mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 20.10.2024 : 12:31:59

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 3  |  Tema: Beli višavski terier - čvek
Strani: 1 ... 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 ... 118   Dol
Natisni
Avtor Tema: Beli višavski terier - čvek  (Prebrano 225777 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
robin
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 427


« Odgovor #570 : četrtek, 23.02.2006 : 00:11:15 »

No pa smo spet tam.
Za druge pse pač ne bom več govoril, ker se ne mislim izpostavljati za druge. Za moje pa sledeče. Vsakdo je kadarkoli ob lepem vremenu vabljen na sprehod z mojimi terierji.
Ponavadi jih vse nabašem v avto in grem z njimi v bližnji gozd, ob Kokri, ki je priljubljeno sprehajališče za veliko lastnikov psov. Ko se pripeljemo tja, odprem vrata in vsi se zapodijo kot pobesneli levi iz avta in letijo na vse strani. Nobeden od vseh psov nima ovratnice, niti enega povodca nimam sabo. Hitro zaklenem avto in zažvižgam in z roko nakažem smer, vsi se takoj napotijo v željeno smer in šibamo naprej, na začetku moram kar zelo hitro hoditi ker res šibajo. Srečujemo nemške ovčarje, bordojsko dogo, mešance, hrte, dalmatince, višavske terierje... Še nikoli se niso z nobenim psom stepli, še nikoli niso nikamor pobegnili, še nikoli me ni nihče od ljudi napadel da naj pse zavežem, ker za to ni bilo razloga! Naš sprehod traja eno do dve uri, vrnemo se do avta, jaz samo odprem avto in enega za drugim zložim noter in gremo. Srečujem gospe s psi različnih pasem, ki se ne morejo nikakor načuditi, kako si upam pse kar tako spustiti. Ne vem jaz jih nisem nikoli nič posebej učil, taki so, ubogajo na besedo. Uporebljam vedno iste ukaze ki sem si jih sam izmislil in pogosto obenem dam tudi znak z roko, ker sem zasledil da se da pse usmerjati povsem brez besed samo z dajanjem določenih znakov, z vsakodnevnim ponavljanjem se vse navadijo. Zadnje čase veliko hodim z vsakim psom posebej na vrvici v mesto, da jih navajam na vrvico in mestni vrvež. Nikoli ampak res nikoli še nobeden moj pes ni nalajal drugega psa. NIKOLI!
Edina stvar s katero se zadnje čas malo mučimo je mirno stanje v razstavni stoji. Ampak tudi to ni brezupno, samo jaz bi rad, da bi stali kot kipi, kar pa seveda niso. Včasih delajo brez težav, včasih pa glavo obračajo sem in tja in jih zanima vse ostalo. To je edina stvar, ki je trenutno ne obvladam popolnoma.
Pa še z našo Škotsko terierko Lizo imam eno trmarsko vsakodnevno zgodbo in sicer, ko pse pokličem da grejo noter, ker so že lulali, ona nikoli ne pride, vsi ostali pa takoj. Jo pač pustim in zaprem vrata in čez nekaj časa pride sama na vrata.
Aja,  v glavnem dnevnem prostoru v katerem imamo pse imamo usnjeno sedežno garnituro lahko si jo pridete pogledat če je kje strgana. Ja res so stene v sobi malo umazane v višini do pol metra ampak pri tem vremenu se psi hitro umažejo in potem včasih umažejo tudi belo steno. Ampak pri tolikih psih je to nedolžna škoda.

Tako da ne vem kaj naj pač porečem na to da naj bi bili pri mojih psih močno izreženi lovski nagoni in da naj bi bili neobvladljivi. Kar se tiče lovljenja jazbecev v luknjah, za božjo voljo, nobeden od mojih nima niti pojma kaj je to, kaj pa je ležanje na oblazinjenem ležalniku na terasi pa dobro vedo.

Kakšne izkušnje imajo drugi v večini ne morem vedeti ampak za tiste ki vem jih veliko nima resnih težav. Ravnokar je pri meni v varstvu Višavka iz našega majskega legla 2005, ker so njeni lastniki na smučanju v tujini. Psička jim ni uničila še ničesar, spi še vedno v lepi posteljici iz blaga s škotskim vzorcem, ki so ji jo kupili na začetku, še vedno ima igrače, ki so jih kupili na začetku. Polulala se v stanovanju ni niti enkrat, no tukaj so imeli malo sreče, ker so jo dobili poleti in imajo ograjen vrt, prav tako pa mi in mi smo imeli tamale poleti kar spuščene in so letali ven in noter in lulati zunaj so se naučili sami. Res pa je da so psičko dobili od nas lani avgusta, septembra so bili z njo že v igralnih uricah za mladiče in s šolanjem seveda nadaljevali. Veliko se ukvarjajo s športom in potujejo, vsepovsod jo vzamejo seboj če je le mogoče, sicer jo pazimo mi. Res sem ponosen da je mala Analiza naš Westie.

Kar se tiče primerne izbire novih lastnikov!? Poglejte, v hišo ti pridejo prijazni odrasli ljudje, zanimajo se za mladička in nasploh se zdijo zelo primerni. Seveda jim povem da so nevzgojeni psi problematični, da zdolgočasen pes utegne zgristi marsikaj, da se bo mladiček 100% polulal v stanovanju če bo 8 ur sam doma in mu bodo odprta vrata v vse prostore po hiši. Seveda jim to povem. Ampak zelo težko je ljudi 100% oceniti. Večinoma se kar da, ampak 100% pa ni nikoli nič v življenju.

Za konec pa seveda priznam da videz Višavca marsikoga na hitro pritegne in brez premisleka se takoj odloči zanj. Potem pa kuža cele dneve sameva doma, kvalitetnega frizerja ne vidi nikoli, pasje šole prav tako ne. Potem pa jamrajo da ne uboga in da sploh ne zgleda kot višavski terier, seveda ne ko pa mu značilen videz da prav frizura. Poleg tega brez vzgoje noben pes ne uboga ampak kaj ima s tem pasma.

Zelo sem žalosten ko vaditelji kar tako postavijo terierje v en koš in so pač problematični. Vendar vsi dobro vemo da so znotraj ene vrste, psov ali pa ljudi, taki in drugačni osebki, vse pa se da šolati, tako pse kot ljudi.  Samo primeren pristop je potreben.

Lep pozdrav.          
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #571 : četrtek, 23.02.2006 : 00:33:53 »

Robin, nihče ne napada niti tebe ne višavce...

Dejstvo je, da namen, za kaj je določena pasma nastala igra določeno vlogo, saj so bili za to nalogo selekcionirani najbolj učinkoviti psi, naši psi pa so potomci le-teh.

Inštruktorji se ves čas ukvarjamo predvsem  z nagoni pri vsakem posameznem psu. Iz vsakega psa se da kaj narediti, se strinjam, ampak pristop in trud se razlikujeta, to je vse. Edino, kar bi rada rekla je, da ljudje pojma nimajo, kakšne pse kupujejo, pa tu ne gre samo za višavce, temveč za vse pasme.

To, da pse lahko spustiš in pritečejo takoj nazaj na klic je lepo, ampak se še zdaleč ne more primerjati s programom izpita iz klasične poslušnosti. O tem, koliko truda je treba, da s takšno ali drugačno pasmo te vaje osvojiš, je pa druga pesem. Z enimi, ki so bili ustvarjeni za poslušnost gre prej, z drugimi pa počasneje.

Sicer pa lahko več o tem pove Uma, ki svojo zverinico že nekaj časa pripravlja na poslušnostni izpit.

Če mene vprašaš, kaj je primeren pristop ali bolje program za višavca, to niso klasične poslušnostne vaje (poleg, odlaganje, vaje v gibanju), temveč sledenje in delo v rovu. Od tega bo tudi višavec neprimerno bolj srečen kot od hoje poleg. Sploh pa, zakaj bi morali vsi psi obvladati klasični poslušnostni program kinoloških izpitov za šolane pse? Vzgojen in zadovoljen pes ni nujno samo tisti, ki hodi popolni poleg s pozornostjo več kot petdeset korakov ravne linije tja in nazaj.

Očitno so tvoji psi zadovoljni, da nič ne uničijo. Če boš še enkrat prebral moj prejšnji post, boš ugotovil, da sem želela povedati, da psi uničujejo, če njihovi nagoni niso zadovoljeni. Pri tvojih so, svaka čast!!! Pri mnogih pa niso... In spet ne govorim samo o višavcih, temveč o vseh pseh, predvsem pa o lovskih in službenih pasmah, ki so na žalost danes veliko preveč na kavčih, kot v naravi ali pri delu.

Daj, razmišljajmo trezno, saj ni vsak post osebni napad nate ali na tvoj pse...

lp
Logiran
robin
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 427


« Odgovor #572 : četrtek, 23.02.2006 : 00:45:20 »

Draga Kalsang v ničemer ne morem oporekati tvojemu odgovoru, ker je zelo korekten in očitno obvladaš kukturno komunikacijo.  Smiley
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #573 : četrtek, 23.02.2006 : 00:51:49 »

Ni problema...  Wink

Gre samo za to, da v naši pasji šoli in tudi drugje vse bolj spoznavamo, kako potrebni so različni programi za različne sorte psov pač glede na njihove nagone. NO bo najbolj srečen, če bo pol ure hodil poleg, kakšen terierček pa, če bi se lahko po rovih ali za sledjo podil... To pa je tudi tisto, za kar stremimo - da bi bili naši psi vzgojeni in srečni, ne pa poslušni in zatrti....

Počohaj svoj zverinjak še v mojem imenu in lahko noč!
Logiran
PIKA POKA
novinec
*
Sporočil: 19


« Odgovor #574 : četrtek, 23.02.2006 : 00:57:06 »

V uho za 1kra mi je prislo Priscilla, sam se se nisem dokoncno odlocila.
A je boljse da ob rezervaciji povem se ime, tko da se bo kuzika navadila?
Logiran
robin
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 427


« Odgovor #575 : četrtek, 23.02.2006 : 01:06:55 »

Seveda lahko poveš ime vzrediteljem naj ga uporabljajo, sicer kaj dosti se ga pomojem ne bo navadila, v tako kratkem času, škoditi pa ne more.
Jaz sem izbral za novi dve smrkolinki Nika in Aja, ampak bom moral Nika žal skenslati ker imam ža Piko, Nika in Pika pa je preveč podobno. Tako da bo iz Nika pomojem kar Nina.
A si že kaj neučakana? Mene si zdajle spomnila na to in sem čisto noter padu. Cheesy
Lep pozdrav na Primorsko.
Logiran
PIKA POKA
novinec
*
Sporočil: 19


« Odgovor #576 : četrtek, 23.02.2006 : 01:43:29 »

Ja, komaj cakam da vidim male kepice, sam itak dobila pa jo bom(ce bo slo vse po sreci) pa komaj konec aprila (lih za rojstni dan)... ce pa bi jo kupila drugje, bi jo dobila ze marca, sam marec ni lih najboljsi mesec. moja starsa gresta na dopust, s fantom pa imava nocno sluzbo tko da...
res komaj cakam in res upam da me kdo ne bo prehitel, ceprav je rekla gospa da do naslednjega tedna ni za se bat... al pa ce ne bo nobene samicke Cry
pozdravcek z lepe in hladne Primorske
P.S. Nina je tko prisrcno Cheesy
Logiran
robin
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 427


« Odgovor #577 : četrtek, 23.02.2006 : 01:46:23 »

Držimo pesti in tačke za punčko. Smiley
Logiran
Pumma
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 198


« Odgovor #578 : četrtek, 23.02.2006 : 15:36:12 »

Žal ti lahko iz lastnih izkušenj povem , da poznam malo vzgojenih višavcev... pa s tem ne mislim, da bi naj ubogali vse brez vrvice, ponavadi ne preživijo brez histeričnega napada niti to, da gre nekdo s psom mimo.....pa tudi vem, da niso psi krivi in da niso vsi takšni, jih je pa velika večina.

Žal se šew vedno večina odloča po izgledu, le malo se jih pa zaveda, da so vseeno kupili "malo trmasto vrečo bolh", ne pa bele kepice, ki bo večino časa preživela na kavču.

Upam, da vzreditelji to upoštevate in preverite komu oddate psa in upam, da če smatrate, da pes ni primeren za dotično osebo, nakup odsvetujete.   
Lp

Malo trmasto vrečo bolh??? To mi pa ni bil prav lep primer za višavce,.. Shocked Poznam vsaj 6 zelo dobro naučenih višavcev, tako, da ne mi s takimi. Vem, da so sprva bili lovci, vendar to ne pomeni, da so sedaj najbolj neposlušni, bolhavi itd. psi.. Ti psi so zelo vredu psi in ne vem za kaj se večina ljudi spravlja na njih? Priporočam vam res sprehod z Urošovimi psi v gozd, pa boste videli. Moti me tudi zelo, da ljudje na podlagi podatkov, ki jih slišijo od drugih že dajejo komentarje,.. Mogoče ste že kakšnega videli, ampak ZAGOTOVO ne veste kako poteka življenje z višavcem. Ni vse tako, kot mislite.Če pač hočete totalno skritizirati določeno pasmo je ne kritizirajte tu, saj je ta tema nekaj časa potekala brez kakšnihkoli neumestnih pripomb.
Lp
Logiran
petea
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 88


« Odgovor #579 : četrtek, 23.02.2006 : 17:11:27 »

Robin,
rodovniško ime mojega psa je Darumas, ker pa je to za vsakdanje življenje neuporabno ime in zaradi višavskih draguljastih oči sva se s fantom že takoj po prvem obisku legla odločila za klicno ime Rubi, pod katerim mojega psa pozna večina ljudi.

Od kod pa ti veš za Darumasa? Smiley
Logiran
petea
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 88


« Odgovor #580 : četrtek, 23.02.2006 : 17:19:06 »

Kalsang,
tudi jaz sem šla v pasjo šolo ravno zaradi tega, ker sem se bala, kako vzgojiti višavca.

Sem bila ful pozitivno presenečena, ker je bilo manj problemov, kot sem se bala, da jih bo. Hoja poleg je bila vedno malo majava  Cheesy , ostalo je bilo lažje. Seveda pa je bistvo vzgoje bilo vedno v vsakdanjih situacijah, v prepoznavanju odziva psa na določene probleme ipd. Ne trdim, da imam popolnoma poslušnega psa, imam pa znosnega.  Grin
Od psa skoraj nikoli več ne zahtevam hoje poleg, vem pa, da uboga večino mojih ukazov v čisto življenjskih zadevah. Poznam pa tudi njegove slabosti in takrat, kadar bi lahko nastale težave, bolj pozorno spremljam njegove odzive. Pa gre... In sem ponosna nanj.  Smiley
Logiran
petea
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 88


« Odgovor #581 : četrtek, 23.02.2006 : 17:24:58 »

Pika Poka,
vzreditelji so včasih, če imajo možnost, pripravljeni tudi nekaj časa dlje obdržati mladička, če ga prej plačaš in tako vedo, da ga boš kasneje zanesljivo odpeljala.

Mi je pa ful zanimivo, da se zadnje čase vedno več ljudi odloča za samičke.
Ko zdaj spremljam zanimanje za mladičke mojega psa, si tudi ljudje dosti bolj želijo psičk kot psičkov.
Včasih, se mi zdi, da so bili samčki bolj zaželeni. Tudi jaz sem želela psičko, a so bili v leglu sami kužki; pa je bilo potrebno spremeniti odločitev, je bila ljubezen na prvi pogled in drugi dotik...    Wink
In mi ni žal - moj pes trpi samo ob vročih psičkah sosedov, naš vrt pa ostaja lep in bre nezaželenih pasjih obiskov in pretepov...   Grin
Logiran
robin
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 427


« Odgovor #582 : četrtek, 23.02.2006 : 19:34:34 »

Petea
zdravo, ravnokar sem se vrnil s sprehoda, celo popoldne sem jih spet sprehajal, najprej Pika in Filip, potem Sara in Analiza, potem Miška, potem Barbie in na koncu Liza. Ker zraven še malo vadim pol pa ne morem iti z vsemi naenkrat. Tongue Analizo imam v varstvu ni moja, je pa iz naše vzreje in živi na Vrhniki, njeni lastniki pa so na smučanju.

Za tvojega zlatkota se mi je pohvalila njegova vzrediteljica, imam pri njej dve pipiki rezervirani in jih že zelo kmalu dobim. Cheesy

Kar pa se tiče priljubljenosti mladičkov samčkov in samičk, je pa vsakokrat drugače. Meni se je že zgodilo da smo imeli same punčke v leglu, pa je kar nekaj ljudi hotelo fantka. Zdajle pred novim letom pa smo imeli dva fantka v leglu, rezervirane pa štiri, tako da res ne vem kaj je bilo. Sicer pa malo res prevladuje povpraševanje po punčkah. Ampak sama veš da so in eni in drugi lahko pridni in vodljivi, samo delat je pač treba, žal ti vzreditelji zraven kužka ne prodajo daljinski upravljalec na baterije.Grin
Čau Smiley
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #583 : četrtek, 23.02.2006 : 19:59:42 »

Petea, končno nekdo, ki tudi pravi nekaj, kar jaz že ves čas trdim svojim tečajnikom, pa mislim, da nihče ne dojame bistva. In to je, da je bistvo vzgoje v vsakdanjih situacijah...

Hoja poleg itak v vsakdanjem življenju večinoma ni primerna. Veliko ljudi jo zamenjuje za to, da pes hodi ob njih in ne vleče povodca, ampak to seveda ni to... Poslušnostna vaja poleg se izvaja samo na pasjem poligonu. Če bi jo izvajali na ulici, pes ne bi videl, kam gre, ker bi nas gledal v obraz, in bi se še v kakšen kandelaber zaletel...

Kot sem že rekla, bistvo je vzgojen in srečen pes.

In res imaš biti na kaj ponosna!

Lepo se imejta!
Logiran
petea
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 88


« Odgovor #584 : četrtek, 23.02.2006 : 20:10:38 »

Hvala, Kalsang!

 Cheesy
Logiran
Strani: 1 ... 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 ... 118   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 3  |  Tema: Beli višavski terier - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines