini, ni zelo pogost, pa vendarle ga videvamo vsak dan in ima svojo ceno, je zaželjen, cenjen, imeti pa ga ne more vsak. Dober pes z rodovnikom? Za tiste, ki vedo kaj hočejo ali kot bi rekla Claudia Schiffer.... 'Ker se cenim!' Wink Lp
Logiran
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #366 : nedelja, 07.11.2004 : 10:34:16 »

No, ja. Če ne želiš, da nerodovniški pes zraste v čisto drugo zverino, je bolj priporočljiv rodovniški kuža. Tongue Ampak tudi nerodovniški psi in mešanci so lahko pravi cukri. Odvisno. Grin
Logiran
sisi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 314


« Odgovor #367 : nedelja, 07.11.2004 : 18:19:17 »

Christo  to so tvoje besede
Vemo, da je prestiž stalnica v zgodovini, ni zelo pogost, pa vendarle ga videvamo vsak dan in ima svojo ceno, je zaželjen, cenjen, imeti pa ga ne more vsak. KONEC
Chris! Ne razumem ljudi ,ki mislijo ,da z nakupom psa take ali drugačne pasme kažejo svoj prestiž.Pravzaprav je žalostno   Cry da se rabijo dokazovat na tak način .Psa si kupiš zato ker ti je pasma simpatična in ne zato ker ga ima ta in ta bogati človek.Vsak si kupi psa po svoji volji z rodovnikom ali brez ne zato ker Clavdia reče da se ceni.Verjemi tudi jaz se zelo cenim in se imam rada a samo zato da lahko imam rada ljudi ,živali in stvari okrog sebe. Tudi tega ,da imam denar ne rabim kazat s svojim psom!Vse lepo vam želim! Cheesy
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #368 : nedelja, 07.11.2004 : 21:53:23 »

Ah ja sisi...... to je vse res, povsem pravilno. Ampak imeti dobrega psa z rodovnikom..... zanj dobro skrbeti.... ga za piko na i še voziti na razstave in z njim dosegati šampionate.... Kdo si lahko to privošči? Ne vsak, ker je to drago. Mogoče si preveč posplošila ali pa bi si lahko odprla oči. Novega Bmwja si ne more privoščiti vsak, tako kot dobrega psa z rodovnikom ne. Žal je tako vedno bilo in vedno bo. Nekateri imajo raje dobr avto, drugi raje dobrega psa, tretji oboje, ker živijo takšno življenje (od tod Claudia Shiffer  Grin ) četrti pa nič od tega, oz. psa, ki je v njihovih zmožnostih, kar se denarja tiče. Realnost.

In veš, poleg tega da psa kupijo, ker jim je všeč in ker imajo radi pse, ga kupijo obenem tudi zato, da imajo takšno in takšno pasmo, ker si lahko privščijo, če že ravno kupujejo psa. Po možnosti iz vrhunske vzreje iz te in te države. Pa ne reči, da je bolano, ker potem je bolano tudi imeti rolex uro, biti direktor ogromne firme in se voziti s ferrarijem. Hotel sem povedati, da pes z rodovnikom ni zastonj, še manj pa dobr pes z rodovnikom. Ker je večini pri nakupu psa cena na prvem mestu, kvaliteta in poreklo pa na zadnjem. Pa lep pozdrav
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #369 : ponedeljek, 08.11.2004 : 06:27:32 »

Prestiž gor ali dol, jaz nisem tako bogata da bi poceni kupovala. Imam zlatega prinašalca z rodovnikom. Ja, takrat sem težko zbrala celotno kupnino. Ampak še veliko težje bi zbrala denar za - recimo - operacijo kolkov. Ali za evtanazijo psa + novo kupnino. Ali za šolanje psa, ker bi bil agresiven. Tako pa sem kupila psa z zagotovilom, da so starši ne le tipični predstavniki pasme po videzu in značaju, ampak tudi, da imajo kolke, zobe in oči OK. In sem dobila, kar sem plačala - tipičnega predstavnika pasme, z zdravimi kolki, popolnim zobovjem, zdravimi očmi... Dobila sem tole:
http://home.amis.net/lknova/tim.jpg Grin Grin Grin
In naj mi lepo prosim nekdo pove, zakaj z zdravim, lepim, rodovniškim psom ne greš delat vzrejnega, če ga misliš parit?!?
Logiran
janina
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 20



« Odgovor #370 : ponedeljek, 08.11.2004 : 11:15:02 »

Jana,
me zanima točno kje sem sfalila, ker si za čisto vsako stvar napisala, da ni O.K.
-Objasnim samo to, da obstaja dejstvo, ker človeka poznam, da je imel pes "ponarejeno" telesno oceno. Oz je bila boljša, ker je poznal člana komisije!!! Tega si nisem izmislila.
-Dejstvo je tudi, da je kolegici ga. od katere je kupila čivavo rekla to kar sem napisala. In potem sem spodaj vprašala ali je to vse res, ker sem slišala, da tega več ni. Ker imam v življenju kup drugih stvari, pač vsega ne morem vedeti!
-Dejstvo je tudi, da je psica katero smo pripeljali z azila bila bolna in nam tega niso povedali! Rekli so tudi, da je stara dve leti.
Ne mislim s tem, da je ne bi vzeli, če bi vedeli, da je starejša, ampak pričakuje se, da potem o tej živali dobiš vsaj približne podatke.
Od tam sem vzela tudi muca, ki ni bil zdravniško pregledani in sem ga dva meseca vozila k veterinarju, da ga je zdravil, pa je na koncu poginil.
Od azila sem pričakovala, da so živali pregledane in zdrave, ali pa te vsaj opozorijo na bolezni. Naj še povem to, da je muc okužil tudi mojega muca, ki je že bil pri hiši. In žalost!
Sicer še vedno nisem proti azilom in, da vzameš psa ali muco od tam, ampak določene stvari se mi v tem določenem azilu ne zdijo fer. Slišala sem da v drugih delajo drugače.
-Še vedno bom trdila, da določeni rejci lepo služijo. Ko sem še hodila v sredno šolo, sem bila strasten aktivist za živalske pravice in smo neleteli kar na nekaj cak, pri eni psarni! Tukaj sem hotela povedati, da niso vsi rejci isti-niti približno, ampak povedati, da se to tudi godi! Vse kar govorim je iz izkušenj in ne kar tak!!!

Logiran
Chris
gost
« Odgovor #371 : torek, 09.11.2004 : 02:38:44 »

Janina, ampak še vseeno si, kar se namena rodovnikov tiče sfalila, zakaj tako je bilo že vsaj 100x povedano in razloženo, sfalila si tudi kar se vzrediteljev tiče, ker rejec ni vzreditelj, je človek, ki goji živali..... za prehrambene potrebe, kar se azilov tiče si tudi sfalila, tukaj ni tema o tem, pa tudi posploševati ne moreš in pa še zadnje, tvojo kolegico je gospa, ki ji je prodala čivavo naplahtala, ker dobijo rodovnik vsi mladiči v leglu - gospa že ve zakaj njena psica ali pes nista dobila vzrejnega dovoljenja (kar se nanaša tudi na to temo, zakaj producirati mladiče brez rodovnika) in je rabila izgovor, žal lažen. Lp
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #372 : sreda, 10.11.2004 : 00:41:08 »

medklic...kot odgovor na prvo vprašanje. Zakaj pariti... da bi naredil novo pasmo. Ampak pred "uradnim" priznanjem s strani kake "velike" organizacije a'la FCI, so pač za njih nerodovniški. Seveda, so tudi vzroki oz izhodišče za tako početje lahko čisto zaslužkarski (redka pasma), je pa vsaj princip in selekcija, če hočeš nekaj resno naredit iz vsega skupaj, na mnogo višjem nivoju, kot samo štepanje.
Če bi se štepar, oz zaslužkarski tip, tega lotil na tak način, bi bilo vsaj "classy"
Logiran
janina
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 20



« Odgovor #373 : sreda, 10.11.2004 : 09:08:08 »

Chris
malo mi je smešno, da me pač držiš za vsak izraz, ki sem ga uporabila. Določeni pojmi so mi znani, vendar.. No ni se mi treba pred nikomer zagovarjati.
To, da je kolegico ga., ki ji je prodala psa naplahtala mi je čist jasno, napisala sem bolj sarkastično in nisem mislila, da tega ne boste razumeli.
Glede azila-a nisem napisala, da nisem proti azilom, da me v določenem azilu nekatere stvari motijo. To pomeni v tem azilu iz katerega sem jaz jemala živali!
Bi pa seveda vzela še kako muco z azila, kjer bi vedela, da vse štima. Bolečine ob izgubi živali so prevelike, da še enkrat grem v MB.
Logiran
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #374 : sreda, 10.11.2004 : 15:22:13 »

Tudi v uvodniku v Kinologu (november 2004) si lahko preberete nekaj o rodovnikih, mešancih itd.

LP, Yorkshire terrier


(izbrisan prepis teksta iz revije Kinolog; Jana)
Logiran
Strani: 1 ... 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines